انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: چند تا کارت گرافیک دارم؟ (حل شد) , غیر فعال کردن یکیشون (حل شد) , نیاز به تایید  (دفعات بازدید: 10586 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین dr.b4ne

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 265
درود بر همه دوستان
فک کنم عنوان تاپیک مشخص باشه سوالم چیه ؟ (ار کجا بفهمم چند تا کارت گرافیک دارم‌؟) فقط نکته ای که باید عرض کنم اینه که من چند بار سعی کردم کارت گرافیک nvidia رو (در صورت وجود) غیر فعال کنم .

مدل لپ تاپ
Acer aspire 5755G core i5
« آخرین ویرایش: 09 اسفند 1391، 04:22 ب‌ظ توسط dr.b4ne »

آفلاین محسن ح.

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 854
پاسخ : از کجا بفهمم چند تا کارت گرافیک دارم ؟
« پاسخ #1 : 09 اسفند 1391، 03:26 ب‌ظ »
سی پی یو های اینتل سری سندی بریج روی خودشون ۱ گرافیک هم دارن ، واسه شما هم سندی بریجه و روی لپ تاپتون هم آرم سی پی یو این شکلی باید باشه مگه نه ؟
اولی سری معمولیه ، دومی سندی بریدج

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
« پاسخ #2 : 09 اسفند 1391، 03:33 ب‌ظ »
شما با زدن دستور زیر توی ترمینال می‌تونید که مشخصات سخت‌افزاری سیستمتون رو بفمید.
lspciاگر هم خواستید می‌تونید با دستور زیر توی HOME ذخیرشون کنید:
lspci > moshakhasat.txt

آفلاین dr.b4ne

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #3 : 09 اسفند 1391، 03:47 ب‌ظ »
سی پی یو های اینتل سری سندی بریج روی خودشون ۱ گرافیک هم دارن ، واسه شما هم سندی بریجه و روی لپ تاپتون هم آرم سی پی یو این شکلی باید باشه مگه نه ؟
اولی سری معمولیه ، دومی سندی بریدج

همین طوره که میگی محسن جان ! حالا چطور اون nvidia رو disable کنم که گرمای سیستم و مصرف شارژ کمتر شه . ؟
خیلی تاپیک ها رو دیدم یه چیزی تو مایه های bumbelee هم نصب کردم . . .

آفلاین dr.b4ne

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #4 : 09 اسفند 1391، 03:50 ب‌ظ »
شما با زدن دستور زیر توی ترمینال می‌تونید که مشخصات سخت‌افزاری سیستمتون رو بفمید.
lspciاگر هم خواستید می‌تونید با دستور زیر توی HOME ذخیرشون کنید:
lspci > moshakhasat.txt
مرسی ار راهنمایت سلمان جان خروجی دستور به صورت زیره که فکر کنم دو تا پردازنده گرافیکی دارم.

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family DRAM Controller (rev 09)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200/2nd Generation Core Processor Family PCI Express Root Port (rev 09)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev b4)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 2 (rev b4)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 4 (rev b4)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM65 Express Chipset Family LPC Controller (rev 04)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family 6 port SATA AHCI Controller (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 04)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GF108 [GeForce GT 540M] (rev ff)
02:00.0 Ethernet controller: Broadcom Corporation NetLink BCM57785 Gigabit Ethernet PCIe (rev 10)
02:00.1 SD Host controller: Broadcom Corporation NetXtreme BCM57765 Memory Card Reader (rev 10)
02:00.2 System peripheral: Broadcom Corporation Device 16be (rev 10)
02:00.3 System peripheral: Broadcom Corporation Device 16bf (rev 10)
03:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR9287 Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)
05:00.0 USB controller: NEC Corporation uPD720200 USB 3.0 Host Controller (rev 04)
[code]
« آخرین ویرایش: 11 اسفند 1391، 12:31 ب‌ظ توسط dr.b4ne »

آفلاین dr.b4ne

• Sr. Member
  • *
دوستان من به کمک تنظیمات بایوس بردازش گرافیکی رو از switchable به integrated تغییر دادم و فکر کنم یکی از کارت های گرافیکم غیر فعال شد میتونید خروجی lspci رو با بالایی مقایسه کنید . حالا میخام بدونم واقعا غیر فعال شده ؟ و آیا این غیر فعال شدن تاثیری بر سرعت لپ تاپ داره یا نداره ؟‌

Host bridge: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family DRAM Controller (rev 09)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev b4)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 2 (rev b4)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 4 (rev b4)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM65 Express Chipset Family LPC Controller (rev 04)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family 6 port SATA AHCI Controller (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 04)
02:00.0 Ethernet controller: Broadcom Corporation NetLink BCM57785 Gigabit Ethernet PCIe (rev 10)
02:00.1 SD Host controller: Broadcom Corporation NetXtreme BCM57765 Memory Card Reader (rev 10)
02:00.2 System peripheral: Broadcom Corporation Device 16be (rev 10)
02:00.3 System peripheral: Broadcom Corporation Device 16bf (rev 10)
03:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR9287 Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)
05:00.0 USB controller: NEC Corporation uPD720200 USB 3.0 Host Controller (rev 04)
« آخرین ویرایش: 11 اسفند 1391، 12:29 ب‌ظ توسط dr.b4ne »

آفلاین amin7r

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 792
  • تحصیلات:مهندسی جوشکاری عاشق کامپیوتر و تکنولوژی
شما کارت گرافیک رو از کار انداختین  :)
ولی باید ببینین که دمای سیستمتون کم شده یا نه ؟؟!!!
sensorsخروجیش رو بزارین اگه گفت که نصب نکردین ادامه همون توضیح داده که چطوری نصب کنین

درضمن برای اینکه خروجی رو برامون قرار بدین از (کد code) استفاده کنین با # در نوار ابزار مشخص شده
بعضی از حرف ها جرعت گفتن میخواد . . .

