انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: اخرین ورژن کرنل ubuntu ?  (دفعات بازدید: 3072 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین hichkas

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 39
اخرین ورژن کرنل ubuntu ?
« : 23 تیر 1387، 11:13 ب‌ظ »
سلام دوستان
من در سرور خودم مشاهده می کنم
root@server:~# uname -a
Linux xxxxx  2.6.24-19-server #1 SMP Wed Jun 18 15:18:00 UTC 2008 i686 GNU/Linux

که اینطوری که من فهمیدم اخرین ورژن کرنل سرور 2.6.25 .x هستش با توجه به ایرادات امنیتی که داره کرنل سرور ها و نسخه ی جدید میاد

ایا این کرنل با اینکه اخرین به روز رسانی امنیتی اعمال شده ! ( یعنی به روز رسانی اوبونتو )

اون ایرادات امنیتی هرچند در ورژن 2.6.24. گزارش شده .... روی این کرنل جواب میده؟

یا باید حتما به اخرین ورژن ارتقا داد ؟

یا حق

آفلاین کرگدن

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1769
پاسخ به: اخرین ورژن کرنل ubuntu ?
« پاسخ #1 : 24 تیر 1387، 01:24 ق‌ظ »
سلام دوستان
من در سرور خودم مشاهده می کنم
root@server:~# uname -a
Linux xxxxx  2.6.24-19-server #1 SMP Wed Jun 18 15:18:00 UTC 2008 i686 GNU/Linux

که اینطوری که من فهمیدم اخرین ورژن کرنل سرور 2.6.25 .x هستش با توجه به ایرادات امنیتی که داره کرنل سرور ها و نسخه ی جدید میاد

ایا این کرنل با اینکه اخرین به روز رسانی امنیتی اعمال شده ! ( یعنی به روز رسانی اوبونتو )

اون ایرادات امنیتی هرچند در ورژن 2.6.24. گزارش شده .... روی این کرنل جواب میده؟

یا باید حتما به اخرین ورژن ارتقا داد ؟

یا حق

درود

هر توزیع سیاستی رو داره
اوبونتو هم پایداری قابل قبول برای کاربران و به روز بودن نسبی رو انتخاب کرده ( در کنار هم) 2.6.24
بعضی از توزیع ها به روز بودن رو برای نیاز های کاربران برنامه نویس انتخاب می کنند  مثل fedora , suse و..  2.6.25

وبعضی دیگه هم پایداری براشون مهم هست و حتی خیلی قدیمی تر از این کرنل ها رو استفاده می کنند که اکثراً نسخه های سازمانی و نسخه های سرور هستند  2.6.18 تا 2.6.22

همه این توزیع ها ( اگر در مدت پشتیبانی باشند و شما مشمول اون پشتیبانی ها باشید ) ایرادات امنیتی و مشکلات مهم رو حل می کنند و نباید از این نظر نگرتن باشید

و خبر دیگه اینکه نسخه آلفا خانواده اوبونتو با کرنل 2.6.26 اومده که حتی تا زمان رسمی انتشارش هم کرنل به روزی خواهد بود ( این کرنل هنوز در حال توسعه هست )
پس میشه گفت اوبونتو هم به جمع توزیع های بسیار ب روز پیوسته و باید دید که این امر به معنای کاهش پایداری اون هست و یا تیم توسعه می تونن پایداری قابل قبول کنونی رو حفظ کنند

Vaio-VPCCW - core i7 -Nvidia GT320M -4GB -OS Fedora 20/ kde 4.12
Vbox: Centos 6.4 (server) / Archlinux

آفلاین hichkas

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 39
« پاسخ #2 : 24 تیر 1387، 10:40 ق‌ظ »
با تشکر از پاسختون

قبلا من از توضیع دیگری استفاده می کردم ، با این حالی که اخرین به روز رسانی برای 7 روز پیش بود ( centOS)

کرنل مورد هک قرار گرفت ، نمیشه همه چیز به گردن کرنل انداخت ، ولی خوب دسترسی کامل روت رو به سرور داشت و هر کاری که دلش میخواست می کرد

یه جستجو در اینترنت انجام دادم یه ایراد امنیتی مثلا مشاهده کردم که سایت مورد نظر تنها راه پتچ این ایراد رو به روز رسانی به اخرین نسخه ی کرنل پیشنهاد کرده بود یعنی 2.6.25..

ایا به این معنی هستش که پتچی برای ورژن های قبلی سرور ارسال نمیشه ؟

( کرنل مورد استفاده 2.6.18  ) بود.

سوال اصلی این هستش که در صورتی که هر بار ورژن جدیدی از کرنل میاد ، ایا مهم هستش که کرنل خود رو به روز رسانی کنیم ؟

یا خیر  ! اگه در زمان پشتیبانی شده از کرنل مصرفی باشیم ! اون patch ها برای ورژن مورد نظر هم ایجاد میشه؟

با تشکر

یا حق.

آفلاین کرگدن

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1769
« پاسخ #3 : 24 تیر 1387، 12:04 ب‌ظ »
معمولاً در این موارد با گروه پشتیبانیشون می تونید ارتباط برقرار کنید و راه حل سریع رو ازشون بگیرید و تا اومدن پچ جدید صبر کنید
کرنل ۲.۶.۲۵ هم مشکلات خودش رو داره و خیلی منطقی به نظر میاد که کرنل ۱۸  از اون خیلی پایدار تر و کم ایراد تر باشه

۱- بستگی به نیاز و استفاده تون و تغییرات کرنل داره ( کرنلی که توسط تیم پشتیبانی توزیعتون پشتیبانی نمیشه و جدید تر هست)
اینکه آیا تغییراتش انقدر مهم هست که لازم باشه این کار رو بکنید
آیا خودتون توانایی رفع ایراد ها رو بدون اتکا به اون تیم توسعه توزیعتون رو دارید ؟
آیا ورژن کنونی مشکل یا کمبودی داره که مجبور باشید ورژن جدید تر رو نصب کنید؟

جواب این سئوالات جواب سئوال شماست :)

ولی اکیداً توصیه میشه در جریان خبر ها و اطلاعیه های تیم توسعه و پچ های ارائه شده توسط اونها باشید
آخرین کرنلی رو که تیم توسعه به شما ارائه کرده حتماً دریافت و نصب کنید
تیم توسعه تا زمانی که از کرنل خاصی پشتیبانی می کنه تمام آپدیت های و پچ های امنیتی و مهم رو حتماً انجام میده
حالا این به توزیع ربط داره که چقدر این روند طول می کشه

Vaio-VPCCW - core i7 -Nvidia GT320M -4GB -OS Fedora 20/ kde 4.12
Vbox: Centos 6.4 (server) / Archlinux