انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نظرسنجی

از کدوم init استفاده میکنید ؟

Openrc
2 (13.3%)
Runit
0 (0%)
Shepherd
1 (6.7%)
Systemd
10 (66.7%)
Sysv
2 (13.3%)

مجموع آرای اعضا: 15

نویسنده موضوع: init  (دفعات بازدید: 484 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
init
« : 08 بهمن 1400، 08:36 ب‌ظ »
سلام دوستان …

در نظر سنجی : از کدوم init استفاده میکنید ؟

در ارسال : از کدوم init استفاده میکنید و روی چه توزیعی و چرا ؟ کدوم رو پیشنهاد میکنید و چرا ؟

بدون systemd چه چیزایی از دست میره ؟ بهترین توزیع active و update و enterprise بدون systemd از نظر شما چیه ؟ در اینترنت مطالعاتی داشتم اما میخواستم نظر دوستان عزیزم در انجمن رو هم بدونم : )
آرچ و گنوم!

آفلاین EnriqueTTE

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 607
پاسخ : init
« پاسخ #1 : 08 بهمن 1400، 09:19 ب‌ظ »
من که فعلا روی مانجارو هستم و از systemd استفاده میکنم.
اما میخوام چند وقت دیگه برم روی artix با openrc.
توی سایت distrowatch اگر یه نگاهی بندازی متوجه میشی که openrc بیشترین استفاده رو داره، یعنی توزیع های بیشتری ازش استفاده میکنن.
I am Enriquette

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #2 : 08 بهمن 1400، 11:16 ب‌ظ »
من که فعلا روی مانجارو هستم و از systemd استفاده میکنم.
اما میخوام چند وقت دیگه برم روی artix با openrc.
توی سایت distrowatch اگر یه نگاهی بندازی متوجه میشی که openrc بیشترین استفاده رو داره، یعنی توزیع های بیشتری ازش استفاده میکنن.
بعله دیده بودم اما نظر شما عزیزان ها رو هم خواستم جویا شم ! خودم تو فکر Devuan + Openrc بودم !
« آخرین ویرایش: 08 بهمن 1400، 11:25 ب‌ظ توسط / sudo rm -rf »
آرچ و گنوم!

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #3 : 10 بهمن 1400، 02:11 ب‌ظ »
عجب انگار فقط من زدم Openrc :P
عجب.. جالب بود!

بنظر من چیزی از دست نمیدیم و راحت بگیر نرم افزارت نصب کن دیگه(: ولی خب از اونجایی که توزیع های محبوب systemd هستند و معمولا توزیع های محبوب توسعه دهنگان بیشتر و بزرگنمایی بیشتر به پروژه دارن خب کمتر به مشکل میخورند ولی بازم اونقدر بد نیست! من void نصب کردم در عین حال که بسیار پکیج هاش جدیده ولی ناپایدار نشد و خوب کار میکنه بسیار بسیار سریع نرم افزار نصب میکنه و سرعت روشن شدن سیستم هم بالاست و خوبه، من خودم جنتو دارم ودلیلم اینه که دستت نمیبنده میتونی روش systemd،openrc یا هرچیزی راحتی داشته باشی دیگه، و نکته دوم نمیدونم چرا توزیع مثل خانوادم میدونم(: پ خیلی دوست دارم توزیعم از همه معماری ها پشتیبانی کنه که اگر یه سخت افزار با اون خریدمم روش نصب کنم که جنتو حتی risc-v هم پشتیبانی میکنه، و جنتو میتونی خیلی راحت بگی برنامه های با چه مجوزی اجازه نصب داشته باشند؟ یعنی حتی فراتر از نرم افزار آزاد و غیر آزاد میتونی پراونه اش(لایسنس) انتخاب کنی چی نصب کنه و نکنه و میتونی مثلا فقط یه نرم افزار غیرآزاد نشان گذاری برای نصب کنی کلا یه سیستم باحالیه و فقط یکم بسته نصب کردنش رو مخمه نه سخت باشه ها ولی use(اسم دقیقش نمیدونم) که میتونی برای بسته کامپایل کنی یکم گیج کنندس مثلا من vlc نصب کرده بودم هی میگفتم ای بابا این چرا عکس آهنگارو نشون نمیده بعد رفتم یه توزیع دیگه دیدم اعع این که نشون میده! و فهمیدم بعضی قابلیتاش غیر فعال و رفتم همه use های vlc فعال کردم(: و  گاهی بعضی use هارو فعال کنی مشکل کامپایل میخوره برا همین داستان کمی گیج کننده میشه که همرو فعال کنم نکنم و اگه مشکل خورد و یکی فعال نکردم یه قابلیت برنامم یوقت نره! البته به صورت پیش‌فرض خود جنتو use هارو بعضیاش فعال میکنه و ترس اینکه همرو باید دستکاری کنی نیست..
و فقط مدت زمان نصبش منو آزار میده خب بعضی موقع میخوای یچیزی نصب کنی ببینی و شاید بعد یکم پاک کنی! حالا فکرش کن 3 ساعت چیزی نصب کنی و بعد یکم استفاده دوباره پاکش کنی!!! و باز برگردی به قبل.. ولی درکل توزیع خوبیه و اونطور که میگن سخت نیست و بنظرم خیلی وسعت بازی داره قابلیتاش البته اینجا وا نشه فک کنم بهتره همین الانشم پر حرفی کردم :D درکل فقط خدا کنه بهتر شه مشکل کمتر بخوره(الانم نمیخوره همون کمش میگم) و کاربرانش بیشتر بشن(: و کمی پکیج های از قبل کامپایل شده اش بیشتر (پایان انشا)

