انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: تعمیر Boot Loader بعد از نصب یه سیستم عامل دیگه و همچنین Upgrade  (دفعات بازدید: 10401 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین احمد

• Newbie
  • *
  • ارسال: 23
سلام ببخشید دو تا سوال داشتم .
اولی اینکه من اوبونتو رو کنار ویندوز نصب کردم . الان بوت لودر اوبونتو 7.04 هر دو تا سیستم عامل رو میشناسه ، ولی چون باید هر چند وقت یکبار این ویندوز مزخرف رو عوض کنم ( یا حداقل repair کنم ) ، چطوری باید بعد از این کار بوت لودر اوبونتو رو برگردونم .
دومی  اینکه وقتی یه نسخه جدید اوبونتو منتشر میشه ، چجوری باید نسخه قبلی رو به نسخه جدید Upgarde  کنیم ؟ و در صورت این کار آیا سیستم عامل upgrade شده با سیستم عاملی که به شکل معمولی نصب بشه تفاوتی میکنه ؟ توی ویندوز یادمه که تفاوت داشت .
ببخشید که سوالهام خیلی ابتدایی بود . ممنون میشم کمکم کنید .
هر کجا هست خدایا به سلامت دارش ....

آفلاین sorena

• گروه راهبران
  • *
  • ارسال: 484
برای نصب مجدد گراب بعد از نصب ویندوز:
دستگاه را با یک توزیع live مثل اوبونتو بوت راه‌اندازی کنید.
بعد از راه‌اندازی در ترمینال دستور زیر را وارد کنید.
sudo grubسپس
find /boot/grub/stage1دستور بالا یک خروجی مانند (hdx,y) می‌دهد که x و y هر دو یک عدد هستند.
حال دستور زیر را برای تغییر روت از cd به هارد وارد کنید
root (hdx,y)و در آخر برای نصب گراب:
setup (hdx)
In The World That Has No fences Or Walls , Who Need Gates Or Windows

آفلاین احمد

• Newbie
  • *
  • ارسال: 23
خیلی ممنون . ببخشید که سوالم خیلی ابتدایی بود .
هر کجا هست خدایا به سلامت دارش ....

آفلاین ابراهیم

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1295
  • راه‌رو گر صد هنر دارد توکل بایدش
    • سلام!
سلام،
عزیزم سؤال ابتدایی که عذرخواهی نداره! همه‌ی حرفه‌ای‌ترها هم یه روزگاری سؤال‌های ابتدایی می‌پرسیدن. حتی حرفه‌ای‌ترها هم گاهی سؤال‌های ابتدایی می‌پرسن. ;) هیچ جای خجالت و عذرخواهی نداره!  ;D
ما زنده به آنیم که آرام نگیریم     ...     موجیم که آسودگی ما عدم ماست

آفلاین firethumbs

• Full Member
  • *
  • ارسال: 173
برای نصب مجدد گراب بعد از نصب ویندوز:
دستگاه را با یک توزیع live مثل اوبونتو بوت راه‌اندازی کنید.
بعد از راه‌اندازی در ترمینال دستور زیر را وارد کنید.
sudo grubسپس
find /boot/grub/stage1دستور بالا یک خروجی مانند (hdx,y) می‌دهد که x و y هر دو یک عدد هستند.
حال دستور زیر را برای تغییر روت از cd به هارد وارد کنید
root (hdx,y)و در آخر برای نصب گراب:
setup (hdx)

دوستان سلام
می شه در مورد این فرامین یک توضیح کوچیک بدهید که هر کدام برای چیه؟ معنیش چیه؟ و چکار می کنه؟
یه مشکل هم که امیدوارم حل بشه اینه که من روی سیستمم اوبنتو و ویندوز دارم موقعی که فدورا را نصب می کنم بوت لودرش جای بوت لودر اوبنتو را می گیره و وقتی در منوی بوت لودر آن دنبال اوبنتو می گردم نیست و فقط ویندوزم را داره. وقتی که با فرامین بالا بوت لودر اوبنتو را تعمیر می کنم بوت لودر اوبنتو جای بوت لودر فدورا را می گیره و از فدورا خبری نیست!! لطفا راهنمایی فرمایید.
ممنون

آفلاین heresh

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 968
نقل‌قول
یه مشکل هم که امیدوارم حل بشه اینه که من روی سیستمم اوبنتو و ویندوز دارم موقعی که فدورا را نصب می کنم بوت لودرش جای بوت لودر اوبنتو را می گیره و وقتی در منوی بوت لودر آن دنبال اوبنتو می گردم نیست و فقط ویندوزم را داره. وقتی که با فرامین بالا بوت لودر اوبنتو را تعمیر می کنم بوت لودر اوبنتو جای بوت لودر فدورا را می گیره و از فدورا خبری نیست!! لطفا راهنمایی فرمایید.
بجای استفاده از این روش برنامه super grub رو از اینترنت دانلود کن بعد رو یه سی‌دی رایت کن و سعی کن با اون درستش کنی. دیگه فکر نکنم این مشکل پیش بیاد.

آفلاین firethumbs

• Full Member
  • *

بجای استفاده از این روش برنامه super grub رو از اینترنت دانلود کن بعد رو یه سی‌دی رایت کن و سعی کن با اون درستش کنی. دیگه فکر نکنم این مشکل پیش بیاد.
راه ديگه اي نداره؟ مرديم از بي لينوكسي. در تكنوتاكس هم يه مقاله در اين رابطه بود ولي نتونستم درستش كنم. ](*,) ](*,) ](*,)
ممنون

آفلاین firethumbs

• Full Member
  • *
كمككككككككككككككككككككككككككككككككككككككككك
 ??? ??? ??? ??? ??? ???

آفلاین novid

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 728
  • آزاده بمیرید!
    • پالس آزاد
چرا راه نداره؟! شما یه خورده انجمن رو بگرد! همین چند وقت پیش بچه ها مشکل داشتم و اتفاقا مشکلشونم حل شد. من خودم روزی هزار بار ویندوز پاک می کنم. لینوکس سرجاش می‌مونه.

شما کافیه با لایو بالا بیای

بعد تو ترمینال برو

و بزن grub

بعد بزن
 root hd(0,1)
setup hd(0)
quit

اون عدد صفر یعنی لینوکس رو هارد اول نصبه. اون عدد یک یعنی لینوکس یا همون اوبونتو رو پارتیشن sda2 نصبه! یعنی روی پارتیشن دوم (هارد اول)! اگه لینوکس شما روی پارتیشن سوم نصبه اون عدد رو بکن دو و اگه روی پارتیشن اول از هارد دوم نصبه بکن 1,0 .
بعد زدن خط دوم اگه همه چی درست باشه باید کلمه Done توی خروجی دیده بشه اگر نشد دوباره دستور اول رو با عددای دیگه تست کن! تا بالاخره این کلمه رو ببینی :))

آفلاین firethumbs

• Full Member
  • *
چرا راه نداره؟! شما یه خورده انجمن رو بگرد! همین چند وقت پیش بچه ها مشکل داشتم و اتفاقا مشکلشونم حل شد. من خودم روزی هزار بار ویندوز پاک می کنم. لینوکس سرجاش می‌مونه.

شما کافیه با لایو بالا بیای

بعد تو ترمینال برو

و بزن grub

بعد بزن
 root hd(0,1)
setup hd(0)
quit

اون عدد صفر یعنی لینوکس رو هارد اول نصبه. اون عدد یک یعنی لینوکس یا همون اوبونتو رو پارتیشن sda2 نصبه! یعنی روی پارتیشن دوم (هارد اول)! اگه لینوکس شما روی پارتیشن سوم نصبه اون عدد رو بکن دو و اگه روی پارتیشن اول از هارد دوم نصبه بکن 1,0 .
بعد زدن خط دوم اگه همه چی درست باشه باید کلمه Done توی خروجی دیده بشه اگر نشد دوباره دستور اول رو با عددای دیگه تست کن! تا بالاخره این کلمه رو ببینی :))
آقا از توجهتون ممنونم
ولي مشكل من چيز ديگه اي است. من ميخوام در حاليكه فدورا را داشته باشم اوبنتو هم داشته باشم. با اينكار ديگه فدورام نمياد بالا. امتحانش كردم. اگه مي شه در اين باب راهنمائي فرمائيد. يك مقاله هم در تكنو تاكس بود تحت عنوان نصب چند توزيع كه البته اين مقاله مي تونه مشكلم را حل كنه ولي من بلد نبودم چطور اينكارها را انجام بدهم.
ممنون

آفلاین ahmed

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1069
    • یادداشت‌های یک دوست‌دار نرم‌افزارهای آزاد
نقل‌قول

اول فدورا رو نصب کنید و بعد هم اوبونتو. اگر هم دیگه نتونستید این کار رو بکنید، بوت لودر اوبونتو رو تعمیر کنید و بعد هم تو اوبونتو این دستور رو بزنید:
sudo update-grub
شاید این مشکلتون رو حل کنه :)

آفلاین IMMORTAL

• Newbie
  • *
  • ارسال: 20
نقل‌قول
grub> find /boot/grub/stage1

Error 15: File not found

grub>
دوستان چرا پیداش نمیکنه؟؟؟

آفلاین MHA152