انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: نحوه اجرا و پخش DVD  (دفعات بازدید: 1058 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 779
  • Debian + Mate
نحوه اجرا و پخش DVD
« : 03 آبان 1400، 09:52 ب‌ظ »
با سلام و احترام.

تا جایی که یادم می‌آید چند سال قبل که ویندوز داشتم ، وقتی در DVD رام ، یک DVD ، چه آموزشی و چه مربوط به فیلم را قرار می‌دادم ، بصورت اتوماتیک آنرا اجرا می‌کرد و بعد گزینه های مربوط به آنرا در یک صفحه می‌آورد و در آنجا یکی از موارد را انتخاب می‌کردی و آنهم بصورت اتوماتیک اجرا می شد.
از زمانیکه به گنو/لینوکس آمده ام، این DVD ها بصورت اتوماتیک اجرا نمی شوند، مجبورم آن DVD را بوسیله فایل منیجر باز کنم و سپس در پوشه VIDEO_TS ، بگردم دنبال فایل ویدیویی که معمولاً با فرمت VOB. می‌باشد ( مثلاً VTS_01_2.VOB ) و سپس  تک تک به دنبال آن‌ها باشم  و به نوبت آن‌ها را مثلاً با Celluloid اجرا کنم.

اگر امکان داشته باشد نحوه اجرا و پخش صحیح یک DVD را در گنو/لینوکس را برایم بفرمایید.

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
پاسخ : نحوه اجرا و پخش DVD
« پاسخ #1 : 03 آبان 1400، 10:01 ب‌ظ »
با سلام شاید یکم خارج از موضوع باشه ولی بعضی از dvd ها که اینکار انجام میدن مخصوص ویندوز هستن و یه فایل .exe درونشون وجود داره که قطعا مال گنو لینوکس نیست! و در این مورد شاید با wine بشه کاری کرد ولی بازم بستگی داره برنامه اش چطور باشه...

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #2 : 03 آبان 1400، 11:02 ب‌ظ »
بالاتر به شما جواب دادند. معمولا یه فایل exe و autorun وجود داره که فایل autorun اون فایل exe رو اجرا می‌کنه و اون فایل exe یه چیزی شبیه منو درست می‌کنه. اون فایل‌های exe همینجوری توی گنو/لینوکس اجرا نمیشن چون مخصوص ویندوز هستند. من هم برای dvd و cd همین کاری رو انجام میدم که شما انجام میدید. راهی بلد نیستم که مثل ویندوز اون فیلم‌ها رو مشاهده کرد.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19701
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #3 : 04 آبان 1400، 01:11 ق‌ظ »
یه پخش‌‌کنندهٔ ویدیو مثل vlc رو باز کن و گزینهٔ پخش دی‌وی‌دی رو بزن.
« آخرین ویرایش: 04 آبان 1400، 12:30 ب‌ظ توسط دانیال بهزادی »
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Debian + Mate
« پاسخ #4 : 04 آبان 1400، 10:47 ق‌ظ »
یه پخش‌‌کنندهٔ تصویر مثل vlc رو باز کن و گزینهٔ پخش دی‌وی‌دی رو بزن.

علت اینکه vlc در سیستم من ویدیوها را درست نشان نمی دهد، بنظرتان چیست؟ همان ویدیو با یک پخش کننده دیگر مشکلی ندارد.( چون vlc در سیستم من با مشکل همراه است نتوانستم موردی که گفتید امتحان کنم)

آفلاین bed123derkelo

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 658
« پاسخ #5 : 04 آبان 1400، 11:03 ق‌ظ »
باسلام
نقل‌قول
علت اینکه vlc در سیستم من ویدیوها را درست نشان نمی دهد، بنظرتان چیست؟
موتور گرافیکی vlc رو تغیر بده.

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Debian + Mate
« پاسخ #6 : 04 آبان 1400، 03:30 ب‌ظ »
باسلام
نقل‌قول
علت اینکه vlc در سیستم من ویدیوها را درست نشان نمی دهد، بنظرتان چیست؟
موتور گرافیکی vlc رو تغیر بده.

خیلی ممنون، درست شد.