آفلاین Eror

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 32
« پاسخ #4 : 10 بهمن 1400، 05:03 ب‌ظ »
سلام init چیست

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #5 : 10 بهمن 1400، 05:13 ب‌ظ »
سلام init چیست
سلام ! میتونید در اینترنت سرچ کنید دوست من !
آرچ و گنوم!

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #6 : 12 بهمن 1400، 01:56 ب‌ظ »
سلام init چیست
به طور خلاصه init یه برنامه هست که توسط کرنل و با pid برابر 1 اجرا میشه. وظیفه این برنامه اینه که کار‌های اول مربوط به بوت رو انجام بده و سیستم رو بیاره بالا. مثلا شبکه رو راه بندازه یا سروریس‌های مختلف رو اجرا کنه. سرویس‌ها، در اصل برنامه‌هایی هستند که توی پس زمینه کار می‌کنند و شما متوجه اونها نمیشید، اما اون پشت دارند خیلی از کار‌ها رو انجام میدن تا بتونید درست با کامپیوتر کار کنید.

سلام دوستان …

در ارسال : از کدوم init استفاده میکنید و روی چه توزیعی و چرا ؟ کدوم رو پیشنهاد میکنید و چرا ؟
شاید برم سراغ devuan + openrc، زیاد مطمئن نیستم. جنتو هم یه گزینه هست ولی زمان طولانی نصب برنامه‌ها، یکم اذیت می‌کنه.
void linux رو امتحان کردم،سریع بوت میشه ولی runit، چیزی که به عنوان init توی void linux استفاده میشه، یه سری قابلیت‌ها رو نداره.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #7 : 12 بهمن 1400، 02:34 ب‌ظ »
سلام init چیست
به طور خلاصه init یه برنامه هست که توسط کرنل و با pid برابر 1 اجرا میشه. وظیفه این برنامه اینه که کار‌های اول مربوط به بوت رو انجام بده و سیستم رو بیاره بالا. مثلا شبکه رو راه بندازه یا سروریس‌های مختلف رو اجرا کنه. سرویس‌ها، در اصل برنامه‌هایی هستند که توی پس زمینه کار می‌کنند و شما متوجه اونها نمیشید، اما اون پشت دارند خیلی از کار‌ها رو انجام میدن تا بتونید درست با کامپیوتر کار کنید.

سلام دوستان …

شاید برم سراغ devuan + openrc، زیاد مطمئن نیستم. جنتو هم یه گزینه هست ولی زمان طولانی نصب برنامه‌ها، یکم اذیت می‌کنه.
void linux رو امتحان کردم،سریع بوت میشه ولی runit، چیزی که به عنوان init توی void linux استفاده میشه، یه سری قابلیت‌ها رو نداره.

منم تو فکر devuan + openrc بودم اما گنومش فلش بکه ! همین ک نمیتونم از گنوم دل بکنم سخته !
آرچ و گنوم!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #8 : 12 بهمن 1400، 02:35 ب‌ظ »
عع ؟ جدا ؟ اینجا shepherd داریم ؟ کی هست ؟ روی guix دارش یا چی ؟
آرچ و گنوم!

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #9 : 12 بهمن 1400، 02:38 ب‌ظ »
تا جایی که می‌دونم، sheperd فقط روی گیگس هست، توزیعی به غیر از گیگس نمیشناسم که از اون استفاده کنه.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #10 : 14 بهمن 1400، 12:35 ق‌ظ »
عع ؟ جدا ؟ اینجا shepherd داریم ؟ کی هست ؟ روی guix دارش یا چی ؟
روی گیکس.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن