انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: بررسی مجوز BSD  (دفعات بازدید: 19625 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین fond

• Full Member
  • *
  • ارسال: 144
پاسخ : بررسی مجوز BSD
« پاسخ #45 : 10 اردیبهشت 1392، 12:05 ب‌ظ »
دوست عزیز prp
خواهش می‌کنم به این رفتارتون پایان بدید. ازتون خواهش می‌کنم توی انجمن freebsd forums با آبروی ۷۵ میلیون آدم بازی نکنید!! من خیلی سعی کردم جلوی خودم رو بگیرم اما واقعا نمیتونم تحمل کنم یه نفر توی یه انجمن بین‌المللی با آبروی یه ملت بازی کنه!! شما آزادید هر سوالی که دوست داشتید توی اون انجمن بپرسید (و همینطور جواب بدید) اما حق ندارید کامنت های احمقانه‌ای که باعث رنجیدن بقیه میشه بذارید. اگه می‌خواید اونجا به این رفتارتون ادامه بدید، لطفا کلمه Iran رو از پروفایل و همینطور از پست‌هاتون بردارید.
ایرانی های زیادی توی اون انجمن فعالیت می‌کنند که این کار شما باعث میشه اعضای اون انجمن دید بدی نسبت به اونها پیدا کنند (حالا خودتون به کنار)
اگه می‌خواید ثابت کنید حرف اون دوستی که شما رو «نماد بی فرهنگی» معرفی کرده اشتباهه، رفتاری که توی این فروم داشتید رو اونجا تکرار نکنید!!

من سه ساله دارم پست های اون انجمن رو میخونم. اما هنوز جرات نکردم حتی یدونه پست اونجا بذارم. حالا شما … (جدی میگم. از اوایل ۲۰۱۰ عضوم و معمولاً  پستها رو هر دو-سه روز می‌خونم اما جرأت نکردم پستی بذارم)
اجازه بدید دید خوبی که دوستان نسبت به ایرانی‌ها توی اون انجمن ایجاد کردند توی ذهن اعضا باقی بمونه.

« آخرین ویرایش: 10 اردیبهشت 1392، 02:44 ب‌ظ توسط fond »

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4857
  • masoft قدیم
« پاسخ #46 : 10 اردیبهشت 1392، 01:53 ب‌ظ »
فرض کنید که پشته پروتکل tcp/ip و یا پروتکل‌های دیگه تحت gpl بودند، اونوقت برای خیلی از برنامه‌ها مشکل پیش میومد. مثل ®Microsoft® Windows و خیلی برنامه‌های دیگه. به نظرم این قسمت با اون اصل «علم باید در دسترس همگان باشد» منافات داره.
خوب در این موارد مجوزی مثل LGPL می‌تونه مفیدتر باشه، چون اگر Microsoft تغییری در اون کتابخونه بده و اون رو بهتر بکنه، مجبوره تغییرات مربوط به اون رو منتشر کنه و همگانی که در توسعه اون کمک کردند (همچنین بقیه) از اون تغییرات محروم نمی‌شن. از طرف دیگه، مجبور نیست کدهای خودش رو ارائه بده و می‌تونه کدهای خودش رو بسته نگه داره. البته در این مورد خاص گفتم، چون مجوزی مثل BSD هم می‌‌تونه در جاهایی مفید باشه.

آفلاین AmirrezaGhaderi

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 90
    • حساب تویتر من
« پاسخ #47 : 10 اردیبهشت 1392، 05:01 ب‌ظ »
بحث مجوز ها زمانی معنی پیدا میکنه که قانونی برای اعمال اون مجوز وجود داشته باشه. تو ایران
چنین قوانینی زیاد جدی گرفته نمیشه، پس اکثر بحث‌هایی که ما داریم میکنیم زیاد توی ایران کاربرد
نداره.
عبارت های مثل «کپی‌رایت» و «کپی‌لفت» فقط از نظر لغوی باهم فرق دارن، اما کاربردشون به عنوان یک «مجوز»
فرقی با هم نداره. یعنی هر دو مجوز هستن، و هر دو حق تولید کننده و استفاده کننده رو مشخص میکنن، فقط
قوانین اونها با هم فرق میکنه.

