انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: ایده هایی برای کمک به جامعه آزاد  (دفعات بازدید: 9479 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 337
پاسخ : ایده هایی برای کمک به جامعه آزاد
« پاسخ #30 : 28 شهریور 1394، 07:39 ب‌ظ »
دوستان زیاد از مبحث اصلی دور نشیم. سعی کنین ایده های مختلف رو جمع کنیم.

مثلا:
  • تکمیل ویکی سایت
  • ایجاد لاک در شهر خودمون (اگر الان نداریم)
  • صحبت کردن با مدارس، قسمت کارگاه، جهت نصب اوبونتو (یا هر نوع توزیع دیگه) روی حداقل یک سیستم، به جهت آشنایی افراد با محیط گنو/لینوکس
  • تهیه یک متن آموزشی در حد یک برگه، و نصب اون در محیط کارگاه مدارس (اینو یه جایی دیده بودم!)
  • ترجمه مقالاتو آموزش های  انگلیسی درمورد گنو لینوکس
  • ترجمهٔ مستندات وب‌سایت gnu.org
  • نوشتن از تجربیات خودمون درباره گنو و توزیع های مختلف
  • نوشتن برنامه های آزاد
  • کمک به توسعه نرم افزار های آزاد
  • تهیه فیلم های آموزشی از مراحل نصب و یا رفع ایرادات عمومی
  • معرفی نرم افزارهای جایگزین لینوکسی به افراد

دوست داشتم خودتون هم اینارو میگفتین  ???
ممکنه همه این کارها رو کسی نتونه انجام بده، یا اصلا موقعیت و جایگاهشو نداشته باشه، ولی هدف ما تهیه یک لیست جامع هست، که شاید کسی که این لیست رو نگاه میکنه بتونه یکیشو انجام بده  8)

به نظر شما دیگه چه کارهایی میشه کرد؟  ::)

لیست خیلی خوب بود . واقعا کاربردی و مفید هست به نظرم .
من خودم شخصا خیلی به ساخت برنامه های آزاد علاقه دارم . ولی نمیدونم دقیقا مردم چی نیاز دارن .

اجباری نیست که حتما یه نرم افزار جدید بسازی.میتونی همین چیزایی که وجود داره رو بهبود بدی.
یه نفر میگفت (بهبود چرخ بهتره از اینکه از اول بسازیش).
اگر توسعه دهنده ها و برنامه نویس ها بجای اینکه خودشون هر کدوم یه نرم افزار تولید کنن، همشون برن سراغ توسعه یک نرم افزار نتیجه خیلی بهتری دارده.

دوست عزیزمون جواب جالبی دادن! اصلا همین یکی از دلایل برتری لینوکس میشه. یکی از مزایاش. اینکه یک برنامه ای که حتی خودت بهش علاقه داری و ازش استفاده میکنی رو توسعه بدی. این عالیه ;-)

آفلاین sam.seven

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 53
« پاسخ #31 : 28 شهریور 1394، 08:08 ب‌ظ »
ولی نمیشه به کسی که میگه "ویندوز لینوکس"  در مورد مزایا صحبت کرد.
اولین بار که منم اسم لینوکسو شنیدم،گفتم «ویندوز  لینوکس » :|
اگه می‌خواید کسی رو به چیزی دعوت کنید باید حوصله داشته باشید. مثلا اگه می‌گه «ویندوز لینوکس» مشخصه که دقیقا نمی‌دونه سیستم عامل چیه. شما در حد فهمش بهش سیستم عاملو توضیح بدید (تا یه حدی که هم بفهمه و هم حوصلش سر نره. مثلا نیاید از سخت افزار شروع کنید تا برسید به سیستم عامل !)
اگر هم حوصله ندارید، دعوت نکنید، چون ممکنه نحوه‌ی دعوت یا برخوردتون اثرات منفی داشته باشه
لینوکس خوبه ...
ولی آموزش‌هاش به زبون ساده و در عین حال کامل، -به زبان فارسی- خیلی کمه.
مخصوصا برای کسانی که یه عمر با DOS و ویندوز خو گرفتند.

آفلاین sam.seven

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #32 : 28 شهریور 1394، 08:13 ب‌ظ »
یکی دیگه فکر میکنه واسه لینوکس نرم افزار زیاد نیست.
خب واقعا هم نرم‌افزار به گستردگی ویندوز براش منتشر نشده.
نمونه: AutoCAD، 3Ds Max
بعضی ها هم به قدرتمندی نظیرشون تو ویندوز نیستند:
Photoshop، گیمپ هست ولی اگه کار حرفه‌ای با فتوشاپ انجام بدید، متوجه اختلافشون می‌شید
Adobe Audition، یه نرم افزار بود اسمشو دقیق یادم نیست ولی بازم آدیشن خیلی قدرتمنده
...

اینو می‌شه با کمک مالی و پشتیبانی از برنامه نویسا حل کرد.
پشتیبانی هم لزوما پولی نیست. می‌شه توی برنامه نویسی و توسعه کمکشون کرد
لینوکس خوبه ...

آفلاین sam.seven

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #33 : 28 شهریور 1394، 08:15 ب‌ظ »
بهتر نیست بجای ایده دادن و تبلیغات و ... بشینین ویکی رو کامل کنین تا کسانیکه هستن و یا ایندگان ازش استفاده کنن
من یادمه آخرین بار که از ویندوز استفاده می‌کردم، ویکی رو نمی‌تونستم باز کنم. می‌شه چک کنید اگه اشکال داره درستش کنید؟
لینوکس خوبه ...

آفلاین sam.seven

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #34 : 28 شهریور 1394، 08:23 ب‌ظ »
سلام
می‌شه ایده‌هایی که داده می‌شه رو توی پست اول اضافه کنید؟
حداقل دوتا مزیت داره:
فهرست در دیدرس قرار می‌گیره
پست تکراری نمی‌دیم
لینوکس خوبه ...

آفلاین فاروق

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 992
  • <شعار>این یک شعار است</شعار>
    • تارنمای فاروق
« پاسخ #35 : 28 شهریور 1394، 08:26 ب‌ظ »
ولی نمیشه به کسی که میگه "ویندوز لینوکس"  در مورد مزایا صحبت کرد.
اولین بار که منم اسم لینوکسو شنیدم،گفتم «ویندوز  لینوکس » :|
اگه می‌خواید کسی رو به چیزی دعوت کنید باید حوصله داشته باشید. مثلا اگه می‌گه «ویندوز لینوکس» مشخصه که دقیقا نمی‌دونه سیستم عامل چیه. شما در حد فهمش بهش سیستم عاملو توضیح بدید (تا یه حدی که هم بفهمه و هم حوصلش سر نره. مثلا نیاید از سخت افزار شروع کنید تا برسید به سیستم عامل !)
اگر هم حوصله ندارید، دعوت نکنید، چون ممکنه نحوه‌ی دعوت یا برخوردتون اثرات منفی داشته باشه

منم تقریبا منظورم همین بود. باید اول توضیح داد که لینوکس و سیستم عامل و ... چیه بعد.
http://pcworms.blog.ir
بعد از بررسی پست های قدیمیم، فکر میکنم یک عذرخواهی بدهکارم! معذرت میخوام و اگر اشتباه کردم مستقیم و روشن راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.
کانال IRC

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #36 : 29 شهریور 1394، 03:00 ب‌ظ »
سلام
می‌شه ایده‌هایی که داده می‌شه رو توی پست اول اضافه کنید؟
حداقل دوتا مزیت داره:
فهرست در دیدرس قرار می‌گیره
پست تکراری نمی‌دیم

چشم، قرار گرفت  ;)

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #37 : 29 شهریور 1394، 03:07 ب‌ظ »
یه ایده دیگه!  ::)
با یک کافی نت صحبت کنیم، و روی سیستم هاش یک توزیع لینوکس نصب کنیم  :) اینطوری مردم هم باهاش آشنا میشن

1. ممکنه بگین فضاش فرق میکنه، ولی بگم که خیلی از کافی نت ها پک تغییر ظاهر ویندوز میریزن تا ظاهر کلا عوض بشه، پس زیاد هم غیر طبیعی نیست.

2. یک محیط کاری و تم قشنگ بذاریم تا کاربر جذب بشه و از صاحب کافی نت بپرسه ویندوزش چیه؟ و اونم بگه ویندوز نیست، لینوکسه!