آفلاین dr.b4ne

• Sr. Member
  • *
شما کارت گرافیک رو از کار انداختین  :)
ولی باید ببینین که دمای سیستمتون کم شده یا نه ؟؟!!!
sensorsخروجیش رو بزارین اگه گفت که نصب نکردین ادامه همون توضیح داده که چطوری نصب کنین
. . .
مرسی از راهنماییت امیر خان . دستور sensors رو نمیشناسه sensors-detect هم خروجی بسیاربسیار طولانی ای داره ؟ چی دستور میدی بزرگوار ؟

root@Laptop:~# sensors
No sensors found!
Make sure you loaded all the kernel drivers you need.
Try sensors-detect to find out which these are.

آفلاین محسن ح.

• Hero Member
  • *
اول سنسور ها رو نصب کن ، اینجوری (!)‌ :
واسه نصب سنسور این کدها رو بزنین :
sudo apt-get install lm-sensors
بعدش: (همه ی سوال هایی که میپرسه رو بله بزنین)
sudo sensors-detect
حالا ری استارت کنین و بعد این رو بزنین :
sensors

آفلاین dr.b4ne

• Sr. Member
  • *
مرسی از راهنماییت محسن جان به نظر می آد همه چی امنه .dr_b4ne@Laptop:~$ sensors
coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Physical id 0:  +48.0°C  (high = +86.0°C, crit = +100.0°C)
Core 0:         +48.0°C  (high = +86.0°C, crit = +100.0°C)
Core 1:         +47.0°C  (high = +86.0°C, crit = +100.0°C)

آفلاین بهنام …

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1028
  • إن أحسنتم أحسنتم لأنفسكم وإن أسأتم فلها
سلام و درود.
ممنون از همگیتون, خصوصا آغاز کننده.
آخه چند وقتی خودم دنبال همچین سؤالی بودم aspire 5750g

فقط چندتا دونه سؤال:
غیر فعال کردن انویدیا برای چی؟ خطرناک نی؟ اگه قراره غیرفعال شه پس برا چی هشتنش؟

ممنون.
:) :)

آفلاین محسن ح.

• Hero Member
  • *
نسل جدید سی پی یو های سری core i روی خودشون یه گرافیک کوچیک هم دارن که واسه کارهای عادی کافیه و واسه کارهای گرافیکی سنگین هم یه گرافیک دیگه روی لپ تاپ ها میزارن که هر موقع نیاز بود روشنش کنین ، و معمولا هم غیر فعاله که برق مصرف نکنه ، گرما تولید نکنه ، و در کل بیخودی منابع رو مصرف نکنه دیگه ...

حالا از اونجایی که توی لینوکس چیزای گرافیکی سنگین به اون صورت وجود ندارن پس غیر فعالش میکنیم که اون چیزایی که گفتم اتفاق نیوفته ...

آفلاین Jasper

• Full Member
  • *
  • ارسال: 113
نسل جدید سی پی یو های سری core i روی خودشون یه گرافیک کوچیک هم دارن که واسه کارهای عادی کافیه و واسه کارهای گرافیکی سنگین هم یه گرافیک دیگه روی لپ تاپ ها میزارن که هر موقع نیاز بود روشنش کنین ، و معمولا هم غیر فعاله که برق مصرف نکنه ، گرما تولید نکنه ، و در کل بیخودی منابع رو مصرف نکنه دیگه ...

حالا از اونجایی که توی لینوکس چیزای گرافیکی سنگین به اون صورت وجود ندارن پس غیر فعالش میکنیم که اون چیزایی که گفتم اتفاق نیوفته ...
بعد این غیرفعال شدن فقط برای داخل اوبونتو هست دیگه؟ داخل ویندوز میشه بازی کرد بعد؟ :)

آفلاین amin7r

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 792
  • تحصیلات:مهندسی جوشکاری عاشق کامپیوتر و تکنولوژی
اگه از بایوس غیر فعالش کنی میشه ولی با کارت اینتل میتونی بازی کنی :) و در صورت نیاز به پردازش گرافیکی زیاد میتونی دوباره فعالش کنی (البته از طریق بایوس) چون در بایوس مشخصات تمام سخت افزار ها و کنترلشون وجود داره و موقعی که شما دکمه روشن رو میزنی این بایوسه که داره دستور راه اندازی رو در مراحل اولیه انجام میده و وقتی یک قعطه سخت افزار رو از بایوس از کار بندازی در واقع هر وقت سیستم رو روشن میکنی انگار اون قطعه وجود نداره
بعضی از حرف ها جرعت گفتن میخواد . . .