انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: چگونه یک Session برای GNOME 3 بسازیم؟  (دفعات بازدید: 2329 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3117
  • Your Future is our Past!
چگونه یک Session برای GNOME 3 بسازیم؟
« : 14 امرداد 1391، 12:54 ق‌ظ »
با سلام.

من مدتها دنبال این بودم که یک سشن برای گنوم درست کنم و خودم ازش استفاده کنم  ;D و بعد اگر چیز خوبی از آب در اومد تمام کانفیگها و ... ش رو بسته کنم و در PPA خاصی در Launchpad بزارم. اما حالا آموزش ساخت سشن رو میزارم تا بتونید به سادگی گنوم مورد علاقه خودتون رو داشته باشید!

دقت کنید در webupd8 هم ساخت سشن آموزش داده شده که اون از آموزش من تخصصی تر هست. در اصل آموزش من فقط یک جور چیدن برنامه ها کنار gnome-session خام هست (یعنی صرفا یک والپیپر!).

برای ساخت این نوع سشن، ابتدا باید کمی اسکریپت بنویسیم! بهتره که اسکریپت رو با شل sh بنویسید (البته تفاوتی هم نمیکنه میتونید از bash استفاده کنید ولی توی webupd8 از sh استفاده کرده بود :D )

این اسکریپت، نرم افزاری که میخواد به عنوان پانل استفاده شه، نرم افزاری که فایل منیجر هست و در نهایت سشن رو لود میکنه. به سادگی از سشن میگذرم، چون قرار هست از سشن خام گنوم استفاده بشه.

اسکریپت ما به شرح زیر خواهد بود:

#!/bin/sh
exec gnome-session && exec nautilus && avant-window-navigator

و سایر چیزهایی که میخواید همزمان ران بشن! توضیح جز به جز هم به این شرح است:

1- exec gnome-session ، سشن خام گنوم رو ران میکنه
2- exec nautilus ، در اصل File Manager Bundle که در gnome-tweak-tool موجود هست رو به ارمغان میاره و امکان راست کلیک روی صفحه رو فراهم میکنه
3- avant-window-navigator : همون پانل ما هست! البته این دیگه کاملا شخصی هست! مثلا من خودم از این استفاده میکنم. در کنارش کایرو و داکی هم توی سیستم چیدم !

اما کار ما تموم نشده، این اسکریپت رو اینجا کپی میکنیم:
/usr/bin/
بعد یک Desktop Entry میسازیم (فرض کنیم نامش MySession.desktop هست!)

به این شرح :

[Desktop Entry]
Name=MySession
Exec=/usr/bin/mysession
TryExec=gnome-session
Icon=

و بعد فایل desktop entry رو در اینجا کپی میکنیم:

/usr/share/xsessions/
در نهایت هم لاگ اوت و دوباره لاگین ولی این بار با سشن خودمون! البته یادتون نره قبلش در محیطی مثل GNOME Shell یا Unity نرم افزارهای AWN و امثالهم رو کانفیگ کنید تا تمامی Applet ها و Launcher ها دم دستتون باشه! مخصوصا اگر قصدتون ایجاد ریمستر از اون توزیع هست! (وگرنه کاربر نهاییتون رسما بدبخت میشه  \\:D/)

موفق باشید!
قاضی : تو السالوادور چه کار میکردی؟
چه‌گوارا : آفتاب میگرفتم
قاضی : پس چرا ساختمان دادگستری رو منفجر کردی؟
چه‌گوارا : جلوی آفتاب رو گرفته بود