انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: unmount :/ target is busy  (دفعات بازدید: 692 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین fardadfardad220022

• Newbie
  • *
  • ارسال: 3
unmount :/ target is busy
« : 10 شهریور 1400، 02:35 ب‌ظ »
سلام دوستان. من میخواستم درکنار اوبونتو ویندوز هم داشته باشم. برای همین میخواستم یه ذره فضا با gparted باز کنم که با target is busy مواجه شدم. سرچ کردم ولی راهی برای حلش پیدا نکردم. میشه کمکم کنین؟
راستی کلا دوتا پارتیشن داره هاردم. یکی که ۵۰۰ مگه و دیگری حدود ۹۵۰ گیگ
میخواستم اون ۹۵۰ گیگ رو که اسمش dev/sda2 هست رو resize کنم
« آخرین ویرایش: 10 شهریور 1400، 02:47 ب‌ظ توسط fardadfardad220022 »

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
پاسخ : unmount :/ target is busy
« پاسخ #1 : 10 شهریور 1400، 02:42 ب‌ظ »
نمی‌تونید تا وقتی یه پارتیشن سوار شده (mount) اندازه اون رو تغییر بدید. باید اول پارتیشن رو unmount کردن ولی چون پارتیشن / تا وقتی که کامپیوتر روشنه، قابل unmount نیست، شما نمی‌تونید همینجوری اینکار رو برای پارتیشنی که مربوط به / هست انجام بدید.
برای اینکار به یه لینوکس زنده نیاز دارید. همون چیزی که باهاش اوبونتو رو نصب کردید گزینه خوبی هست.
میدونید که زکات علم نشر آن است

• Newbie
  • *
« پاسخ #2 : 10 شهریور 1400، 02:49 ب‌ظ »
من فایل نصبی اوبونتو رو روی فلشم زده بودم که اون رو هم بعدا فورمت کردم. پس دوباره باید فلشم رو با اوبونتو بوت کنم؟ میشه مراحلی که باید انجام بدم رو بگید؟

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #3 : 10 شهریور 1400، 02:57 ب‌ظ »
اول باید یه iso اوبونتو داشته باشید (با مال بقیه توزیع‌ها هم میشه) بعد اون رو بریزید روی یه فلش و بعد فلش رو بوت کنید اندازه پارتیشن موردنظر رو تغییر بدید. برای اینکه اوبونتو رو بریزید روی فلش، می‌تونید از برنامه startup disk که نصب شده استفاده کنید. دستور dd هم توی ترمینال هست.

• Newbie
  • *
« پاسخ #4 : 10 شهریور 1400، 03:06 ب‌ظ »
خیلی متشکرم. یک سوال دیگه هم به ذهنم رسید. ایا راهی داره که کلا دستگاهمو صفر کنم و به تنظیمات کارخانه برگردونم؟ یعنی کلا بدون سیستم عامل و پارتیشن بندی و اینا؟ برای اینکه بتونم خیلی راحت بدون دردسر ویندوز نصب کنم و بعدش با لینوکس دوال بوتش کنم؟ برای این میگم که یه خورده تنظیمات لینوکس رو زدم به هم و برام کند شده و به ویندوز هم نیاز پیدا کردم.

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #5 : 10 شهریور 1400، 03:26 ب‌ظ »
یه راه راحت اینه که با همون اوبونتو زنده تمام پارتیشن‌ها رو پاک کنید. تنظیمات uefi رو هم از توی منو خودش به حالت اول برگردونید و کلید‌های توی tpm رو هم پاک کنید. (این هم توی  منو uefi قابل انجام هست)
البته قبلش از اطلاعات مهم خودتون پشتیبان بگیرید. اگه هم اطلاعاتی روی ویندوز دارید که با bitlocker رمزنگاری شده، اول اونها رو پشتیبان بگیرید و بعد تنظیمات uefi رو به حالت اول برگردونید. چون بعضی وقتا bitlocker از tpm هم استفاده می‌کنه و ممکنه برگردوندن تنظیمات uefi به حالت کارخانه، باعث بشه کلید‌های توی tpm هم پاک بشه و شما نتونید به اطلاعات خودتون دسترسی پیدا کنید.