انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: چگونه می‌توان یک مخزن apt ساخت؟  (دفعات بازدید: 369 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین mobin1387

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 495
  • به زودی اینجا چیزی نوشته خواهد شد!
چگونه می‌توان یک مخزن apt ساخت؟
« : 04 خرداد 1401، 06:27 ب‌ظ »
سلام. من درحال حاضر درحال آماده سازی یکسری برنامه هستم تا بتونم ازشون بسته .deb بسازم. حال من می‌خوام این بسته های .deb رو در کارساز شخصی خودم میزبانی کنم. سوال منم همینجا پیش میاد که چطور می‌تونم یک مخزن apt بسازم. راهنما های زیادی خوانده ام اما هرکدام زمین تا آسمان با هم فرق داشتند برای همین اینجا سوالم را مطرح کردم.

در ضمن درحال حاضر از nginx به عنوان کارساز وب استفاده می‌کنم. و یک نکته مهم: اصلا نمی‌خواهم آینه‌ای برای مخازن رسمی دبیان/اوبونتو ویا... بسازم.

با احترام

آفلاین جادی

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1602
    • در دفاع از آزادی بیان
پاسخ : چگونه می‌توان یک مخزن apt ساخت؟
« پاسخ #1 : 07 خرداد 1401، 12:37 ب‌ظ »
سلام. من این کار رو زیاد کردم. کاملا راحته و سر راست اما مساله اش اینه که یک قدم یا یک ابزار نیست. یک رپوزیتوری دبیان در واقع یه ساختار فایل / دایرکتوری است از یکسری بسته. می تونی یه دایرکتوری بسازی:

mkdir /opt/my-repo
و بعد از نصب dpkg-dev، فایلهای deb رو کپی کنی توی اونجا و بری توش و با چنین چیزی فایل ریلیز رو درست کنی

dpkg-scanpackages . /dev/null > Release
و بعد با چنین چیزی فشرده اش رو:

dpkg-scanpackages . /dev/null | gzip > Packages.gz
و بعد چنین چیزی رو اضافه کنی به منابعت:

deb [trusted=yes] file:/opt/my-repo ./
و منطقا باید کار کنه. ولی منطقا جزییاتی هست که اگر به مشکل خوردی باید بررسی کنی و حل کنی یا مثلا روی یک وب سرور این رو سرور کنی که بقیه بتونن بهش وصل بشن. اما در نهایت کار سختی نیست.

حتما هم دقت کردی که اون آخر یه نقطه گذاشتیم توی sources.list که یعنی فایل های دب همونجا هستن. ممکن بود شاخه شاخه کنی و مثلا بگی توی this_version هستن و ..
آزادی کیبورد حق هر انسان است - جادی

آفلاین mobin1387

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 495
  • به زودی اینجا چیزی نوشته خواهد شد!
« پاسخ #2 : 07 خرداد 1401، 01:10 ب‌ظ »
فکر می‌کنم سوال رو بد مطرح کردم. متوجه شدم، بهتر بود اینطور می‌پرسیدم: «چندین روش یافتم {روش ۱} {روش ۲} و... اما متوجه نشدم کدام برای هدف من بهتره یعنی اصولی ترین راه ممکنه»

مثلا بعضی جاها به جای dpkg-scanpackages از apt-ftparchive استفاده می‌کردند. خودم که بررسی کردم اما تفاوتی پیدا نکردم (حداقل در کاری که می‌کردند و هم در خروجی هایی که می‌دادند)

در کل از همه دوستان که در بحث مشارکت کردن ممنونم.
« آخرین ویرایش: 07 خرداد 1401، 01:25 ب‌ظ توسط mobin1387 »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19702
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #3 : 08 خرداد 1401، 04:11 ب‌ظ »
راهنمای توسعه‌دهندگان دبیان، استفاده از reprepro رو پیشنهاد می‌کنه: https://packages.debian.org/bookworm/reprepro
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن