انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: بحث و بررسی lubuntu 11.10  (دفعات بازدید: 2352 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین jackshepherd

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1522
بحث و بررسی lubuntu 11.10
« : 25 آبان 1390، 09:57 ق‌ظ »
دربین رقابت توزیع های مختلف و تلاش اون‌ها برای هرچه زیبا سازی محیط کاربری، هنوز توزیع هایی با رسالت متفاوت نسبت به بقیه وجود دارند و تمرکز خود رو بر ساخت سیستم‌عاملی سبک و سریع گذاشته‌ند. از بین این توزیع‌ها میشه به توزیع نوپای Lubuntu اشاره کرد که با استفاده از هسته اوبونتو و رویکردی متفاوت از اون تمرکز خودش رو بر خلاف زیبایی روی سبکی گذاشته و در این زمینه هم به شدت موفق بوده. این پست تلاشی در جهت معرفی این توزیع سبک هست.

شش ماه پیش بود که تیم Lubuntu بعد از انتشار دو نسخه و سوار کردن میزکار lxde بر روی ابونتو توانست مارک شاتلورث رو راضی کنه و از نسخه ۱۱.۱۰  به صورت رسمی به خانواده اوبونتو اضافه بشه.  Lubuntu 11.10 به شدت سریعه و از نسخه‌های قبلی خودش پایداری بیشتری داره؛ توزیعی که بعد از نصب تنها حدود ۶۰ مگابایت از حافظه اصلی سیستم رو اشغال می‌کنه! Lubuntu 11.10 روی ماشین مجازی که تنها ۱۹۰ مگابایت Ram داشت نصب کردم و در ادامه، نتیجه کار رو با شما به اشتراک می‌گذارم.

در ابتدا باید اشاره کنم اگر Lubuntu رو برای نصب روی سیستمی با Ram پایین انتخاب کردید در منو بوت مستقیم Install رو انتخاب کنید. بوت زنده Lubuntu مقداری بیشتری منابع از حالت عادی مصرف می‌کنه به طوری که با ۱۹۰ مگابات نتونستم اون رو زنده اجرا کنم ولی بدون مشکل نصب و اجرا شد. مراحل نصب دقیقا مانند اوبونتو و سر راست هست.

اولین موردی که بعد از نصب Lubuntu راجع بش کنجکاو بودم میزان مصرف منابع سیستمی بود و همونطور که در عکس زیر مشخصه این میزان بسیار کمه. شاید باورش سخت باشه که با پیشرفت روزانه تکنولوژی و وجود سیستم‌عامل‌های اسمارت‌فون‌های امروزی که برای اجرا به چندین گیگابایت رم و پردازنده چند هسته‌ای نیاز دارند هنوز هم بشه سیستم‌عامل کاملی پیدا کرد که برای اجرا فقط به ۶۰ مگابایت رم احتیاج داشته باشه. البته این میزان هنوز هم با خاموش کردن سرویس های کم استفاده‌ای مثل update-notifier یا عکس پس زمینه قابل کاهش است.

مورد دومی که انتظارش رو نداشتم ظاهر زیبای این توزیع هست که البته قابل مقایسه با Unity یا KDE نیست اما برای سیستم‌عاملی به این سبکی کم مصرفی کاملا قابل قبوله. محیط کاربری Lubuntu از یک پنل تشکیل شده که لیست پنجره های باز، منو برنامه‌ها و ساعت و هرچیزی که به‌ش نیاز دارید رو در خودش جای داده و و تا حدودی یادآور ویندوز xp هست.

از برنامه هایی که به صورت پیش‌فرض روی Lubuntu نصب هست میشه به آخرین نسخه مرورگر Chromium ، برنامه چت پر طرفداره Pidgin ، ویرایشگر متن Abiword و مدیریت پرونده بسیار سبک PCManFM اشاره کرد.

Lubuntu از Synaptic برای مدیریت بسته ها استفاده میکنه و احتمالا از نسخه آینده مرکز نرم‌افزاری خودش رو شاهد باشیم. در آخر Lubuntu رو به تمام کسانی که سیستمی ضعیف با رم کمتر از ۲۵۶ مگابایت دارن پیشنهاد میکنم و فکر نمی‌کنم انتخاب بهتری از نظر کارایی و سبکی در این سطح  داشته باشن.

دانلود http://cdimage.ubuntu.com/lubuntu/releases/11.10/release/

منبع http://azadrah.net/2011/11/lubuntu-11-10-review/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=lubuntu-11-10-review
انسانیت نسبت به دیگر انسان ها

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
پاسخ به: بحث و بررسی lubuntu 11.10
« پاسخ #1 : 25 آبان 1390، 05:14 ب‌ظ »
لوبونتو عالیه ;)
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین eju

• Newbie
  • *
  • ارسال: 8
« پاسخ #2 : 01 اسفند 1390، 08:40 ق‌ظ »
درود
من بتازگی این توزیع از لوبونتو رو نصب کردم
دو تا سوال داشتم:
1 - موقع لاگین این امکان هست که میزکارهای مختلف انتخاب بشوند: آیا برای هر میز کار باید حساب های کاربری جداگانه تعریف کرد؟
2 - آیا برای استفاده از نرم افزار هایی متفرقه ای که بطور پیش فرض نصب نیست میتوان از همان بسته های اوبونتو و همان دستورات خط فرمان برای نصب و راه اندازی استفاده کرد؟
اگر خیر آیا منبعی برای چگونگی انجام این عمل وجود دارد؟

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #3 : 01 اسفند 1390، 03:53 ب‌ظ »
درود بر شما
۱. بله. امکان نصب میزکار LXDE در کنار هر میزکار دیگه‌ای وجود داره و نیازی به حساب کاربری جداگانه نداره
۲. بله. لوبونتو دقیقا از همون بسته‌های اوبونتو استفاده می‌کنه و در قسمت بسته‌های نرم‌افزاری هیچ تفاوتی با خود اوبونتو یا دیگر زیرشاخه‌های اون (مثل کوبونتو، آریوس و…) نداره
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین eju

• Newbie
  • *
  • ارسال: 8
« پاسخ #4 : 02 اسفند 1390، 01:21 ب‌ظ »
درود بر شما
۱. بله. امکان نصب میزکار LXDE در کنار هر میزکار دیگه‌ای وجود داره و نیازی به حساب کاربری جداگانه نداره

ممنون - در مورد نصب بسته ها خیالم راحت شد
اما در مورد 1 شاید من درست مطرح نکردم یکبار دیگه میگم ... ببینید من منظورم دقیقا در این اسکرین شات http://azadrah.net/wp-content/uploads/2011/11/00.png بود
در زمان نصب گزینه Desktop رو Default گذاشتم و با اوون حساب کاربری ایجاد کردم
حالا در صفحه ورود(همون اسکرین شات بالا) برای تست قبل از وارد کردن نام کاربری و رمز عبور گزینه Desktop رو از Default  تغییر دادم و با همون نام کاربری و رمز تلاش کردم وارد بشم که امکانش نبود و دسکتاپ رو تغییر دادم به همون دیفالت .. میخوام بدونم در این وضعیت میزهای کاربری دیگه نصب نشدند که من نتونستم وارد بشم یا اینکه نصب شدند و هر کدوم کساب کاربری جداگانه لازم دارند
ممنون میشم راهنمایی کنید

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #5 : 03 اسفند 1390، 03:35 ق‌ظ »
کلا میزکار ارتباطی با حساب کاربری نداره. احتمالا مشکل از جای دیگه‌ای بوده، مثلا میزکار دیگه‌ای نصب نبوده

آفلاین (moosa nazemi)

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 511
  • ایران - مازندران - قائمشهر
« پاسخ #6 : 12 اسفند 1390، 12:23 ق‌ظ »
کلا همه چيش عاليه
ولي منم همين مشکل ورود به ميزکار هاي مختلف رو دارم
و يه سوال چه جوري ميشه کيبردش رو جند زبانه کرد؟ هم فارسي هم اينگيش
غلام همت آنم که زیر چرخ کبود   ز هر چه رنگ تعلق پذیرد آزاد است.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #7 : 12 اسفند 1390، 12:46 ق‌ظ »
اگه موقع نصب لی‌اوت فارسی رو هم نصب کرده باشی با alt + Shift لی‌اوت فارسی و انگلیسی عوض می‌شن

آفلاین (moosa nazemi)

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 511
  • ایران - مازندران - قائمشهر
« پاسخ #8 : 12 اسفند 1390، 01:20 ب‌ظ »
من معمولا بعد از نصب زبان رو تنظیم میکردم
یعنی الان که این کار رو نکردم نمیشه کاریش کرد؟
غلام همت آنم که زیر چرخ کبود   ز هر چه رنگ تعلق پذیرد آزاد است.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #9 : 13 اسفند 1390، 04:27 ب‌ظ »
شدن که حتما می‌شه. ولی من الآن پای LXDE نیستم که راهنماییت کنم