انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: emacs, vi و نسل بعدی  (دفعات بازدید: 4011 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ابراهیم مشهدی تفرشی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 336
  • همیشه یک راه بهتر هست.
پاسخ : emacs, vi و نسل بعدی
« پاسخ #15 : 08 اردیبهشت 1395، 11:37 ب‌ظ »
انگشت ششم نداریم ولی خدا بهمون دوتا پا داده! می‌شه Ctrl و Meta رو به صورت پدال درست کرد!!
می‌مونه هماهنگی پا و دست که با تمرین درست می‌شه.
این هم نظر خیلی خوبیه حتی می شه اون پدال ها رو برای کار های دیگه هم استفاده کرد
ولی من بیشتر دوست دارم تا حد امکان مشکلات نرم افزاری حل بشه
ET

آفلاین ارباب!

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 448
« پاسخ #16 : 25 شهریور 1395، 01:47 ب‌ظ »
سلام : )
توی emacs یه mode ی رو می شه نصب و تنظیم کرد به اسم evil mode..
اگه spacemacs رو نصب کنید این mode از قبل توش هست.. (توی spacemacs می دونم که می شه با زدن سریع fd در حالت insert به جای این که fd رو تو متن بذارید وارد حالت command بشید انگار که esc رو زده باشید..)
بعدا می تونید شبیه vim با emacs کار کنید.. با hjkl برید این ور اون ور و dd بزنید خط پاک شه، i می برتتون تو insert mode و esc هم خارجتون می کنه از insert mode..
ولی اگه نمی خواید evil رو نصب کنید یه چیز جالب دیگه اصن هست برا emacs به اسم god mode:
This is a global minor mode for entering Emacs commands without modifier keys. It's similar to Vim's separation of commands and insertion mode.
Before: C-p C-k C-n M-^ ) C-j C-y M-r C-x z z M-2 M-g M-g C-x C-s
After:    p   k   n g ^ )   j   y g r     . .   2   g   g   x   s
https://github.com/chrisdone/god-mode
با esc می تونید وارد god mode بشید بعد از تنظیم و نصب این بسته و فرامینتون رو با تعداد کلید های کم تر بدید..
حالا وقتی vim هست چرا بیایم emacs رو شبیهش کنیم و evil رو نصب کنیم و اینا..؟ خوب emacs پشتیبانی بهتری از زبان های مختلف از جمله فارسی و bidi و این جور مسائل داره.. ضمنا با قابلیت customization بالایی که داره راحت می تونید شبیه vim یا اون جوری که می خواید تنظیمش کنید و باهاش کار کنید..
« آخرین ویرایش: 25 شهریور 1395، 01:54 ب‌ظ توسط ارباب! »
Void Linux + XFCE

آفلاین Mmjafari

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 556
  • لیلی نام دیگر آزادی ست
    • صفحه من تو گیت
« پاسخ #17 : 29 شهریور 1395، 10:02 ق‌ظ »
فکر کنم ویم یه چیزی داره به اسم ‏remap‏ که داخل مود اینسرت هم کار میکنه.مثلا میگی اگر ‏jj‏ رو زدم ‏‎:wq‏ رو اجرا کن.
خیلی عالیه
ولی من بیشتر روی emacs بود

در کل چیزی که من میگم ورای vim و emacs هست
من به یه نسل جدیدی از ویرایشگرها فکر می کنم که دیگه نه Esc توش باشه نه Ctrl یا Meta به معنی واقعی فقط با حروف و اعداد و علامتها بشه همه کاری کرد بدون این که هیچ انگشتی بعد از یه مدت کنده بشه یا نیازی به انگشت شیشم و هفتم توی هر دست داشته باشی یا اصلا لازم باشه چندتا دست اضافی داشته باشی
ادامه بده خوبه