انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: محافظت اطلاعات در برابر سایر برنامه ها(حل شد)  (دفعات بازدید: 330 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
سلام فک کنم مشخصه! مثلا من استیم، یا واین نصب کردم ولی خب ممکن هرچی نصب کنم با این دو، و از اون ور من نمیخوام اطلاعاتی که اصلا به این برنامه ها مربوط نیست بخونن یا تغییر و حذفش کنند، حالا چه عکس چه اطلاعات برنامه های دیگم که بعضا شاید مهم باشند، که وقتی من home عوض میکنم اونام انتقال پیدا میکنند این میرسونه که اطلاعات توی home ذخیره میشه و هر برنامه ای که نصب میشه به کل home دسترسی داره..

خب چه روش هایی پیشنهاد میدید و  بهتر هست؟ آیا فقط دسترسی خواندن و نوشتنش به حساب روت وصل کنیم خوبه؟ یا یه کاربر جدا بسازیم مالکیت بدیم بهش و به کسی دیگه ندیم؟ یا روش بهتری دارید؟ :)
« آخرین ویرایش: 22 اسفند 1400، 07:56 ب‌ظ توسط ali-n »

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
پاسخ : محافظت اطلاعات در برابر سایر برنامه ها
« پاسخ #1 : 22 اسفند 1400، 05:02 ب‌ظ »
به نظرم مناسب‌ترین راه اینه که یه کاربر جدید بسازید و واین و استیم رو توی اون نصب کنید و هر کاری می‌خواهید رو، توی اون کاربر انجام بدید تا به اطلاعات اصلی شما دسترسی نداشته باشند. یه کاربر دیگه هم بسازید و کار‌های دیگه رو با اون انجام بدید.
این راه دردسر خاصی نداره، راحت میشه اطلاعات استیم یا واین رو به اون کاربر انتقال داد و دسترسی استیم و واین رو هم محدود می‌کنه.

بهتره دسترسی اجرایی و خوندن رو از دایرکتوری هوم خودتون بردارید. اینجوری کاربر‌های دیگه نمی‌تونند وارد هوم شما بشن و فایل‌های شما رو بخونند.
اگه umask رو هم سخت‌گیر‌تر کنید، کاربر‌های دیگه نمی‌تونند فایل‌هایی که می‌سازید رو بخونند. من umask رو گذاشتم روی 0057
« آخرین ویرایش: 23 اسفند 1400، 12:18 ب‌ظ توسط Dragon- »
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
پاسخ : محافظت اطلاعات در برابر سایر برنامه ها
« پاسخ #2 : 22 اسفند 1400، 07:56 ب‌ظ »
خیلی ممنونم از شما هنوز انجام ندادم ولی فکر کنم اگه بدم هم درست در بیاد پس عبارت حل شد اضافه میکنم و بازم ممنونم از توضیحاتت(قلب)

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19695
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
می‌تونی از فلت‌پک روی وی‌لند هم استفاده کنی و دسترسی‌هاش رو محدود کنی. ولی فکر کنم استیم توی فلت‌پک بازدهی خوبی نداره.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
از شمام ممنونم اینم گزینه خوبیه فلت پک خیلی گزینه واسه محدود کردن داره :)