انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: چند سوال ابتدایی اما مهم! لطفا پاسخ بدید  (دفعات بازدید: 2331 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین odyseh

• Newbie
  • *
  • ارسال: 2
    • آقای ادیسه
سلام خدمت اعضا و اساتید انجمن.
بعد از 7 سال کار با ویندوز، برای اولین بار اوبونتو رو نصب کردم.
یک هارد 500 گیگ داشتم کلا فرمتش کردم و سیدی اوبونتو رو در درایور قرار دادم و همه مراحل نصب رو به خود جناب اوبونتو سپردم!
حالا چند سوال:
1. از کجا میتونم پارتیشن ها رو ببینم؟ (البته من پارتیشنی نساختم! چون همه کارها رو به اوبونتو سپردم نمیدونم چیکار کرده با 500 گیگم!)
2. یک هارد 1 ترابایت دارم که دارای 5 درایو NTFS هست و هر 5 درایو کاملا پر هستند و همه اطلاعاتش رو هم لازم دارم! آیا همین که به مادربورد وصلش کنم مینونم ازش استفاده کنم؟
3. نسخه اوبونتوی من 12.04 هست! آیا همین نسخه خوبه یا بهتره به آخرین نسخه مهاجرت کنم؟

با تشکر. خیلی فوری منتظر جواب هستم.

آفلاین Ghost Shadow

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1803
  • Linux is Secured By Design
سلام دوست عزیز.

1-چون موقع نصب پارتیشنی دستی نساختید یه پارتیشن اصلی براتون درست میشه و پارتیشن دیگری که استفاده کنید ندارید. نیازی به چند پارتیشن مثل ویندوز ندارید.

2-فایل سیستم NTFS به راحتی قابل شناسایی و استفاده هست.بعد از وصل کردن هارد کافیه پارتیشن ها رو در حالت گرافیکی با یه کلیک Mount کنید تا آماده استفاده بشن.

3-همین نسخه که دارید مناسب هست.نسخه های LTS دارای پشتیبانی طولانی مدت هستند و پایدارترین نسخه به حساب میان.خودم هم از این نسخه استفاده میکنم. ;)

آفلاین odyseh

• Newbie
  • *
  • ارسال: 2
    • آقای ادیسه
دوست عزیز از پاسخ سریعتون ممنونم.
در مورد پاسخ اول منظورتون چیه که نیازی به تعریف پارتیشن مثل ویندوز ندارم؟!
یعنی ممکن نیست یک زمانی بخوام دوباره اوبونتو رو بهر دلیلی نصب کنم؟

آفلاین Yaser-16

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 720
فکر کنم وقتی به اوبونتو یه هارد پارتیشن بندی نشده بدی،کلش رو دو تا پارتیشن بزنه(SWAPو ROOT)
فکر کنم موضوع روشن شد
شما باید دستی پارتیشن می بستی
آنان که آزادی را فدای امنیت می‌کنند، نه شایستگی آزادی را دارند و نه لیاقت امنیت را!   بنیامین فرانکلین

آفلاین Ghost Shadow

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1803
  • Linux is Secured By Design
دوست عزیز از پاسخ سریعتون ممنونم.
در مورد پاسخ اول منظورتون چیه که نیازی به تعریف پارتیشن مثل ویندوز ندارم؟!
یعنی ممکن نیست یک زمانی بخوام دوباره اوبونتو رو بهر دلیلی نصب کنم؟
خواهش میکنم.

ببینید شما مثل ویندوز احتیاجی نیست مثلا یه پارتیشن برای نرم افزار و یه پارتیشن برای بازی و ... ایجاد کنید.

تمام نرم افزار ها درون پارتیشن روت نصب میشوند و تنظیمات و فایل های شخصی هم در پوشه خانگی هر کاربر جدا برای اون کاربر در قسمت اصلی home ذخیره میشوند.

شما در حالت معمول اگه پارتیشن بندی نکنید همون طور که دوستمون گفتند اتفاق میفته ولی در حالت دستی میتونید این پارتیشن ها رو 
(root و swap ) خودتون حجمشون رو مشخص کنید و همچنین میتونید قسمت home رو به عنوان یه پارتیشن جدا در نظر بگیرید تا در آینده اگر خواستید اوبونتو رو دوباره نصب کنید یا توزیع دیگه ای رو ، تنظیمات نرم افزار ها و اطلاعات شخصیتون رو داشته باشید ;)

آفلاین ali.abry

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1224
1- این رو تو منو سیرچ یونیتی (سمت چپ بالا صفحه که ایکون اوبونتو روش داره) بزن : disk utility یک گذینه میاد بعد اون رو باز کن از تو اون جا پارتیشنات رو میتونی ببینین . اطلاعات دیگه هارد مثل دمه و مدت زمان روشن بودن و ... رو هم نشون میده.

2- بعد از این که هارد sata وصل میکنی به مین بوردت اگر خودش اوتومات نشناختش یا یک بار رستارت کن یا دستور زیر رو بزن :
sudo echo "- - -" > /sys/class/scsi_host/host0/scan ممکنه به جای host0 تو دستور بالا host1 , host2,host3 و.... لازم بشه بزنی خودت دیگه باید دونه دونه تست کنی . همون رستارت کردن راحت تر هستش.
فایل سیستم ntfs هم که همون طور که دوستان گفتن پشتیبانی میشه.

آفلاین Matrix.1372

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1966
  • Ma3x
    • Ma3x
نقل‌قول
1- این رو تو منو سیرچ یونیتی (سمت چپ بالا صفحه که ایکون اوبونتو روش داره) بزن : disk utility یک گذینه میاد بعد اون رو باز کن
اگر هم از اوبونتو ۱۳.۰۴ استفاده می‌کنید دنبال Disks بگردین.

آفلاین ali.abry

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1224
نقل‌قول
1- این رو تو منو سیرچ یونیتی (سمت چپ بالا صفحه که ایکون اوبونتو روش داره) بزن : disk utility یک گذینه میاد بعد اون رو باز کن
اسمش تغییر کرده ؟

آفلاین Yaser-16

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 720
نقل‌قول
اسمش تغییر کرده ؟
آره تغییر کرده

آقا واسه من یه سوال پیش اومده:
ممکنه ورژن نرم افزار هایی که توی سرور نسخه های آزمایشی مثل اوبونتو 13.10 بتا 2 اومده با ورژن نرم افزار های 13.10 فاینال متفاوت باشه؟(نرم افزار های توی سافتور سنتر منظورمه ها)
آنان که آزادی را فدای امنیت می‌کنند، نه شایستگی آزادی را دارند و نه لیاقت امنیت را!   بنیامین فرانکلین