انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: نرم افزار تغییر dns (حل شد)  (دفعات بازدید: 1056 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین smhs

• Newbie
  • *
  • ارسال: 21
نرم افزار تغییر dns (حل شد)
« : 12 خرداد 1400، 11:45 ب‌ظ »
سلام یک سوال برای لینوکس یا ویندوز برنامه ای هستش که مثلا بشه باهاش دی ان اس ها رو عوض کرد به دی ان اس های شکن یا هر دی ان اس دیگه ای؟ بعد وقتی کارمون تموم شد دوباره برگرده به همون حالت اول
« آخرین ویرایش: 20 خرداد 1400، 07:33 ق‌ظ توسط smhs »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
پاسخ : نرم افزار تغییر dns
« پاسخ #1 : 13 خرداد 1400، 07:00 ب‌ظ »
از تنظیمات شبکه می‌شه
« آخرین ویرایش: 13 خرداد 1400، 07:02 ب‌ظ توسط دانیال بهزادی »
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین مرتضی . م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1116
« پاسخ #2 : 13 خرداد 1400، 10:35 ب‌ظ »
یا با ویرایش فایل /etc/resolv.conf که بعضی اوقات قفلش می کننن برای امنیت
یا با دستورهایی مثل nmtui یا nmcli
اینو با یه جستجوی ساده میتونستید به جواب برسید

آفلاین M!lad

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1757
« پاسخ #3 : 14 خرداد 1400، 01:53 ق‌ظ »
فقط خاطرتون باشه resolve.conf عموما توسط ابزارهای دیگه بازنویسی می‌شه و تغییرات اعمال شده از دست خواهند رفت.
..I feel no fault for the fault I feel..

آفلاین smhs

• Newbie
  • *
  • ارسال: 21
« پاسخ #4 : 20 خرداد 1400، 07:33 ق‌ظ »
یا با ویرایش فایل /etc/resolv.conf که بعضی اوقات قفلش می کننن برای امنیت
یا با دستورهایی مثل nmtui یا nmcli
اینو با یه جستجوی ساده میتونستید به جواب برسید
ممنون ولی اینو می دونستم و من درخواستم نرم افزاری برای تغییر dns بود که وقتی کارم تموم شد برگرده به حالت قبلش مثل vpn

آفلاین Mohammad Gho

• Full Member
  • *
  • ارسال: 140
« پاسخ #5 : 22 امرداد 1400، 01:48 ب‌ظ »
فقط خاطرتون باشه resolve.conf عموما توسط ابزارهای دیگه بازنویسی می‌شه و تغییرات اعمال شده از دست خواهند رفت.
من یک سوال در مورد این فایل resolve.conf دارم اون دی ان اس پیش فرض رو کی تعیین میکنه ایا توسط ای اس پی
چون من با عوض کردن نت ام از ثابت به همراه (البته اطمینان ندارم دلیلش حتما اینه) یک nameserver (ده ده هی )شروع میشه یک خط بالاتر اضافه میشه و توی سرعت و پینگ همه چی کندی ایجاد میکنه بعد من همین که برم ویرایش کنم مثلا بزارم 8.8.8.8 راحت سرعت برمیگرده

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
پاسخ : نرم افزار تغییر dns (حل شد)
« پاسخ #6 : 22 امرداد 1400، 02:50 ب‌ظ »
اگه کامپیوتر شما از پروتکل dhcp برا گرفتن ip استفاده می‌کنه (که حتما اینکار رو می‌کنه چون شما دستی تنظیمش نکردید و با وصل شدن به یه شبکه دیگه، ip میگیره) تنظیمات dns از سرور dhcp بدست میاد. ولی بعیده که توی خونه شما یه سرور dhcp باشه تا اینکار‌ها رو انجام بده پس مودم یا گوشی شما، نقش سرور dhcp رو هم داره.

سرور dhcp یه سری تنظیمات داره که میگه از چه ip تا چه ip رو تخصیص بده، dns چی باشه، default gateway چی باشه و بقیه چیز‌ها.
برای dns، اگه به مودم وصل شده باشید، احتمالا مودم خودش رو به عنوان dns معرفی می‌کنه. ولی خود مودم طوری نیست که بتونه ip هر درخواستی که بهش میاد رو پیدا کنه. پس خودش میره از یه dns دیگه می‌پرسه. در اکثر موارد این dns توسط isp موقع وصل شدن، تنظیم میشه. البته توی اکثر مودم‌ها میشه تغییرش داد.

حالت دیگه این هست که مودم خودش رو به عنوان dns معرفی نمی‌کنه بلکه یه dns که توی تنظیمات هست رو معرفی می‌کنه. بیشتر اوقات این همونی هست که isp گفته. ولی باز هم میشه تغییرش داد.

اگه به موبایل وصل میشید، بیشتر وقتا خود موبایل به عنوان dns تنظیم میشه. و خود موبایل هم هر چی رو بلد نباشه رو از اوپراتور موبایل میگیره. ولی ممکنه خود اوپراتور موبایل رو به عنوان dns معرفی کنه. این به سازنده گوشی بستگی داره.

می‌تونید خودتون توی کامپیوتر تنظیم کنید که از dns که از dhcp گرفته شده استفاده نکنه و از هرچی شما تنظیم کردید استفاده کنه.
میدونید که زکات علم نشر آن است