انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: نصب اوبونتو و اوپن‌سوزه در کنارهم  (دفعات بازدید: 1205 بار)

0 کاربر و 7 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Reza Banivakil

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 52
  • KArch
نصب اوبونتو و اوپن‌سوزه در کنارهم
« : 21 شهریور 1395، 10:49 ب‌ظ »
دوستان من میخوام دو تا توزیع کنار هم نصب کنم. یکی اوبونتو و یکی اوپن‌سوزه. میخوام که پارتیشن های home , efi , swap بین‌شون مشترک باشه و خب پارتیشن ریشه‌شون جدا از هم باشه، آیا میتونم دو تا ریشه داشته باشم؟ چجوری؟ آیا حتما باید پارتیشن های ریشه رو توی دو تا LVM جداگانه بزارم؟

پی نوشت: لطفا نپرسید که هدفم از انجام اینکار چیه.
We do "What we do" not because they are easy but because they are hard

آفلاین koosha

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 734
پاسخ : نصب اوبونتو و اوپن‌سوزه در کنارهم
« پاسخ #1 : 21 شهریور 1395، 11:02 ب‌ظ »
آره . دوتا پارتیشن جدا درست میکنید که هر کدوم ریشه ی یک توزیع هستند .
GNU/Linux
Debian8
I3 WM

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
« پاسخ #2 : 21 شهریور 1395، 11:10 ب‌ظ »
من نمی‌پرسم که هدفت چی هست ولی اگه بعدن سیستم قاط زد، تعجب نکن.

آفلاین s1mpleworld

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 309
« پاسخ #3 : 21 شهریور 1395، 11:41 ب‌ظ »
درود

دوست عزیز بهتر است در توضیحات اشاره میکردید قصد دارید کدامیک را ابتدا نصب کنید. هرچند آنچنان تفاوتی نخواهد کرد اما میتواند توضیحات آتی را کوتاهتر کند
با افتخار قدرت گرفته از Fedora 32

آفلاین Reza Banivakil

• Jr. Member
  • *
  • KArch
« پاسخ #4 : 21 شهریور 1395، 11:47 ب‌ظ »
درود

دوست عزیز بهتر است در توضیحات اشاره میکردید قصد دارید کدامیک را ابتدا نصب کنید. هرچند آنچنان تفاوتی نخواهد کرد اما میتواند توضیحات آتی را کوتاهتر کند

اول اوبونتو رو نصب کنم و بعد اوپن‌سوزه.

آفلاین s1mpleworld

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #5 : 22 شهریور 1395، 12:21 ق‌ظ »
درود

اول اوبونتو رو نصب کنم و بعد اوپن‌سوزه.

درود

استفاده از swap مشترک مانعی ندارد.

نکته ی خوب اینجاست که شما از بوت EFI استفاده میکنید. لذا نصب دو توزیع در کنار یکدیگر مشکلی برای بوت آنها به وجود نمی آید. اگر پارتیشن efi شما برای ذخیره ی کدهای بوت هر دو توزیع جا داشته باشد میتوانید efi را مشترک بگذارید. اگر هم فضای کافی برای پارتیشن efi در اختیار نبود میتوانید پارتیشن efi جدا بسازید به بوت هیچکدام هم آسیب نمیرسد! اگر هم قصد حذف یک توزیع را داشتید با فرمت درایو جداگانه ی efi (با فرض جدا کردن درایو های efi) و یا حذف پوشه ی توزیع مورد نظر در درایو efi تنظیمات بوت پاک میشوند. (از نظر عملی چند پارتیشن efi ایرادی ندارد اما توصیه نمیشود)

اما پارتیشن home: پارتیشن home فقط حاوی document ها و music ها و فایل های شخصی نیست. این پوشه حاوی برخی پوشه های مخفی سایر برنامه ها نیز هست. به عنوان مثال SMplayer تنظیمات خود را در home در پوشه ی مخفی .config ذخیره خواهد کرد. لذا اگر چند نسخه از این برنامه را در توزیع های مختلف با home یکسان داشته باشید ممکن است نرم افزار دچار ایراد شود. اختلاف زمانی بیشتر خواهد شد که از میزکار مانند KDE برای دسک تاپ استفاده میکنید به علت اینکه این میزکار ها فایل های config بسیاری در پوشه ی home هر کاربر میسازند و حتی اگر نسخه ی kde در دو توزیع یکسان باشد (که چنین نیست) اختلاف این config ها شما را دچار دردسر خواهد کرد. بهتر است home کاملا جدا باشد. اگر نیاز دارید به فایل های شخصی موجود در home توزیع دیگر دسترسی داشته باشید بهتر است در یک پارتیشن جداگانه آن را ماونت کنید.

