انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: سی شارپ بیماری خطرناک برنامه نویسان ایرانی  (دفعات بازدید: 24624 بار)

0 کاربر و 7 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4862
  • masoft قدیم
پاسخ : سی شارپ بیماری خطرناک برنامه نویسان ایرانی
« پاسخ #60 : 22 فروردین 1394، 08:14 ب‌ظ »
من الکترونیک خوندم . بیرون گود نیستم متاسفانه! دوره کارشناسی برای درس یک واحدی «پروژه آزمایشگاه الکترونیک ۳ » یک پردازنده ۸ بیتی رو از ۰ با کد های VHDL نوشتم .۴ ۵ ماه وقت برد .
بیرون گود به کسی گفته می‌شه که پروژه‌ای مثل Arduino رو بچه‌بازی می‌دونه در حالی پروژه‌ای در اون سطح رو در جامعه توسعه نداده که توسط بقیه استفاده بشه.

من هم سال‌ها پیش برای درس System Architecture در مدت دو هفته‌ای که زمان داشتیم یک پردازنده MIPS که ۳۲ بیتی بود رو از پایه با Prolog توسعه دادم، ولی این‌ها در حد پروژه‌های دانشگاهی هستش و به معنای وارد شدن به گود نیست. شما وقتی وارد گود هستید که چیزی رو بسازید و بقیه شروع به استفاده از اون بکنند.

اینکه VHDL مهمه ،شکی درش نیست اما با داشتن کد VHDL هیچ کار تاثیر گذاری نمیشه کرد .
قسمت اصلی تحقیقاتی که روی پردازنده‌ها در زمینه کامپیوتر انجام می‌شه، روی کدهای پردازنده‌ها هستش. اگر بجای گوش‌دادن به خاطرات افراد، نگاهی به Paperهایی که در مورد توسعه و تغییرات پردازنده‌ها بندازید، می‌بینید که تمام کار تاثیرگذار همونجا هستش.

من حسم اینه سخت افزار آزاد یک جنبش آماتوریه .
این چیزها حسی نیست،‌ خیلی ساده می‌شه دید اینطور هست یا نه. آماتوری یعنی انجام یک کار بدون انگیزه مالی. یک پروژه‌ای مثل Arduino کاملا انگیزه مالی داره، در نتیجه جنبش حرفه‌ای هستش (اگر تعاریفتون از حرفه‌ای و آماتوری چیز دیگه‌ای هست، از کلمات اشتباهی استفاده می‌کنید).
تعاریف: آماتور، حرفه‌ای

برای کسانی که دوست دار الکترونیک هستند ،بدلیل مشکلات فنی بسیار زیاد عملا بجز ساخت برد های ازاد یا پلتفرم های آزاد به حوزه دیگه ای نمیتونه وارد بشه . چه برسه به طراحی cpu کامپیوتر و ...
خوب اطلاعاتتون در این زمینه کافی نیست، چون طراحی پردازنده همین الان هم داره انجام می‌شه. نمونه اون OpenSparc که خیلی از رشد پردازنده‌هایی که الان داریم بر اساس تحقیقاتی هست که روی OpenSparc انجام شده. می‌خواید حتما به صورت مستقیم اون پردازنده مورد استفاده شده باشه؟ پردازنده LEON که آزاد هست و توی تاسیسات هوایی و فضایی اروپا استفاده می‌شه و دوستاران الکترونیک می‌تونند در صورتی که سوادش رو داشته باشند مستقیما در توسعه اون کمک کنند و تغییرش بدند و بعد هم در سیستم‌های عملیاتی از اون استفاده می‌شه.

آفلاین علی

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 67
« پاسخ #61 : 22 فروردین 1394، 09:17 ب‌ظ »
نقل‌قول
قسمت اصلی تحقیقاتی که روی پردازنده‌ها در زمینه کامپیوتر انجام می‌شه، روی کدهای پردازنده‌ها هستش. اگر بجای گوش‌دادن به خاطرات افراد، نگاهی به Paperهایی که در مورد توسعه و تغییرات پردازنده‌ها بندازید، می‌بینید که تمام کار تاثیرگذار همونجا هستش.

نقل‌قول
دوستاران الکترونیک می‌تونند در صورتی که سوادش رو داشته باشند مستقیما در توسعه اون کمک کنند و تغییرش بدند و بعد هم در سیستم‌های عملیاتی از اون استفاده می‌شه.

واقعا قانع شدم . من دیگه هیچ حرفی ندارم ، شما درست میفرمایید .
ان شاءالله که ایراد از بد فهمی من بوده .

