انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: نسخه با پشتیبانی نامحدود  (دفعات بازدید: 3677 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Vahid_PC

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 311
نسخه با پشتیبانی نامحدود
« : 04 تیر 1395، 12:34 ب‌ظ »
توزیعی هست که از نسخه هاش برای همیشه پشتیبانی کنه؟
نه مثلا دو سال 5 سال برای همیشه

من علاقه خاصی به KDE4 دارم و میخام برای همیشه از این نسخه استفاده کنم و نمیخام مجبور باشم که مثلا چون همه رفتن سراغ 5 و دیگه 4 رو ساپورت نمیکنن من هم این کار رو بکنم ، ناسلامتی برای آزادی اومدم گنولینوکس و دوس دارم چیزی که حس خوبی دارم و داشته باشم نه چیزی که عرف به جلو پیش میبره ، حالا مثلا کوبونتو 14.04 استفاده کنم که 2019 پشتیبانیش تموم میشه یا دبیان 8.4 هم که...
اگرم بخام روی یه نسخه همیشه بمونم که بعدا به مشکل میخورم مثلا ممکنه بعد تموم شدن پشتیبانی رسمی ، بخام فایرفاکس و آپدیت کنم ، اما فایرفاکس جدید فلان نسخه جدید چندتا بسته دیگه رو بخاد که برای نسخه من دیگه وجود ندارن ، اونوقت چی؟
حالا برام جالبه که بدونم که توزیعی هست که از نسخه هاش برای همیشه پشتیبانی کنه و بروزرسانی های چه نرم افزاری و چه امنیتی براشون اراه کنه ، که من  بتونم از بینشون اون نسخه ای که باب میلمه انتخاب کنم؟
الان توی مخزنای خیلی از توزیع های محبوب ، دیگه بسته های KDE Plasma 4 نیست.
ممنون میشم اگه راهنمایی کلی تری هم داشتید بگید.
« آخرین ویرایش: 04 تیر 1395، 12:37 ب‌ظ توسط Vahid_PC »

آفلاین koosha

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 734
پاسخ : نسخه با پشتیبانی نامحدود
« پاسخ #1 : 04 تیر 1395، 12:41 ب‌ظ »
توزیع هایی مثل اوبونتو ، دبیان و ... روند پیشرو دارند . تکنولوژی های جدید رو اضافه میکنند در طول زمان .
پس طبیعیه که بعد از چند سال آپگرید کنید .
لینوکس ویندوز نیست .
GNU/Linux
Debian8
I3 WM

آفلاین Vahid_PC

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #2 : 04 تیر 1395، 12:53 ب‌ظ »
مگه توزیع غیر پیشرو هم داریم؟ یا غیر اضافه کننده؟ بنده منظورم توزیعی بود که با اضافه کردن یه بسته جدید ، بسته قدیمی رو حذف نکنه.
آپگریدش هم اختیاری باشه و سلکشن نه اجباری.
البته که همه میدونیم لینوکس ویندوز نیست حالا نمیدونم شما چرا فک کردید من نمیدونم لینوکس ویندوز نیست اما مگه ویندوز هم اینجوری نیست؟ شما الان میتونید یه برنامه وابسته به دایرکت اکس 11 رو روی ویندوز اکس پی اجرا کنید؟ یا مثلا فایل اکسپلورر ویندوز اکس پی رو توی ویندوز 10 اجرا کنید؟

آفلاین کیهان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1054
  • Debian User
    • کیهان
« پاسخ #3 : 04 تیر 1395، 01:08 ب‌ظ »
توزیع غلطان بدردتون میخوره
نسخه قدیمی ممکنه در اینده باگ امنیتی پیدا کنه و این با اپدیت حل میشه و شما اگه به نسخه جدید بروزرسانی نکنید ممکنه دچار مشکل بشید
دبیان مخازن رو ببری روی تستینگ یا ... همیشه بروز میمونه نیازی به نصب مجدد با اومدن هر نسخه نداره مثل اوبونتو نیست

اینجاست که میگن یه دبیان نصب تا اخر عمرت
ارچ هم غلطانه

آفلاین فاروق

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 992
  • <شعار>این یک شعار است</شعار>
    • تارنمای فاروق
« پاسخ #4 : 04 تیر 1395، 01:09 ب‌ظ »
اوبونتو بسته های قدیمی رو حذف نمیکنن و شما میتونید از اوبونتوی قدیمی با مخازن و نرم افزار های قدیمی استفاده کنید.
شاید(خودم امتحان نکردم) با دستکاری یه قسمت هایی بتونید نرم افزار اوبونتوی جدیدتر رو روی اوبونتوی قدیمی تر بنصبید اما اون اوبونتو دیگه اوبونتوی سابق نیست و احتمالا پایداریش هم کم میشه. ‏
‏===
کیهان نفهمیدم داشتی جواب میدادی :دی
« آخرین ویرایش: 04 تیر 1395، 01:12 ب‌ظ توسط فاروق »
http://pcworms.blog.ir
بعد از بررسی پست های قدیمیم، فکر میکنم یک عذرخواهی بدهکارم! معذرت میخوام و اگر اشتباه کردم مستقیم و روشن راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.
کانال IRC

آفلاین کیهان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1054
  • Debian User
    • کیهان
« پاسخ #5 : 04 تیر 1395، 01:15 ب‌ظ »
یه دقیقه اختلاف خب نشون نمیده  8)

آفلاین فاروق

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 992
  • <شعار>این یک شعار است</شعار>
    • تارنمای فاروق
« پاسخ #6 : 04 تیر 1395، 01:16 ب‌ظ »
همون ویندوز هم اینجوری نیست.از یک سالی به بعد سازنده های نرم افزار دیگه برای ویندوز ایکس پی تولید نکردن. مثلا آفیس 2013 از ویندوز ایکس پی پشتیبانی نمیکنه.البته میشه نرم افزار ها رو نصب کرد(مثلا با ترفند و دستکاری) اما توقع سازگاری کامل و پایداری رو نداشته باشید.
http://pcworms.blog.ir
بعد از بررسی پست های قدیمیم، فکر میکنم یک عذرخواهی بدهکارم! معذرت میخوام و اگر اشتباه کردم مستقیم و روشن راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.
کانال IRC

آفلاین Vahid_PC

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #7 : 04 تیر 1395، 01:22 ب‌ظ »
من آرچ رو تست کردم ، داخل مخازنش الان KDE Plasma 4 نیست.
و همچنین دبیان تستینگ!

فقط دبیان 8.4 پیشفرض پلاسما 4 رو داره.

آفلاین Vahid_PC

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #8 : 04 تیر 1395، 01:24 ب‌ظ »
ببیند دوستان مشکل من اینه که نسخه های جدید توزیع های محبوب دیگه KDE4 رو پشتیبانی نمیکنن ، من یه توزیع با پشتیبانی خیلی بلند مدت میخام ، یه چیزی بیشتر از اسلکور حتی.

آفلاین Nelliel

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2151
  • Nelliel Tu Odelschwanck
« پاسخ #9 : 04 تیر 1395، 01:27 ب‌ظ »
توزیعی هست که از نسخه هاش برای همیشه پشتیبانی کنه؟
نه مثلا دو سال 5 سال برای همیشه

من علاقه خاصی به KDE4 دارم و میخام برای همیشه از این نسخه استفاده کنم و نمیخام مجبور باشم که مثلا چون همه رفتن سراغ 5 و دیگه 4 رو ساپورت نمیکنن من هم این کار رو بکنم ، ناسلامتی برای آزادی اومدم گنولینوکس و دوس دارم چیزی که حس خوبی دارم و داشته باشم نه چیزی که عرف به جلو پیش میبره ، حالا مثلا کوبونتو 14.04 استفاده کنم که 2019 پشتیبانیش تموم میشه یا دبیان 8.4 هم که...
اگرم بخام روی یه نسخه همیشه بمونم که بعدا به مشکل میخورم مثلا ممکنه بعد تموم شدن پشتیبانی رسمی ، بخام فایرفاکس و آپدیت کنم ، اما فایرفاکس جدید فلان نسخه جدید چندتا بسته دیگه رو بخاد که برای نسخه من دیگه وجود ندارن ، اونوقت چی؟
حالا برام جالبه که بدونم که توزیعی هست که از نسخه هاش برای همیشه پشتیبانی کنه و بروزرسانی های چه نرم افزاری و چه امنیتی براشون اراه کنه ، که من  بتونم از بینشون اون نسخه ای که باب میلمه انتخاب کنم؟
الان توی مخزنای خیلی از توزیع های محبوب ، دیگه بسته های KDE Plasma 4 نیست.
ممنون میشم اگه راهنمایی کلی تری هم داشتید بگید.

اگر منظورت از آپدیت, آپدیت برنامه‌ها است, خیر هر توزیعی‌ مخازن دلتا داشته باشه آپدیت میده! اگر از آپدیت منظورت آپگرید به نسخه‌ی بعدی توزیع‌ هست, مثل آپدیت اوبونتو 15.10 به 16.04, توزیعی مثل آرچ هست که نسخه‌ و اینا نداره که متاسفانه دیگه از KDE4 پشتیبانی نمی‌کنه البته شاید دوست داشته باشی Trinity را روش پیدا کنی که فکر کنم KDE 3 بود!

اگر دقیقا KDE4 می‌خوای تشریف ببرید Slackware :D

اسلکور به دلیل اینکه با فلسفه‌ی پایداری میاد از KDE4 استفاده می‌کنه!
طرفدار انیمه و مانگا - کاربر آرچ لینوکس

آفلاین Nelliel

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #10 : 04 تیر 1395، 01:32 ب‌ظ »
همون ویندوز هم اینجوری نیست.از یک سالی به بعد سازنده های نرم افزار دیگه برای ویندوز ایکس پی تولید نکردن. مثلا آفیس 2013 از ویندوز ایکس پی پشتیبانی نمیکنه.البته میشه نرم افزار ها رو نصب کرد(مثلا با ترفند و دستکاری) اما توقع سازگاری کامل و پایداری رو نداشته باشید.

