انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: در خواست کمک برای تست یک موضوع در رابطه با نصب درایور انویدیا  (دفعات بازدید: 7104 بار)

0 کاربر و 6 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین amin7r

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 792
  • تحصیلات:مهندسی جوشکاری عاشق کامپیوتر و تکنولوژی
سلام سعید جان یه درخواست کوچیک دارم ازت
اگه می تونی همین آموزش رو پین یا لاک کن اول صفحه و همینطور ویکیش هم بکن تا در دسترس همه باشه با آقای بهزادی هم هماهنگ کن

در ضمن یه دو تا نکته کوچیک داخل این آموزش نیاورده بودی
1- کرنال پیش فرض اوبونتو 12.4 ال تی اس 3.2 هست که سخت افزار ها رو درست نمیشناسه و باید آپدیت بشه تا هم شارژ دهی درست بشه و هم گرافیک رو بشناسه هم cpu رو بشناسه و مشکل گرمای لپ تاپ ها حل بشه
2- من برای راه اندازی گرافیک از سایت های خارجی هم استفاده کردم و یه پک بود داخل مخزن که حجمش 67 مگابایت بود (هیدن هست باید روی show اون پایین کلیک کنی و بیابیش)باید اون هم دانلود بشه باضافه تولزی که داخل مخزنه ولی هنگام دانلود درایور انودیا بصورت پیش فرض نصب نمیشه (همراه درایوره)

یه دنیا ممنون از بابت آموزشت
این برای من سوال بود که چرا فروم های خارجی اصلا مشکل عدم نصب گرافیک مطرح نکردن ولی وقتی راه اندازی کردم فهمیدم چون اونا اینترنتشون مفته (البته با توجه به شرایطشون) همیشه آپدیتن واین مشکلابراشون هیچ وقت پیش نمیاد
بازم متشکرم بابت حل کردن مشکلم
بعضی از حرف ها جرعت گفتن میخواد . . .

آفلاین Saeid aZm

• Full Member
  • *
  • ارسال: 131
  • سعید اعظمی هستم و ادمین ماهنامه آنلاین iHARDWARE
با سلام
امیر جان ممنوم از لطفی که نسبت به ما داری. در مورد مطالب هم با توجه به یه سری تحقیقایی که دارم در این مور انجام میدم بزودی مطالب مختصر و مفیدی رو ارایه خواهم کرد تا دوستان کمتر با این سری مشکلا روبرو بشن.بازم ممنون از اینکه یه تستی در ای مورد زدی
چه زیباست رایگان بهتر زیستن را به دیگران بیاموزیم .به نظرم همون کاری که با دنیای متن باز میشه کرد.

آفلاین بهروز رمضانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1111
  • Kakashi Hatake
    • ابونتو نیوز
دوستان پس با توجه به پستهای این تاپیک مشکل لپتاپ های دو گرافیکه حل شده و کسانی که قصد خرید لپتاپ دارن میتونن سراغ این مدلها بیان
در یادگیری و استفاده از خط فرمان کوشا باشید چرا که رستگاری شما در آن است.

آفلاین amin7r

• Hero Member
  • *

سلام این دسکتاپ منه که بعد از انجام تغییرات تا ۴ ساعت شارژ هم دوام میاره
آلان هم که 3:39 هست
ولی قبلا حداکثر 2 ساعت بود و معمولا 1:30 تمام می شد

یه عکس از دسکتاپ و زمان دشارژ شدن و سنسورهای دمای لب تاپمه که حداکثر به 68 رسیده ولی قبلا تا 85 هم میرفت

و اینم عکسی از تست فریم بر ثانیه هست که قبل از اعمال تغییرات تا 50 می رفت ولی آلان با همون شرایط تا 150 میره البته نتونستم در حالت فول اسکرین ازش عکس بگیرم در اینجا177 هست

آفلاین cybermuffler

• Newbie
  • *
  • ارسال: 16
با عرض سلام و احترام

بنه نیز همانند بسیاری از دوستان که از نوت بوک هایی با دوپردازنده گرافیکی بهره می برند از مشکل مصرف به نسبت بالا و همچنین دمای بالای پردازنده شکایت داشتم و بعد از کلی جستجو در سایت ها واقعا راه حل مناسبی جهت رفع این مشکل پیدا نکردم. و بر ان شدم که دلیل این مشکل رو پیدا کنم.بنده با توجه به رشته تحصیلی و سابقه در مینه سخت افزار به این موضوع پی بردم که افزونه ویژگی nvidia optimus در درایور های کارت های انویدیا موجود نیست بلکه به صورت یک پلاگین مستقل قرار داده شده است. برای نصب  و کانفیک صحیح (البته از نظر خودم ) بدین صورت عمل کردم:

در ابتدا درایور تراشه گرافیکی مجتمع اینتل رو نصب کردم این درایور با نام VAAPI driver for Intel G45 & HD Graphics family از طریق مخازن اصلی ابونتو و بخش software center در دسترسه نصب کردم.
2.بعد به سراغ نصب افزونه NVidia Optimus support  رفتم بعد از نصب مشاهده کردم که همراه این نسخه درایور نسخه NVidia binary X.Org driver ('current' driver) و برخی از افزونه های مربوط به nvidia optimos  نصب شده است.

