انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: خطا موقع نصب گراب با لایو دیسک و سوپر گراب2 "حل شد"  (دفعات بازدید: 6689 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Rezwan.Derakhshan

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 93
بازم سلام.

ویندوز به دلایل نا مشخصی مشکل پیدا کرد و مجددا نصب شد. حالا دوباره گراب پاک شده و داستان ما دوباره شروع.

البته این دفعه خوبی اش اینه که پارتیشن اوبونتو رو می تونم مونت کنم، اما گراب نصب نمی شه. من تمام مراحل رو اون طور که در ویکی اومده انجام می دم اما این خطا رو دریافت می کنم:
/usr/sbin/grub-setup: warn: Your embedding area is unusually small.  core.img won't fit in it..
/usr/sbin/grub-setup: warn: Embedding is not possible.  GRUB can only be installed in this setup by using blocklists.  However, blocklists are UNRELIABLE and their use is discouraged..
/usr/sbin/grub-setup: error: will not proceed with blocklists

یعنی چی فضایی که براش اختصاص دادم خیلی کوچیکه؟ نکنه می خواد گراب رو روی سی دی لایو اوبونتو نصب کنه که می گه جا نداره؟

اما من عینا دستوری که توی ویکی اومده رو اجرا می کنم(بعد از انجام همه ی کاراها نه این که از اول اینو بزنم):
sudo grub-install --root-directory=/mnt/ /dev/sda

لطفا راهنمایی می کنید مشکل از کجاست؟ بلکه این سری مجبور نشم اوبونتو رو از نو نصب کنم، در ضمن این سری با سوپرگراب هم می تونم اوبونتومو بالا بیارم، از توی خود اوبونتوم چی؟ می تونم گراب رو تعمیر کنم؟

ممنون

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

کارهایی که کردم و اطلاعاتی که ممکنه لازم باشه:

fdisk -l اگر لازمه:
  Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *          19    62873887    31436934+   7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda2        62873905   456949695   197037895+   f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda3       456949760   488396799    15723520   83  Linux
/dev/sda5        62873907   147044799    42085446+   7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda6       147044819   262348351    57651766+   7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda7       262348371   373093727    55372678+   7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda8       414325875   435855359    10764742+   7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda9       373094400   384831487     5868544   82  Linux swap / Solaris
/dev/sda10      384833536   414324735    14745600   83  Linux
/dev/sda11      435857408   456947711    10545152   83  Linux

من میام اول پارتیشن اوبونتو رو مونت می کنم، بعد هم dev و proc و بعد هم دستور نصب گراب رو می زنم(همون طور که تو ویکی توضیح داده)، اما با خطایی که گفتم رو به رو می شم.ایناها:
root@ubuntu:/home/ubuntu# mount /dev/sda3 /mnt
root@ubuntu:/home/ubuntu# mount --bind /dev/ /mnt/dev
root@ubuntu:/home/ubuntu# mount --bind /proc /mnt/proc
root@ubuntu:/home/ubuntu# grub-install --root-directory=/mnt/ /dev/sda
/usr/sbin/grub-setup: warn: Your embedding area is unusually small.  core.img won't fit in it..
/usr/sbin/grub-setup: warn: Embedding is not possible.  GRUB can only be installed in this setup by using blocklists.  However, blocklists are UNRELIABLE and their use is discouraged..
/usr/sbin/grub-setup: error: will not proceed with blocklists.

مشکل از کجاست؟

پیشاپیش ممنون و 1++
« آخرین ویرایش: 05 دی 1391، 05:05 ب‌ظ توسط Rezwan.Derakhshan »

آفلاین امید توانا

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 981
مطالب ویکی در مورد گراب خیلی قدیمی و گمراه کننده است. این کار رو که میگم انجام بده و امیدوارم مشکلت حل بشه:
اول اینکه  systemrescucd رو دانلود کن و روی یک فلش یا سی‌دی بسوزون. بعد با این سی‌دی ری‌بوت کن و گزینه‌ای داره به عنوان Booting an existing linux . بعد خودش اوبونتو رو برات بوت می‌کنه. در اوبونتو این دستورها رو بنویس:
sudo grub-install --recheck /dev/sda
sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

آفلاین Rezwan.Derakhshan

• Jr. Member
  • *
ممنون که راهنمایی می کنید.

اوبونتو رو با سوپر گراب بوت کردم و دستورات رو وارد کردم، خروجی دستور اول همان ارور بالا بود:
grub-install --recheck /dev/sda:

/usr/sbin/grub-setup: error: will not proceed with blocklists

و دستور دوم خروجیش مثل دستور update-grub بود، یعنی کرنل های مختلف اوبونتو رو شناسایی کرد و بعد ویندوز و ... و نوشت که همه شناسایی شدند.

گفتید با نرم اافزار systemrescucd می تونم اوبونتو رو بوت کنم درسته؟ من با سوپر گراب این کار رو کردم می خواستم سریع نتیجه رو بگم، ایراد نداره؟

من چون عجله داشتم دیدم با سوپر گراب می تونم اوبونتو رو بوت کنم این کار رو کردم(می خواستم قبل از این که آف بشید نتیجه رو بگم)، اما این نرم افزار رو هم دانلود و امتحان می کنم و نتیجه ی اونو هم می گم.

خیلی ممنون بابت راهنمایی ها.
« آخرین ویرایش: 03 دی 1391، 10:19 ب‌ظ توسط Rezwan.Derakhshan »

آفلاین امید توانا

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 981
با system rescue cd شما می‌تونید اوبونتوی خودتون رو بوت کنید (و هم میتونید از روی خود سی‌دی بوت کنید). برای بازسازی گراب با سی‌دی خود اوبونتو رو بوت کنید که همه چیزهایی که لازم دارید سوار بشوند.

آفلاین Rezwan.Derakhshan

• Jr. Member
  • *
با system rescue cd شما می‌تونید اوبونتوی خودتون رو بوت کنید (و هم میتونید از روی خود سی‌دی بوت کنید). برای بازسازی گراب با سی‌دی خود اوبونتو رو بوت کنید که همه چیزهایی که لازم دارید سوار بشوند.

پستم رو ویرایش می کنم.

وقتی دوباره با لایو اوبونتو بالا اومدم و دستوراتی که گفتین رو وارد کردم، خطا ها تغییر کردند:

root@ubuntu:/media# grub-install --recheck /dev/sda
/usr/sbin/grub-probe: error: cannot find a device for /boot/grub (is /dev mounted?).
root@ubuntu:/media# grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
/usr/sbin/grub-probe: error: cannot find a device for / (is /dev mounted?).

می گه که dev رو مونت نکردم، ولی وقتی میگم dev رو مونت کن می گه طبق dev، mtab مونت شده. پس مشکل از کجاست؟

لطفا راهنمایی می کنید؟
« آخرین ویرایش: 03 دی 1391، 11:42 ب‌ظ توسط Rezwan.Derakhshan »

آفلاین Rezwan.Derakhshan

• Jr. Member
  • *
اومدم بگم که مشکلم حل شد و بگم چی کار کردم تا شاید یه روزی به کار کسی بیاد.

با سوپرگراب2 اوبونتو رو بوت کردم، بعد تو ترمینال نوشتم(توی صفحه ی گراب2 ویکی نوشته شده بود):

apt-get  install grub2

بعد دستور نصب گراب رو زدم اما همون خطاهای قبلی رو نوشت، بعد دستور هایی که آقای توانا گفته بودند رو زدم، بازم خطا داد. بار آخر دستور نصب گراب رو با force-- به کار بردم(توی help دستور نصب گراب نوشته بود حتی با بروز خطا گراب رو نصب می کنه):

grub-install --force --root-directory= /dev/sda

من قبلا چند بار این دستور رو به این شکل به کار برده بودم اما نتیجه همون خطاها بود، سری آخر هم همون خطاها رو نوشت اما یه خط دیگه هم نوشت، نوشت که گراب بدون هیچ خطایی نصب شد. بعد گراب رو آپدیت کردم و کامپیوتر رو ریست. گراب هم درست شده بود. فکر کنم این سری به خاطر دستور اول گراب درست شد چون تنها فرق کارایی که کردم با سری قبل همون دستور اول بود.

خلاصه... خداروشکر این سری بعد از چند روز درست شد(مثل سری قبل یه ماه و نیم طول نکشید و آخرش هم به نصب مجدد اوبونتو نینجامید).

از همه و همه که راهنمایی و کمک کردن تا این مشکل حل بشه، تشکر می کنم، همگی خیلی کمک کردید. من همه ی راه های جدید و قبلی رو به کار بردم. خیلی ممنون.

با وجود این که خیلی وقتم رو گرفت، اما خیلی چیزا و خیلی کارا به هم یاد داد که به نظرم ارزش این همه وقت گذاشتن رو داشت.

با تشکر.