انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: هنگ کردن سیستم زمان کپی فایل حجیم (مقایسه cfq با deadline)  (دفعات بازدید: 1681 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین sajjad93

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 294
من وقتی یه فایل نسبتا حجیم رو تو اوبونتو(۱۴.۰۴) کپی می کنم بازکردن یه برنامه دیگه حین انجام کپی زمان خیلی زیادی طول میکشه. مثلا باز کردن software center حدود ۱ دقیقه شاید هم بیشتر طول میکشه.
تو گوگل در مورد این مشکل جستجو کردم و دیدم چند مدل i/o scheduler در لینوکس هست که در اوبونتو ۱۴.۰۴ به صورت پیش فرض روی deadline تنظیم شده
برای دیدن i/o scheduler:
cat  /sys/block/sda/queue/scheduler
من هر سه تای این i/o scheduler ها رو یکی یکی انتخاب کردم و مقایسه کردم
۱. deadline سرعت کپی بیشتری داره ولی در زمان کپی استفاده از برنامه دیگه که با هارد سروکار داره مشکله
۲. cfq سرعت کپی کمتری داشت ولی در زمان کپی برنامه های دیگه ای رو هم میشه با سرعت زیادی اجرا کرد

برای تغییر i/o scheduler:
( deadline یا noop رو هم میشه به جای cfq نوشت. sda هم اسم هارد دیسک هستش با دستور sudo fdisk -l میشه اسم هارد دیسک رو پیدا کرد. این تنظیمات بعد از ری استارت پاک میشن)
echo "cfq" | sudo tee /sys/block/sda/queue/scheduler

این تجربه من بود در لپ تاپ asus k45vd احتمالا برای سیستم های دیگه متفاوت باشه.

آفلاین mrmrn

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1490
  • آقا مرتضی
من وقتی یه فایل نسبتا حجیم رو تو اوبونتو(۱۴.۰۴) کپی می کنم بازکردن یه برنامه دیگه حین انجام کپی زمان خیلی زیادی طول میکشه. مثلا باز کردن software center حدود ۱ دقیقه شاید هم بیشتر طول میکشه.
تو گوگل در مورد این مشکل جستجو کردم و دیدم چند مدل i/o scheduler در لینوکس هست که در اوبونتو ۱۴.۰۴ به صورت پیش فرض روی deadline تنظیم شده
برای دیدن i/o scheduler:
۱. deadline سرعت کپی بیشتری داره ولی در زمان کپی استفاده از برنامه دیگه که با هارد سروکار داره مشکله
۲. cfq سرعت کپی کمتری داشت ولی در زمان کپی برنامه های دیگه ای رو هم میشه با سرعت زیادی اجرا کرد

( deadline یا noop رو هم میشه به جای cfq نوشت. sda هم اسم هارد دیسک هستش با دستور sudo fdisk -l میشه اسم هارد دیسک رو پیدا کرد. این تنظیمات بعد از ری استارت پاک میشن)

سلام.
ورودتون رو به انجمن تبریک میگم.
پست اول تونم اینجوری خیلی عالیه.چیز یاد گرفتم. ممنون
« آخرین ویرایش: 03 اردیبهشت 1393، 12:34 ق‌ظ توسط mrmrn »
پدرم به رحمت خدا رفتن. شادی روحش صلوات.

آفلاین abedzadeh

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1597
  • aliila
برای دیدن i/o scheduler:

هه هه
راستش روحیاتم بهم ریخت وقتی دیدم این اولین پستتونه
وقتی من اومده بودم نمیدونستم ترمینال چیه
به هر حال تشکر میکنم چون من هم همین مشکل رو دارم
به گروه کاربران اوبونتوی ایرانی در جامعه ی استیم بپیوندید
http://steamcommunity.com/groups/Ubuntu-Iran
بازی های تحت پوشش : Dota2

آفلاین sajjad93

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 294
نقل‌قول
سلام.
ورودتون رو به تنجمن تبریک میگم.
پست اول تونم اینجوری خیلی عالیه.چیز یاد گرفتم. ممنون
ممنون از لطفتون

نقل‌قول
هه هه
راستش روحیاتم بهم ریخت وقتی دیدم این اولین پستتونه
وقتی من اومده بودم نمیدونستم ترمینال چیه
به هر حال تشکر میکنم چون من هم همین مشکل رو دارم
خواهش می کنم ;)
اگه مشکلتتون با این روش حل شد می تونید دستور دوم رو در استارت آپ سیستمتون بزارید تا خودکار از deadline به cfq تبدیل بشه من خودم این کار رو کردم  :)