سیستم عامل متن باز یعنی هر نرم‌افزاری را با هر نسخه‌ای و هر ... بتونی روی سیستمت نصب کنی! پایداری هم اصلا کم نمیشه اگه بدونی داری چیکار می‌کنی!

آفلاین koosha

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 734
« پاسخ #11 : 04 تیر 1395، 01:37 ب‌ظ »
مگه توزیع غیر پیشرو هم داریم؟ یا غیر اضافه کننده؟ بنده منظورم توزیعی بود که با اضافه کردن یه بسته جدید ، بسته قدیمی رو حذف نکنه.
آپگریدش هم اختیاری باشه و سلکشن نه اجباری.
البته که همه میدونیم لینوکس ویندوز نیست حالا نمیدونم شما چرا فک کردید من نمیدونم لینوکس ویندوز نیست اما مگه ویندوز هم اینجوری نیست؟ شما الان میتونید یه برنامه وابسته به دایرکت اکس 11 رو روی ویندوز اکس پی اجرا کنید؟ یا مثلا فایل اکسپلورر ویندوز اکس پی رو توی ویندوز 10 اجرا کنید؟

الان مثلا اوبونتو قدیما از اینیت استفاده میکرد اما الان از سیستم دی ، درایور های جدید اضافه میکنه ، پوسته ی جدید و ... ولی ویندوز تغییرات این چنینی نمیده .
GNU/Linux
Debian8
I3 WM

آفلاین Vahid_PC

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #12 : 04 تیر 1395، 01:53 ب‌ظ »
برای نسخه های جاری الان بیشترین زمان پشتیبانی برای سوسه اینترپرایس هست تا 2027 ، بعد سنت او اس تا 2024 ، و ....

به نظرم منطقی میاد که به جای پشتیبانی بینهایت ، پشتیبانی بلند مدت باشه تا زمان رسیدن تاریخ مصرف بسته ، یادمه زمانی عاشق KDE3 بودم روی کناپیکس 4 ، سالها بعدش روی اوبونتو 12.04 نصبش کردم اما دیگه کارایی برام نداشت ، پس اگه چیزی رو که دوست دارم به قول معروف رسش و بکشم اونوقت خودم میرم سراغ بعدیش ، نه اینکه هنوز کارم با این تموم نشده جدیدترش زورکی بیاد جاش .... ، با این تفاسیر دبیان 8 که تا 2020 و اسلکور که (معمولا تا ده سال از نسخه هاش پشتیبانی میکنه) انخاب های خوبی هستند برای KDE4. هرچند کوبونتو 14.04 هم تا 19.04 زندست.
ممنون از راهنمایی های دوستان ، فک کنم مشکل حل شد.

آفلاین Nelliel

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #13 : 04 تیر 1395، 02:04 ب‌ظ »
برای نسخه های جاری الان بیشترین زمان پشتیبانی برای سوسه اینترپرایس هست تا 2027 ، بعد سنت او اس تا 2024 ، و ....

به نظرم منطقی میاد که به جای پشتیبانی بینهایت ، پشتیبانی بلند مدت باشه تا زمان رسیدن تاریخ مصرف بسته ، یادمه زمانی عاشق KDE3 بودم روی کناپیکس 4 ، سالها بعدش روی اوبونتو 12.04 نصبش کردم اما دیگه کارایی برام نداشت ، پس اگه چیزی رو که دوست دارم به قول معروف رسش و بکشم اونوقت خودم میرم سراغ بعدیش ، نه اینکه هنوز کارم با این تموم نشده جدیدترش زورکی بیاد جاش .... ، با این تفاسیر دبیان 8 که تا 2020 و اسلکور که (معمولا تا ده سال از نسخه هاش پشتیبانی میکنه) انخاب های خوبی هستند برای KDE4. هرچند کوبونتو 14.04 هم تا 19.04 زندست.
ممنون از راهنمایی های دوستان ، فک کنم مشکل حل شد.

ما همچین توزیعی ندارم چون نیازی بهش نبوده! البته شما می‌تونی KDE 4 را داشته باشی اما خب توزیعی که فقط KDE4 بده و آپدیت بقیه ی نر‌م‌افزارها نداریم!

دو راه داری:

1- بری بسته‌های KDE4 را از سورس کامپایل کنی روی هر توزیعی می‌خوای!

2- یه توزیع با فلسفه‌ی خودت بسازی!

آفلاین Vahid_PC

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #14 : 04 تیر 1395، 02:22 ب‌ظ »
عالی ، خیلی ممنون ، این به ذهنم نرسیده بود که میتونم بسته هاش رو از سورس کامپایل کنم ، با اینکه ممکنه دردسر داشته باشه اما میارزه.