انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: تخریب سامانه آرتیکس لینوکس توسط اسکریپت انویدیا  (دفعات بازدید: 526 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین mobin1387

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 495
  • به زودی اینجا چیزی نوشته خواهد شد!
سلام. متاسفانه برای بررسی گرداننده جدید NVIDIA که بالاخره پشتیبانی از GBM بهش اضافه شده بود، از اسکریپت خود انویدیا (بخوانید خراب کننده سامانه :P) گرداننده رو نصب کردم، ولی بعد از راه اندازی مجدد، متوجه شدم رنگبندی مثل گرداننده انویدیا افتضاحه (همیشه رنگبندیش زیادی به سمت سیاهی و زردی پیش میره) ولی از llvmpipe استفاده میشه :/
وقتی گرداننده رو حذف کردم کلا KMS کار نکرد :/ با اینکه تمام پرونده های مسدود کننده nouveau از پوشه /etc/modprobe.d/ حذف کردم ولی بازم همون آش و همون کاسه!
گرداننده رو از مخازن رسمی آرچ هم نصب کردم ولی بازم مشکل رنگبندی گرداننده به همراه llvmpipe رو داشت!
واقعا چیزی به ذهنم نمیرسه، ممنون میشم کمکم کنید  :)

توزیع: Artix Linux
لینوکس ۵.۱۴.۱۴
مشخصات کارت گرافیک
NVIDIA Geforce GTX 1650

نتیجه اخلاقی:
اگه دارید سامانه جمع میکنید و لینوکسی هستید، تورو خدا کارت گرافیک AMD بگیرید تا اسیر گرداننده انحصاری انویدیا (بخوانید اثر هنری انویدیا :/) نشید
اگر هم نیاز به گرداننده انحصاری انویدیا داشتید، حتما و حتما از مخازن توزیع تون اون رو دریافت کنید.
« آخرین ویرایش: 01 آبان 1400، 12:06 ق‌ظ توسط mobin1387 »

آفلاین mobin1387

• Sr. Member
  • *
تونستم با دستور زیر nouveau رو به صورت دستی راه اندازی کنم، ولی هنوزم نمیتونم به صورت خودکار بارگذاریش کنم
modprobe nouveau

خروجی دستور modprobe -c | grep nouveau
blacklist nouveau
options nouveau modeset=0
options nouveau modeset=1
alias pci:v000010DEd*sv*sd*bc03sc*i* nouveau
alias pci:v000012D2d*sv*sd*bc03sc*i* nouveau

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19701
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
از فهرست سیاه درش بیار.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین mobin1387

• Sr. Member
  • *
از فهرست سیاه درش بیار.
چجوری؟
من تمام پرونده های مسدود کننده nouveau رو از /etc/modprobe.d در آوردم! دیگه باید چی کار کنم؟

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
مسیر زیر رو هم بررسی کنید. یه اسمی شبیه این داشت. مطمئن نیستم که درست نوشته باشم.
/etc/modules
initramfs رو دوباره ساختید؟ تا جایی که من می‌دونم، اگه محتوای /etc/modprobe.d/ رو تغییر دادید، باید initramfs رو هم آپدیت کنید تا تغییرات اعمال بشه. طبق ویکی آرتیکس، باید دستور زیر رو بزنید تا initramfs همه کرنل‌ها آپدیت بشه.
sudo mkinitcpio -P
بعدش ترجیحا تنظیمات گراب رو هم آپدیت کنید.
sudo update-grub
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین mobin1387

• Sr. Member
  • *
مسیر زیر رو هم بررسی کنید. یه اسمی شبیه این داشت. مطمئن نیستم که درست نوشته باشم.
/etc/modules
initramfs رو دوباره ساختید؟ تا جایی که من می‌دونم، اگه محتوای /etc/modprobe.d/ رو تغییر دادید، باید initramfs رو هم آپدیت کنید تا تغییرات اعمال بشه. طبق ویکی آرتیکس، باید دستور زیر رو بزنید تا initramfs همه کرنل‌ها آپدیت بشه.
sudo mkinitcpio -P
بعدش ترجیحا تنظیمات گراب رو هم آپدیت کنید.
sudo update-grub
ls /etc/m*
/etc/machine-id    /etc/man_db.conf  /etc/mke2fs.conf      /etc/mtab
/etc/mailcap       /etc/mdadm.conf   /etc/mkinitcpio.conf  /etc/mtools.conf
/etc/makepkg.conf  /etc/mime.types   /etc/motd             /etc/murmur.ini

/etc/mkinitcpio.d:
linux-tkg-pds.preset

/etc/modprobe.d:
nouveau_blacklist.conf

بله initramfs رو ساختم با دستور:
sudo mkinitcpio -P

آفلاین Dragon-

• *
هنوز یه فایل به اسم nouveau_blacklist.conf توی /etc/modprobe.d/ وجود داره. به خاطر اون نیست؟

توی دبیان دایرکتوری /etc/modules-load.d/ هست که میشه توی اونجا لود شدن یا بعضی تنظیمات مربوط به ماژول‌های کرنل رو اونجا قرار داد. ولی تنظیمات اونجا توسط systemd اعمال میشن و artix هم از systemd استفاده نمی‌کنه. نمی‌دونم ایجاد اون دایرکتوری توی artix اثری داره یا نه.
شاید صفحه مربوط به ماژول‌های کرنل از ویکی آرچ کمکی کنه.

آفلاین mobin1387

• Sr. Member
  • *
هنوز یه فایل به اسم nouveau_blacklist.conf توی /etc/modprobe.d/ وجود داره. به خاطر اون نیست؟

توی دبیان دایرکتوری /etc/modules-load.d/ هست که میشه توی اونجا لود شدن یا بعضی تنظیمات مربوط به ماژول‌های کرنل رو اونجا قرار داد. ولی تنظیمات اونجا توسط systemd اعمال میشن و artix هم از systemd استفاده نمی‌کنه. نمی‌دونم ایجاد اون دایرکتوری توی artix اثری داره یا نه.

خط مربوط به فهرست سیاه، کامنت شده همچنین حذف هم شده و تاثیری نداشته
در رابطه با systemd: اون پوشه و پرونده هایی که میفرمایید توسط systemd مدیریت نمی شوند بلکه توسط udev مدیریت میشود، ما در تمام توزیع های بدون systemd از eudev استفاده میکنیم، eudev اون پوشه رو در آدرس /lib/modules-load.d/ داره.
من الآن یک پرونده به nouveau.conf در اون پوشه میسازم و محتویات زیر رو درونش قرار میدم و بعد نتیجه رو اعلام میکنم
nouveau
« آخرین ویرایش: 01 آبان 1400، 09:07 ب‌ظ توسط mobin1387 »

آفلاین mobin1387

• Sr. Member
  • *

خط مربوط به فهرست سیاه، کامنت شده همچنین حذف هم شده و تاثیری نداشته
در رابطه با systemd: اون پوشه و پرونده هایی که میفرمایید توسط systemd مدیریت نمی شوند بلکه توسط udev مدیریت میشود، ما در تمام توزیع های بدون systemd از eudev استفاده میکنیم، eudev اون پوشه رو در آدرس /lib/modules-load.d/ داره.
من الآن یک پرونده به nouveau.conf در اون پوشه میسازم و محتویات زیر رو درونش قرار میدم و بعد نتیجه رو اعلام میکنم
nouveau
کاری که نباید بعدش میکردم آخه جواب نداد  ](*,)

آفلاین Dragon-

• *
یه چیزی نمیذاره ماژول nouveau موقع بوت بارگذاری بشه، باید پیدا کرد که این مشکل از کجا هست. یه راه که به ذهن من رسید این هست که یه اسکریپت bash یا sh درست کرد تا موقع بوت، توسط سیستم init اجرا بشه. اون اسکریپت باید ماژول nouveau رو بارگذاری کنه. ولی این روش زیاد اصولی نیست شبیه چسب زخم می‌مونه، راه اصلی اینه که پیدا کنیم چرا nouveau بارگذاری نمیشه و اون رو برطرف کنیم.

آفلاین mobin1387

• Sr. Member
  • *
یه چیزی نمیذاره ماژول nouveau موقع بوت بارگذاری بشه، باید پیدا کرد که این مشکل از کجا هست. یه راه که به ذهن من رسید این هست که یه اسکریپت bash یا sh درست کرد تا موقع بوت، توسط سیستم init اجرا بشه. اون اسکریپت باید ماژول nouveau رو بارگذاری کنه. ولی این روش زیاد اصولی نیست شبیه چسب زخم می‌مونه، راه اصلی اینه که پیدا کنیم چرا nouveau بارگذاری نمیشه و اون رو برطرف کنیم.
فعلا به عنوان چسب زخم محتویات زیر رو در پرونده /etc/rc.local نوشتم:
# /etc/rc.local -- rc.local for Artix Linux
#
# Enter your custom commands here. It will be executed on stage 2
# before running services.

modprobe nouveau

این کار باعث میشه nouveau در stage 2 توسط runit به کار بیفته، فعلا باید ببینم که چی باعث به وجود اومدن همچین فاجعه ای شده!
این موضوع باز میمونه تا ببینیم کسی راه حلی پیدا میکنه یا نه