انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: چگونگی اعطای مجوز ریشه به یک کاربر در کوبی (حل شد)  (دفعات بازدید: 1608 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین novid

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 728
  • آزاده بمیرید!
    • پالس آزاد
یه مشکل کوچیک دارم و اونکه موقع نصب کوبی حواسم نبود یه نام کاربری دیگه وارد کردم! الان دو تا  کاربر دارم. در حالی که من می‌خوام اون قبلی باشه و به اون فایلا دسترسی داشته باشم . خوب منم اومدم یه کاربر با همون نام قبلی ایجاد کردم و بعد هم ماکیت تمام فایلا رو به مال اون تغییر دادم. الان همه چی ردیف شده! تنها مشکل اینه که مجوز ریشه یا همون سودو نداره! چون وقتی می خوام کاربر دومی رو که اشتباهی ساختم رو پاک کنم نمی تونم

در ضمن یه سوالم پیش اومد تو نصب مجدد! مگه تو نصب مجدد اگه آدم پارتیشنای ور و یوزر رو جدا ساخته باشه! نباید محتوای اونا حفظ شه!؟  
« آخرین ویرایش: 14 آبان 1388، 10:26 ق‌ظ توسط erghezi »

آفلاین سعید رسولی

• ilius, saeedgnu
  • عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1543
یه مشکل کوچیک دارم و اونکه موقع نصب کوبی حواسم نبود یه نام کاربری دیگه وارد کردم! الان دو تا  کاربر دارم. در حالی که من می‌خوام اون قبلی باشه و به اون فایلا دسترسی داشته باشم . خوب منم اومدم یه کاربر با همون نام قبلی ایجاد کردم و بعد هم ماکیت تمام فایلا رو به مال اون تغییر دادم. الان همه چی ردیف شده! تنها مشکل اینه که مجوز ریشه یا همون سودو نداره! چون وقتی می خوام کاربر دومی رو که اشتباهی ساختم رو پاک کنم نمی تونم
توی همون پنجرهٔ Uset Settings
System -> Administration -> Users and Groups
اگه روی کاربر کلیک کنید و Properties رو بزنید توی تب User Privileges تیک دوم یعنی
Administer the System
رو بزنید...
البته موقع بوجود آوردن کاربر هم می‌تونستید این تیک رو بزنید، تازهٔ گزینهٔ Profile که روی حالتDesktop User بود کهد جلوی چشم بود رو می‌تونستید به Administrator تغییر بدید.
البته راه دیگه‌ای هم وجود داره اینکه اون کاربر رو به عضویت گروه admin دربیارید(با این روش‌های بالا هم بطور غیرمستقیم همین کار رو انجام میدید)

در ضمن یه سوالم پیش اومد تو نصب مجدد! مگه تو نصب مجدد اگه آدم پارتیشنای ور و یوزر رو جدا ساخته باشه! نباید محتوای اونا حفظ شه!؟   
نه! پارتیشن usr/ و var/ با نصب مجدد نمی‌تونه (و نباید) حفظ بشه، چون در اینصورت همه‌چی قر و قاتی میشه.

در ضمن کلمات var و usr رو که بصورت فارسی نمی‌نویسن! لطفاً با این کلمات انگلیسی، بصورت فارسی var نرید(ور نرید!) ;D اینو گفتم که هم فارسی رو پاس بداریم هم انگلیسی رو!

آفلاین novid

• Hero Member
  • *
  • آزاده بمیرید!
    • پالس آزاد
با مورد دوم دیگه ور نمی رم ;D

مورد اول توی کوبونتو بودا! :o توی کوبونتو مث اینکه ابزار گرافیکی نداریم! یا من هر چی سرچ می‌کنم پیدا نمی‌کنم. به هر حال فک کنم از توی ترمینال بشه درستش کرد :P

بازم ممنون! تا صب به خاطرش بی‌خوابی کشیدم ;)

آفلاین Freeman

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2310
    • KDE Software Compilation
با مورد دوم دیگه ور نمی رم ;D

مورد اول توی کوبونتو بودا! :o توی کوبونتو مث اینکه ابزار گرافیکی نداریم! یا من هر چی سرچ می‌کنم پیدا نمی‌کنم. به هر حال فک کنم از توی ترمینال بشه درستش کرد :P

بازم ممنون! تا صب به خاطرش بی‌خوابی کشیدم ;)

ابزار گرافیکی هست kuser و یا جدیدا Userconfig که کاربری دوباره این بعد از kde سری سوم بوده همچنین در ترمینال هم خیلی ساده میتونی گروهها رو مدیریت نی  یا یوزرها رو ولی ابزار گرافیکی میخوای اونهاست

آفلاین novid

• Hero Member
  • *
  • آزاده بمیرید!
    • پالس آزاد
دست همگی درد نکنه. درست شد.

اول توی اون یوزری که اول ساخته بودم و می‌خواستم پاکش کنم(erghezi) دستور زیر رو زدم:

sudo adduser navidحالا که این یوزر ایجاد شد، باید تمام فولدرای این یوزر رو  سند بزنیم به نامش.
sudo chown -R navid:navid /home/navidو بعد هم طبق کمک دوستان مجوز روت رو بدیم به کاربر .این مجوز از سوی رییس (erghezi ) به نوید اهدا می‌شه ;)
sudo addgroup navid adminو بعد هم با خیال راحت وارد کاربر navid می‌شیم و یک کودتا رو ترتیب مي‌دیم.
sudo userdel ergheziو بعد انقلاب مخملی رو سرکوب می‌کنیم ;D
sudo rm -r /home/erghezi
« آخرین ویرایش: 14 آبان 1388، 10:40 ق‌ظ توسط erghezi »