انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: apt مشکل در آپدیت . E: Could not get lock...(حل شد)  (دفعات بازدید: 352 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Matin Taghavi

• Full Member
  • *
  • ارسال: 130
  • MAth!N
apt مشکل در آپدیت . E: Could not get lock...(حل شد)
« : 20 امرداد 1400، 09:45 ب‌ظ »
سلام، من امروز روی یه سیستم جدید pop os 21.04 نصب کردم و برای آپدیت پکیج ها مشکل دارم، دوباره هم نصب کردم ولی درست نشد
دستورات sudo apt update و suda apt-get update رو که میزنم آخر ارور پیدا نکردن فایل lock رو میده، هیچ جوره با هیچ ترفندی از اینترنت رفع نشد
ممنون میشه کمک کنید
اروری مانند ارور زیر میده و ربطی به فعال بودن پروسس دیگه نداره در هر صورت ارور میدهد
« آخرین ویرایش: 21 امرداد 1400، 09:09 ق‌ظ توسط Matin Taghavi »
GNU/Linux user [Debian trixie, GNOME 44.3]

آفلاین Issac

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 890
    • Mastodon
پاسخ : مشکل در آپدیت apt
« پاسخ #1 : 20 امرداد 1400، 10:52 ب‌ظ »
سلام، من امروز روی یه سیستم جدید pop os 21.04 نصب کردم و برای آپدیت پکیج ها مشکل دارم، دوباره هم نصب کردم ولی درست نشد
دستورات sudo apt update و suda apt-get update رو که میزنم آخر ارور پیدا نکردن فایل lock رو میده، هیچ جوره با هیچ ترفندی از اینترنت رفع نشد
ممنون میشه کمک کنید
اروری مانند ارور زیر میده و ربطی به فعال بودن پروسس دیگه نداره در هر صورت ارور میدهد
خوب اینجا مشکلی نیست فقط داره به شما اطلاع میده. وقتی شما سیستمتون رو روشن میکنید، سیستم عاملتون سعی میکنه به صورت خودکار لیست بسته‌ها رو بروز کنه، معمولا  یکی دو دقیقه طول میکشه.
راه حل :
۱. وقتی سیستم رو روشن میکنی قبل از نصب بسته یا کارکردن با apt دو دقیقه صبر کن.
۲. بروزرسانی خودکار رو غیرفعال کن.

تصویر دومی که فرستادی. دقیقه چه انتظاری داشتی که اون دستور رو زدی؟ وقتی نمیدونی اون دستور چیکار میکنه بهتره اصلا استفاده نشه.
* خوب اون دستور در تصویر دوم چیکار میکنه؟ جواب: دستور cd انتظار یه مسیر یا دایرکتوری یا شاخه داره ولی شما آدرس یه فایل رو بهش میدید. اونم در جواب میگه که حالت خوبه؟ منو میشناسی؟ من دستور cd هستما!

تصویر سوم چی میگه؟
سعی میکنه لیست برنامه‌ها رو بروز کنه(بلا بروز کردنه مگه!؟!) بعد هم میگه من تو مخزن پرسپولیس بسته ای که بشه تو این سیستم عامل نصب کرد رو پیدا نمیکنم. خوب شاید سیستم عامل زبون بسته، راست میگه و چیزی پیدا نمیکنه. چون پرسپولیس هنوز برای اوبونتو 21.04 انتشاری نداده(شاید تو لانچپد نداده).
« آخرین ویرایش: 20 امرداد 1400، 10:55 ب‌ظ توسط Issac »
این پست رو فرستادم که تعداد ارسال‌هام زیاد بشه.

آفلاین Matin Taghavi

• Full Member
  • *
  • ارسال: 130
  • MAth!N
پاسخ : مشکل در آپدیت apt
« پاسخ #2 : 21 امرداد 1400، 09:06 ق‌ظ »
ممنون از دوست عزیز بابت توضیحات کامل

مشکل من بالاخره با یه جست و جوی طولانی در اینترنت حل شد
خب متاسفانه هر راهی که به طور معمول میومد نمیتونست مشکل منو حل کنه و دیگه واقعا خسته شده بودم که دیدم یه جایی گفته که: "این اختار ها میتونه از این باشه که استور های لینوکس در حال آپدیت یا نصب بسته ای هستند و apt و یا dpkg درحال استفاده است"

خب با توجه به اینکه من این توزیع رو تازه روی سیستم جدید نصب کرده بودم و با توجه به نت ضعیف و بگیر نگیر ایران، این حرف منطقی بود که حتی یک ساعت بعد از نصب، هنوز همه چی کامل دانلود نشده، و من کمی عجول بودم ](*,)

خب خدارو شکر که این اتفاق افتاد و تونستم چیز های جدیدی یاد بگیرم

خب برای حا این کار ابتدا باید لیست پروسس های در حال اجرا رو با دستور ps -A چک کنید و ببینید چه پروسس هایی در حال اجرا هستند و اگر نیاز ندارید با دستور kill اونا رو ببندید(این مرحله زیاد مهم نیست)
وبعد باید با زدن دستور ps aux | greq -i apt ببینید که چه پروسسی داره از apt استفاده میکنه که برای من آپدیت روزانه بود

حالا دو راه دارید:
1_بعد نصب توزیع که دارای استور پیش فرض هس، کمی صبر کنید تا آپدیت ها و نصب بسته ها کامل بشه

2_میتونید با دستور sudo nano /etc/apt/apt.conf.d/20auto-upgrades

و غیر فعال کردن آپدیت خودکار با
;"APT::Periodic::update-Package-List "0

;"APT::Periodic::Unattended-Upgrade "0
مشکلتون حل بشه

« آخرین ویرایش: 21 امرداد 1400، 10:40 ق‌ظ توسط Matin Taghavi »
GNU/Linux user [Debian trixie, GNOME 44.3]