انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: نصب ابونتو در کنار ویندوز و به صورتی که بوت مستقل داشته باشد  (دفعات بازدید: 524 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین yazdanparast

• Newbie
  • *
  • ارسال: 12
سلام و عرض ادب و احترام
ببخشید من می خواستم بپرسم امکان داره که من لینوکس را در یک پارتیشن مستقل و در کنار ویندوز نصب کنم طوری که مونوی بوت ویندوز و لینوکس مستقل باشند و من اگه خواستم ویندوز را حذف کنم برای لینوکس مشکلی پیش نیاد و برعکس .
یعنی مونوی بوت آنها اشتراکی نباشه ...

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
سلام، فهرست بوت این دو به هم گره نمیخوره در اصل ویندوز برای خودش بوتی جدا داره و گنو هم همینطوره
چیزی که پیش میاد که فکر میکنی یکی شده اینه که: ویندوز هیچ چیزی نداره و وقتی انتخاب میشه درجا بوت میشه
ولی گنو لینوکس:‌ چیزی بنام گراب داره که فهرستی از چیزایی که میتونی بوت کنی بهت نشون میده از گنو لینوکس گرفته تا ویندوز و هرچی نصب کردی..

و وقتی کنار ویندوز گنو لینوکس نصب می‌کنی در اصل بوت ویندوز پاک نمیشه و باقی می‌مونه و دیدی یه فلش وصل می‌کنی میخوای سیستم عامل نصب کنی یه دکمه رو میزنی چیزایی که میتونی بوت کنی رو نمایش میده؟ مثلا کلید F9 که البته سیستم به سیستم فرق داره شاید مثلا واسه تو کلید DEL باشه!

خب خلاصه وقتی گنو لینوکس نصب کنی میتونی با اون کلید بدون فهرست بوت ویندوز یا گنو لینوکس رو بالا بیاری، گنو لینوکس فقط اومده توی گراب خودش برای راحتی کاربر ویندوز رو اضافه کرده که بدون زدن کلید F9  راحت بتونی سیستم عاملی که میخوای بری‌توش رو انتخاب کنی

خلاصه تر!: نه مشکلی پیش نمیاد از این نظر، فقط  گاهی گفته میشه ویندوز بعد بروزرسانی گنو لینوکس رو خراب میکنه که اونم گاهی و قابل حله بعیده مشکلی پیش بیاد

آفلاین yazdanparast

• Newbie
  • *
درود بر شما ممنونم
ولی من در عمل با مشکل مواجه شدم
لینوکس بعد از ویندوز نصب کردم و طبق آموزش ها حذف کردم و سپس اومدم ویندوز را تعمیر کنم هر راهی که تو وب بوده من تست کردم و مونوی بوت ویندوز تعمیر نشد .
تمام تاپیک ها هم تو انجمن فارسی و هم تو انگلیسی و بقیه وب را مطالعه و سعی در زنده کردن مونوی بوت ویندوز شدم ولی متاسفانه شدنی نبود
توی بعضی از آموزش ها صرفا گفته شده بود که لینوکس را حذف و سپس از طریق بایوس اولین بوت را درایو ویندوز ست کنید بدون مشکل بالا میاد یا فلش بوت ایبل ویندوز ران کرده و حالت تعمیر و حتی از طریق دستورات cmd متاسفانه نتونستم مونوی بوت ویندوز را تعمیر کنم و مجبور به حذف و نصب مجدد شدم .
برای این میگم که واقعا اگه بشه موقع نصب کاری انجام داد که اینها به هم وابسته نباشن بسیار عالی می شد