آفلاین محمد فدوی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 485
  • آغاز آزادی از رایانهٔ شخصی
« پاسخ #62 : 24 فروردین 1394، 08:21 ب‌ظ »
خب اشتباه می‌دونی: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_open-source_hardware_projects
اولا این لیست، لیست سخت‌افزار‌های متن‌بازه و نه سخت‌افزارهای آزاد!
ثانیا از مدیران انجمن بعیده توی موضوع «سی شارپ بیماری خطرناک برنامه نویسان ایرانی» در مورد سخت‌افزار متن‌باز بحث کنن!
ثالثا به نظر نمی‌رسه هیچ سخت‌افزاری روزی با معیارهای آزادی مدنظر استالمن عزیز مطابق بشه! چون فکر نمی‌کنم الان جایی از دنیا سخت‌افزار مجانی پیدا بشه و علاوه بر اون نمی‌شه به تعداد دلخواه از یه سخت‌افزار کپی برداری کرد : ))
به عنوان نکته‌ی آخر هم از عزیزانی که سنگ سخت‌افزار آزاد رو به سینه می‌زنن انتظار می‌ره جایگزین آزاد (و نه متن‌باز) مناسبی به حای پردازنده‌ی سیستمشون پیدا کنن!
و من دوباره می‌گم که اگه جنبش آزادی پاش رو از نرم‌افزار فراتر بذاره باید پی میز و الکتریسیته‌ی آزاد (و متن‌باز!) هم بره!
« آخرین ویرایش: 24 فروردین 1394، 08:23 ب‌ظ توسط محمد فدوی »
اگر به بهداشت و فرهنگ رفتار با حیوانات علاقه دارید، از vetMD.ir دیدن کنید.
وبلاگ شخصی من: http://fadavi.net

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19697
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #63 : 24 فروردین 1394، 08:25 ب‌ظ »
ثانیا از مدیران انجمن بعیده توی موضوع «سی شارپ بیماری خطرناک برنامه نویسان ایرانی» در مورد سخت‌افزار متن‌باز بحث کنن!
ثالثا به نظر نمی‌رسه هیچ سخت‌افزاری روزی با معیارهای آزادی مدنظر استالمن عزیز مطابق بشه! چون فکر نمی‌کنم الان جایی از دنیا سخت‌افزار مجانی پیدا بشه و علاوه بر اون نمی‌شه به تعداد دلخواه از یه سخت‌افزار کپی برداری کرد : ))
به عنوان نکته‌ی آخر هم از عزیزانی که سنگ سخت‌افزار آزاد رو به سینه می‌زنن انتظار می‌ره جایگزین آزاد (و نه متن‌باز) مناسبی به حای پردازنده‌ی سیستمشون پیدا کنن!
و من دوباره می‌گم که اگه جنبش آزادی پاش رو از نرم‌افزار فراتر بذاره باید پی میز و الکتریسیته‌ی آزاد (و متن‌باز!) هم بره!

https://www.fsf.org/resources/hw/endorsement/respects-your-freedom
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین محمد فدوی

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #64 : 24 فروردین 1394، 08:34 ب‌ظ »

https://www.fsf.org/resources/hw/endorsement/respects-your-freedom
مجانیه؟ :)

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • masoft قدیم
« پاسخ #65 : 24 فروردین 1394، 08:44 ب‌ظ »

قبل از بحث در مورد نرم‌افزار آزاد، شما رو دعوت می‌کنم که کمی در مورد نرم‌افزار آزاد مطالعه کنید :) تعریف نرم‌افزار آزاد

پاراگراف اول:
نقل‌قول
« نرم‌افزار آزاد» درباره آزادی است، نه قیمت. برای درک بهتر باید به معنای «آزاد» در «آزادی بیان» فکر کنید، نه در «آبجو مجانی».
« آخرین ویرایش: 24 فروردین 1394، 09:15 ب‌ظ توسط nixoeen »

آفلاین محمد فدوی

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #66 : 24 فروردین 1394، 08:54 ب‌ظ »

قبل از بحث در مورد نرم‌افزار آزاد، شما رو دعوت می‌کنم که کمی در مورد نرم‌افزار آزاد بخونید :) تعریف نرم‌افزار آزاد

پاراگراف اول:
نقل‌قول
« نرم‌افزار آزاد» درباره آزادی است، نه قیمت. برای درک بهتر باید به معنای «آزاد» در «آزادی بیان» فکر کنید، نه در «آبجو مجانی».
البته لینکی که قرار دادید که به هیچجا منتقل نمی‌کنه آدم رو (ویرایش: لینک شما). اما به هرحال منظور رو از همون جمله‌ی نقل قول فهمیدم!
پس یه سر به وبسایت گنو هم بزنیم! (ویرایش: لینک)
آرادی دوم:
نقل‌قول
The freedom to redistribute copies so you can help your neighbor (freedom 2).
این یعنی نرم‌افزار آزاد، مجانی هم هست چرا که صرف نظر از اینکه من چطور نرم‌افزار آزاد رو دریافت کردم (مثلا دی‌وی‌دی رو خریدم یا دانلود کردم که هزینه‌بر هستن) بعد از تهیه همیشه حق دارم به تعداد دلخواه به افراد دلخواهی ارائه بدم نرم‌افزار رو.

این یعنی نرم‌افزار آزاد، مجانی هم هست. ولی از شأن و منزلتش کم می‌شه اگه صرفا به مجانی بودنش فکر کنیم چون آزادی چیزی فراتر از اسکناسه.
همونطور که «آزادی بیان» یا «بیان آزاد» هم پولی نیست!! و حقیه که هر فردی باید داشته باشه.
« آخرین ویرایش: 24 فروردین 1394، 09:07 ب‌ظ توسط محمد فدوی »

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • masoft قدیم
« پاسخ #67 : 24 فروردین 1394، 09:22 ب‌ظ »
لینکی که دادید دقیقا همون لینک من توی سایت گنو بود :) من نسخه فارسی اون رو دادم، شما نسخه انگلیسی اون رو.

سعی نکنید نوشته‌ها رو به دلخواه خودتون تعبیر بکنید :) کافیه فقط ترجمه کنید و می‌بینید که حرفی از رایگان بودن زده نشده ;) شما «حق دارید» که کپی اون رو به هر کسی بدید، ولی مجبور نیست به صورت رایگان بدید. اون «حق داشتن» مهمه.
« آخرین ویرایش: 24 فروردین 1394، 09:34 ب‌ظ توسط nixoeen »

آفلاین محمد فدوی

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #68 : 24 فروردین 1394، 09:35 ب‌ظ »
سعی نکنید نوشته‌ها رو به دلخواه خودتون تعبیر بکنید :) کافیه فقط ترجمه کنید و می‌بینید که حرفی از رایگان بودن زده نشده ;) شما «حق دارید» که کپی اون رو به هر کسی بدید، ولی مجبور نیست به صورت رایگان بدید. اون «حق داشتن» مهمه.
من سعی در انجام کاری ندارم! :) اتفاقا تشویقتون می‌کنم به اینکه بیاید و به جای ترجمه‌ی کلامی یه کم هم تفکر کنیم! نرم‌افزار تجاری‌ای که بعد از خرید کپی کردن و بازنشرش قانونی باشه هم ارز با مجانی بودنه!
و تا اونجایی که من می‌دونم نرم‌افزارای آزاد تجاری فقط موقعی مطرح می‌شن که خدمات اضافه‌ای در کنار نرم‌افزار ارائه بدن (مثلا پشتیبانی). در غیر اینصورت معادل‌های مجانی بسیار زیادی وجود خواهد داشت برای اون نرم‌افزار و از اون گذشته یه نفر می‌تونه بعد از خرید نرم‌افزار اون رو مجانا نشر بده و اون نرم‌افزار محکوم به شکست خواهد بود!!

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19697
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #69 : 24 فروردین 1394، 09:50 ب‌ظ »
من سعی در انجام کاری ندارم! :) اتفاقا تشویقتون می‌کنم به اینکه بیاید و به جای ترجمه‌ی کلامی یه کم هم تفکر کنیم! نرم‌افزار تجاری‌ای که بعد از خرید کپی کردن و بازنشرش قانونی باشه هم ارز با مجانی بودنه!
و تا اونجایی که من می‌دونم نرم‌افزارای آزاد تجاری فقط موقعی مطرح می‌شن که خدمات اضافه‌ای در کنار نرم‌افزار ارائه بدن (مثلا پشتیبانی). در غیر اینصورت معادل‌های مجانی بسیار زیادی وجود خواهد داشت برای اون نرم‌افزار و از اون گذشته یه نفر می‌تونه بعد از خرید نرم‌افزار اون رو مجانا نشر بده و اون نرم‌افزار محکوم به شکست خواهد بود!!
کاملاً درسته. برای همینه که امروزه گنو/لینوکس کاملاً نابود شده و مورّخین فقط از طریق اسمش که روی یه سری لوح‌های گلی با خط میخی نوشته شده بود، پی به وجود چنین نرم‌افزاری بردند!
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • masoft قدیم
« پاسخ #70 : 24 فروردین 1394، 09:52 ب‌ظ »
نرم‌افزار تجاری‌ای که بعد از خرید کپی کردن و بازنشرش قانونی باشه هم ارز با مجانی بودنه!
خیر، شما می‌تونی یه نرم‌افزار تجاری رو بخری و بعد دوباره اون رو بفروشی :)

