انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: بکاپ گیری و بازگردانی آن در سیستم جدید  (دفعات بازدید: 533 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین sd.prsm

• Newbie
  • *
  • ارسال: 7
بکاپ گیری و بازگردانی آن در سیستم جدید
« : 27 اردیبهشت 1402، 09:06 ق‌ظ »
باسلام،
من چند سال قبل ابونتو رو نصب کرده بودم و باهاش کار کرده بودم، چند سالی لپ تاپم رو روشن نکردم و بعد از اون یک آپدیت انجام دادم که باعث شد یک سری مشکلات به وجود بیاد.
در نهایت با راهنمایی به این نتیجه رسیدم که به علت مشکل پارتیشن بندی که وجود داره بهتره مجدد اوبونتو نصب بشه.
می خواستم لطفا راهنمایی کنید که با توجه به این که اطلاعات فعلی را نیاز دارم و باید بکاپ گیری در  هارد اکسترنال انجام شود و بعد با نصب مجدد می توانم : آیا این بکاپ گیری را روی اوبونتو جدیدم منتقل کنم؟
چون من این کار رو تا به حال انجام ندادم ممنون می شوم اگر راهنمایی بفرمایید بهترین راه حل چیست؟ هم در مورد این که با چه نرم افزاری از کل سیستم ایمیج بگیرم و هم در اون طرف بعد از نصب توزیع جدید به چه چیزهایی نیاز هست و به چه طریقی می شه اطلاعات رو برگردوند و تا چه حدی می شه این کار رو انجام داد.
و این که حتما به هارد اکسترنال نیاز هست؟ نمی شه در خود همین هارد ذخیره بشه و بعد موقع نصب اتومات همه چیز برگرده؟
راستش در این رابطه یک چیزهایی مطالعه کردم اما تمام صحبت ها برای ۸ سال قبل و بیشتر هست.
پیشاپیش از راهنمایی ها و وقتی که میگذارید سپاسگزارم

آفلاین 🇬🇧بریتانیای کبیر🇬🇧

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2615
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
پاسخ : بکاپ گیری و بازگردانی آن در سیستم جدید
« پاسخ #1 : 27 اردیبهشت 1402، 12:07 ب‌ظ »
سلام
لطفا خروجی دستور زیرو بفرستید.
lsblkپوشه home/ را در زمان نصب جدا در یک mount point جدا کردید؟
آیا تمام اطلاعاتی که میخواهید تهیه کنید در پوشه ~ یا همون پوشه خانه کاربر خودتونه؟
از چه چیزایی میخواهید پشتیبانی بگیرید؟ فایل های شخصی؟ کدام پوشه ها(path شونو بگید به صورت کلی *مثلا* var/) و ....؟
« آخرین ویرایش: 27 اردیبهشت 1402، 12:15 ب‌ظ توسط 🇬🇧United Kingdom🇬🇧 »
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19710
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #2 : 27 اردیبهشت 1402، 12:26 ب‌ظ »
اگه در حال حاضر مشکلی نداری، می‌تونی از fsarchiver استفاده کنی. وگرنه توصیه می‌کنم هرچیزی که می‌خوای رو دستی بریزی توی دیسک خارجی و بعد برگردونی.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین 🇬🇧بریتانیای کبیر🇬🇧

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2615
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
« پاسخ #3 : 27 اردیبهشت 1402، 05:13 ب‌ظ »
چون ممکنه تعداد فایل ها زیاد باشه و نخواید مثلا کل پوشه home/ را کپی کنید از tar که ابزار استاندارد آرشیو در گنو لینوکس هست استفاده کنید.
با tar خیلی راحت می‌تونید اطلاعاتتونو تقسیم بندی کنید. برای استفاده از tar (اگه نیاز به استفاده از gzip,bzip2,xz ندارید از اونا استفاده نکنید و با tar و آرشیو بندی خالیش کاراتو نو بکنید) قسمت  16 این آموزشو ببینید
https://www.aparat.com/nasser4321البته اگه میخواید کل home/ را کپی کنید بهتره فقط کپیش کنید در دیسک و خلاص
« آخرین ویرایش: 27 اردیبهشت 1402، 05:36 ب‌ظ توسط 🇬🇧United Kingdom🇬🇧 »
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین sd.prsm

• Newbie
  • *
  • ارسال: 7
« پاسخ #4 : 28 اردیبهشت 1402، 08:25 ق‌ظ »
خیلی از راهنمایی تون ممنونم، فکر می کردم راهی باشه که بتونم حتی نرم افزارهای نصب و اصلا همین حالت اوبونتو ام رو بعد از نصب احیا کنم. گویا این کار امکان پذیر نیست، به کپی کردن فایل های مورد نیازم اکتفا کردم. با تشکر از راهنمایی تان

آفلاین md2014

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 666
« پاسخ #5 : 28 اردیبهشت 1402، 09:05 ب‌ظ »
خیلی از راهنمایی تون ممنونم، فکر می کردم راهی باشه که بتونم حتی نرم افزارهای نصب و اصلا همین حالت اوبونتو ام رو بعد از نصب احیا کنم. گویا این کار امکان پذیر نیست، به کپی کردن فایل های مورد نیازم اکتفا کردم. با تشکر از راهنمایی تان
چرا امکانش هست. خوب جستجو نکردید!
از ابزارهای زیر میتونید استفاده کنید.
refracta tools
systemback
Penguins eggs
همه اینها رو میتونی از اینجا پیدا کنی. راهنمای استفاده ازشون هم موجوده.
sourceforge.net
یا اینکه میتونی از ابزارهای پشتیبان گیری که از بوت اجرا میشن استفاده کنی.مثل Clonezilla
البته برنامه های مشابه این هم بسیار زیاده.ولی چون خلاف قوانین انجمنه نمیتونم اسمشونو ببرم. خودت با یک سرچ کوچیک میتونی پیدا کنی.
« آخرین ویرایش: 28 اردیبهشت 1402، 09:11 ب‌ظ توسط md2014 »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19710
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #6 : 30 اردیبهشت 1402، 07:04 ب‌ظ »
خب نباید این کار رو بکنی. تنها چیزی که حق داری دستی دستکاریش کنی، خونهٔ خودته.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن