انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: و باز هم الگوریتم  (دفعات بازدید: 288 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین learner:~$

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 812
  • روزی روز گاری در گنو/لینوکس
و باز هم الگوریتم
« : 22 شهریور 1403، 08:14 ب‌ظ »
درود

من حس میکنم در جهنم آموزشی گیر کردم ولی از طرفی حس میکنم که لازم باز آموزش ببینم و کتاب بخونم. به خاطر همین ذهنم خیلی درگیر شده.

اولا اینکه اصلا نمیفهمم چطور باید یک مسله رو حل کنم و چطور باید یک الگوریتم خوب بنویس و اونا رو چطور باید توی زبان دلخواهم پیاده سازی کنم.
من فکر میکردم مشکلم کمبود پروژه هست ولی الان حس میکنم مشکلی بزرگتر از این حرفا برخوردم.
من فکر میکردم یادگیری یک زبان برنامه نویسی جدید علمم رو بالا میبره ولی اشتباه فکر میکردم! میخوام از پایه یاد بگیرم. میخوام درک کنم که که چطور باید یک مسله رو حل کنم. برای همین فقط دو تا راه حل به ذهنم رسید:
۱: حل سوالات برنامه نویسی
۲:خوندن کتاب
برای اولی واقعا ناامید شدم!!‌انقدر که شک کردم اصلا چیزی بلدم یا نه؟  به سایت لیت کد و چند جا دیگه رفتم و هیچ سوالی رو نتونستم حل کنم!!!
چون درک نمیکردم. و این وحشتناکه. حداقل فکر میکردم میتونم دو تا سوال ساده حل کنم ولی نشد!! به خاطر همین کدنویسی رو فعلا گذاشتم کنار و ناامیدانه دنبال یک راه حل هستم!!.فرقی نمیکنه چقدر توی یک زبان پیشرفته بشم یا عمیق بشم وقتی نتونتم یک برنامه درست و یک سوال ابتدایی حل کنم بدرد نمیخوره :'(
برای دومی هم خیلی نگران شدم دوست ندارم همش کتاب بخونم چون دلم میخواد سریع انجامش بدم و بره پیکارش ( صد درصد روش من غلطه و حرفی ندارم که بزنم). برای همین دو تا کتاب پیدا کردم ولی میترسم بخرم و بخونم:

https://skybooks.ir/products/Think-Like-a-Programmer

https://skybooks.ir/products/Algorithmic-Thinking

من از این سبک کتاب ها خیلی خوشم میاد چون لحن خشکی ندارند.
من هر کتابی که فکر کنید رو دیدم ولی این دو تا خیلی چشمم رو گرفتند. من نمیخوام کدنویسی یاد بگیرم!! هرکسی میتونه کدنویسی یاد بگیره. اما برنامه نویسی و درک این موارد رو هرکس نمیتونه بفهمه.
من توی جهنم آموزشی گیر کردم. و حتی نمیتونم چندتا سوال ابتدایی حل کنم! تا الان سعی میکردم برنامه دیگران به زبان های مختلف پیاده سازی کنم. اما چه فایده؟!
چطور میتونم برنامه نویسی یاد بگیرم؟ چقدر زمان لازمه که یک برنامه نویسی خوب و همه فن حریف بشم؟
هیج ایده ایی ندارم و علاقه ایی هم به کد نویسی ندارم. ( فعلا  ندارم )‌
مثل سمی کالونم( ; ).
خواستار پایان.
محکوم به کامپایل.

آفلاین 🇬🇧بریتانیای کبیر🇬🇧

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2561
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
پاسخ : و باز هم الگوریتم
« پاسخ #1 : 22 شهریور 1403، 08:39 ب‌ظ »
مشکل شما چیه؟

۱- اون سوالات دارای یک قضیه ریاضی خاصی هستند که بلد نیستید، یعنی حتی به صورت انسانی هم نیمتونید حلش کنید؟ مثلا شما میتونیه به صورت انسانی مسئله زیر را حل کنید  ولی موقع پیاده سازی الگوریتمش کار را بلد نیستید؟
https://quera.org/problemset/52544
۲- منطق و روش حل اون سوالو به صورتی انسانی بلدید ولی موقع بالا آوردنش برای برنامه نویسی مشکل دارید که خود اون ها میشه چند نوع مشکل:
۲-۱ نمیتونید اسم متغیر هارو به خاطر بسپرید و بلد نیستید اسم درست را برای اون ها انتخاب کنید و سریع روند برنامه رو گم میکنید و گیج میشید
۲-۲ این مسعله نیازمند ساختار های خاصی هست که بلد نیستید؟ مثلا در سی نیازمند داشتن دانش نحوه کار با پرونده‌ها است؟(فایل‌ها)
۲-۳ روند برنامه کمی طولانیه و شما نمیتونید مقادیر را درست بین توابع مختلف پخش کنید و روند برنامه رو گم میکنید؟