من نمیدونم اینجا در مورد کدوم مجوز BSD صحبت شده، اما نسخه‌ی New BSD License یا Revised BSD License
که الآن اکثرا توی پروژه ها استفاده میشه سه اصل داره که مطابق این سه اصل:

۱- کاربر آزادی کاملی نسبت به کدها داره.
۲- کسی نمیتونه به جز مالک، مدعی کدها بشه. یعنی کسی نمی تونه بیاد بگه من این برنامه رو نوشتم!
۳- اگر ضرری در هنگام استفاده از این برنامه به شما وارد شد، نمیتونید تقصیر رو گردن نویسنده
    نرم افزار بذارید.

این ترجمه‌ی فارسی متن مجوز هست:
-----------------------------------------------

کپی‌رایت (C) <سال> <نام مالک>
تمامی حقوق محفوظ است.

انتشار مجدد به شکل کدمنبع یا به حالت باینری، به همراه تغییرات یا بدون تغییر، تحت شروط زیر مجاز است:

* انتشار مجدد کدمنبع باید شامل کپی‌رایت بالا، لیست شروط پیش رو، و توضیحات مربوط به گواهی رفع‌ادعا که
   در ادامه آمده است باشد.
* انتشار مجدد به شکل باینری، باید کپی‌رایت بالا، لیست شروط پیش رو، و توضیحات مربوط به گواهی رفع
  ادعا که در ادامه آمده است را در مستندات، و یا به طریق دیگری به همراه بسته‌ی نهایی برنامه عرضه کند.
* بدون دارا بودن اجازه‌نامه‌ی کتبی، نمی‌توان از نام <سازمان> و یا اسامی توسعه‌دهندگان به عنوان معرف و یا برای
  ترویج نرم‌افزار استفاده نمود.

این نرم‌افزار از طرف مالک کپی‌رایت و توسعه‌دهندگان به «همین حالتی که هست» عرضه شده، و تعهدی چه به صورت ضمنی و
چه به صورت صریح، شاملِ -- اما نه فقط محدود به همین شمول -- تعهد خرید و فروش و یا مورد استفاده
قرار گرفتن با هدفی خاص، ارائه نمیکند. تحت هیچ شرایطی نمی‌توان مالک کپی‌رایت را مسئول خسارات مستقیم، غیر مستقیم،
اتفاقی، به خصوص، جزئی، و یا کلی (برای مثال، خسارات مربوط به جایگزینی محصولات یا سرویس‌ها، بلااستفاده شدن،
از دست دادن داده‌ها، ازدست دادن سود، و یا وقفه در کسب و کار) که ممکن است هنگام استفاده از این نرم‌افزار
به وقوع بپیوندد، دانست. حتی اگر او به احتمال وقوع این خسارات اشاره کرده باشد.

-----------------------------------------------

پ.ن : عبارات داخل <> باید از طرف شما پر بشه.
      این ترجمه‌ی خودم هست. میدونید که ترجمه‌ی متون حقوقی خیلی سخت هست، پس اگه موردی دیدید میتونید بهم
      بگید که با هم اصلاحش کنیم.

برگردیم به بحث اصلی. همونطور که میبینید این مجوز به این کوچیکی و سادگی، تمام آزادی های شما را بهتون میده. (بسته
به اینکه آزادی رو چه جوری معنی کنید) در زبان خیلی ساده، تا زمانی که مالک نرم افزار رو به رسمیت بشناسید،
آزاد هستید تا که هر کاری با برنامه انجام بدید. خوبیه gpl‌ اینه که آزادی اون محصول تا ابد محفوظ میمنونه.
این به شما به عنوان یه کاربر کاری نداره، شما آزادی های خودت رو داری، اما توسعه دهنده‌ی برنامه رو تحت تاثیر قرار میده.

