انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: شاخه خانه مشترک (حل شد)  (دفعات بازدید: 408 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین 🇮🇷

• رضا حسین‌زاده
  • High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1001
  • کنجکاو
    • Reza
شاخه خانه مشترک (حل شد)
« : 27 آبان 1400، 10:50 ب‌ظ »
سلام
چطوری متونم از یه شاخه خانه مشترک بین توزیع های مختلف گنو/لینوکس روی لپ تاپم استفاده کنم؟

نکات:
۱. شاخه خانه مورد نظرم در یک افراز جداست.
۲. افراز را به etc/fstab اضافه کردم تا بطور خودکار هنگام بوت مونت بشه
۳. با دستور زیر آدرس HOME$ رو به مونت پوینت افراز مورد نظر (خانه) تغییر دادم ولی در همه جای سیستم عامل این شاخه به عنوان خانه محسوب نمیشه؛ یعنی مثلا مدیر پرونده در صفحه اول خودش این شاخه رو نشون نمیده:
export HOME=/home/debian/reza
« آخرین ویرایش: 29 آبان 1400، 08:04 ق‌ظ توسط Reza Hosseinzadeh »
جست و جو کنید و چیز های جدید بیابید

آفلاین مرتضی . م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1116
پاسخ : شاخه خانه مشترک
« پاسخ #1 : 28 آبان 1400، 05:20 ق‌ظ »
همچنین کاری درست نیست شما دلیلتون برای این کار رو بگید

آفلاین 🇮🇷

• رضا حسین‌زاده
  • High Hero Member
  • *
  • کنجکاو
    • Reza
« پاسخ #2 : 28 آبان 1400، 06:50 ق‌ظ »
همچنین کاری درست نیست
جادی یه بار تو همین انجمن در ذیل یکی از تاپیک ها گفته بود که اینکار رو کرده برای همین من فکر کردم مشکلی نداره
دلیلتون برای این کار رو بگید
دو تا سیستم عامل دارم که بینشون سوییچ میکنم. میخوام راحت باشم

آفلاین behzad121

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 510
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #3 : 28 آبان 1400، 10:39 ق‌ظ »
احتمالا باید همین کارهایی رو که انجام دادید رو برای کاربر روت هم انجام بدید.
دیگه زیاد اینجا نیستم و بیشتر تو گروه‌های گنو/لینوکسی تلگرام کمک می‌کنم، دور از هیچ اذیت و حواشی. تلگرام: behdev@

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #4 : 28 آبان 1400، 11:40 ق‌ظ »
توی فایل fstab هر دوتا توزیع تنظیم کنید که اون پارتیشن روی /home/ سوار بشه.
مثلا اگه فرض کنیم sda2 پارتیشن خانه شما باشه، توی فایل fstab، توی هردوتا توزیع، میشه خطی شبیه این داشت تا توی هر دوتا توزیع، sda2 برای خانه استفاده بشه.
/dev/sda2        /home        auto       rw, defaults        0   0
توی بعضی مادبرد‌ها، اگه یه فلش قبل از بوت شدن به کامپیوتر وصل باشه و بعد کامپیوتر رو روشن کنید، ممکنه مادربرد فلش رو اول به کرنل معرفی کنه و بعد هارد رو، در این حالت کرنل، فلش رو sda و هارد رو sdb نام گذاری می‌کنه، و عملیات سوار کردن به مشکل می‌خوره و موقع بوت، وارد یه پوسته بازیابی (recover shell) میشید.
به خاطر دلیل بالا، به جای استفاده مسقیم از sda2، بهتره که از PARTUUID یا UUID یا LABEL یا PARTLABEL یا ID استفاده کرد که با خاموش و روشن شدن تغییر نمی‌کنند.
PARTUUID و PARTLABEL فقط برای پارتیشن‌هایی وجود داره که دیسک اونها gpt باشه‌. ID معمولا وجود داره. بقیه به نوع فایل‌سیستم بستگی داره.
می‌تونید مسیر‌های زیر رو برای اطلاعات بیشتر ببینید.
/dev/disk/by-*اگه توی این مورد راهنمایی نیاز دارید، توی یه ارسال دیگه بگید.

auto برای این هست تا mount خودش تشخیص بده که فایل‌سیستم چی هست. اگه ext4 هست، می‌تونید به جای auto بنویسید ext4. اگه یه چیز دیگه هم بود، میشه نوعش رو اونجا نوشت.

rw,defaults برای این هست که فایل‌سیستم به صورت خواندن/نوشتن سوار بشه و برای بقیه آپشن‌ها، از مقادیر پیش‌فرض استفاده بشه. می‌تونید آپشن‌های بیشتری قرار بدید تا تنظیمات بیشتری اعمال کنید ولی معمولا همین کافی هست.

0 بعدی رو بهتره دست نزنید چون قابلیتی رو فعال می‌کنه که دیگه تقریبا منسوخ شده.

0 آخری برای این هست که موقع بوت، fsck کی این فایل‌سیستم رو بررسی کنه. شما باید با توجه به فایل‌سیستم و زمانی که می‌خواهید این فایل‌سیستم بررسی بشه، اون عدد رو تغییر بدید. 0 برای خیلی فایل‌سیستم‌ها باعث میشه که fsck اجرا نشه. (تا جایی که می‌دونم، به غیر از btrfs، توی btrfs باعث میشه اول همه بررسی بشه)
اون عدد، ترتیبی رو شخص می‌کنه که fsck باید فایل‌سیستم‌ها رو بررسی کنه. معمولا فایل‌سیستم روت، عدد 1 رو داره تا اول همه بررسی بشه.

تغییر متغیر HOME روش مناسبی برای اینکار نیست.
حواستون باشه ممکنه توی دوتا توزیع، نسخه برنامه‌ها با هم فرق کنه و فایل تنظیمات اونها هم متفاوت باشه، در این صورت احتمالا هر بار که از یه توزیع میرید سراغ یکی دیگه، فایل تنظیمات از اول نوشته میشه، یا برنامه هشدار/خطا میده.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #5 : 28 آبان 1400، 04:38 ب‌ظ »
۳. با دستور زیر آدرس HOME$ رو به مونت پوینت افراز مورد نظر (خانه) تغییر دادم ولی در همه جای سیستم عامل این شاخه به عنوان خانه محسوب نمیشه؛ یعنی مثلا مدیر پرونده در صفحه اول خودش این شاخه رو نشون نمیده:
export HOME=/home/debian/reza
خب طبیعیه. این کار جواب نمی‌ده. پاکش کن و یکی از این دو راه رو برو:
۱. اون افراز رو مستقیم روی home/ سوار کن
۲. از برنامهٔ usermod برای تغییر شاخهٔ خانه استفاده کن.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین 🇮🇷

• رضا حسین‌زاده
  • High Hero Member
  • *
  • کنجکاو
    • Reza
« پاسخ #6 : 29 آبان 1400، 08:03 ق‌ظ »
ممنون از همه دوستانی که راهنمایی کردن