انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: آیا نوع دسکتاپ روی پرفورمنس تاثیر گذار است؟  (دفعات بازدید: 410 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 973
سلام دوستان من دسکتاپم LXQt است، واقعا بهش عادت کردم و خیلی میپسندمش، اینکه در کمینه‌ترین(اگه این کلمه فارسی درست باشه  :)) حالت ممکن اجرا میشه و هیچ چیز اضافی نداره، از qt استفاده میکنه که برای بنده خیلی خوشاینده و موارد دیگه... قبلا مجبور بودم در هر حال از این دسکتاپ استفاده کنم به خاطر ضعیف بودن سیستمم، الان سیستم بهتری دستمه و دارم از KDE استفاده میکنم ولی اصلا باهاش راحت نیستم.

سوال اصلی که اینجا پیش میاد این است که آیا ممکن LXQt به دلیل سبک بودن در بعضی موارد کارایی مناسب به بنده نده؟ چون باگ‌های عجیب غریبی روی سیستم قبلی داشتم و حدس میزنم مثلا دلیلش استفاده از همین دسکتاپ باشه.
آیا دسکتاپ روی سرعت اجرای برنامه‌های دیگه و کارایی اون‌ها میتونه تاثیرگذار باشه یا خیر؟

آفلاین S Y N C R E X

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 804
  • The Control Is The Power
    • syncrex.me
KDE برعکس پرجزئیات بودنش خیلی خیلی سبکه ، تست کردم که می‌گم ،
همچنین می‌تونید براش تایین کنید که از چه Composerی استفاده کنه برای دسکتاپ (openGL و یکی دو مورد دیگه داره) ،
همچنین تایین کنید که با استفاده بیشتر از سخت‌افزار انیمیشن‌های دسکتاپ نرم‌تر اجرا بشن یا برعکس ،
و همچنین تایین کنید که در زمان استفاده تمام صفحه یه برنامه (مثلا بازی) همه ویژوال افکت ها خودکار غیرفعال بشن ،
درصورت انویدیا داشتن نصب بودن درایور انحصاری کارت گرافیک هم بسیار تاثیرگذار هست ،
این موارد میتونن تجربه کاربریتون رو تغییر بدن .

درمورد سوال اصلی هم ، زمانی که برنامه ها مستقیم از سخت‌افزار استفاده کنن ، مثلا بلندر از کارت گرافیک استفاده کنه برای نمایش خودش ، در این صورت بعید می‌دونم دسکتاپ تاثیری داشته باشه ، مگه اینکه با درخواست هاش وقفه هایی در پردازش ایجاد کنه ،
ولی در حالت عادی که مثلا VLC از پوسته دسکتاپ برای نمایش خودش استفاده می‌کنه ، اگر در کدهای دسکتاپ مشکلی باشه تاثیرش رو روی برنامه هم میزاره ،
اما اگر منظورتون اینه که بخاطر سبک بودن LXQT ممکنه چیزایی کم باشن در سیستم‌عامل و برنامه‌ها به دلیل عدم وجود اون‌ها به باگ بخورن ، بعید می‌دونم ، چونکه اگر چیزی کم باشه برنامه اجرا نمیشه اصلا ،

اگر باگ‌های عجیبی که گفتید رو مثال بزنید بهتر می‌شه متوجه قضیه شد .
« آخرین ویرایش: 19 مهر 1401، 10:57 ب‌ظ توسط S Y N C R E X »

آفلاین alih_net

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 596
    • سیدعلی حسینی
بله میزکار روی کارایی تاثیر گذاره.

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
میزکار هم مثل هر برنامه دیگه. از داره از سی پی یو رم گرافیک و... استفاده می کنه
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین محمدرضا حقیری

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 533
    • ذهن زیبا
خب من پاسخ دوستان رو خوندم.
یه جورایی این تاپیک هم مثل خیلی از تاپیک‌های دیگر این انجمن، پتانسیل ورود به یکی از Holy War های معروف دنیای لینوکس رو داره 😂 اما خب یک نکته مهم در این پاسخ توجه من رو جلب کرد:

میزکار هم مثل هر برنامه دیگه. از داره از سی پی یو رم گرافیک و... استفاده می کنه

میزکار، «یک» برنامه نیست. یک «مجموعه برنامه»ست. میزکار در واقع، روشیه که شما بتونید بدون مشکل از رابط گرافیکی استفاده کنید. به صورت خاص، شما یک «کارساز صفحه نمایش» مثل X یا Wayland و یک «مدیرپنجره» مثل TWM (که همراه Xorg نصب میشه) یا DWM، می‌تونید از رابط کاربری گرافیکی سیستم‌عامل استفاده کنید و تقریبا تمامی نرم‌افزارها، بدون مشکل اجرا میشن.
میزکار، یعنی بیاییم از کارساز صفحه نمایش، مدیر صفحه نمایش (Display Manager)، پنل کنار هم استفاده کنیم تا کارایی بهتری داشته باشیم. مدیر صفحه‌نمایش (مثل GDM) معمولا به صورت یک «سرویس» همیشه در حال اجراست و خودتون احتمالا می‌دونید که این یعنی همیشه بخشی از رم - ولو کوچک - در حال استفاده شدنه. حالا پنل، داک، فضاهای کاری متعدد همه در این قضیه شریکن به نوعی. همیشه دارن اجرا میشن.
شتاب‌دهی سه‌بعدی هم در بعضی میزکارها (مثل KDE, GNOME) هست و خب منابعی از کارت گرافیکی شما هم داره اشغال می‌کنه.
حالا نرم‌افزارهایی مثل مرورگر، واژه‌پرداز و ... هم که همراه میزکار ممکنه نصب بشه هست.

نتیجه؟
بله میزکار روی کارایی تاثیر گذاره.

ولی این تاثیر چقدره؟ روی یک سیستم متوسط (پردازنده i5 و رم ۸) تقریبا قابل مشاهده نیست. مگر این که خیلی میزکارتون سبک باشه (همون LXQt و ...).

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
بیشتر منظور نرم افزار بود تا برنامه با این برداشت
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین محمدرضا حقیری

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 533
    • ذهن زیبا
بیشتر منظور نرم افزار بود تا برنامه با این برداشت

خب یک نرم‌افزار هم نیست، یک مجموعه از نرم‌افزارهاست. حتی همین LXQt :)

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
باشه باشه من تسلیم !  خوبه !  :D

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 973
نقل‌قول
KDE برعکس پرجزئیات بودنش خیلی خیلی سبکه ، تست کردم که می‌گم
نمیدونم چرا واقعا حال نکردم باهاش  :( یکی از مواردی که اذیتم می‌کرد ران کردن کلی برنامه اضافی توی بک‌گرااند بود، مثلا KDE Connect، کلا زیاد خوشم نمیاد سیستم کاری رو که نمیخوام سر خود انجام بده، البته خوب بالاخره میشه کاستومش کرد دسکتاپ، ولی LXQt واقعا برام خوشایند بود. فقط تنها مشکلی که داشتم این بود که شاید روی پرفورمنس اجرای دیگر برنامه‌ها موثر باشه که با توضیحات جنابعالی و دیگر دوستان یه چیزایی متوجه شدم.

در کل ممنونم از همه دوستان که وقت گذاشتن و پاسخ دادن، تشکر و سپاس فراوان  ;D
فعلا میرم روی همون LXQt تا ببینم اگه مشکلی نداشتم که میمونم روی همون...