انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: کاراترین زبان در linux|| زبان برنامه نویسی برای سفارشی سازی linux  (دفعات بازدید: 4220 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین kazemimorteza68

• Newbie
  • *
  • ارسال: 24
سلام و درود بر شما .

میخوام یک زبان برنامه نویس ای که در توسعه لینوکس کاربرد دارد یا زبان برنامه سازی که برای ساخت برنامه هایی که روی سوپر کامپیوتر های تحت لینوکس اجرا میشوند کدومشون کاربرد بیشتری دارد؟   بین c/C++ , Java,python گیر کردم نمی دونم کدومشون کاربرد بیشتری دارند؟ درسته قضیه بصورت نسبی هست و بستگی به پروژه دارد با این حال پر کاربرد ترین و پر درامدترینشون کدومه؟
من در حال حاضر php و وب  کار میکنم. شدیدا احساس میکنم که بعد یه مدتی به یه فسیل تبدیل میشم که ........
« آخرین ویرایش: 01 دی 1393، 12:44 ق‌ظ توسط kazemimorteza68 »

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
این سوال دقیقاً بستگی داره که شما چیکار می‌خوای بکنی. یه خورده بیشتر توضیح بده که چیکار می‌خوای بکنی.

چون گفتی سوپر کامپیوتر، آیا محاسبات شما نیاز پردازشی زیادی می‌خواد یا با باید به شدت موازی باشه یا ...

مطمئن باش این همه زبون برنامه‌نویسی الکی بوجود نیومدن. هر کدومشون برای یک کاری خوب هستند.

آفلاین kazemimorteza68

• Newbie
  • *
این سوال دقیقاً بستگی داره که شما چیکار می‌خوای بکنی. یه خورده بیشتر توضیح بده که چیکار می‌خوای بکنی.

چون گفتی سوپر کامپیوتر، آیا محاسبات شما نیاز پردازشی زیادی می‌خواد یا با باید به شدت موازی باشه یا ...

مطمئن باش این همه زبون برنامه‌نویسی الکی بوجود نیومدن. هر کدومشون برای یک کاری خوب هستند.
تشکر اقای سلمان م.عزیز که وقت میزارید.
من الان پروژه خاصی مد نظرم نیست.و این سوال برای من حالت کلی داره  یک زبان که بیشترین کارایی و کاربرد را در سیستم های تحت لینوکس دارد؟  .مثلا بخواییم یه قسمت از همین اوبونتو را سفارشی سازی بکنیم. یا یک پروژه های تحقیقاتی که روی ابر رایانه های تحت سیستم عامل لینوکس پیاده میشن -یا تو دنیای اوپن سورس بیشترین کاربرد و درامد را دارست .البته سوال من خیلی حالت کلی داره معذرت. :oops:

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
به صورت کلی اگه می‌خوای چیزی یادبگیری که کار راه بنداز باشه، پایتون می‌تونه گزینه‌ی خیلی خوبی باشه. چون هم خودش تقریباً راحت هست و هم کتابخونه‌های خیلی زیادی براش وجود داره.

سیستم‌عامل اوبونتو هم هیچی نیست به جز یه پوسته به همراه یکی سری نرم‌افزار که کل دنیای نرم‌افزار آزاد اون‌ها رو گسترش می‌دن. پس با یه محیط یکپارچه روبرو نیستیم. با یه محیطی روبرو هستیم که از اجزای خیلی متفاوتی تشکیل شدن و با هم چیزی رو به اسم اوبونتو تشکیل می‌دن.

ما یک مساله‌ی خیلی مهم داریم اون هم این هست که در دنیای نرم‌افزار آزاد عمدتاً همه از بقیه‌ی نرم‌افزارهای موجود استفاده می‌کنن و از اول شروع نمی‌کنن به نوشتن. بلکه نگاه می‌کنن که چه نرم‌افزارهایی یا کتابخونه‌هایی برای کار اون‌ها مناسب هست و سپس اون رو استفاده می‌کنن و یا گسترش می‌دن. پس انتخاب زبون برنامه‌نویسی به همین سادگی‌ها هم نیست.

اگر بخوایم به طور خاص صحبت کنیم، اوبونتو الآن رفته سمت سی++ به همراه QML تا بتونه سیستم یکپارچه‌ی خودش رو مدیریت کنه (دسکتاپ، موبایل، تبلت) و حتی سیستم بسته‌بندی خودش رو داره Click (در صورتی که الآن از deb استفاده می‌کنه) . چون اول راه هستی زیاد جالب نیست که خودت رو وابسته به یه توزیع خاص کنی و بگی فقط اوبونتو ولاغیر.