به هر حال عذرخواهی بنده را بپذیرید. ابتدا تصور کردم شما قصد دارید سیستم عامل را در حالت legacy (بدون uefi) نصب کنید که از شما سوال نمودم کدام سیستم عامل را قصد دارید ابتدا نصب کنید. با نصب efi تفاوتی نخواهد کرد کدامیک زودتر نصب شوند و تاثیری بر یکدیگر ندارند

« آخرین ویرایش: 22 شهریور 1395، 12:23 ق‌ظ توسط s1mpleworld »

آفلاین Reza Banivakil

• Jr. Member
  • *
  • KArch
« پاسخ #6 : 22 شهریور 1395، 01:14 ق‌ظ »

درود

نکته ی خوب اینجاست که شما از بوت EFI استفاده میکنید. لذا نصب دو توزیع در کنار یکدیگر مشکلی برای بوت آنها به وجود نمی آید. اگر پارتیشن efi شما برای ذخیره ی کدهای بوت هر دو توزیع جا داشته باشد میتوانید efi را مشترک بگذارید. اگر هم فضای کافی برای پارتیشن efi در اختیار نبود میتوانید پارتیشن efi جدا بسازید به بوت هیچکدام هم آسیب نمیرسد! اگر هم قصد حذف یک توزیع را داشتید با فرمت درایو جداگانه ی efi (با فرض جدا کردن درایو های efi) و یا حذف پوشه ی توزیع مورد نظر در درایو efi تنظیمات بوت پاک میشوند. (از نظر عملی چند پارتیشن efi ایرادی ندارد اما توصیه نمیشود)

اما پارتیشن home: پارتیشن home فقط حاوی document ها و music ها و فایل های شخصی نیست. این پوشه حاوی برخی پوشه های مخفی سایر برنامه ها نیز هست. به عنوان مثال SMplayer تنظیمات خود را در home در پوشه ی مخفی .config ذخیره خواهد کرد. لذا اگر چند نسخه از این برنامه را در توزیع های مختلف با home یکسان داشته باشید ممکن است نرم افزار دچار ایراد شود. اختلاف زمانی بیشتر خواهد شد که از میزکار مانند KDE برای دسک تاپ استفاده میکنید به علت اینکه این میزکار ها فایل های config بسیاری در پوشه ی home هر کاربر میسازند و حتی اگر نسخه ی kde در دو توزیع یکسان باشد (که چنین نیست) اختلاف این config ها شما را دچار دردسر خواهد کرد. بهتر است home کاملا جدا باشد. اگر نیاز دارید به فایل های شخصی موجود در home توزیع دیگر دسترسی داشته باشید بهتر است در یک پارتیشن جداگانه آن را ماونت کنید.

به هر حال عذرخواهی بنده را بپذیرید. ابتدا تصور کردم شما قصد دارید سیستم عامل را در حالت legacy (بدون uefi) نصب کنید که از شما سوال نمودم کدام سیستم عامل را قصد دارید ابتدا نصب کنید. با نصب efi تفاوتی نخواهد کرد کدامیک زودتر نصب شوند و تاثیری بر یکدیگر ندارند

خیلی ممنون. مثل همیشه توضیحات‌تون کامل و عالی بود. \\:D/

آفلاین sasha1360

• Newbie
  • *
  • ارسال: 20
« پاسخ #7 : 29 مهر 1395، 11:20 ق‌ظ »
دوستان سلام :

چون دیدم تاریخ این انجمن قدیمی نشده گفتم تو همینجا سوالم را بپرسم

من یه هارد 250 را برداشتم و یک درایو swap ساختم
3 تا درایو 30 برای نصب ۳ تا توزیع لینوکس
بقیه را هم برای home گذاشتم

sda1===swap
sda5===ubuntu
sda6===none
sda7===none
sda8===home

خب اوبونتو را نصب کردم بدون مشکل نصب شد ولی زمانی که می خوام Opensuse را نصب کنم روی sda6 میگه که نمی شه
راستش هیچ گونه اطلاعاتی در مورد grub و boot/ ندارم و اطلاعاتم هم اصلا در حد شما دوستان نیست مدت زیادی هم هست که با اوبونتو کار کردم ولی همیشه 1 توزیع لینوکس داشتم
امکانش هست من رو به صورت تکنیکالی راهنمایی کنید؟؟
توضیحات کلی در تمام سایتهای لینوکسی هست ولی به صورت ریز توضیحی ندادند همه ویدیو هایی هم که دیدم یه سرش ویندوز بوده من خیلی وقتی هست که اصلا صفحه ویندوز را ندیدم

اگر اشتباه نکنم من باید یه درایو boot/ بسازم درسته؟؟؟
حجمش را هم برای اینکه هیچ مشکلی نباشه می زارم 1 GB؟؟؟

تا اینجاش درسته؟؟ یا اصلا احتیاجی به اون هم نیست؟؟
راستش انقدر تو سایتهای مختلف مطالب مختلف دیدم که حسابی گیج شدم...:)))

ممنون می شم راهنماییم کنید

ارادتمند وحید

آفلاین s1mpleworld

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #8 : 29 مهر 1395، 11:48 ق‌ظ »
دوستان سلام :

چون دیدم تاریخ این انجمن قدیمی نشده گفتم تو همینجا سوالم را بپرسم

من یه هارد 250 را برداشتم و یک درایو swap ساختم
3 تا درایو 30 برای نصب ۳ تا توزیع لینوکس
بقیه را هم برای home گذاشتم

sda1===swap
sda5===ubuntu
sda6===none
sda7===none
sda8===home

خب اوبونتو را نصب کردم بدون مشکل نصب شد ولی زمانی که می خوام Opensuse را نصب کنم روی sda6 میگه که نمی شه
راستش هیچ گونه اطلاعاتی در مورد grub و boot/ ندارم و اطلاعاتم هم اصلا در حد شما دوستان نیست مدت زیادی هم هست که با اوبونتو کار کردم ولی همیشه 1 توزیع لینوکس داشتم
امکانش هست من رو به صورت تکنیکالی راهنمایی کنید؟؟
توضیحات کلی در تمام سایتهای لینوکسی هست ولی به صورت ریز توضیحی ندادند همه ویدیو هایی هم که دیدم یه سرش ویندوز بوده من خیلی وقتی هست که اصلا صفحه ویندوز را ندیدم

اگر اشتباه نکنم من باید یه درایو boot/ بسازم درسته؟؟؟
حجمش را هم برای اینکه هیچ مشکلی نباشه می زارم 1 GB؟؟؟

تا اینجاش درسته؟؟ یا اصلا احتیاجی به اون هم نیست؟؟
راستش انقدر تو سایتهای مختلف مطالب مختلف دیدم که حسابی گیج شدم...:)))

ممنون می شم راهنماییم کنید

ارادتمند وحید

درود

بهتر بود مشکل خود را در تاپیک مجزا مطرح میکردید. به هر حال امیدوارم این پست را به تاپیک جدیدی انتقال دهند.

لطفا عکس از پیغام خطایی که در هنگام نصب opensuse دریافت میکنید را در اینجا قرار دهید

آفلاین sasha1360

• Newbie
  • *
  • ارسال: 20
« پاسخ #9 : 29 مهر 1395، 11:57 ق‌ظ »
با سپاس

در انجمن جدیدی مطرح کردم

ارادتمند وحید

آفلاین alirizehvandi

• Full Member
  • *
  • ارسال: 100
« پاسخ #10 : 29 مهر 1395، 10:26 ب‌ظ »
دوستان من میخوام دو تا توزیع کنار هم نصب کنم. یکی اوبونتو و یکی اوپن‌سوزه. میخوام که پارتیشن های home , efi , swap بین‌شون مشترک باشه و خب پارتیشن ریشه‌شون جدا از هم باشه، آیا میتونم دو تا ریشه داشته باشم؟ چجوری؟ آیا حتما باید پارتیشن های ریشه رو توی دو تا LVM جداگانه بزارم؟

پی نوشت: لطفا نپرسید که هدفم از انجام اینکار چیه.
بلاخره یه نفر اسم OpenSUSE را به زبان اورد!