انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: آیا میتوان یک نرم افزار متن باز رایگان را پس از ترجمه و توسعه آن فروخت؟  (دفعات بازدید: 4060 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Mohammad Reza Soltany

• Full Member
  • *
  • ارسال: 182
    • وب نوشته های یک مینی روزنامه نگار
بسم الله...
میخواستم بدونم آیا میشه یه نرم افزار متن باز رایگان رو که قصد داریم به فارسی ترجمه کنیم و توسعه اش بدیم رو به مشتریان مختلف بفروشیم؟ از نظر حقوقی مشکلی نداره؟

استفاده تجاری در قالب یک پروژه ی دیگه چطور؟ مثلا ترجمه ی یک نرم افزار فروشگاه ساز متن باز به فارسی و استفاده ی تجاری از اون در یک پروژه ی تجاری
« آخرین ویرایش: 29 تیر 1390، 12:27 ق‌ظ توسط Mohammad Reza Soltany »

آفلاین parsaz

• Full Member
  • *
  • ارسال: 124

• Full Member
  • *

آفلاین alieblice

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1275
فقط متن باز بودنش مهم نیست باید ببینین لایسنسش چی هست برای متن باز لایسنس های مختلفی هستش
اینجا لیستش هست
http://www.opensource.org/licenses
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_software_licenses#Open_source_.2F_free_software_licenses

• Full Member
  • *
فکر میکنم تحت مجوز GPL منتشر میشه...

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
کلا شما نرم افزار رو انحصاریش نکن(با تجاری فرق می کنه ) هر طور دیگه که خواستی می تونی بفروشیش یا استفادش کنی یا تغییرش بدی
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آفلاین Keivan

• Full Member
  • *
  • ارسال: 191
بستگی به مجوزش داره. مثلا به یه پروژه ای مثل Redhat نگاه کن. فدورا از کرنل لینوکس و برنامه های آزاد GNU داره استفاده میکنه. داره محصولاتش رو می فروشه ولی سورسش رو هم منتشر میکنه. این انتشار سورس باعث شده که یه گروهی از خود کارمندای شرکت ردهت بیان و از همون سورس استفاده کنن و centos رو منتشر کنن که بر اساس همون سورس هاست و آپدیت هم میشه ولی در عوض کاملا مجانی هست.

پس فکر کنم شما مجبوری سورس تغییر یافته رو منتشر کنی. البته بازهم بستگی به نوع مجوز داره. اینطوری هرکی بخواد میتونه کامپایل شده پروژه رو ازت بخره و اگه نخواست میتونه سورس رو بگیره و خودش کامپایل کنه و استفاده کنه. البته باز هم ممکنه یه گروهی پیدا بشن و به صورت مجانی برنامه رو کامپایل کنن و مجانی بدن تو بازار. البته بازهم بستگی به مجور داره. درضمن فکر نمی کنم شما اجازه داشته باشی مجور نرم افزاری که تغییر دادی رو تغییر بدی. البته این هم بستگی به نوع مجوز داره.

اگه من اشتباه می کنم لطفا یکی تصحیح کنه یکم چیز یاد بگیریم.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
می‌تونی بفروشی یا از خروجیش در یک پروژه‌ی بسته استفاده کنی، ولی نمی‌تونی ببندیش یا مستقیما توی پروژه‌ی بسته ازش استفاده کنی
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن