انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: آیا توزیعهای مشتق شده انطباق عملکرد دارند؟  (دفعات بازدید: 3091 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین hbb

• Newbie
  • *
  • ارسال: 19
درود بر همه

سوال من شاید خیلی مبتنی بر فلسفه خود اوبونتو نباشه اما خیلی علاقه مند هستم ماجرای تطابق نسخه های متفاوت که مبتنی بر هم ساخته شده اند رو بدونم.

مشخصاً سوال من این هست که وقتی یک توزیع مثل مینت مبتنی بر اوبونتو هست.. و خود اوبونتو هم که میتنی بر دبیان هست به چه مقدار خصایص رو از توزیع پایه و یا پایه تر به ارث میبره؟

من خیلی علاقه مند هستم که توانمندی بین  Scientific Linux و CentOS و RHEL رو بدونم.

مرسی

پ.ن.۱ من یکسری نرم افزار خاص مهندسی دارم که قدیم تر روی CentOS اجرا میکردم. تولید کننده نرم افزار مشخصاً RHEL رو پیشنهاد میکنه. پس همون نرم افزارها روی CentOS اجرا میشه. حال که علاقه مند هستم برم روی Scientific Linux میخوام بدونم این تطابق چقدر قابل اطمینان هست.

پ.ن.۲ این نرم افزارها آنلاین فقط نصب میشه خیلی زمان بر هست و گزینه نصب روی N تا نسخه متفاوت لینوکس امکان پذیر نیست.

آفلاین ح.م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1274
  • دین بدون خرد مانند خرد بدون دین بی معناست
در کل هیچ قانون خاصی برای این موضوع وجود نداره ! اوبونتو با وجود اینکه از دبیان مشتق شده ولی روش خودش رو داره و گاهی نمی شه بعضی پکیج های دبیان رو روی اوبونتو نصب کرد اما خیلی از موارد جواب می ده ولی رویه خیلی فرق داره مثلا دبیان فلسفه اش هر چه قدیمی تر پایدار تر هست ! اوبونتو هر چند ماهی یک بار یه توزیع می ده بیرون ! مینت هم که اصلا چیزی نیست جز همون اوبونتو با میز کار cinnamon یا mate البته باید بگم یک سری بسته پیش فرض نصب شده داره که کار آدم رو راه می اندازه‌! و مینت یه خورده نسبت به اوبونتو سیاست های دبیان رو اجرا می کنه و کرنل رو به روز رسانی نمی کنه تا پایدارتر باشه ولی از اون طرف کنویکال پریده به مینت که امان و هوار که این توزیع غیر امنه ! حالا یکی نیست بگه چرا داد و هوارش رو روی ویندوز نمی زنه که خودش جاسوسه ! البته فدورا از لحاظ بروز بودن خیلی جلو تر از اوبونتو هست و آرچ هم که توی زمینه بروز بودن روی نوک قله قرار داره ! با انتشار غلطان (توی ویکیپدیا بزنید) اونطوری که طرفدارهاش هم می گفتن پایداری خوبی داره !
یه سایتی هست به اسم distrowatch.com/ می تونی هر توزیعی که خواستی و نحوه مشتق شدن رو ببینی ! مثلا Scientific Linux یه توزیع بروی ردهت یا فدوراست (دقیق نمی دونم) !
یه چیزی هم در مورد مدیریت بسته ها بگم مدیریت بسته ها در توزیع با هم تفاوت داره مثلا
دبیان ، مینت ، اوبونتو ، آریوس ، پارسیکس و .... : مدیریت بسته APT و بسته های deb
ردهت ، فدورا و مشتقات : مدریت بسته YUM و بسته های rpm
آرچ بیس ها هم که pacman با انتشار غلطان !
اکثر برنامه های یک توزیع روی مشتقاتش هم می یاد اگر مخازنشون یه جور باشه (که در بیشتر مواقع هست) !
« آخرین ویرایش: 23 بهمن 1392، 08:58 ق‌ظ توسط H.m »
عاقبت انحصار شکست و سرانجام کمونیسم گنویی دیکتاتوریست !
الگوی متن باز از هر جهت بر الگوی نرم افزار آزاد رجحان دارد
وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ

آفلاین hbb

• Newbie
  • *
  • ارسال: 19
ممنون از پاسخ بسیط شما.

در سایت Distro Watch اطلاعات دقیق کاربردی ارایه نمیشه.

من منظورم بیشتر روی تطابق نسخ مختلف لینوکس بود. به عنوان مثال من وقتی به یه مشکلی در اوبونتو بر میحورم تقریباً هر آنچیزی که در مورد دبیان برای رفع مشکل گفتند برای راه اندازی در اوبونتو کارساز هست. اکثر تولیدکنندگان نرم افزار بیشتر توزیعهای پایه ای تر رو مد نظر قرار میدن، مثل دبیان، ردهت انترپرایز و سوزه انترپرایز..

مشکل بزرگتر وقتی پدیدار میشه که نتونیم مجموعه ای از نرم افزارها رو روی یک سیستم عامل تجمیع کنیم. مثلاً MATLAB براحتی روی RHEL  و CentOS نصب میشه.. اما روی فدورا نه! این دست مشکلات پروسه انتخاب رو خیلی مهم میکنه.

آفلاین ح.م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1274
  • دین بدون خرد مانند خرد بدون دین بی معناست
نمونه همان لینوکسی که گفتید
    OS Type: Linux
    Based on: Red Hat
    Origin: USA
    Architecture: i386, x86_64
    Desktop: GNOME, IceWM, KDE
    Category: Desktop, High Performance Computing, Live Medium, Scientific, Server
    Status: Active
    Popularity: 44 (304 hits per day)

Scientific Linux is a recompiled Red Hat Enterprise Linux, co-developed by Fermi National Accelerator Laboratory and the European Organization for Nuclear Research (CERN). Although it aims to be fully compatible with Red Hat Enterprise Linux, it also provides additional packages not found in the upstream product; the most notable among these are various file systems, including Cluster Suite and Global File System (GFS), FUSE, OpenAFS, Squashfs and Unionfs, wireless networking support with Intel wireless firmware, MadWiFi and NDISwrapper, Sun Java and Java Development Kit (JDK), the lightweight IceWM window manager, R - a language and environment for statistical computing, and the Alpine email client
خوب ما متوجه می شیم که مبتنی بر RHEL هست پس قاعدتا باید اجرا بشه !
عاقبت انحصار شکست و سرانجام کمونیسم گنویی دیکتاتوریست !
الگوی متن باز از هر جهت بر الگوی نرم افزار آزاد رجحان دارد
وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ

آفلاین Asghar0077

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 73
پاسخ : آیا توزیعهای مشتق شده انطباق عملکرد دارند؟
« پاسخ #4 : 18 اردیبهشت 1393، 11:55 ب‌ظ »
ببینید در کل در مهندسی ساخت توزیع های لینوکس ، قواعد و قوانین خاصی هست.
مثلا :
1. ری برند (Rebrand) های نسخه های تجاری به غیر تجاری یا بالعکس، دقیقا مثل CentOS که غیرتجاری شده RHEL هست و خب قاعدتا نسبت به RHEL در مسائل پشتیبانی و ... ضعیف تر عمل میکنه ولی خب کاملا خودشه :).
2. ری مستر (Remaster) یا ری میکس (Remix) ، یعنی چیزی مثل مینت ، یک سری بسته و تنظیمات دلخواه رو به یک توزیع اضافه میکنه و توزیع خودش رو میسازه.
3. فورک (Fork) ، یعنی هنوز مبتنی بر یک توزیع دیگست ، اما روش و خط مشی متفاوتی رو داره دقیقا مثل اوبونتو که از دبیان فورک شده.
4. مستقل (Independent). تقریبا تمام توزیعهای Debian, Arch, Gentoo , etc. از این نوع هستند.