انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: کسی میدونه چرا ens33 جایگزین eth0‌ شد !؟  (دفعات بازدید: 560 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 845
  • میلاد فشی
کسی میدونه چرا ens33 جایگزین eth0‌ شد !؟
« : 04 اسفند 1400، 11:54 ق‌ظ »
سلام دوستان.چرا در توزیع های جدید گنو/لینوکس از ens33 به جای eth0 استفاده شده !؟ من این مقاله درخصوص CONSISTENT NETWORK DEVICE NAMING رو هم که توسط شرکت RedHat منتشر شده رو مطالعه کردم.ولی علت رو خوب متوجه نشدم!؟ خوب میدونیم eth مخفف Ethernet هستش.ولی ens مخفف چیه !؟ اصلا چرا از عدد ۳۳ استفاده شده !؟
کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند: کتابهایی که می‌خوانید و انسانهایی که ملاقات می‌کنید. (مک لوهان)
To love GNU/Linux, you don't need to hate Microsoft

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
پاسخ : کسی میدونه چرا ens33 جایگزین eth0‌ شد !؟
« پاسخ #1 : 04 اسفند 1400، 02:44 ب‌ظ »
مخفف Ethernet Network Slot 33 است. اون عدد هم برای شماست. برای من اینه: enp0s25 یعنی Ethernet Network Port 0 Slot 25
در نامگذاری قدیمی، دستگاه‌ها به ترتیبی که به دست کرنل شناخته می‌شدن، نام‌گذاری می‌شدن که مشکلات زیادی داشت و ترتیبشون بنا به دلایل مختلف به هم می‌ریخت. ولی در این حالت، اون کارت شبکه روی اون درگاهی که به رایانه وصله، همیشه شماره‌اش همینه.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
پاسخ : کسی میدونه چرا ens33 جایگزین eth0‌ شد !؟
« پاسخ #2 : 05 اسفند 1400، 01:03 ب‌ظ »
توی نسخه‌های جدید udev، این اتفاق می‌افته.
این دو جا رو می‌تونید ببینید. اولی تقریبا منسوخ شده ولی هنوز جوابگو هست.
https://www.freedesktop.org/wiki/Software/systemd/PredictableNetworkInterfaceNames

https://www.freedesktop.org/software/systemd/man/systemd.net-naming-scheme.html

دومی محتویات یه صفحه man هست. پس اگه توزیع شما systemd داره، باید بتونید با استفاده از دستور man، صفحه man مربوط رو مشاهده کنید.
man systemd.net-naming-scheme
میدونید که زکات علم نشر آن است