3. یه برگه هم درباره لینوکس روی دیوار بزنیم تا صاحب کافی نت واسه تک تک افراد توضیح نده اینو، هرکی خواست بخونه تا بفهمه لینوکس چیه. (یه متن ساده که توضیح بده لینوکس با ویندوز فرق داره. در حد چند خط)

4. راستی، بعضی سایت ها فقط با ie باز میشن، فکنم دانشگاه پیام نور  و...  ](*,) اونارو چکار کنیم؟

5. نرم افزار مدیریت کافی نت توی لینوکس چی میشناسین؟ (توی ویندوز که خیلی بودن، از هندی کافی گرفته تا... تازه خیلیاشم کرک شده و فارسی هستن)
« آخرین ویرایش: 29 شهریور 1394، 03:11 ب‌ظ توسط Oxygen »

آفلاین فاروق

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 992
  • <شعار>این یک شعار است</شعار>
    • تارنمای فاروق
« پاسخ #38 : 29 شهریور 1394، 03:21 ب‌ظ »
با یک کافی نت صحبت کنیم، و روی سیستم هاش یک توزیع لینوکس نصب کنیم  :) اینطوری مردم هم باهاش آشنا میشن

1. ممکنه بگین فضاش فرق میکنه، ولی بگم که خیلی از کافی نت ها پک نغییر ویندوز میریزن تا ظاهر کلا عوض بشه، پس زیاد هم غیر طبیعی نیست.

2. یک محیط کاری و تم قشنگ بذاریم تا کاربر جذب بشه و از صاحب کافی نت بپرسه ویندوزش چیه؟ و اونم بگه ویندوز نیست، لینوکسه! یه برگه هم درباره لینوکس روی دیوار بزنه تا واسه تک تک افراد توضیح نده، هرکی خواست بخونه تا بفهمه لینوکس چیه. (یه متن ساده که توضیح بده لینوکس با ویندوز فرق داره. در حد چند خط)

3. فقط بعضی سایت ها فقط با ie باز میشن، فکنم دانشگاه پیام نور  ](*,) اونو چکار کنیم؟

4. نرم افزار مدیریت کافی نت توی لینوکس چی میشناسین؟ (توی ویندوز که خیلی بودن، از هندی کافی گرفته تا... تازه خیلیاشم کرک شده و فارسی هستن)

خیلی خوبه اگه یارو کافی نتیه قبول کنه!
http://pcworms.blog.ir
بعد از بررسی پست های قدیمیم، فکر میکنم یک عذرخواهی بدهکارم! معذرت میخوام و اگر اشتباه کردم مستقیم و روشن راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.
کانال IRC

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #39 : 29 شهریور 1394، 07:57 ب‌ظ »
ایده های جدید:

1. صحبت با مراکز فروش کامپیوتر، مبنی بر اینکه بصورت پیشفرض یه توزیع زیبا و عالی از لینوکس روی سیستمها نصب کنن! اینطوری طرف اولی که سیستمو روشن میکنه ذوق مرگ میشه  :)  البته برای جلوگیری از ضدحال نخوردن و باقی موندن در دنیای گنو/لینوکس، باید یه راهنمای چند صفحه ای هم همراه سیستم به افراد بدن. تا طرف جا نخوره و خدای نکرده ببرش پیش خدمات کامپیوتری بگه ویندوزشو عوض کن  :o

با خدمات کامپیوتری ها صحبت کنیم تا لینوکس رو پیشنهاد بدن به کاربرا...

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #40 : 29 شهریور 1394، 08:06 ب‌ظ »

1. ممکنه بگین فضاش فرق میکنه، ولی بگم که خیلی از کافی نت ها پک نغییر ویندوز میریزن تا ظاهر کلا عوض بشه، پس زیاد هم غیر طبیعی نیست.

2. یک محیط کاری و تم قشنگ بذاریم تا کاربر جذب بشه و از صاحب کافی نت بپرسه ویندوزش چیه؟ و اونم بگه ویندوز نیست، لینوکسه! یه برگه هم درباره لینوکس روی دیوار بزنه تا واسه تک تک افراد توضیح نده، هرکی خواست بخونه تا بفهمه لینوکس چیه. (یه متن ساده که توضیح بده لینوکس با ویندوز فرق داره. در حد چند خط)

3. فقط بعضی سایت ها فقط با ie باز میشن، فکنم دانشگاه پیام نور  ](*,) اونو چکار کنیم؟

4. نرم افزار مدیریت کافی نت توی لینوکس چی میشناسین؟ (توی ویندوز که خیلی بودن، از هندی کافی گرفته تا... تازه خیلیاشم کرک شده و فارسی هستن)

مسلما اگه یه نرم افزار خوب مدیریت کافی نت بهش بدیم چرا که نه؟  :)

درمورد سایت هایی که فقط با ie باز میشن هم فکر کنم یک افزونه کار رو حل میکنه
باز کردن سایت‌های مخصوص Internet Explorer در Google Chrome با افزونه‌ی IETab

https://chrome.google.com/webstore/detail/ie-tab/hehijbfgiekmjfkfjpbkbammjbdenadd

آفلاین linuxesabz

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 74
  • عاشق کوهنوردی و جودو --------> متخصص و مدرس لینوکس
    • لینوکس سبز
« پاسخ #41 : 31 شهریور 1394، 12:04 ب‌ظ »

مسلما اگه یه نرم افزار خوب مدیریت کافی نت بهش بدیم چرا که نه؟  :)

درمورد سایت هایی که فقط با ie باز میشن هم فکر کنم یک افزونه کار رو حل میکنه
باز کردن سایت‌های مخصوص Internet Explorer در Google Chrome با افزونه‌ی IETab

https://chrome.google.com/webstore/detail/ie-tab/hehijbfgiekmjfkfjpbkbammjbdenadd
از این ابزار استفاده کنید همئ ویندوز داره هم لینوکس
http://mkahawa.sourceforge.net
اکانت قبلیم sallea به دلایلی حذف شد.
مدرس و عاشق لینوکس

آفلاین relsi1053

• Full Member
  • *
  • ارسال: 136
« پاسخ #42 : 01 مهر 1394، 02:41 ب‌ظ »
پیشنهاد من اینه که در معرفی گنو/لینوکس باید بسیار محتاطانه عمل کرد و چیزی جز حقیقت رو نباید ارائه داد
متاسفانه این روز ها در قالب تبلیغ خیلی ها جوری از گنو/لینوکس تعریف میکنند تا به محض اینکه کاربر جدید به مشکلی برخورد کرد به کلی دلسرد شه
اساس سیستم عاملی که شما اسمش رو میذاری گنو/لینوکس (به هر دلیلی) لینوکسه !
و شما با درک درستی از اینکه به چی سیستم‌عامل گفته میشه باید به این درک برسی که اسم سیستم عاملی که راجبش حرف میزنی "لینوکس" میتونه باشه اما "گنو" هرگز!
این انجمن هم بیشتر از اینکه اوبونتویی باشه سنگ استالمن رو به سینه میزنه!

آفلاین اسماعیل اکبری

• Full Member
  • *
  • ارسال: 190
    • مرکز خدمات انفورماتیک ساینا
« پاسخ #43 : 02 مهر 1394، 11:27 ب‌ظ »
سلام دوستان
به نظر من بهترین گزینه برای معرفی لینوکس مطبوعات کشوری هستند من خودم اولین بار با لینوکس سال 81 یا 82 بود فکر کنم توی کلیک آشنا شدم در مورد لینوکس ملی نوشته بود و من از اونجا بود که رفتم دنبال لینوکس و من اعتقاد دارم که تاثیری که مطبوعات بر روی عموم داره هیچ کافی نتی نداره

در ضمن برای رسیدن به این اهداف باید گروهی تشکیل بدید و جلسات منظم بزارید تا به هدف برسید
در جواب دوستی هم که گفتن شما میخواید کار مفیدی انجام بدید ویکی سایت را تکمیل کنید به نظر خود شما خواهر زاده من که 17 سالشه و از کامپیوتر برای مصارف روزانه استفاده میکنه و اصلا نمیدونه لینوکس چیه حالا ویکی رو میخواد چه کار که کامل باشه یا ناقص ولی اگر به همین شخص بنده یک DVD نصب به همراه آموزش بدم چقدر تاثیرش از ویکی و انجمن بیشتره ؟؟
من و تو می توانیم ...

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #44 : 03 مهر 1394، 10:44 ق‌ظ »
سلام دوستان
به نظر من بهترین گزینه برای معرفی لینوکس مطبوعات کشوری هستند
سلام دوست عزیز
نظرات و ایده های شما به پست اول اضافه شد!  ;)