موقع استفاده از مجوز bsd، کپی رایت رو اول تمام سورس کدها ذکر میکنن. یعنی اگه شرکتی برنامه رو تغییر بده، حتی اگه
یکی از سورس کدها بدون تغییر مونده باشه، باید مجوز کپی رایت شما همراه برنامه عرضه بشه. تو دوره‌ و زمونه‌ی فعلی که
شرکتی مثل مایکروسافت هم یکی از بزرگ ترین کمک کننده ها به نرم افزارهای آزاد شده، دیگه کمتر پیدا میشه کسی که بخواد مجوز
رو تغییر بده. یعنی اگه این نرم افزار با مجوز bsd‌ هست، با همون مجوز هم باقی میمونه حتی اگه اسم و رسمش تغییر کنه.
اگه کسی هم اینکار رو کرد، «اینترنت» حسابش رو میذاره کف دستش!! مثلا django با مجوز bsd هست. اگه کسی fork اش کنه،
اسمش رو تغییر بده، مجوزش رو هم تغییر بده، آیا دیگه کسی ازش استفاده میکنه؟ اصلا آخرین باری که شنیدین کسی همچین کاری
کرده کی بوده؟ پس زیاد سخت نگیرید...

لیسانس freebsd با مجوز اصلی bsd فرق داره.
در ضمن bsd یه مجوز دانشگاهی نیست. یعنی جوری نیست که با دید آموزشی بهش نگاه کرد. برای اینکه یه مجوز جنبه‌ی قانونی داشته
 باشه، باید یه شخص حقیقی یا حقوقی به عنوان پشتیبان قانونی اون مجوز مسئولیت اش رو به عهده بگیره. در زمینه مجوز gpl،
بنیاد نرم افزار های آزاد هست، و در زمینه‌ی bsd هم دانشگاه برکلی کالیفرنیا.

خیلی از برنامه نویس ها همچین قانونی برای خودشون دارن:
اگه برنامه قراره نهایی باشه، مثلا مثل gedit یا vlc، با gpl منتشر بشه.
اگه برنامه به صورت کتابخونه هست و استفاده مستقیم نداره، با bsd منتشر بشه.
قضیه بالا هم با بررسی تعداد کتابخونه هایی که به صورت bsd منتشر میشن با کتابخونه‌هایی که به صورت lgpl منتشر میشن قابل
اثبات هست.

باز هم تاکید میکنم، تمام این مباحث توی ایران حکم باقالی رو داره. توی ایران اتفاقا باید از شونصد جهت مجوز برنامه
رو محدود کرد!! شما هم وقتی دو بار به کدها و زحماتی که کشیدید بی احترامی بشه و قسمتی از بدنتون تا مدت ها بسوزه،
متوجه حرف من میشید!!
« آخرین ویرایش: 10 اردیبهشت 1392، 05:05 ب‌ظ توسط AmirrezaGhaderi »

آفلاین fond

• Full Member
  • *
« پاسخ #48 : 10 اردیبهشت 1392، 05:39 ب‌ظ »
ممنون به خاطر نوشتن این توضیحات زیبا و همینطور به خاطر ترجمه مجوز. مجوزی که در موردش بحث میشد مجوز FreeBSD بود که توی این آدرس در دسترس هست:

http://www.freebsd.org/doc/en/articles/committers-guide/pref-license.html

که این مجوز بند سوم رو نداره. به همین دلیل به مجوز دو بندی یا مجوز ساده شده bsd معروف هست. که بعدها هم بقیه پروژه ها از اون الگو برداری کردند. اما:

نقل‌قول
تو دوره‌ و زمونه‌ی فعلی که
شرکتی مثل مایکروسافت هم یکی از بزرگ ترین کمک کننده ها به نرم افزارهای آزاد شده، دیگه کمتر پیدا میشه کسی که بخواد مجوز
رو تغییر بده. یعنی اگه این نرم افزار با مجوز bsd‌ هست، با همون مجوز هم باقی میمونه حتی اگه اسم و رسمش تغییر کنه.