نقل‌قول
برای دومی هم خیلی نگران شدم دوست ندارم همش کتاب بخونم چون دلم میخواد سریع انجامش بدم و بره پیکارش ( صد درصد روش من غلطه و حرفی ندارم که بزنم).
بدبختی همینجاست که موقع یادگرفتن بخش های ساده چون سریع پیشرفت میکنیم فکر میکنیم خیلی جلوییم و خیلی باهوشیم ولی این هارو همه میتونن یادبگیرن و کسی میشه حرفه ای که بره قسمت هایی که نمیفهمه، سخته، پیچیدست و ... رو یاد بگیره.
« آخرین ویرایش: 22 شهریور 1403، 08:54 ب‌ظ توسط 🇬🇧بریتانیای کبیر🇬🇧 »
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

• Hero Member
  • *
« پاسخ #2 : 23 شهریور 1403، 09:57 ق‌ظ »
نقل‌قول
مشکل شما چیه؟
اینه که نمیتونم منطق خودم یا هرچیزی که دوست دارم رو پیاده سازی کنم

نقل‌قول
۱- اون سوالات دارای یک قضیه ریاضی خاصی هستند که بلد نیستید، یعنی حتی به صورت انسانی هم نیمتونید حلش کنید؟ مثلا شما میتونیه به صورت انسانی مسئله زیر را حل کنید  ولی موقع پیاده سازی الگوریتمش کار را بلد نیستید؟
بعضی مواقع درسته و بعضی مواقع غلط  منظورتون از انسانی چیه چیه دقیقا مگه میشه سوالات رو به صورت غیر انسانی حل کرد؟!  ???
نقل‌قول
۲-۱ نمیتونید اسم متغیر هارو به خاطر بسپرید و بلد نیستید اسم درست را برای اون ها انتخاب کنید و سریع روند برنامه رو گم میکنید و گیج میشید
توی برنامه های کوچیک به اسم متغیر ها اهمیت نمیدم ( مثلا برنامه های زیر ۲۰ خط )‌
نقل‌قول
۲-۲ این مسعله نیازمند ساختار های خاصی هست که بلد نیستید؟ مثلا در سی نیازمند داشتن دانش نحوه کار با پرونده‌ها است؟(فایل‌ها)
کم و بیش بله کار های ابتدایی رو بلدم ولی نمیتونم منطق خودم رو پیاده سازی کنم.
نقل‌قول
۲-۳ روند برنامه کمی طولانیه و شما نمیتونید مقادیر را درست بین توابع مختلف پخش کنید و روند برنامه رو گم میکنید؟
نه اینطوری نیست. مشکلی ندارم از این لحاظ فقط بعضی وقتا انقدر کد طولانی میشه که یاد میرفت داشتم چیکار میکردم.

نقل‌قول
- منطق و روش حل اون سوالو به صورتی انسانی بلدید ولی موقع بالا آوردنش برای برنامه نویسی مشکل دارید
بله درسته
« آخرین ویرایش: 23 شهریور 1403، 10:04 ق‌ظ توسط learner:~$ »
مثل سمی کالونم( ; ).
خواستار پایان.
محکوم به کامپایل.

آفلاین 🇬🇧بریتانیای کبیر🇬🇧

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2561
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
« پاسخ #3 : 23 شهریور 1403، 10:10 ق‌ظ »
خب اگه نمیتونید ذهنتونو درست به کد تبدیل کنید باید برید نحوه نوشتن کد تمیزو یاد بگیرید و اینکه قبل از کد نوشتن اول مراحل برنامه رو روی کاغذ به صورت کلی پیاده کنید بعد مرحله به مرحله برید جلو وکدو مرحله به مرحله آزمایش کنید. بلافاصله نباید شروع بکد نویسی کنید اول منطق و روشتونو روی کاغذ بیارید بالا بعدش