بعد از اتمام مراحل نصب سیسم خودم رو ریستارت کردم تا ببینم مثل قبل که نصب درایور انویدیا (همان نسخه ای که الان نصب شده)باعث کرش کامپیز می شود یا نه.

اما بعد از راه اندازی مجدد شاهد آن بودم که نه تنها دچار کرش نشدم هیچ .دیگه نه حرارتی بود و نه  صدای نویز فنی که حاصل از چزخش بالا باشه .سیستم خیلی خیلی داره پایدار کار می کنه .

خوب خواستم اینه اگه مقدوره شما هم این مراحلو انجام بدید و بیان کنید که آیا این روش کار می کنه یا نه.در ادامه یه توضیحی هم در مورد فناوری اپتیموس انویدیا گذاشتم :

Nvidia Optimus:

فناوری اپتیموس انویدیا اوضاع را به حد قابل توجهی تغییر داده است. دیگر از کنترلر سخت افزاری یا نرم افزاری برای سوییچ خبری نیست و پورت های نمایشگر به طور دائم به خروجی IGP متصل هستند. درایورهای انویدیا دائما در حال رصد نرم افزارهایی هستند که GPU می تواند به پردازش آنها سرعت دهد. هنگامی که درایور یکی از این نرم افزارها (مانند یک بازی) را شناسایی کرد – و کاربران هم می توانند لیست برنامه ها و بازیهای مورد نظر خود را برای درایور تعریف کنند – درایور GPU را از خواب خوش بیدار کرده و دستورات رندرینگ را برای آن ارسال می کند. GPU تمام محاسبات و پردازش های لازم را انجام داده و خروجی را مستقیما در بافر IGP کپی می کند. این امر از وقفه ی ناخوشایند و سیاه شدن صفحه نمایش جلوگیری می کند زیرا همانطور که گفتیم IGP دائما به پورت صفحه نمایش متصل است. GPU در کسری از ثانیه روشن می شود و هر زمان که نیازی به آن نبود به طور کامل خاموش می شود. مسئله ی مهم در این قسمت این است که درایورها باید فهرستی از نرم افزارها و بازیهایی که به پردازش GPU نیاز دارند با خود داشته باشند و طبعا این فهرست باید دائما توسط انویدیا به روز شود.

http://news.dbazi.com/1390/09/11/%D8%A8%D8%B1%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D9%88-%D9%85%D9%82%D8%A7%DB%8C%D8%B3%D9%87-%D8%AF%D9%88-%D9%81%D9%86%D8%A7%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D8%B3%D9%88%D8%A6%DB%8C%DA%86%DB%8C%D9%86%DA%AF-%D8%A8%DB%8C%D9%86-%DA%A9/

تعری کلی اینکه اپتیموس یه روش سوییچ خودکار هست که بنا به فشار بار پردازشی پردازنده گرافیکی مناسب رو انتخاب می کنه و قابل ذکره که بسیاری از تراشه های این شرکت از این ویژگی بهره می برند.

نکته :
نسخه کرنل (هسته )سیستم عامل شما می بایستی نسخه  3.5.0.18  به بالا باشد.

با تشکر

سلام دوست عزیز
ممنون از شما و راهنمایی های شما
من این لپ تاپ رو دارم :
lenovo z580
core i7
8 GB ram
500 GB hdd
vga: intel - nvidia
که دارای optimus دربایوس هست
من راهی که شما فرمودید رو با اوبونتو 12.04.1 انجام دادم ولی جواب نگرفتم
کنترل گرافیک nvidia کجاست ؟؟؟ یعنی در نرم افزار ها خبری از کنترلر nvidia  نیست ؟؟
کرنلی که من نصب کردم 3.7.x هست ؟؟
در این قسمت من این موارد که نوشتید ندیدم !!!

2.بعد به سراغ نصب افزونه NVidia Optimus support  رفتم بعد از نصب مشاهده کردم که همراه این نسخه درایور نسخه NVidia binary X.Org driver ('current' driver) و برخی از افزونه های مربوط به nvidia optimos  نصب شده است.

ممنونمیشم بیشتر راهنمایی کنید .
من میخوام روی لپتاپم 12.10 رو نصب کنم و موارد شما رو در اون لحاظ کنم .
خیلی ممنون

آفلاین amin7r

• Hero Member
  • *
سلام
ببین دادا یه قسمت هایی که در ابتدا لینک داده شده مال ویندوزه پس زیاد سخت نگیر !

glxinfo | grep rendererاین کد رو بعد از انجام تغییرات بزن و بگو ببینم کجای کاری

در ضمن داخل لینوکس خبری از کنترل گرافیکی انودیا نیست پس دنبالش نگرد
البته یه چیزایی هست ولی نمیشه اسمش رو گذاشت کنترل گرافیکی (این برای ابتیموس ایجوری هستا)

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19711
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
این افزونه‌ی NVidia Optimus support که می‌گی کدومه؟ می‌شه لینک بدی؟
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن