انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: قضیه درایور تو اوبونتو چه جوریاس؟  (دفعات بازدید: 3165 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین tafa9001

• Newbie
  • *
  • ارسال: 7
قضیه درایور تو اوبونتو چه جوریاس؟
« : 30 اردیبهشت 1389، 12:11 ق‌ظ »
آیا میشه درایوری رو که توی ویندوز نصب شده رو برداشت و برای اوبونتو از نو نوشت ؟
یا باید حتما کارخونش درایور لینوکس رو ارایه بده ؟

آفلاین .:::_| Smart Boy |_:::.

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 397
  • براي بهره‌مند شدن از آزادي بايد خود را مهار كنيم.
پاسخ به: قضیه درایور تو اوبونتو چه جوریاس؟
« پاسخ #1 : 30 اردیبهشت 1389، 12:18 ق‌ظ »
آیا میشه درایوری رو که توی ویندوز نصب شده رو برداشت و برای اوبونتو از نو نوشت ؟
یا باید حتما کارخونش درایور لینوکس رو ارایه بده ؟
سلام
من شنيدم از طريق مهندسي معكوس نرم افزار مي شه. ولي كاره بسيار سختيه چون اگه اسمبلي كار كرده باشيد مي دونيد كه decompile يه فايل اجرايي به خصوص در مورد درايورها كه اصولا بزرگ هم هستند شامل هزاران خط كد اسمبلي هست.
عیب رندان مـکن ای زاهد پاکیزه سـرشت     کـه گناه دگــران بر تــو نخواهند نوشت
من اگر خوبــم اگر بــد تو برو خود را باش     هر کسی آن درود عاقبت کار که کشت

آفلاین tafa9001

• Newbie
  • *
« پاسخ #2 : 30 اردیبهشت 1389، 01:01 ق‌ظ »
من که نفهمیدم !
مهندشی معکوس دیگه چه صیغه ایه ؟

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #3 : 30 اردیبهشت 1389، 01:24 ق‌ظ »
من که نفهمیدم !

به زبان ساده:
وقتی می خوایم یه نرم‌افزار جدید بنویسیم شروع به نوشتن کد اون نرم افزار می کنیم و نهایتا اون کد رو کامپایل می کنیم و یه فایل اجرایی به دست می آریم که همون نرم افزار ماست. حالا در مهندسی معکوس نرم‌افزار فایل اجرایی یه نرم‌افزار که تولید شده رو داریم و می آییم توسط دیکامپایل (decompile) کردن اون و بررسی کدهای اسمبلی بدست آمده نرم افزار رو به زبان های دیگه برنامه نویسی بازنویسی می کنیم. به همین سختی... ;)

آفلاین سعید رسولی

• ilius, saeedgnu
  • عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1543
« پاسخ #4 : 30 اردیبهشت 1389، 09:44 ق‌ظ »
من که نفهمیدم !

به زبان ساده:
وقتی می خوایم یه نرم‌افزار جدید بنویسیم شروع به نوشتن کد اون نرم افزار می کنیم و نهایتا اون کد رو کامپایل می کنیم و یه فایل اجرایی به دست می آریم که همون نرم افزار ماست. حالا در مهندسی معکوس نرم‌افزار فایل اجرایی یه نرم‌افزار که تولید شده رو داریم و می آییم توسط دیکامپایل (decompile) کردن اون و بررسی کدهای اسمبلی بدست آمده نرم افزار رو به زبان های دیگه برنامه نویسی بازنویسی می کنیم. به همین سختی... ;)
این کار شبیه کرک کردن هست! کرک نوعی مهندسی معکوس هست، اما هر مهندسی معکوس، کرک نیست!
من فکر نمی‌کنم از اون روش استفاده کنن، فکر می‌کنم ورودی‌های مختلفی به یک سخت‌افزار خاص می‌دن و خروجی‌ش (پاسخش به اون ورودی‌ها) رو با دقت بررسی می‌کنن و به این ترتیب سعی می‌کنن طرز رفتار اون سخت‌افزار رو کشف کنن و بر اساس اون، یک درایور آزاد براش بنویسن.

مهندسی معکوس فقط مختص کرک، و درایورنویسی برای سخت‌افزار نیست. برای کشف کردن فرمت فایل‌ها (که فرمتش آزاد نیست) هم استفاده میشه مثلاً خودم توی PyGlossary برای لود کردن فایل‌های BGL (دیتابیس‌های بابیلون) مجبور شدم از مهندسی معکوس استفاده کنم (بایت‌های فایل باینری BGL و دیتابیس decode شده‌ش رو دقیق بررسی کنم و سعی کنم به معناشون پی ببرم و موتور decode کردنش رو به تدریج اصلاح کنم)، تازه قبل از من هم دو نفر روی BGL مهندسی معکوس کرده بودن و من کار اون‌ها رو ادامه دادم ولی هنوزم که هنوزه پشتیبانی از BGL کامل کامل نشده!!
مهندسی معکوس واقعاً کار سختیه!! به همین دلیل فرمت‌های آزاد و استانداردهای آزاد، اهمیتشون کمتر از نرم‌افزارهای آزاد نیست.
« آخرین ویرایش: 30 اردیبهشت 1389، 09:52 ق‌ظ توسط سعید رسولی (ilius) »

آفلاین ellvllan

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 425
« پاسخ #5 : 30 اردیبهشت 1389، 11:16 ق‌ظ »
خیلی آموزنده بود
ممنون

آفلاین tafa9001

• Newbie
  • *
« پاسخ #6 : 04 خرداد 1389، 04:54 ب‌ظ »
دوستان ممنون

سه تا سوال دیگم دارم :
اول اینکه در اینجا
http://wiki.ubuntu.ir/DirectXonwine
نحوه نصب دایرکت اکس رو گفته و تو اون از چند تا فایل dll استفاده کرده سوال من اینه که آیا میشه درایورهای ویندوز رو با روشی شبیه به این تو اوبونتو نصب کرد ؟
و سوال دومم اینه که اگه سی دی یا دی وی دی  درایوری رو که برای لپ تاپ داریم رو تو اینترنت منتشر کنیم آیا لینوکس کارا میتونن از رو اونا درایور لینوکس رو در بیارن یا حتما باید مهندسی معکوس بشه ؟ ؟
ضمنا این مهندسی معکوس و درست کردن درایور رو چه جوری میشه یاد گرفت و درایور رو درست کرد ؟
ممنون میشم اگه جوابم رو بدید

« آخرین ویرایش: 04 خرداد 1389، 05:06 ب‌ظ توسط tafa9001 »

آفلاین سعید رسولی

• ilius, saeedgnu
  • عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1543
« پاسخ #7 : 04 خرداد 1389، 08:28 ب‌ظ »
اول اینکه در اینجا
نحوه نصب دایرکت اکس رو گفته و تو اون از چند تا فایل dll استفاده کرده سوال من اینه که آیا میشه درایورهای ویندوز رو با روشی شبیه به این تو اوبونتو نصب کرد ؟
نخیر!
درایور به کرنل سیستم‌عامل وابسته‌س! حتی درایور باینری برای یک کرنل یونیکس مثلا FreeBSD رو نمیشه توی لینوکس استفاده کرد. مگه اینکه سورس‌ش موجود باشه و پورت بشه. یا اینکه از صفر from scratch با مهندسی معکوس نوشته بشه!

و سوال دومم اینه که اگه سی دی یا دی وی دی  درایوری رو که برای لپ تاپ داریم رو تو اینترنت منتشر کنیم آیا لینوکس کارا میتونن از رو اونا درایور لینوکس رو در بیارن یا حتما باید مهندسی معکوس بشه ؟ ؟
نخیر! اگه به این راحتی بود که همهٔ سخت‌افزارها درایور لینوکسی داشتن!

ضمنا این مهندسی معکوس و درست کردن درایور رو چه جوری میشه یاد گرفت و درایور رو درست کرد ؟
کار خیلی سخت و طاقت‌فرسایی هست و به برنامه‌نویسی سطح‌پایین (با C و اسمبلی) و الکترونیک قوی و به مقدار کافی هوش بالا نیاز داره (این آخری رو ایشالا دارید ولی بقیه رو فکر نمی‌کنم) بهتره بی‌خیالش بشید.  ;)
« آخرین ویرایش: 05 خرداد 1389، 09:00 ق‌ظ توسط سعید رسولی (ilius) »

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #8 : 04 خرداد 1389، 10:44 ب‌ظ »
ممنون میشم اگه جوابم رو بدید

سلام  :)
به یاری خدا من تصمیم دارم یه آموزش اسمبلی و موراد وابسته به اون رو تو فروم شروع کنم...
به زودی ان‌شاالله...

آفلاین ellvllan

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 425
« پاسخ #9 : 04 خرداد 1389، 11:14 ب‌ظ »
نقل‌قول
سلام  Smiley
به یاری خدا من تصمیم دارم یه آموزش اسمبلی و موراد وابسته به اون رو تو فروم شروع کنم...
به زودی ان‌شاالله...
منتظریم ....

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #10 : 04 خرداد 1389، 11:25 ب‌ظ »
الان در حال جمع آوری مطالب جلسات هستم تا وقتی به جلسه‌ی پنجم رسید غیب نشم و تاپیک متوقف بشه...  ;D

آفلاین heresh

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 968
« پاسخ #11 : 06 خرداد 1389، 08:32 ق‌ظ »
نقل‌قول
اول اینکه در اینجا
اینی که اینجا گفته داره از نرم‌افزار واین استفاده می‌کنه که این برنامه شبیه‌ساز محیط ویندوز، برای اجرای برنامه‌های ویندوزیه. directX درایور سخت‌افزاری مثل درایور کارت گرافیکی و مودم و ... نیست. و نمیشه درایوری رو تو واین نصب کرد که لینوکس ازش استفاده کنه.

نقل‌قول
نقل‌قول
کار خیلی سخت و طاقت‌فرسایی هست و به برنامه‌نویسی سطح‌پایین (با C و اسمبلی) و الکترونیک قوی و به مقدار کافی هوش بالا نیاز داره (این آخری رو ایشالا دارید ولی بقیه رو فکر نمی‌کنم) بهتره بی‌خیالش بشید.  Wink
کار نشد که نداره، حالا یکی پیدا شده که به این کار علاقه‌مند شده، شما چرا منصرفش می‌کنید ;) شاید این جرقه‌ای باشه که رو جریان زندگی دوستمون تاثیر بزاره و بره تو کار نوشتن درایور :o چند وقت دیگه هم بهش می‌گیم درایور مودم‌ دیال‌آپ بنویسه یه ملت شاد شن! مگه بده.