قبلا در این مورد بحث کردیم. کاربر نمیتونه مجوز رو تغییر بده و تنها مالک مجوز میتونه اون رو تغییر بده. *مگر* اینکه کاربر بخواد برنامه رو به شکل باینری عرضه کنه که در این صورت میتونه مجوز رو تغییر بده. (بند ۲) اما در صورتیکه کاربر بخواد برنامه رو به شکل کدمنبع عرضه کنه، باید مجوز حفظ بشه. (بند ۱) (قسمت‌هایی که توسط خود کاربر اضافه شدن یا تغییر کردن میتونن مجوز دلخواه کاربر رو داشته باشند)

از نظر یک کاربر نابرنامه نویس، فرق زیادی بین gpl و bsd وجود نداره و اهمیتی هم نباید داشته باشه. موقعی این تفاوت احساس میشه که یک *توسعه دهنده* یا یک *کاربر تجاری* قصد کار بر روی برنامه رو داشته باشه.

ویرایش:
هدف این مجوز به نظر من محافظت از توسعه دهنده برنامه هست.
« آخرین ویرایش: 10 اردیبهشت 1392، 05:41 ب‌ظ توسط fond »

آفلاین fond

• Full Member
  • *
« پاسخ #49 : 11 اردیبهشت 1392، 05:07 ب‌ظ »
فرض کنید که پشته پروتکل tcp/ip و یا پروتکل‌های دیگه تحت gpl بودند، اونوقت برای خیلی از برنامه‌ها مشکل پیش میومد. مثل ®Microsoft® Windows و خیلی برنامه‌های دیگه. به نظرم این قسمت با اون اصل «علم باید در دسترس همگان باشد» منافات داره.
خوب در این موارد مجوزی مثل LGPL می‌تونه مفیدتر باشه، چون اگر Microsoft تغییری در اون کتابخونه بده و اون رو بهتر بکنه، مجبوره تغییرات مربوط به اون رو منتشر کنه و همگانی که در توسعه اون کمک کردند (همچنین بقیه) از اون تغییرات محروم نمی‌شن. از طرف دیگه، مجبور نیست کدهای خودش رو ارائه بده و می‌تونه کدهای خودش رو بسته نگه داره. البته در این مورد خاص گفتم، چون مجوزی مثل BSD هم می‌‌تونه در جاهایی مفید باشه.

بله درسته. اما همونطور که خودتون فرمودید مایکروسافت مجبوره کد رو برگردونه. که این اجبار به نظر من زیاد چیز خوبی نیست. گفتم که به نظر من نباید بقیه رو مجبور به انجام کاری کرد. (به نظر من این با مفهوم آزادی نمیخونه) البته معمولا شرکت‌ها کدها رو به پروژه برمی‌گردونند و حتی بعضی از شرکت‌ها یه committer توی پروژه دارند و معمولا از این نظر مشکل خاصی نیست چون اینجوری برای خود شرکت‌ها هم بهتر هست. البته اون committer در صورتی میتونه توی کدمنبع commit کنه که یه نفر دیگه کدهای اون رو approve کنه و برچسب Approved by بهش بزنه. (باز هم میگم معمولا به این صورته)

اما اگه کدی GPL شد، دیگه تحت هیچ شرایطی نمیتونه به پروژه برگرده.

ویرایش:
الان متوجه شدم committer هایی که به عنوان نماینده یه شرکت توی پروژه هستند با committerهای معمولی فرقی ندارند و همه committerها چند ماه اول یه mentor دارند که این mentor وظیفه تایید کردن کدهای اون commiter و همینطور آموزش اون و ... بقیه چیزها رو به عهده داره.
« آخرین ویرایش: 11 اردیبهشت 1392، 05:34 ب‌ظ توسط fond »

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3117
  • Your Future is our Past!
« پاسخ #50 : 12 اردیبهشت 1392، 09:46 ب‌ظ »
دوست عزیز prp
خواهش می‌کنم به این رفتارتون پایان بدید. ازتون خواهش می‌کنم توی انجمن freebsd forums با آبروی ۷۵ میلیون آدم بازی نکنید!! من خیلی سعی کردم جلوی خودم رو بگیرم اما واقعا نمیتونم تحمل کنم یه نفر توی یه انجمن بین‌المللی با آبروی یه ملت بازی کنه!! شما آزادید هر سوالی که دوست داشتید توی اون انجمن بپرسید (و همینطور جواب بدید) اما حق ندارید کامنت های احمقانه‌ای که باعث رنجیدن بقیه میشه بذارید. اگه می‌خواید اونجا به این رفتارتون ادامه بدید، لطفا کلمه Iran رو از پروفایل و همینطور از پست‌هاتون بردارید.
ایرانی های زیادی توی اون انجمن فعالیت می‌کنند که این کار شما باعث میشه اعضای اون انجمن دید بدی نسبت به اونها پیدا کنند (حالا خودتون به کنار)
اگه می‌خواید ثابت کنید حرف اون دوستی که شما رو «نماد بی فرهنگی» معرفی کرده اشتباهه، رفتاری که توی این فروم داشتید رو اونجا تکرار نکنید!!

من سه ساله دارم پست های اون انجمن رو میخونم. اما هنوز جرات نکردم حتی یدونه پست اونجا بذارم. حالا شما … (جدی میگم. از اوایل ۲۰۱۰ عضوم و معمولاً  پستها رو هر دو-سه روز می‌خونم اما جرأت نکردم پستی بذارم)
اجازه بدید دید خوبی که دوستان نسبت به ایرانی‌ها توی اون انجمن ایجاد کردند توی ذهن اعضا باقی بمونه.

:o
من چیزی نکفتم اونجا که اینطور داغ کردید :o
قاضی : تو السالوادور چه کار میکردی؟
چه‌گوارا : آفتاب میگرفتم
قاضی : پس چرا ساختمان دادگستری رو منفجر کردی؟
چه‌گوارا : جلوی آفتاب رو گرفته بود

آفلاین fond

• Full Member
  • *
« پاسخ #51 : 13 اردیبهشت 1392، 09:35 ب‌ظ »
معذرت می‌خوام ... اون روز یکم خسته بودم ... راستش این پست یکم حال منو گرفت:

http://forums.freebsd.org/showpost.php?p=218502&postcount=6

لطفا اونجا سایت iran-bsd و همینطور هیچ سایت دیگه ای رو به عنوان Iranian BSD community معرفی نکن. باشه؟

بازم به خاطر جسارتی که به شما کردم معذرت می خوام. :oops:

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #52 : 13 اردیبهشت 1392، 09:49 ب‌ظ »
معذرت می‌خوام ... اون روز یکم خسته بودم ... راستش این پست یکم حال منو گرفت:

http://forums.freebsd.org/showpost.php?p=218502&postcount=6

لطفا اونجا سایت iran-bsd و همینطور هیچ سایت دیگه ای رو به عنوان Iranian BSD community معرفی نکن. باشه؟

بازم به خاطر جسارتی که به شما کردم معذرت می خوام. :oops:

:) پس کجا رو معرفی کنم؟

آفلاین fond

• Full Member
  • *
« پاسخ #53 : 13 اردیبهشت 1392، 10:05 ب‌ظ »
آزادی هر سایتی که دوست داری رو معرفی کنی. مسلما من با این قضیه مخالفتی ندارم و حق مخالفت هم ندارم. اما لطفا هیچکدوم رو به عنوان Iranian BSD community معرفی نکن.

ویرایش شد.
« آخرین ویرایش: 13 اردیبهشت 1392، 10:09 ب‌ظ توسط fond »

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #54 : 13 اردیبهشت 1392، 10:09 ب‌ظ »
آزادی هر سایتی که دوست داری رو معرفی کنی. مسلما من با این قضیه مخالفتی ندارم و حق مخالفت هم ندارم. اما لطفا سایتترو به عنوان Iranian BSD community معرفی نکن.

چشم ;)

آفلاین fond

• Full Member
  • *
« پاسخ #55 : 13 اردیبهشت 1392، 10:10 ب‌ظ »
خیلی از لطفتون ممنونم  :) من مطمئنم ما دوستان خوبی برای هم خواهیم بود  :D

آفلاین MHA152

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2745
  • من عاشق یونیکسی ها هستم
« پاسخ #56 : 23 امرداد 1392، 09:57 ق‌ظ »
به به این پست اول چقدر مفید بود دستتون درد نکنه.
بهتون پیشنهاد می کنم به دنیای بزرگ شبه−یونیکس وارد بشید و از پیشرفت لذت ببرید
جیمیلم