انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: راهنمایی در باره پارتیشن بندی  (دفعات بازدید: 437 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Mohammad Gho

• Full Member
  • *
  • ارسال: 140
راهنمایی در باره پارتیشن بندی
« : 16 آذر 1401، 09:09 ب‌ظ »
سلام سیستم من کلا یک هارد با عنوان دیسک 0 که MBR هست با پارتیشن بندی تبدیل اش کردم به 4 تا پارتشین جدا گانه حالا سوال ام این راهی هست بدون از دست رفتن اون سیستم عامل اصلی که توی یک درایو شماره 1 هست من برم یکی از درایو هایی که هیچ سیستم عاملی روش نصب نیست و خالی هست از اطلاغات تبدیل کنم به GPT

آفلاین 🇬🇧بریتانیای کبیر🇬🇧

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2594
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
پاسخ : راهنمایی در باره پارتیشن بندی
« پاسخ #1 : 16 آذر 1401، 09:20 ب‌ظ »
فایل سیستم را میشه برای هر پارتیشن ست کرد ولی پارتیشن تیبل رو نمیشه برای هر پارتیشن جداگانه ست کرد و اگه بخوای پارتیشن تیبلتو بکنی gpt کل هاردت رو باید فرمت کنی.
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
پاسخ : راهنمایی در باره پارتیشن بندی
« پاسخ #2 : 16 آذر 1401، 11:33 ب‌ظ »
پارتیشن‌تیبل رو نمیشه برای یه پارتیشن تغییر داد.
پارتیشن‌تیبل یه جدول که اطلاعات مربوط به پارتیشن‌ها رو داخل خودش داره. اطلاعات ی مثل اینکه چنتا پارتیشن هست، شماره اونها چیه، شماره سکتور ابتدایی و انتهایی اونها چنده، اون پارتیشن‌ها از چه نوعی هستند و ...

اینکه چه اطلاعاتی میشه داخل این پازتیشن‌تیبل ذخیره کرد، به نوع پارتیشن‌تیبل بستگی داره.

خود این پارتیشن‌تیبل توی سکتور‌های اولیه دیسک ذخیره میشه.

چندین نوع پارتیشن‌تیبل هست. یه dos که بهش mbr هم میگن، یه gpt و یه سری دیگه که تقریبا منسوخ شدند.

ممکنه بتونید پارتیشن‌تیبل mbr رو به gpt تبدیل کنید
پارتین‌تیبل gpt از mbr بزرگتره. به همین خاطر اگه بین ابتدای دیسک و ابتدای پارتیشن اول فضای کافی نباشه، ممکنه نتونید این تبدیل رو انجام بدید.

فکر کنم اگه پارتیشن‌تیبل رو تغییر بدید، اونوقت ویندوز نمی‌تونه دیگه بوت بشه. هر چند مطمئن نیستم. نمی‌دونم اگه ویندوز دیگه بوت نشد، مسشه درستش کرد یا نه.

الان یه توزیع لینوکسی نصب هست؟ اگه اینجوره یه ترمینال باز کنید، این دستکرات رو بزنید و خروجی اونها رو قرار بدید.
اگه چیزی نصب نیست، می‌تونید سیستم رو با یه توزیع زنده بوت کنید و این دستورات رو اجرا کنید.

این دستورات فقط اطلاعات مربوط به حافظه‌های ذخیره‌سازی و پارتیشن‌های اونها رو نشون میده.
lsblk
blkid
sudo fdisk -l
میدونید که زکات علم نشر آن است