اگرم ساختار خاصی از زبان یا دانش ریاضی خاصی رو بلد نیستید بپرسید یا برید دنبالش
« آخرین ویرایش: 23 شهریور 1403، 10:13 ق‌ظ توسط 🇬🇧بریتانیای کبیر🇬🇧 »
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4853
  • masoft قدیم
« پاسخ #4 : 23 شهریور 1403، 03:30 ب‌ظ »
روش آکادمیک اینه که ابتدا الگوریتم‌های موجود رو بخونید و متوجه بشید، بعد اون‌ها رو به صورت شبه‌کد (Pseudocode) بنویسید، بعدش با زبان برنامه‌نویسی‌ای که دوست دارید بنویسید. وقتی این کار رو برای تعداد زیادی از الگوریتم‌ها بکنید، یواش‌یواش یاد میگیرید چطور الگوریتم‌ها رو بست بدید و الگوریتم‌های خودتون رو ایجاد کنید. حداقل روی شش ماهی حساب کنید.

کتاب پایه Introduction to algorithms است و پیشرفته‌تر The art of computer programming که شامل چندین جلد است. پیش‌نیاز ریاضی دارند و اگر پیش‌نیاز اون رو ندارید، پیشنهاد می‌کنم ابتدا روی ریاضی‌تون کار کنید.
« آخرین ویرایش: 25 شهریور 1403، 03:09 ق‌ظ توسط nixoeen »

• Hero Member
  • *
« پاسخ #5 : 23 شهریور 1403، 10:19 ب‌ظ »
روش آکادمیک اینه که ابتدا الگوریتم‌های موجود رو بخونید و متوجه بشید، بعد اون‌ها رو به صورت شبه‌کد (Pseudocode) بنویسید، بعدش با زبان برنامه‌نویسی‌ای که دوست دارید بنویسید. وقتی این کار رو برای تعداد زیادی از الگوریتم‌ها بکنید، یواش‌یواش یاد میگیرید چطور الگوریتم‌ها رو بست بدید و الگوریتم‌های خودتون رو ایجاد کنید. حداقل روی شش ماهی حساب کنید.

کتاب پایه Introduction to algorithms است و پیشرفته‌تر The art of computer programming که شامل جندیل جلد است. پیش‌نیاز ریاضی دارند و اگر پیش‌نیاز اون رو ندارید، پیشنهاد می‌کنم ابتدا روی ریاضی‌تون کار کنید.
شبه کد ؟ اولین بار شنیدم. من یک سال دومی هستم ولی بعضی از مسائل برنامه نویسی که من میبینم خیلی پیچیده تر از دانش ریاضی فعلی من هست.
من یک زمان یک کتاب ابتدایی در مورد الگوریتم خوندم ولی فکر میکردم همون باعث میشه که بتونم هرچی دلم بخواد پیاده سازی کنم!ولی زیاد خیال پردازی میکردم.
کتاب هنر برنامه نویسی کامپیوتر واقعا خوشم نیومد و خیلی خشک بود ولی با مقدمه بر الگوریتم ها خیلی حس بهتری پیدا کردم هرچند که برای کتاب مرجع مناسب تر هست. نظرتون در مورد اون دو کتابی که گفتم چی هست؟ من با اون ها خیلی ارتباط بهتری گرفتم.
از نصیحت خوبتون ممنونم حتما انجام میدم هیچ چیزی نشدنی نیست.
مثل سمی کالونم( ; ).
خواستار پایان.
محکوم به کامپایل.

آفلاین جادی

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1598
    • در دفاع از آزادی بیان
« پاسخ #6 : 24 شهریور 1403، 12:40 ب‌ظ »
هنر برنامه نویسی نسبتا پیچیده است به نظرم برای شروع. کتاب grokking algorithms جالبه و ترجمه فارسی خوبی هم داره (درک الگوریتم؟). اما! اما مساله اینه که اکثر دنیای برنامه نویسی اینطوری نیست که بگی فلان کتاب رو بخونم یاد بگیرم. بلکه باید هی بخونی هی تمرین کنی هی ببینی هی تمرین کنی هی فکر کنی هی تمرین کنی (: من اخیرا توی کانال یوتیوبم یه چند تا ویدئوی الگوریتم دارم که سعی می کنم عمیق توضیح بدم؛ شاید اونها هم به دردت بخوره. jadi mirmirani
آزادی کیبورد حق هر انسان است - جادی

• Hero Member
  • *
« پاسخ #7 : 24 شهریور 1403، 03:05 ب‌ظ »
هنر برنامه نویسی نسبتا پیچیده است به نظرم برای شروع. کتاب grokking algorithms جالبه و ترجمه فارسی خوبی هم داره (درک الگوریتم؟). اما! اما مساله اینه که اکثر دنیای برنامه نویسی اینطوری نیست که بگی فلان کتاب رو بخونم یاد بگیرم. بلکه باید هی بخونی هی تمرین کنی هی ببینی هی تمرین کنی هی فکر کنی هی تمرین کنی (: من اخیرا توی کانال یوتیوبم یه چند تا ویدئوی الگوریتم دارم که سعی می کنم عمیق توضیح بدم؛ شاید اونها هم به دردت بخوره. jadi mirmirani
درود!
شاید نحوه تمرینم اشتباه؟ من سوالات برنامه نویسی رو معمولا به چشم بازی و فان میبینم ولی فکر کنم این درست نباشه!
اتفاقا من اول ویدیو های شما رو دیدم و به این نتیجه رسیدم که اصلا درک درستی از الگوریتم ندارم و باید یاد بگیرم.
مثل سمی کالونم( ; ).
خواستار پایان.
محکوم به کامپایل.

• Hero Member
  • *
« پاسخ #8 : 25 شهریور 1403، 07:05 ب‌ظ »
دوستان الان من چیکار کنم که بتونم منطق خودم رو بالا تر ببرم؟  با کتاب خوندن آدم تنهایی به جایی نمیرسه از طرفی احساس میکنم این دو کتابی که آقای nixoeen معرفی کردند برای من سنگینه. از طرفی میخوام دانش خودم رو بالا تر ببرم. grokking algorithms هم خوندم ولی نه جدی  فقط طوری که مفاهیم پایه رو بفهمم و ببینم اصلا الگوریتم چیه ( حدود یک سال پیش )‌. اصلا الان لازمه که کتاب الگوریتم بخرم؟‌ آیا با بیشتر شدن تجربه این ایراد من از بین میره ؟‌
نظرتون درباره این کتاب چیه؟؟ من حس میکنم سنگینه ولی حداقل به یک زبانی توضیح داده که آدم بفهمه:
Mastering Algorithms with C
« آخرین ویرایش: 25 شهریور 1403، 08:03 ب‌ظ توسط learner:~$ »
مثل سمی کالونم( ; ).
خواستار پایان.
محکوم به کامپایل.

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4853
  • masoft قدیم
« پاسخ #9 : 26 شهریور 1403، 12:47 ق‌ظ »
این دو کتابی که آقای nixoeen معرفی کردند برای من سنگینه.
خب قسمت‌هایی که سنگینه رو ببینید کجاست و برید پیش‌نیاز ریاضی‌اش رو بخونید. در دراز مدت خیلی کمک می‌کنه. البته می‌تونه خسته‌کننده باشه اگر علاقهٔ زیادی به ریاضی ندارید.

اصلا الان لازمه که کتاب الگوریتم بخرم؟‌ آیا با بیشتر شدن تجربه این ایراد من از بین میره ؟‌
اگر بخواید برنامه‌نویس خوبی بشید، الگوریتم‌ها جزو پیش‌نیازهای اصلی اون هستند. بیشتر شدن تجربه بدون مطالعه خیلی کمکی نمی‌کنه که این پیش‌نیازها از بین برن. احتمالا فقط جستجو کردنتون خوب میشه.

• Hero Member
  • *
« پاسخ #10 : 26 شهریور 1403، 01:50 ب‌ظ »
این دو کتابی که آقای nixoeen معرفی کردند برای من سنگینه.
خب قسمت‌هایی که سنگینه رو ببینید کجاست و برید پیش‌نیاز ریاضی‌اش رو بخونید. در دراز مدت خیلی کمک می‌کنه. البته می‌تونه خسته‌کننده باشه اگر علاقهٔ زیادی به ریاضی ندارید.

اصلا الان لازمه که کتاب الگوریتم بخرم؟‌ آیا با بیشتر شدن تجربه این ایراد من از بین میره ؟‌
اگر بخواید برنامه‌نویس خوبی بشید، الگوریتم‌ها جزو پیش‌نیازهای اصلی اون هستند. بیشتر شدن تجربه بدون مطالعه خیلی کمکی نمی‌کنه که این پیش‌نیازها از بین برن. احتمالا فقط جستجو کردنتون خوب میشه.
من عاشق ریاضیم و رشته خودم ریاضی هست ولی خب بعضی مفاهیمش دانشگاهی هست و به مقطع من نمیخوره
بله باید الگوریتم رو صد درصد و اصولی یاد بگیرم.
مثل سمی کالونم( ; ).
خواستار پایان.
محکوم به کامپایل.