۱- گزینه های مال من از مال شما کمی متفاوت بود. در بین گزینه هایی که داشتم تنها گزینه xvideo output(XCB) ، کار کرد مناسب داشت. آیا علت خاصی دارد؟
۲- خواستم زمانی که منو کرکره ای باز شده از آن عکس صفحه بیاندازم ، ولی آنموقع print screen کار نمی کند. در اینگونه مواقع می مانم که چکار کنم. شما چگونه زمانیکه منوی کرکره ای باز شده، می توانید عکس صفحه بیاندازید؟

آفلاین bed123derkelo

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #7 : 04 آبان 1400، 03:38 ب‌ظ »
باسلام
نقل‌قول
- گزینه های مال من از مال شما کمی متفاوت بود. در بین گزینه هایی که داشتم تنها گزینه xvideo output(XCB) ، کار کرد مناسب داشت. آیا علت خاصی دارد؟
۲- خواستم زمانی که منو کرکره ای باز شده از آن عکس صفحه بیاندازم ، ولی آنموقع print screen کار نمی کند. در اینگونه مواقع می مانم که چکار کنم. شما چگونه زمانیکه منوی کرکره ای باز شده، می توانید عکس صفحه بیاندازید؟
۱-تصویر مربوط به ویندوز هست به همین خاطر متفاوته ;D
۲-برنامه gnome-screenshot

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Debian + Mate
« پاسخ #8 : 04 آبان 1400، 04:27 ب‌ظ »
باسلام
نقل‌قول
- گزینه های مال من از مال شما کمی متفاوت بود. در بین گزینه هایی که داشتم تنها گزینه xvideo output(XCB) ، کار کرد مناسب داشت. آیا علت خاصی دارد؟
۱-تصویر مربوط به ویندوز هست به همین خاطر متفاوته ;D
۲-برنامه gnome-screenshot

خیلی ممنون، مال من هم همون بود. الان بعد چند سال فهمیدم که چکار کنم. اگر بخواهیم منو کرکره ای یا پنجره های کوچک محاوره ای در عکس صفحه بیافتد، از دکمه میانبر print Screen استفاده نمی کنیم، می رویم و از Menu،برنامه screen shot را اجرا می کنیم و وقتیکه پنجره اش باز شد، در قسمت
Grab after a delay of ، یک زمان تاخیر ( مثلا پنج ثانیه ) می گذاریم و بعدش در این فاصله تاخیری می رویم آن منو کرکره ای یا پنجره محاوره ای را باز می کنیم ، در این حالت عکس اینها می افتد.( چند سال الکی سر کار بودم!!)

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Debian + Mate
« پاسخ #9 : 07 آبان 1400، 08:31 ب‌ظ »
یه پخش‌‌کنندهٔ ویدیو مثل vlc رو باز کن و گزینهٔ پخش دی‌وی‌دی رو بزن.

۱-
در Synaptic می گشتم تا با نصب video player های گوناگون ، شاید بغیر از vlc ، گزینه مناسب دیگری برای اجرای DVD پیدا کنم. به این بسته چشمم افتاد، libdvd-pkg، خواستم این بسته را نصب کنم ولی در مراحل نصب ، پنجره های محاوره ای باز می شود، می‌خواستم در مورد این پنجره های محاوره ای اگر امکان داشته باشد توضیحی بدهید. ( عکس ۱ و ۲)

۲-
همانطور که در عکس‌های پایینی می بینید، بنظرم  البته مطمن نیستم، فکر کردم شاید می‌خواهد این دستور را اجرا کنم. باز هم چیزی متوجه نشدم ، اگر در این مورد هم توضیحی بدهید ممنون می شوم.( عکس ۳ و ۴)

۳-
متأسفانه وضع DVD ROM سیستمم ، اصلا مناسب نیست , و به زور یک DVD را باز می کند، اگر هم آنرا بکند، نمی‌دانم شاید لنزش کثیف شده یا یک چیز دیگرش شده ، اگر فکری به ذهنتان رسید، لطفاً راهنمایی بفرمایید.
این مورد حسابی دست و بالم را برای بررسی سؤالی که در این موضوع پرسیده ام ، حسابی بسته است. به زور از یک DVD ام در هاردم کپی گرفته‌ام ، آیا  راهی وجود دارد که از این کپی بصورت یک DVD ROM مجازی در سیستمم استفاده کنم؟

آفلاین bed123derkelo

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #10 : 07 آبان 1400، 09:23 ب‌ظ »
باسلام
۱-بعد از vlc بهترین پخش کننده به نظر من smplayer هست.
کلی پوسته هم داره که میتونی ظاهرش رو اگه خوشت نیومد تغیر بدی \\:D/

۲-نمیدونم چیه منتظر نظر دوستان باش :)

۳-اگه لنز ضعیف نشده باشه و فنی هستی dvd  روباز کن
بایه گوش پاکن و قطره چشم لنز رو به آرومی به صورت دایره وار پاک کن
(خودم همیشه از همین روش استفاده میکنم)

اگر از dvd ایمیج گرفتی برنامه برای باز کردن به صورت درایور مجازی هست.
اگر فقط کپی گرفتی که مسیر پوشه رو به پلیر بده.

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #11 : 07 آبان 1400، 10:27 ب‌ظ »
۱- بسته libdvd-pkg یه سری کد رو دانلود، کامپایل و تبدیل به فایل deb. می‌کنه. اون بسته‌های درست شده libdvdcss2 و libdvdcss-dev نام دارند. بعد از اینکه اون بسته‌ها ساخته شدند، اگه مشکلی نباشه نصب میشن. این بسته‌های ساخته شده می‌تونند شامل چیز‌های غیر آزاد هم باشند به خاطر همین، بسته libdvd-pkg توی قسمت contrib مخازن قرار داره.

۲- بعد از اینکه بسته libdvd-pkg نصب شد، باید با dpkg-reconfigure تنظیم بشه که بسته‌هایی که بالا گفتم رو بسازه و نصب کنه. توی همون منوی آبی رنگ که مشاهده کردید، یه جا می‌پرسه که آپدیت خودکار برای این بسته فعال بشه یا نه، این سوال توی synaptics، موقع نصب هم پرسیده میشه. نمی‌دونم ارتقا خودکار چجوری کار می‌کنه و کِی بسته‌ها رو ارتقا میده. اما اگه ارتقا خودکار غیرفعال باشه، برای اینکه بسته‌های ساخته شده ارتقا پیدا کنند، باید هر چند وقت یه بار همون دستور dpkg-reconfigure رو دوباره اجرا کنید؛ با اینکار بررسی میشه که آپدیتی وجود داره یا نه، اگه وجود داشت دریافت، ساخته و نصب میشه.
هر وقت dpkg-reconfigure رو برای بسته libdvd-pkg اجرا می‌کنید، از شما می‌پرسه که آپدیت خودکار رو فعال کنه یا نه. فرقی نداره چیکار کرده باشید، بالاخره توی یه مرحله این سوال رو می‌پرسه.
خود منم این بسته رو نصب کردم ولی هنوز موقعیتی پیش نیومده که بخواهم امتحانش کنم.

۳- برای dvd rom بالاتر گفتند چیکار کنید، اگه از اون سردر میارید، بازش کنسد و ببینید مشکل از کجاست. اگه نمی‌دونید چجوری کار می‌کنه، بهتره اون رو بدید که توی کار مهارت داره.
برای کپی که گرفتید، به صورت یه فایل iso یا img هست یا اینکه فایل‌ها رو کپی کردید؟ اگه به صورت iso یا img هست، چندین راه دارید، می‌تونید به عنوان یه دستگاه loopback اون رو سوار کنید و بعد به فایل‌های داخلش به صورت فقط خواندنی دسترسی داشته باشید. می‌تونید هم مستقیم با vlc بازش کنید.
اگه هم فایل‌ها رو کپی کردید که کار سختی نیست. برید همونجایی که فایل‌ها هستند و فیلم رو با vlc باز کنید.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #12 : 08 آبان 1400، 11:41 ق‌ظ »
سوال ۳
نیازی به فنی بودن هم نیست کیس رو با ارامش باز کنید یادتون باشی از فیش ها و برق جدا باشه بعد دی وی دی رام از کنار پیچ چهار سو داره بازش کنید شاید از طرف دیگه هم داشته باشه که باید اون طرف کیس هم باز بشه بعد به صورت کشویی خارجش کنید پیچ های زیرش رو باز ودرش رو بردارید اگه محتویاتش خارج شد که هیچ ولی اگه نه از طرف جلو کناره ها دوتا قسمت دندانه دار پلاستیکی داره به داخل فشار بدید و باز کنیدش بعد لنز رو پیدا و تمیز کنید فشار نیارید با پارچه نرم کنید و دست بهش نزنید ببینی فیشی هم شل نباشه قطعات هم نگاه کنید که سیاهنشده باشه و بوی بدی هم نده دوباره سر هم و نصبش کنید اگه نشد فکر نکنم ادامش کار شما باشه  ;)
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com