انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: چرا برنامه های نصب شده روی اوبونتو 22.04 آخرین نسخه نیستند؟ - حل شد.  (دفعات بازدید: 512 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ni3ma

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 305
سلام. اوبونتو ۲۲.۰۴ به مدت ۵ سال یعنی تا سال ۲۰۲۷ حمایت میشه ولی ورژن نرم افزارها رو بررسی کردم دیدم جدیدترین ورژن نیستند، علت چیه؟ (اوبونتوی من کاملا آپدیته و اصراری برای نصب آخرین نسخه نرم افزارها ندارم و همینکه نرم افزارها security patch دریافت کنند برای من کفایت میکنه، میخوام دلیلش رو بدونم که مثلا چرا روی اوبونتویی که تا ۳ سال دیگه پشتیبانی میشه vlc نسخه 3.0.16 نصبه در حالی که خیلی وقته نسخه 3.0.20 اومده و یا فایرفاکس هم به همین صورته)
« آخرین ویرایش: 17 بهمن 1402، 10:38 ب‌ظ توسط ni3ma »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19704
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
چون اوبونتو ۲۲,۰۴ برای دو سال پیشه و اون زمان آخرین نگارش برنامه ها همین بود.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین ni3ma

• Sr. Member
  • *
چون اوبونتو ۲۲,۰۴ برای دو سال پیشه و اون زمان آخرین نگارش برنامه ها همین بود.
خوب چرا کنونیکال آخرین نسخه رو برای اوبونتو 22.04 نمیزاره؟ مثلا vlc که همین الان آخرین نسخه اش حتی روی ویندوز xp نصب میشه (یعنی هنوز ویندوز اکس پی رو support میکنه) چه feature جدیدی اضافه کرده که اوبونتو 22.04 از اجرای اون ناتوانه؟ فکر نمیکنید از جانب کنونیکال کم کاری شده؟
« آخرین ویرایش: 17 بهمن 1402، 08:06 ب‌ظ توسط ni3ma »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19704
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
چون شرکت ها از اوبونتو ۲۲,۰۴ استفاده میکنن که مطمئن باشن تا ۵ (جدیداَ ۱۰) سال با وجود امن بودن, هیچ تغییری در رفتارش به وجود نمیاد. اگه بخواد تغییر کنه که اصلاَ گزینه خوبی برای محیطهای enterprise نیست.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین 🇬🇧بریتانیای کبیر🇬🇧

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2599
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
اوبونتو نگارش میزکار دارای دو نوع پایدار(LTS) و ناپایداره.(ناپایدار اوبونتو از ویندوز سرور خیلی پایدار تره.  ;D)
نگارش LTS که شما دارین در مخازنش نگارش های پایدار و آزمایش شده نرم افزار ها وجود داره.
میتونید پیوند زیر را بخوانید.
https://wiki.ubuntu-ir.org/wiki/%D9%BE%D8%B4%D8%AA%DB%8C%D8%A8%D8%A7%D9%86%DB%8C_%D8%B7%D9%88%D9%84%D8%A7%D9%86%DB%8C_%D9%85%D8%AF%D9%91%D8%AAاگه جدید ترین نگارش نرم افزار های را میخواید خیلی راحت نگارش توزیعو با دستور زیر ارتقاع بدید. هرچند باید حدود مثلا ۵۰۰ مگ اینترنت مصرف کنید، و نیازی هم نیست.
sudo do-release-upgrade
همین اوبونتوی LTS هم خوبه!
« آخرین ویرایش: 17 بهمن 1402، 08:54 ب‌ظ توسط 🇬🇧United Kingdom🇬🇧 »
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین ni3ma

• Sr. Member
  • *
چون شرکت ها از اوبونتو ۲۲,۰۴ استفاده میکنن که مطمئن باشن تا ۵ (جدیداَ ۱۰) سال با وجود امن بودن, هیچ تغییری در رفتارش به وجود نمیاد. اگه بخواد تغییر کنه که اصلاَ گزینه خوبی برای محیطهای enterprise نیست.
توضیحتون کامل و قانع کننده بود. خوب آیا واقعا این نرم افزارها حداقل ۵ سال آپدیت امنیتی دریافت میکنند؟ مثلا من که اوبونتو ۲۲.۰۴ روی سیستمم نصبه نسخه فایرفاکسش رو نگاه کردم زده 116.0.2 در حالی که نسخه ESR نیست.

آفلاین ni3ma

• Sr. Member
  • *
همین اوبونتوی LST هم خوبه!
بله من با همین نسخه LTS سیستم عامل راحت ترم، حتی با نرم افزارهای LTS هم راحت ترم، سوالم بیشتر بُعد فنی و کنجکاوی داشت.
« آخرین ویرایش: 17 بهمن 1402، 08:18 ب‌ظ توسط ni3ma »

آفلاین 🇬🇧بریتانیای کبیر🇬🇧

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2599
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
نقل‌قول
مثلا من که اوبونتو ۲۲.۰۴ روی سیستمم نصبه نسخه فایرفاکسش رو نگاه کردم زده 116.0.2 در حالی که نسخه ESR نیست.
نگارش پایدار نرم افزار ها بر اساس گذارش های باگ کاربران نسخه ناپایدار توزیع هاست. نه نسخه پایدار خود نرم افزار.(خیلی از نرم افزار ها چیزی به اسم نسخه پایدار از طرف خود توسعه دهنده ندارن)
مثلا چند ماه پیش فایرفاکس ‎116.02 وارد مخازن اوبونتو ناپایدار شده و گذارش زیادی درباره باگ از طرف کاربران دریافت نکرده یا اگه باگی بوده زیاد مهم نبوده و بعدش وارد مخزن نسخه LTS میشه.

دبیان هم برای خودش همینه.
بسته ها اول وارد مخزن experimental میشه و اگه مشکل خیلی(خیلی خیلی) مهمی نداشت، وارد مخزن sid و بعد testing.
بعد کسایی که میخوان نگارش نرم افزار هایی که قرار در مخزن stable قرار بگیره را تعیین کنن، نگاه میکنن و پایدار ترینشو در مخزن دبیان stable میزارن.

ویرایش
و البته فایرفاکس پایدار و فایرفاکس خالی کلا دو بسته جدا در مخازن اوبونتو هستن و کلا جدا توسط فایرفاکس عرضه میشن.
« آخرین ویرایش: 17 بهمن 1402، 10:09 ب‌ظ توسط 🇬🇧United Kingdom🇬🇧 »
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین thmkhtry

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 975
  • Fedora Linux
اینم اضافه بکنم که اون نگارش ها اصولا ناپایدار نیستن  و خو اوبونتو میگه STS هستن که مخفف Short Time Support به معنای پشتيباني کوتاه مدت هستند.

آفلاین esmaeelE

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 1260
همین اوبونتوی LST هم خوبه!
بله من با همین نسخه LTS سیستم عامل راحت ترم، حتی با نرم افزارهای LTS هم راحت ترم، سوالم بیشتر بُعد فنی و کنجکاوی داشت.

به طور کلی دو گرایش در انتخاب سیستم‌عامل هست که بسته به نیازها هریک می‌‌تونه مناسب باشه.

همونطور که دانیال گفت برای محیط‌هایی که لازمه رفتار سیستم‌ها تا درصد بالایی پیشبینی شده باشه
نسخه‌هایی با پشتیبانی بلند مدت مناسب هستند. (بانک‌ها، شرکت‌های مخابراتی، مدارس و محیط‌های آموزشی، بیمارستان‌ها، دیتا سنترها و سایر شرکت‌های بزرگ)
دبیان پایدار، اوبونتو LTS و RHEL نمونه‌هایی از این توزیع‌ها هستند.

برای کاربردهای شخصی و زمانی که نیازها به سمتی است که تازه‌ترین نسخهٔ نرم‌افزارها به‌کارگیری شود به قیمت از دست دادن پایداری و پیشبینی پذیری سیستم از توزیع‌ها غلطان یا Rolling Release استفاده می‌شود.
تاجایی که من اطلاع دارم کاربردهای این توزیع‌ها در توسعهٔ خود نرم‌افزارها و توزیع‌ها و کاربری شخصی است.
openSUSE Tumbleweed، دبیان ناپایدار و Arch Linux نمونه‌هایی از این توزیع‌ها هستند.

آفلاین ni3ma

• Sr. Member
  • *
مرسی از توضیحاتتون. متوجه شدم.