انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: نصب مجدد دبیان ناپایدار(اژدها خواهشا بیا)  (دفعات بازدید: 1378 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 973
سلام دوستان من قبلا دبیان ناپایدار رو داشتم و مثل ساعت کار می‌کرد. تا اینکه هارد SSDیم سوخت و مجبور شدم دوباره نصب کنم. از همون وقت تا الان به شدت مشکل هنگی و گیر کردن سیستم دارم. به حدی که کاملا مجبورم لپ‌تاپ رو ریست سرد کنم. حالا این سوالات رو دارم اگه بتونید کمکم کنید یه دنیا ممنون می‌شوم:

۱. آیا به نظرتون بعد از نصب مجدد سیستم‌عامل این مشکل حل خواهد شد:
https://forum.ubuntu-ir.org/index.php?topic=157100

۲. در پیرو مشکل قبل به نظرتون این پارتیشن‌بندی مشکل خاصی نداره؟
NAME        MAJ:MIN RM   SIZE RO TYPE MOUNTPOINTS
sda           8:0    0 931.5G  0 disk
├─sda1        8:1    0 457.2G  0 part
├─sda2        8:2    0 466.3G  0 part
└─sda3        8:3    0     8G  0 part [SWAP]
nvme0n1     259:0    0 476.9G  0 disk
├─nvme0n1p1 259:1    0   100M  0 part /boot/efi
├─nvme0n1p2 259:2    0    16M  0 part
├─nvme0n1p3 259:3    0  97.1G  0 part
├─nvme0n1p4 259:4    0   478M  0 part
└─nvme0n1p5 259:5    0 379.3G  0 part /
هارد دیسکم که خوب هیچی، روی اس‌اس‌دی‌م پارتیشن اول که خوب برای efi هست، بزارید سوال سوم رو همین‌جا مطرح کنم.

۳. آیا برای دوال‌بوت با ویندوز تو تا پارتیشن جدای efi نیاز هست؟ یا همین efiای که دارم و حجمش ۱۰۰مگ هست اوکیه؟

... ادامه: پارتیشن بعدی ماکروسافت رزرو نمی‌دونم چی‌چیه که ویندوز مسخره ساخته، پارتیشن سوم درایو C ویندوز هست، چهارمی دوباره مسخره‌بازی ویندوزه، پنجمی که پارتیشن اصلی سیستم منه، خانه و اینا جدا نیستن اصلا

۴. آیا به نظرتون در پیرو مشکلاتی که مطرح شد دبیان تست بهتر از sid برای من نیست؟ شاید مثلا بسته‌ها دیرتر بروزمیشن برام پایدارتر باشه.

۵. دوباره بحث دانلود  ;D آقا من نیاز به دسکتاپ KDE با فریم‌ورهای انحصاری دارم. قبلا این دی‌وی‌دی رو دانلود می‌کردم:
https://cdimage.debian.org/cdimage/unofficial/non-free/cd-including-firmware/current/amd64/iso-dvd/firmware-11.5.0-amd64-DVD-1.iso
الان که دیگه نیست و میگه همه‌چی تو نسخه معمولی هست. پس بدون مشکل برم این رو دانلود کنم:
https://cdimage.debian.org/debian-cd/current/amd64/iso-dvd/
اگه نصب netinst توی پایداری من تاثیر میزاره می‌شه یه توضیح بدید دقیقا چرا این تفاوت حجم رو با نسخه DVD داره؟ چون من می‌ترسم بسته‌های کمتری به شکل خودکار نصب بشن و بعدا به مشکل بر بخورم.

پ.ن: آقا خیلی خیلی شرمنده زیاد سوال پرسیدم، چون همه‌ی سوالات مربوط به هم و حتی دنبال هم بود مجبور شدم توی یه تاپیک به همه اشاره کنم.

آفلاین متی

• Full Member
  • *
  • ارسال: 150
پاسخ : نصب مجدد دبیان ناپایدار(اژدها خواهشا بیا)
« پاسخ #1 : 22 امرداد 1402، 02:17 ق‌ظ »
فکر کنم فعلا من بیدارم پس بزار یه کمکی بکنم البته جسارت میکنم.
1- فکر نکنم کمکی کنه.
2 و 3-تنها مشکل حجم efi هست که بایدحدود ۵۳۰ مگ باشه (home هم جدا بود بد نبود :D)
4- به خودت بستگی داره
۵-خود ایزو اصلی netinstall وقتی نصب میکردم درایور انحصاری وایفای داشت( ۵ ماه قبل نداشت ;D) توی DVD همه ی میزکار ها هستن و نیازی به اینترنت در فرایند نصب نداری ولی توی netinstall فقط میزکار هایی که انتخاب میکنی دانلود میشن (بسته های میزکار فرقی با DVD ندارن)

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #2 : 22 امرداد 1402، 10:04 ب‌ظ »
۱- این مشکل به خاطر این هست که بعضی مواقع فایل‌سیستم روت خطا میده. نمی‌دونم دلیلش چی هست. شاید خود فایل‌سیستم روی ssd خراب باشه، شاید مشکل از طرف کرنله شاید هم ssd مشکل داره.
از اون عکس‌هایی که اونجا گذاشتید نمی‌دونم مشکل دقیقا از چی هست. از عکس فقط فهمیدم فایل‌سیستم روت به طور فقط خواندنی در اومده. آخر پیام یه error -30 هست.
با دستور errno می‌تونید بفهمید هر کد خطا چه چیزی می‌گه.
اگه عدد منفی دیدید، منفی رو نادیده بگیرید. منفی برای این هست که معلوم بشه خطا بوده.
مثلا این دوتا رو ببینید:
errno 2
errno 13

فکر کنم فایل‌سیستم روت با آپشن errors=remount-ro سوار شده. (فایل fstab رو بررسی کنید. / findmnt -o options هم میشه)
این آپشن باعث میشه وقتی یه خطا اتفاق می‌افته، فایل‌سیستم به شکل فقط خواندنی دربیاد. اینجوری از آسیب‌های احتمالی جلوگیری میشه.
معمولا وقتی فایل‌سیستم روت به شکل فقط خواندنی در میاد؛ اکثر سرویس‌ها و برنامه‌ها با مشکل مواجه میشن.

شاید با نصب دوباره این مشکل حل بشه. بستگی داره که دلیلش چی هست. باید مشخص بشه چرا فایل‌سیستم به شکل فقط خواندنی در میاد.

۲- مشکل خاصی نمی‌بینم.

۳- یه دونه ESP (EFI SYSTEM PARTITION) کافیه.
حجم 100MiB هم نباید مشکلی ایجاد کنه. تا وقتی پر نشده؛ توی کامپیوتر‌های جدید.
توی بعضی کامپیوتر‌های قدیمی که پیاده‌سازی UEFI اونها مشکل داره، اگه ESP کوچک‌تر از 512MiB (با 512MB فرق داره) باشه، بعضی وقت‌ها سیستم روت نمیشد.
ولی توی سیستم‌های جدید اینجوری نیست.

۴- فکر نکنم فرق زیادی داشته باشن.

۵- نصب firmware‌ها نباید خیلی مشکل جدی باشه. میشه بعد از نصب دبیان اونها رو هم نصب کرد. (معمولا توی گزارش‌های کرنل می‌نویسه که به یه firmware نیاز داشته و نتونسته اون رو پیدا کنه)
ولی همون iso که لینک بهش دادید باید مناسب باشه.

نسخه netinstall فقط یه کرنل داره با یه initramfs و یه نصب کننده. (شاید به همراه یه سری بسته دیگه) به خاطر همین حجم پایینی داره.
موقع نصب، چیز‌های مناسب رو از اینترنت دریافت می‌کنه.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #3 : 23 امرداد 1402، 02:10 ب‌ظ »
آقای اژدها خیلی خیلی ممنون از توضیحات کامل و خوبتون، واقعا وقت گذاشتید، مرسی.
بله همان‌طور که گفتید فایل‌سیستم روت با آپشن errors=remount-ro سوار شده.
findmnt -o options /OPTIONS
rw,relatime,errors=remount-ro

نقل‌قول
نمی‌دونم دلیلش چی هست. شاید خود فایل‌سیستم روی ssd خراب باشه، شاید مشکل از طرف کرنله شاید هم ssd مشکل داره.
به نظرتون راهی نیست بتونم متوجه بشم کدام یک از این موارد هست؟ توی لاگ‌ها چیزی نمی‌تونم پیدا کنم؟

نقل‌قول
حجم 100MiB هم نباید مشکلی ایجاد کنه. تا وقتی پر نشده؛ توی کامپیوتر‌های جدید.
توی بعضی کامپیوتر‌های قدیمی که پیاده‌سازی UEFI اونها مشکل داره، اگه ESP کوچک‌تر از 512MiB (با 512MB فرق داره) باشه، بعضی وقت‌ها سیستم روت نمیشد.
ولی توی سیستم‌های جدید اینجوری نیست.
پس یعنی الان که من حدود سی چهل مگم پره مشکلی نیست؟ نیازی به افزایش حجم نداره؟

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #4 : 29 امرداد 1402، 02:39 ق‌ظ »
فکر کنم فعلا من بیدارم پس بزار یه کمکی بکنم البته جسارت میکنم.
1- فکر نکنم کمکی کنه.
2 و 3-تنها مشکل حجم efi هست که بایدحدود ۵۳۰ مگ باشه (home هم جدا بود بد نبود :D)
4- به خودت بستگی داره
۵-خود ایزو اصلی netinstall وقتی نصب میکردم درایور انحصاری وایفای داشت( ۵ ماه قبل نداشت ;D) توی DVD همه ی میزکار ها هستن و نیازی به اینترنت در فرایند نصب نداری ولی توی netinstall فقط میزکار هایی که انتخاب میکنی دانلود میشن (بسته های میزکار فرقی با DVD ندارن)
نه آقا جسارت چیه، خیلی لطف کردید وقت گذاشتید. ممنون از شما. سپاس فراوان.

فعلا سیستم‌عامل رو عوض کردم ببینم توی این چند روزه بازم به مشکلاتی که قبلا بود برمی‌خورم یا نه.

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #5 : 31 امرداد 1402، 06:15 ق‌ظ »
آقای اژدها خیلی خیلی ممنون از توضیحات کامل و خوبتون، واقعا وقت گذاشتید، مرسی.
بله همان‌طور که گفتید فایل‌سیستم روت با آپشن errors=remount-ro سوار شده.
findmnt -o options /OPTIONS
rw,relatime,errors=remount-ro
اینکه عادیه. بهتره وقتی خطایی توی فایل‌سیستم رخ میده، به صورت فقط خواندنی دربیاد تا احتمال از دست دادن اطلاعات کمتر بشه.
می‌تونید مقدار آپشن errors رو به continue تغییر بدید (از طریق ویرایش فایل fstab) تا اگه خطتیی ذخ داد، فایل‌سیستم همچنان به کارش ادامه بده. ولی بهتره اینکار رو انجام ندید.
یه مقدار دیگه هم برای آپشن errors هست. اگه مقدار این آپشن رو برابر panic قرار بدید در صورت رخ دادن یه خطا، کرنل panic می‌کنه و کلا از کار می‌افته.
اینجوری مجبور می‌شید سیستم رو راه‌اندازی مجدد کنید تا دوباره کار کنه. معمولا این رفتار برای سرور‌ها مناسبه.

نقل‌قول
به نظرتون راهی نیست بتونم متوجه بشم کدام یک از این موارد هست؟ توی لاگ‌ها چیزی نمی‌تونم پیدا کنم؟
شاید توی گزارش‌های کرنل چیزی باشه. مطمئن نیستم.
از اونجایی که بعد از رخ دادن خطا، فایل‌سیستم روت به شکل فقط خواندنی درمیاد و /var/log/ هم از روت جدا نیست، هیچ گزارشی بعد از خطای فایل‌سیستم ذخیره نمیشه. در نتیجه گزارش‌هایی که اون خطا رو توصیف کردند جایی ذخیره نشده.
بهتره وقتی که خطا پیش میاد، وارد محیط console بشید و اگه می‌تونید، گزارش‌های کرنل در حال اجرا رو یه جایی ذخیره کنید. به این شکل:
sudo dmesg > kmsg.txt
به جای kmsg.txt مسیر به فایلی که می‌ه‌اهید گزارش‌ها داخل اون ذخیره بشن رو قرار بدید. دقت کنید باید دسترسی نوشتن روی اون فایل داشته باشید وگرنه خطا می‌گیرید. sudo روی redirect‌ها اثر نداره. اگه لازمه با دسترسی روت انجام بشه، از tee استفاده کنید. به این شکل:
sudo dmesg | sudo tee kmsg.txt

می‌تونید گزارش‌ها رو روی یه فلش ذخیره کنید. بعد می‌تومید هر وقت تونسنید، اونها رو بررسی کنید.

نقل‌قول
پس یعنی الان که من حدود سی چهل مگم پره مشکلی نیست؟ نیازی به افزایش حجم نداره؟
نه. نباید مشکل خاصی ایجاد کنه. می‌تونید هم اندازه اون رو بزرگ‌تر کنید. اگه بخواهید.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #6 : 31 امرداد 1402، 07:45 ب‌ظ »
نقل‌قول
اینکه عادیه. بهتره وقتی خطایی توی فایل‌سیستم رخ میده، به صورت فقط خواندنی دربیاد تا احتمال از دست دادن اطلاعات کمتر بشه.
می‌تونید مقدار آپشن errors رو به continue تغییر بدید (از طریق ویرایش فایل fstab) تا اگه خطتیی ذخ داد، فایل‌سیستم همچنان به کارش ادامه بده. ولی بهتره اینکار رو انجام ندید.
یه مقدار دیگه هم برای آپشن errors هست. اگه مقدار این آپشن رو برابر panic قرار بدید در صورت رخ دادن یه خطا، کرنل panic می‌کنه و کلا از کار می‌افته.
اینجوری مجبور می‌شید سیستم رو راه‌اندازی مجدد کنید تا دوباره کار کنه. معمولا این رفتار برای سرور‌ها مناسبه.
آهان متوجه شدم ممنون از شما

نقل‌قول
شاید توی گزارش‌های کرنل چیزی باشه. مطمئن نیستم.
از اونجایی که بعد از رخ دادن خطا، فایل‌سیستم روت به شکل فقط خواندنی درمیاد و /var/log/ هم از روت جدا نیست، هیچ گزارشی بعد از خطای فایل‌سیستم ذخیره نمیشه. در نتیجه گزارش‌هایی که اون خطا رو توصیف کردند جایی ذخیره نشده.
بهتره وقتی که خطا پیش میاد، وارد محیط console بشید و اگه می‌تونید، گزارش‌های کرنل در حال اجرا رو یه جایی ذخیره کنید.
آخه موضوع اینه کلا وقتی این اتفاق می‌افتاد سیستم فریز می‌شد و هیچ‌کاری نمی‌شد انجام بدی، فقط می‌ةونستم ریست سرد بکنم. اون ارور‌هایی هم که عکس گرفته بودم ازشون به شکل اتفاقی در حال کار توی ترمینال بودم که اینا اومد رو صفحه و هنگ کرد.

در کل خیلی خیلی ممنون از شما که وقت گذاشتید. فعلا عوض کردم و دوباره همون دبیان ناپایدار رو ریختم. فعلا که مشکلی نداشته تا الان. ایشالله حل شده باشه.