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
احتمالا ویندوز خراب شده! حالا به هر دلیلی! چون هیچوقت ندیدم گنو لینوکس ویندوز خراب کنه، مگر اینکه در استفاده از ntfs در گنو لینوکس یا  چمیدونم یسری دستکاری ها از قبل ویندوز خراب کنی، یا خود ویندوز خراب شده باشه،‌چون حذف گنو لینوکس هیچ‌گونه ربطی به ویندوز نداره و بود و نبودش فرقی به حال ویندوز نداره، نصب دوگانه چیه؟ یه ویندوز در پارتیشن ۱ هست و یه گنو لینوکس در پارتیشن ۲ و یه پارتیشن ۳ ESP برای بوت ها که زیر ۱ گیگ حجم داره، در اصل بوت سیستم عامل ها اونجا قراره داره، و اگه پارتیشن ESP رو باز کنی  با چند تا پوشه مواجه میشی و یکم بگردی میفهمی که چندتا اسم توشه برای مثال microsoft  و یه پوشه به نام debian(حالا هر سیستم عاملی که نصب کردی) و کاملا جدا هست بوت این دو، و اگه کل پارتیشن گنو لینوکس رو که میشه پارتیشن ۲ حذف کنی نه به پارتیشن ۱ که ویندوز درش هست ربط دار نه به پارتیشن ۳ که بوت ها داخلش ذخیره شده!

من هم خودم دوتا نه بلکه شده چهار پنج تا سیستم عامل هم‌زمان نصب کرده باشم و پاک کرده باشم باشه و با اینکه  ویندوز هم نصب بوده مشکلی پیش نیومد چون نباید هم می‌اومد!
ولی شده ویندوز آپدیت بزنه گنو لینوکس خراب کنه..

پ‌ن: این تعریفی که کردم برای سیستم های نصب شده به صورت EFI بود که الانا هر دستگاه جدید یا یکم قدیم از این روش استفاده میکنه..
« آخرین ویرایش: 30 دی 1401، 05:03 ب‌ظ توسط aboldom »

آفلاین yazdanparast

• Newbie
  • *
سپاس . منسیستم EFI هست نه یک بار بلکه دوبار من تست کردم به محض حذف لینوکس ویندوز بالا نمیاد و متاسفانه تعمیر هم نمیشه من تازه این کار انجام دادم . میشه بفرمایید هنگام حذف لینوکس به خاطر اینکه هیچ مشکلی برای ویندوز پیش نیاد باید چه پارتیشنی حذف نشه ؟
اگه پارتیشن بوت لینوکس حذف نشه برای ویندوز مشکلی پیش نمیاد که نیاز به تعمیر و ریکاوری هم نداشته باشه ؟

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
دقیقا درسته و به هیچ وجه نباید پارتیشن بوت رو پاک کنی چون قطعا ویندوز هم خراب میشه!، اول یبار پاکش نکن ببین ویندوز بالا میاد؟ و اگه اومد یعنی درسته دیگه! و برای پاک کردن گنو لینوکس از فهرست بوت همون پوشه‌ای که گفتم رو باید پاک کنی از پارتیشن ESP که اسمش هم واضح هست، مثلا اوبونتو نصب کنی اسمش Ubuntu هست، ولی چیز اضافه از توش پاک نکن، همین پوشه رو که پاک کنی گنو لینوکس دیگه تو بوت نمایش داده نمیشه.

اگه باز هم مشکل می‌خوری بهتره مراحلی که برای حذف گنو لینوکس انجام میدی رو دقیق بیان کنی تا دوستان راهنمایی کنن

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19692
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
اصلاً UEFI اومده که دیگه به این مشکل‌ها نخوری. بعد از حذف هر سیستم‌عاملی، فقط کاقیه مدخل‌های مربوط بهش رو دستی از ESP پاک کنی.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین yazdanparast

• Newbie
  • *
اصلاً UEFI اومده که دیگه به این مشکل‌ها نخوری. بعد از حذف هر سیستم‌عاملی، فقط کاقیه مدخل‌های مربوط بهش رو دستی از ESP پاک کنی.
درود جناب بهزادی میشه بیشتر توضیح بدین ؟

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19692
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
هر سیستم‌عاملی در حالت UEFI یه مدخل در ESP داره. موقع روشن شدن رایانه، UEFI در ESP به دنبال مدخل‌های مختلف می‌گرده و با توجه به تنظیماتش، یکی از اون‌ها رو برای راه‌اندازی انتخاب می‌کنه.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن