انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: چند مشکل با اوبونتو 16.04  (دفعات بازدید: 1412 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین NewBot

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 59
  • Ubuntu 16.04
    • آپلود
چند مشکل با اوبونتو 16.04
« : 24 امرداد 1395، 08:12 ب‌ظ »
سلام سخته نباشید
مشکلاتی که بعد از نصب 16.04 دارم و توی نسخه 14.04 ندیده بودم همچین مشکلی.
مشکل اول اینکه زمانی که در صفحه lock هستم نمیتونم زبان عوض کنم و این باگ اینجا گزارش شده ولی نتونستم راه حلش رو پیدا کنم اینجا ممنون میشم راهنماییم کنید
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/gnome-screensaver/+bug/1244548

مشکل بعدی اینکه یکم که کار میکنم و لپ تاپ زیاد روشن باشه و چندبار بخاطر زمان بیکاری قفل میشه صفحه بعد از ورود اشاره گر اشتباه کار میکنه یعنی اگه بخوام یه گزینرو انتخاب کنم باید اشاره گر رو یکم بالاتر ببرم تا بتونم روش کلیک کنم  :o
مثلا اگه فایرفاکس اینجوری بشه بازو بستش کنم حل میشه یا برنامه های دیگه که اذیت میده و نمیدونم چیکارش کنم و اصلا چی جستجو کنم برای این مشکل.
یه مورد دیگه اینکه مشخصات کارت گرافیکی وقتی میزنم فقط اینو میاره
lspci -nn | grep VGA
00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation Haswell-ULT Integrated Graphics Controller [8086:0a16] (rev 09)
کارت گرافیکی amd پس کوش؟ خودم فکر میکنم باید درایور نصب کنم نمیدونم آخه توی 14.04 مینوشت اسم اونو هم فکر کنم  :o
اینم عکس از قسمت additional drivers گفتم شاید بشه چیزی فهمید

دسکتاپ هم که همون دیفالته یونیتی هست و دستکاری نکردم.

ممنون از شما.
« آخرین ویرایش: 01 شهریور 1395، 06:31 ب‌ظ توسط NewBot »

آفلاین NewBot

• Jr. Member
  • *
  • Ubuntu 16.04
    • آپلود
پاسخ : چند مشکل با اوبونتو 16.04
« پاسخ #1 : 25 امرداد 1395، 01:01 ق‌ظ »
و یه چیز جالب که فکر کنم ربط داره به اینا و شاید به حلش کمک کنه
وقتی زبان رو فارسی باشه توی برنامه ها shortcut ها کار نمیکنه مثلا نمیتونم ctrl+v بزنم چون روی زبان فارسیه
البته روی بعضی برنامه ها مثلا mysql workbench و eclipse اینجوریه  ](*,)

آفلاین Sosha

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 689
  • Only Ubuntu <3
    • نوشته های یک دوستدار گنو
« پاسخ #2 : 25 امرداد 1395، 06:12 ق‌ظ »
منم یه چنتا مشکل رو اینجا بگم:
۱. این که منم زبان اوبونتوم فارسیِ. صفحه که قفل شه و بعد اسکرین خاموش شه، باز بیام پای رایانه خوب موس رو تکون بدم صفحه روشن میشه. تا اینجا مشکلی نیست. مشکل اونجایی که زبانم اگه فارسی باشه با گزینه alt + shift بخوام زبانم رو عوض کنم صفحه می پره و سیاه میشه و معمولا بعد از مدتی درست میشه. برای این که اینجوری نشه مجبورم با موس برم روی زبان و زبان مورد نظرمو انتخاب کنم تا مشکلی پیش نیاد.
۲. سیستم رو که روشن می کنم تا چندین دقیقه shortcut key هام کار نمی کنن. و در بعضی از موارد هم که کار نمی کنن بعد از چند دقیقه یهو هر shortcut key رو که زده بودم فعال میشه:|

اشتباه نکنم این مشکل ها بعد از بروز رسانی به 16.04.1 پیش اومده باشه.

آقای بهزادی شاید بتونن پاسخ به این سوالا بدن چون ایشون هم ابونتو فارسی داره...
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش برو خدا رو شکر کن که با دمپایی نیومدم سراغت!

آفلاین Ma$oud

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 293
« پاسخ #3 : 25 امرداد 1395، 11:45 ق‌ظ »
آپدیت کردین اوبونتو رو؟ (apt-get upgrade)
با آپدیت اوبونتو احتمالا باید حل بشه مشکلاتتون  :)

آفلاین NewBot

• Jr. Member
  • *
  • Ubuntu 16.04
    • آپلود
« پاسخ #4 : 25 امرداد 1395، 06:38 ب‌ظ »
بله تا الان چندبار آپدیت هایی اومده که زدم ولی حل نشده.
تو صفحه قفل که هستم وقتی رو زبان فارسی باشه shortcut بزنم یه لحظه دسکتاپ میاد سریع برمیگرده صفحه لاک و زبان هم تغییر نمیکنه :|

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19704
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #5 : 26 امرداد 1395، 12:21 ق‌ظ »
کارت گرافیکی amd پس کوش؟ خودم فکر میکنم باید درایور نصب کنم نمیدونم آخه توی 14.04 مینوشت اسم اونو هم فکر کنم  :o
در قدیم این کارت توسّط راه‌انداز آزاد به خوبی شناخته نمی‌شد و برای همین باید از این‌جا راه‌انداز انحصاری رو نصب می‌کردین. در اوبونتو ۱۶.۰۴، راه‌انداز آزاد به خوبی از پس مدیریت کارت گرافیک برمی‌آد و در نتیجه چیزی برای نصب نیست.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Sosha

• High Sr. Member
  • *
  • Only Ubuntu <3
« پاسخ #6 : 26 امرداد 1395، 08:24 ق‌ظ »
بله کاملا بروز!
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش برو خدا رو شکر کن که با دمپایی نیومدم سراغت!

آفلاین Sosha

• High Sr. Member
  • *
  • Only Ubuntu <3
« پاسخ #7 : 26 امرداد 1395، 08:25 ق‌ظ »
تو صفحه قفل که هستم وقتی رو زبان فارسی باشه shortcut بزنم یه لحظه دسکتاپ میاد سریع برمیگرده صفحه لاک و زبان هم تغییر نمیکنه :|
دقیقا واسه منم همینجوریِ!

آفلاین s1mpleworld

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 309
« پاسخ #8 : 26 امرداد 1395، 08:35 ق‌ظ »
سلام سخته نباشید
مشکلاتی که بعد از نصب 16.04 دارم و توی نسخه 14.04 ندیده بودم همچین مشکلی.
مشکل اول اینکه زمانی که در صفحه lock هستم نمیتونم زبان عوض کنم و این باگ اینجا گزارش شده ولی نتونستم راه حلش رو پیدا کنم اینجا ممنون میشم راهنماییم کنید
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/gnome-screensaver/+bug/1244548

مشکل بعدی اینکه یکم که کار میکنم و لپ تاپ زیاد روشن باشه و چندبار بخاطر زمان بیکاری قفل میشه صفحه بعد از ورود اشاره گر اشتباه کار میکنه یعنی اگه بخوام یه گزینرو انتخاب کنم باید اشاره گر رو یکم بالاتر ببرم تا بتونم روش کلیک کنم  :o
مثلا اگه فایرفاکس اینجوری بشه بازو بستش کنم حل میشه یا برنامه های دیگه که اذیت میده و نمیدونم چیکارش کنم و اصلا چی جستجو کنم برای این مشکل.
یه مورد دیگه اینکه مشخصات کارت گرافیکی وقتی میزنم فقط اینو میاره
lspci -nn | grep VGA
00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation Haswell-ULT Integrated Graphics Controller [8086:0a16] (rev 09)

دسکتاپ هم که همون دیفالته یونیتی هست و دستکاری نکردم.

ممنون از شما.

درود

در ارتباط با جواب سوال مربوط به کارت گرافیک: در اخبار پیشاپیش گفته شده بود که اوبونتو 16.04 از درایور غیر آزاد AMD پشتیبانی (رسمی) نخواهد کرد. دلیل این اتفاق نیز به علت این بوده که ubuntu 16.04 با نسخه ی جدید xorg ارایه شده بود که در لحظه ی انتشار نسخه ی جدید ubuntu،درایور غیر آزاد AMD با نسخه ی جدید xorg (نسخه ی  xorg 1.18)هماهنگی نداشت (برای نسخه 1.18 نیاز بود تمامی درایور های کارت گرافیک برای چیپ های مختلف برای پشتیبانی از این ویژگی به روز رسانی شوند، که AMD اعلام کرد در درایور غیر آزاد خودش یعنی fglrx از xorg 1.18 پشتیبانی نخواهد کرد، تا زمان پشتیبانی fglrx از xorg 1.18 نصب این درایور بر روی توزیع هایی که از xorg 1.18 استفاده میکنند با دردسر همراه خواهد بود، در حال حاظر توزیع هایی که از درایور غیر آزاد AMD پشتیبانی می کنند از نسخه ی xorg 1.17 استفاده می کنند)

به عنوان نکته: درایور فعلی موجود در کرنل amdgpu نام داره. Amd در حال کار بر روی یک درایور غیر آزاد به نام amdgpu-pro هستش که برخی قابلیت هایی که amdgpu پشتیبانی نمی کنه مانند opengl 4.5 در اون درایور وجود داره. این درایور تعداد کارت های خاصی رو پشتیبانی میکنه. در حال حاظر نسخه ی بتا هستش و پس از پایدار شدن احتمالا در مخازن توزیع ها، از جمله اوبونتو، دیده خواهد شد. پس به نحوی fglrx مرده تلقی میشه. می تونین نسخه ی بتای amdgpu-pro رو دانلود کنید. ( حتما قبل از دانلود و نصب، لیست کارت های پشتیبانی شده رو چک کنید. Amdgpu-pro قرار نیست تمامی کارت گرافیک هارا پشتیبانی کند)

به هر حال، در صورتی که برای محاسبات نیاز به درایور غیر آزاد AMD دارید (و نیاز به امکاناتی مانند openCL و یا openGL 4.5 دارید که در درایور آزاد پشتیبانی نمی شود) و یا قصد دارین از تمامی قدرت کارت گرافیک برای بازی استفاده کنید و قصد نصب دستی رو ندارید، می تونین از ubuntu 14.04 (و یا سایر توزیع ها) استفاده کنید. (البته این روش موقت هستش چون توزیع ها تک به تک xorg را به 1.18 ارتقا دادند و قرار نیست تا ابد منتظر amd بمانند که fglrx را با xorg 1.18 سازگار کند. ممکنه از لینوکس برای انجام محاسبات برای فعالیت شغلیتون استفاده می کنین در اینصورت استفاده از fglrx و توزیع های متناسب با نسخه های قبلی xorg قابل توجیه خواهد بود)

موفق باشید
« آخرین ویرایش: 26 امرداد 1395، 11:36 ق‌ظ توسط s1mpleworld »
با افتخار قدرت گرفته از Fedora 32

آفلاین NewBot

• Jr. Member
  • *
  • Ubuntu 16.04
    • آپلود
« پاسخ #9 : 30 امرداد 1395، 12:44 ق‌ظ »
ممنون از پاسخ دوستان

در رابطه با مشکل shortcut هم دیروز یک آپدیت اومد و مشکل حل شد .....  \\:D/ \\:D/ \\:D/ \\:D/ \\:D/
« آخرین ویرایش: 30 امرداد 1395، 12:47 ق‌ظ توسط NewBot »

آفلاین Sosha

• High Sr. Member
  • *
  • Only Ubuntu <3
« پاسخ #10 : 31 امرداد 1395، 08:38 ق‌ظ »
ممنون از پاسخ دوستان

در رابطه با مشکل shortcut هم دیروز یک آپدیت اومد و مشکل حل شد .....  \\:D/ \\:D/ \\:D/ \\:D/ \\:D/
newbot جان، خوبه که مشکات حل شده. ولی ایکاش میگفتی چجوری!
خیلی ها از جمله من مشکل تو رو داریم خوش حال میشم بگی چجوری مشکلت رو حل کردی.

آفلاین Sosha

• High Sr. Member
  • *
  • Only Ubuntu <3
پاسخ : چند مشکل با اوبونتو 16.04 (حل شد...)
« پاسخ #11 : 31 امرداد 1395، 08:39 ق‌ظ »
البته اینو بگم مشکل من با بروز کردن هنوز حل نشده!
فقط بروز کردی همین؟

آفلاین NewBot

• Jr. Member
  • *
  • Ubuntu 16.04
    • آپلود
پاسخ : چند مشکل با اوبونتو 16.04 (حل شد...)
« پاسخ #12 : 01 شهریور 1395، 06:30 ب‌ظ »
سلام اون روز که این پستو ویرایش کردم یه حل شد ، واقعا حل شده بود و زبانو میشد تغییر داد ولی از فرداش دوباره مشکل دارم باهاش
الان دیگه مشکل بهم خودن صحفه یه لحظه که دستکاپ نشون میده نیست.
مشکل اینه خیلی خیلی خیلی خیلی سریع زبان تغییر میکنه و دوباره برمیگرده به همون فارسی
مثلا انگلیسی باشه بزنی میشه فارسی
ولی وقتی فارسی شد میزنی انگلیسی بشه shortcut  ، نمیشه و خیلی سریع میره او EN بعد دوباره میاد رو FA

آفلاین NewBot

• Jr. Member
  • *
  • Ubuntu 16.04
    • آپلود
« پاسخ #13 : 01 شهریور 1395، 06:32 ب‌ظ »
ممنون از پاسخ دوستان

چجوریش این بود که آپرست اومد و زدم آپدیت
قبلش هم آپدیت میومدا ولی اونروز یه آپدیت اومد که این مشکل یجورایی حل شده بود ولی دوباره خراب شد خود به خود
درواقع اینجوری بگم مشکل تغییر کرد و حل نشده بود

آفلاین Sosha

• High Sr. Member
  • *
  • Only Ubuntu <3
« پاسخ #14 : 02 شهریور 1395، 08:04 ب‌ظ »
ممنون از پاسخ دوستان

چجوریش این بود که آپرست اومد و زدم آپدیت
قبلش هم آپدیت میومدا ولی اونروز یه آپدیت اومد که این مشکل یجورایی حل شده بود ولی دوباره خراب شد خود به خود
درواقع اینجوری بگم مشکل تغییر کرد و حل نشده بود
برای من حتی بعضی اوقات بعد از lock میانبر هام اصلا کار نمی کنه. بعد درست میشه خود به خود...
مشکل جدی نیست ولی رو اعصابه...