آفلاین محمد فدوی

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #71 : 24 فروردین 1394، 09:57 ب‌ظ »
کاملاً درسته. برای همینه که امروزه گنو/لینوکس کاملاً نابود شده و مورّخین فقط از طریق اسمش که روی یه سری لوح‌های گلی با خط میخی نوشته شده بود، پی به وجود چنین نرم‌افزاری بردند!
من که لینوکسم رو مجانی دانلود می‌کنم (البته با صرف هزینه‌ی اندکی که در مقابل دانلود کردن می‌پردازم)
(و البته می‌دونم از نظر شما لینوکس فقط یه کرنله که اینجاست: kernel.org ;))

نرم‌افزار تجاری‌ای که بعد از خرید کپی کردن و بازنشرش قانونی باشه هم ارز با مجانی بودنه!
خیر، شما می‌تونی یه نرم‌افزار تجاری رو بخری و بعد دوباره اون رو بفروشی :)
و می‌تونم هم نرم‌افزار تجاری رو برای استفاده‌ی افرادی که پولش رو ندارن مجانا منتشر کنم.

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • masoft قدیم
« پاسخ #72 : 24 فروردین 1394، 10:01 ب‌ظ »
و می‌تونم هم نرم‌افزار تجاری رو برای استفاده‌ی افرادی که پولش رو ندارن مجانا منتشر کنم.
آره می‌تونید، ولی اجباری در اون نیست :) در مورد سخت‌افزار آزاد هم پولش رو داشته باشید می‌تونید، ولی در مورد اون هم اجباری نیست ;)

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 845
  • میلاد فشی
« پاسخ #73 : 27 فروردین 1394، 06:48 ب‌ظ »
اگر رایگان یا پولی بدیم.در هر صورت Developer پولی به دست اش نمیرسه.مگر اینکه اشخاص جامعه آرمانی ما پولی که از فروش نسخه آزاد به دست آوردن دوباره به پروژه Donate کنند.که این به عدالت شخص برمیگرده.و عدالت واژه ای که با ما غریب است.(عدالت مهم ترین مشخصه مدینه فاضله در عصر ظهور هستش)
اما به نظر شما این آرمان گرایی منطقی است؟
به نظر من بازمتن برای رشد بهتر یک آرمان شهر میخواهد.
آرمان شهر(utopia) یا همون مدینه فاضله در عصر کنونی اجرا شدنی است؟(توضیح : اصل واژه utopia یونانی است و معنی آن «جایی که وجود ندارد» یا «ناکجاآباد» می‌باشد.) :o

اما تعجب من اینه که با وجود قدرتی که نرم افزارهای باز متن دارند چگونه در این دنیای ما که قطعا مدینه فاضله نیست موفق بوده و پنجره های امپراطوری مایکروسافت رو به لرزه درآورده!؟اما دلیل اش چیه؟ من که نمیتونم درک کنم!
البته در کتاب آزادی انسان شهید مطهری بحثی در رابطه با فاکتورهای مورد نیاز برای رشد انسان(یا هر موجود یا پدیده ای) وجود داره.اگر اشتباه نکنم سه فاکتور تعلیم و تربیت و آزادی و امنیت برای رشد هر موجودی نیاز هست.
خوب لینوکس هم یه موجوده.یا پدیده
فاکتور اول رو داره.چون که متن باز هستش.و راه تعلیم و تربیت رو برای کاربرانش باز گذشته.و برای آموزش اونها هیچی کم نگذاشته و همه قبول دارند که به خاطر متن باز بودن از مایکروسافت خیلی بهتر کنه مطلب رو گفته.
فاکتور های بعدی رو هم طبیعتا داره.چون که آزادی شعار اصلی اون هستش.و امنیت هم دیگه همه میدونند و نیاز به توضیح نداره که لینوکس با آزادی میخواد امنیت رو هم به ما هدیه بده.
ولی اگر جامعه ای آرمانی داشته باشیم.بحث هایی راجب به اینکه "به نظر من فلسفه گنو ایراد داره - بر علیه برنامه نویسان هست" اصلا شکل نمیگیره.
« آخرین ویرایش: 27 فروردین 1394، 07:04 ب‌ظ توسط میلاد فَشی »
کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند: کتابهایی که می‌خوانید و انسانهایی که ملاقات می‌کنید. (مک لوهان)
To love GNU/Linux, you don't need to hate Microsoft

آفلاین M3

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 44
« پاسخ #74 : 27 فروردین 1394، 07:15 ب‌ظ »
نقل‌قول
اما تعجب من اینه که با وجود قدرتی که نرم افزارهای باز متن دارند چگونه در این دنیای ما که قطعا مدینه فاضله نیست موفق بوده و پنجره های امپراطوری مایکروسافت رو به لرزه درآورده!؟اما دلیل اش چیه؟ من که نمیتونم درک کنم!

توصیه میکنم این کتاب رو بخونین :
http://shop.oreilly.com/product/9780596001087.do
من نه عاشق هستم و نه محتاج نگاهی که بلغزد بر من
من خودم هستم و آن حس غریب که به صد عشق و هوس می ارزد