انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: مشکل در اجرا KDE در آرچ لینوکس !  (دفعات بازدید: 2630 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین faware

• Newbie
  • *
  • ارسال: 20
مشکل در اجرا KDE در آرچ لینوکس !
« : 18 آذر 1390، 08:15 ب‌ظ »
سلام ، شاید جای بهتر برای پرسیدن این سوال انجمن آرچ بود ولی نمی دونم چرا ثبت نام غیر فعال کرده اند، به هر حال می دونم خیلی از بچه های اینجا آرچی هستند پس سوال رو به ناچار اینجا می پرسم .

خوب دوستان بعد نصب آرچ بنده اقدام به نصب KDE با دستورات زیر کردم :

pacman -Sy kde dbus xorg-init kdebase-workspace
البته تو منابع قدیمی دیدم که گفته باید kdm رو نصب کنیم ولی من وقتی اقدام به نصب kdm کردم نوشت no target ! به هزار دنگ و فنگ فهمیدم که احتمالا اسمش به kdebase-workspace تغییر داده شده.
از طرفی kdm و dbus رو به deamons اضافه کردم ولی وقتی کامپیوتر رو ریبوت می کنیم خبری از kde نیست و باز همون console (صفحه سیاه) میاد !

تو گوگل خیلی سرچ کردم و به خیلی در ها زدم ، اما مثل اینکه هیچ کس مشکل من رو نداشت.
آهان راستی وقتی تو خط فرمان می زنی kdm ، هیچ ارور یا پیامی نمیده ولی اجرا نمیشه !!!
خودم حدس زدم که اشکال از نصب نبودن گرفیکه ! آیا این حدس درسته ؟
با توجه به اینکه لپ تاپم رو تازه خریدم و گرافیکش ATI RADEON 6630M هستش.

راستی درایور آزاد هم نصبه --> xf86-video-ati

حتی من این ها رو هم نصب کردم گفتم شاید مشکل از نصب نبودن اینها باشه (هر چند هیج جا نگفته این ها رو نصب کنید ) :
xorg-server
kde-meta

دیگه هر چی اطلاعات می دونستم گفتم ، خواهش می کنم کمکم کنید. تو منابع خارجی خیلی گشتم ولی هیچی نبود مثل اینکه هر کس کار های بالا رو بکنه به این مشکل بر نمی خوره ولی من خوردم !!!!
خودم به خاطر جدید بودن گرافیک احتمال ساپورت نکردن سخت افزارم توسط درایور آزاد  رو می دم اگر این حدس درسته برای نصب کارت گرافیکم باید چی کار کنم ؟

آفلاین Roozbeh Shafiee

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 1260
  • Be Free
    • Roozbeh Shafiee Personal Home Page
پاسخ به: مشکل در اجرا KDE در آرچ لینوکس !
« پاسخ #1 : 18 آذر 1390، 10:50 ب‌ظ »
چیزایی که من از حرفاتون فهمیدم اینه که شما همه کارها رو برای راه اندازی آرچ کردید ولی xorg رو کانفیگ نکردید ! بعد از نصب xorg و درایور کارت گرافیک باید دستور زیر رو هم برای پیکربندی xorg وارد کنید...

sudo xorg --configure
در این جور مواقع خوندن لاگ xorg و kdm خالی از لطف نیست...  ;D
Cloud Infrastructure and Virtualization Architect

Roozbeh Shafiee Home Page : http://RoozbehShafiee.Com

آفلاین somo

• Full Member
  • *
  • ارسال: 199
« پاسخ #2 : 18 آذر 1390، 10:53 ب‌ظ »
سلام
ابتدا
‫/~ ‪cp /etc/skel/.xinitrc‬‬
و بعد
nano ~/.xinitrcحالا برای بقیه # (شارپ)بزار و فقط شارپ
exec startkdeرو بردار
و در اخر یه
startxبزن و اگه میخوای موقع بوت KDM بالا بیاد اونو به rc.conf  اضافه کن
اول بزن
nano /etc/rc.confو بعد KDM رو به DAEMONS اضافه کن البته اول باید dbus  رو اول اضافه کرده باشی
آنزمان که خوش ترین مزه ها را داری مگذار تو را تمام بخورند

آفلاین faware

• Newbie
  • *
  • ارسال: 20
« پاسخ #3 : 19 آذر 1390، 02:05 ب‌ظ »
سلام بسیار ممنون ، الان از آرچ دارم می نویسم ، فوق العاده سبک و بدون کرش !
فقط حیف که انجمن فارسی اش غیر فعال شده و الا خیلی سوالات دیگه داشتم که چه بسته هایی لازمه.
راستی بعد اون کار ها که گفتید درست نشد ولی به یک جاهایی رسید و بقیه اش رو خودم رفتم... بسیار ممنون بابت راهنمایی هاتون.

واسه اینکه دیگه تاپیک جدید باز نکنم سواالاتم رو اینجا می پرسم :
۱- طریقه نصب فونت فارسی در آرچ چه جوریه ؟

۲- برای اتصال به اینترنت هر دفعه باید تو ترمینال بزنم dhcpcd eth0 ، راهی یا برنامه ای نیست که خودش اتصالات رو اتوماتیک برقرار کنه ؟

۳- چه جوری میشه وایرلسم رو نصب کنم (وایرلسم intel هست)

فعلا همین مشکلات رو دارم ، ولی واقعا آرچم دنگ و فنگ داره ها از ب بسم الله رو باید خودم نصب کنم ! البته خوبیش به همینه واقعا به آدم دید میده ! مثلا ابونتو به قدری راحت که کار باهاش با ویندوز فرقی نداره و شما رو درگیر مشکلات نمیکنه. آرچ واقعا عالیه.فقط تنها چیزی که کم داره جامعه کاربری ایرانی  بزرگه مثل ابونتو !

آفلاین H2010n

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 451
« پاسخ #4 : 19 آذر 1390، 04:51 ب‌ظ »
فقط حیف که انجمن فارسی اش غیر فعال شده و الا خیلی سوالات دیگه داشتم که چه بسته هایی لازمه.
راستی بعد اون کار ها که گفتید درست نشد ولی به یک جاهایی رسید و بقیه اش رو خودم رفتم... بسیار ممنون بابت راهنمایی هاتون.

۲- برای اتصال به اینترنت هر دفعه باید تو ترمینال بزنم dhcpcd eth0 ، راهی یا برنامه ای نیست که خودش اتصالات رو اتوماتیک برقرار کنه ؟

فعلا همین مشکلات رو دارم ، ولی واقعا آرچم دنگ و فنگ داره ها از ب بسم الله رو باید خودم نصب کنم ! البته خوبیش به همینه واقعا به آدم دید میده ! مثلا ابونتو به قدری راحت که کار باهاش با ویندوز فرقی نداره و شما رو درگیر مشکلات نمیکنه. آرچ واقعا عالیه.فقط تنها چیزی که کم داره جامعه کاربری ایرانی  بزرگه مثل ابونتو !

AUR فونت فارسی و تاهوما داره

آفلاین somo

• Full Member
  • *
  • ارسال: 199
« پاسخ #5 : 20 آذر 1390، 03:19 ب‌ظ »

خوشحالم حل شد  :D
اگه تا به حال با محیط کی دی ای کار کردی ، هیچ تفاوتی توش نیست
الان کی دی ای ندار م ( ولی تو سیستم ستینگ می تونی فونت ها رو از یه دایرکتوری نصب کنی ) و یا اونها رو به پوشه ی
.themesانتقال بده اگه نیست بسازش
۲- wicd رو نصب کن
برا وایرلست هم تو ویکی آرچ بگرد
آنزمان که خوش ترین مزه ها را داری مگذار تو را تمام بخورند