اگر می‌خوای کارایی خودت هنگام استفاده از اوبونتو یا هر توزیع گنو/لینوکس دیگه‌ای بالاتر بره و بتونی کارهات رو راحت‌تر و سریع‌تر انجام بدی، یادگیری زبون Bash (حرفه‌ای هم نه، مقدماتی) خیلی کمک می‌کنه.
« آخرین ویرایش: 30 آذر 1393، 07:12 ب‌ظ توسط سلمان م. »

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4865
  • masoft قدیم
اون چیزی که درآمد ایجاد می‌کنه، زبان برنامه‌نویسی نیست، بلکه زمینه‌ای هست که شما روش تحقیق می‌کنید. زبان برنامه‌نویسی فقط یک ابزار هستش :)

من اکثریت افرادی که می‌شناسم که روی سوپرکامپیوترها کار می‌کنند، افرادی هستند که توی رشته فیزیک تحصیل می‌کنند و اکثرا هم از زبان Fortran استفاده می‌کنند.

آفلاین kazemimorteza68

• Newbie
  • *
اون چیزی که درآمد ایجاد می‌کنه، زبان برنامه‌نویسی نیست، بلکه زمینه‌ای هست که شما روش تحقیق می‌کنید. زبان برنامه‌نویسی فقط یک ابزار هستش :)
ممنون فرمایش شما صحیح.من هم دنبال همون زمینه  ;) ای که در لینوکس وجود داره هستم؟

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19703
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
برای سفارشی‌سازی اوبونتو لازم‌نیست زبان خاصّی رو بلد باشی. این کار بیش‌تر نیاز به مهارت system administration داره تا برنامه‌نویسی
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
من اکثریت افرادی که می‌شناسم که روی سوپرکامپیوترها کار می‌کنند، افرادی هستند که توی رشته فیزیک تحصیل می‌کنند و اکثرا هم از زبان Fortran استفاده می‌کنند.
دقیقاً بخاطر وجود کتابخونه‌های قدیمی هست که از قدیم توسعه داده شده‌اند و دیگه ارزش نداره که کسی اون‌ها رو از اول با یه زبون دیگه بنویسه. چون پول و وقت خیلی زیادی صرف شده برای اون‌ها و بسیار کارا هستند.

به صورت کلی برای HPC (high-performance computing یا از سی++ استفاده می‌شه یا فورترن. که معمولاً اگه کسی بخواد کتابخونه‌ی جدیدی رو بنویسه با سی++ می‌نویسه.

آفلاین kazemimorteza68

• Newbie
  • *
برای سفارشی‌سازی اوبونتو لازم‌نیست زبان خاصّی رو بلد باشی. این کار بیش‌تر نیاز به مهارت system administration داره تا برنامه‌نویسی
معذرت منظورم سفارشی سازی میز کار اوبونتو نبود.سو ساری :oops:
منظورم تو کدهاش دست ببریم.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
نخست باید ببینی چه کدی رو می‌خوای عوض کنی و بعد ببینی او کد به چه زبونی نوشته شده.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین MADMAN

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 804
  • We are not users we are friends.
سلام دوست من توصیه من به شما پایتون هستش البته خیلی کلی پرسیدین جواب خیلی کلی هم می گیرین.
پایتون بسیار سریع و راحته برای یادگیری و انجام پروژه سرعت اجرای اون هم فوق العاده است. به هیچ سیستم عامل خاصی هم پایبند نیستی حتی روی گوشی های جاوا هم می تونی با پایتون کد بنویسی (jython) روی اندروید، لینوکس ویندوز و غیره حتی سیستم عاملهایی که شاید اسمشون رو هم نشنیده باشی مثل کالیبری واسه کد نویسی به هیچ سیستمی متکی نیستی کاملا آزاده و حداقلش اینه که همیشه جامعه کاربری پشتتو می گیره و هیچ وقت قدیمی نمی شه.
کتابخونه های خیلی خیلی زیادی داره و می تونی با سر هم کردن اونا شاید حتی پروژه ات رو تموم کنی و کم تر بنویسی و بیشتر دانلود کنی.
بعد از اون هم می تونی به راحتی روی همه ی سیستم های رایانه ای اجراشون کنی از اونجایی که پی اچ پی کار کردی احتمالا این هم وجه شباهتی که روی سرور اجراشون کنی برای سایتها پروژه های جنگو و فلاسک برات جالب باشن.
دقیقا برنامه نویسی چیزی نیست که زبان برنامه باعث درآمد زایی برای شما بشه بلکه کاری انجام می دین باعث درآمد شما می شه.
خیلی کلی و سربسته بخواهم توصیه کنم پایتون هستش (راحتی، سرعت، کارایی)
مهمترین پروژه هایی هم که با این زبان اجرا شدن می شه به گوگل و یوتیوب اشاره کرد.
درباره محیط گرافیکی هم اصلا نگران نباشید چون چیزی مثل کیوت (QT) که ترکیب اون با پایتون پایکیوت (PyQT) هم مثل خود پایتون محدود به سیستم عامل خاصی نیست و برای هر سیستم عاملی هم نرم افزار نهایی رو می تونی کامپایل کنی.
پس شد هم بدون محدودیت سیستم عامل چه برای کد نویسی و چه برای اجرای نهایی حتی تحت وب؛ آسان و راحت و سریع
سلامتی پنگوئن که یه ذره قد داره، اما بازم لاتی راه میره ....

آفلاین kazemimorteza68

• Newbie
  • *
سلام دوست من توصیه من به شما پایتون هستش البته خیلی کلی پرسیدین جواب خیلی کلی هم می گیرین.
پایتون بسیار سریع و راحته برای یادگیری و انجام پروژه سرعت اجرای اون هم فوق العاده است. به هیچ سیستم عامل خاصی هم پایبند نیستی حتی روی گوشی های جاوا هم می تونی با پایتون کد بنویسی (jython) روی اندروید، لینوکس ویندوز و غیره حتی سیستم عاملهایی که شاید اسمشون رو هم نشنیده باشی مثل کالیبری واسه کد نویسی به هیچ سیستمی متکی نیستی کاملا آزاده و حداقلش اینه که همیشه جامعه کاربری پشتتو می گیره و هیچ وقت قدیمی نمی شه.
کتابخونه های خیلی خیلی زیادی داره و می تونی با سر هم کردن اونا شاید حتی پروژه ات رو تموم کنی و کم تر بنویسی و بیشتر دانلود کنی.
بعد از اون هم می تونی به راحتی روی همه ی سیستم های رایانه ای اجراشون کنی از اونجایی که پی اچ پی کار کردی احتمالا این هم وجه شباهتی که روی سرور اجراشون کنی برای سایتها پروژه های جنگو و فلاسک برات جالب باشن.
دقیقا برنامه نویسی چیزی نیست که زبان برنامه باعث درآمد زایی برای شما بشه بلکه کاری انجام می دین باعث درآمد شما می شه.
خیلی کلی و سربسته بخواهم توصیه کنم پایتون هستش (راحتی، سرعت، کارایی)
مهمترین پروژه هایی هم که با این زبان اجرا شدن می شه به گوگل و یوتیوب اشاره کرد.
درباره محیط گرافیکی هم اصلا نگران نباشید چون چیزی مثل کیوت (QT) که ترکیب اون با پایتون پایکیوت (PyQT) هم مثل خود پایتون محدود به سیستم عامل خاصی نیست و برای هر سیستم عاملی هم نرم افزار نهایی رو می تونی کامپایل کنی.
پس شد هم بدون محدودیت سیستم عامل چه برای کد نویسی و چه برای اجرای نهایی حتی تحت وب؛ آسان و راحت و سریع
ممنونم از راهنمایی بسیار خوب شما.
 دلیل این که گوگل این قدر به سمت python رفته چیه؟
ایا این گفته درسته که python  در زمینه برنامه نویس شبکه socket programing قدرت منده؟
ایا python از لحاظ تجاری و دارامد  ;) جایگاه خوبی داره؟
« آخرین ویرایش: 30 آذر 1393، 08:50 ب‌ظ توسط kazemimorteza68 »

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4865
  • masoft قدیم
ممنون فرمایش شما صحیح.من هم دنبال همون زمینه  ;) ای که در لینوکس وجود داره هستم؟
خوب اون رشته تحصیلی شما هستش :)

آفلاین kazemimorteza68

• Newbie
  • *
ایا این گفته درسته که python  در زمینه برنامه نویس شبکه socket programing قدرت منده؟

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
سرعت بالای توسعه و هزینه ی پایینش

بله

بله