انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: سرقت نرم افزار در مقابل سرقت فیلم!  (دفعات بازدید: 16517 بار)

0 کاربر و 5 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین jali316

• Full Member
  • *
  • ارسال: 118
  • ubuntu 16.04
پاسخ : سرقت نرم افزار در مقابل سرقت فیلم!
« پاسخ #15 : 18 مهر 1395، 12:22 ب‌ظ »
در مورد فیلم هم همینطوره. من به شخصه فیلم و موسیقی هم میخرم.
تنها فیلمی که خرید آنلاین گذاشته بود سریال شهرزاد بود رایگان دانلود کردم نگاه کردم دیدم اولش سازندگان بشدت ناراضی از دانلود رایگان هستند بلاخره رفتم هزینه اش رو پرداخت کردم وجدانم راضی شد :)
حالا من دنبال لینکی هستم که بشه هر فیلم وطنی رو خرید کرد و این پول برسه بدست خود سازندگان فیلم،
\********** زندگی یعنی یاد دادن و آموختن ؛ ابونتو یعنی زندگی **********/

آفلاین jali316

• Full Member
  • *
  • ارسال: 118
  • ubuntu 16.04
« پاسخ #16 : 18 مهر 1395، 12:41 ب‌ظ »
این مسائل جزیییات زیادی داه ، در حالی که ما کلی دربارش فکر میکنیم.

-تولید کننده های محتوای دیجیتال خودشون این چیزا رو میدونن و توی حساب کتابشون کپی های غیر مجاز رو هم حساب میکنن

-تو همه دنیا درصدی از مردم از کپی غیر مجاز استفاده میکنن حتی کشورهای توسعه یافته

-درآمد اصلی فیلم فروش در سینما هاست و فروش دیجیتال نوعی درآمد جانبیه

-درآمد اصلی سریال های تلویزیونی شبکه های رسمی مثل نتفلیکسه

-درآمد اصلی بازی های کامپیوتری فروشگاه معتبر دیجیتالی (هک نشده) مثل PSN XLive Steam و....

-درآمد اصلی فروش سیستم عامل ویندوز اول سازمان های دولتی و شرکت ها و شرکت های خصوصی و نهاد ها و شرکت های سخت افزاری تولید کامپونر و... صدتا دیگه و در آخر دونه فروشی به آدم هایی مثل من و شما

-در کل این نوع استفاده چیز معمولیه ، اما اینکه چندتا آدم مثل استارتر تاپیک ، بقیه دوستان و من مدتی به این چیزها فکر میکنیم برمیگرده به خصوصیات رفتاری خودمون که دوست داریم همه چیز درست باشه ، و این خیلی خوبه البته ، اما :
۰
۰
۰
نتیجه ای که از مطالب شما گرفتم مانند این می مونه پراید رو به ما تقریبا ۷۰۰۰$ می فروشن اما به عراقی ها ۸۵۰$ شرکتهای اروپایی و آمریکایی این گونه عمل کنند خدا میدونه مردم شون چه بلایی سرشون میارن
\********** زندگی یعنی یاد دادن و آموختن ؛ ابونتو یعنی زندگی **********/

آفلاین Vahid_PC

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 311
« پاسخ #17 : 18 مهر 1395، 01:23 ب‌ظ »
نقل‌قول
نتیجه ای که از مطالب شما گرفتم مانند این می مونه پراید رو به ما تقریبا ۷۰۰۰$ می فروشن اما به عراقی ها ۸۵۰$ شرکتهای اروپایی و آمریکایی این گونه عمل کنند خدا میدونه مردم شون چه بلایی سرشون میارن

دقیقا موضوع همینه ، یک مثال میزنم ، شرکت گوگل سیستم عامل اولیه اندروید رو خرید ، هزینه هنگفتی براش کرد ، به این اندروید تبدیلش کرد ، کاری کرد که روی بیشتر گوشی های دنیا اندروید نصب باشه ، پشتیبانی قوی براش ایجاد کرد ، زمینه راحتی برای توسعه دهنده ها ایجار کرد با ابزارهای کارآمد ، یک بازار فروش هم ایجاد کرد تا توسعه دهنده ها برنامه ها و بازی هاشون و اونجا بفروشن و در عوض 30 درصد از فروششون رو از حسابشون برداره ، درسته همه اینها انحصار گوگله ولی گوگل این همه کارها رو کرده که سی درصد از توسعه دهنده ها میگیره اونم توی یه بازار حدودا یک میلیارد نفری ، حالا کافه بازار ، هیچ کدوم از این کار ها رو نکرده اما اونم سی درصد میگیره!!!!! اونم توی یه بازار 28 میلیون نفری!!!! ، به اضافه مالیت بر ارزش افزوده ای که مردم باید بدن!!!!! اینه اقتصاد مردم ما ، و همه هم این و قبول دارن و هیچکس هم اعتراضی نمیکنه! ، انحصار ، فلسفه ای که تضادش اعضای این انجمن رو اینجا جمع کرده ، انحصار رو شما میتونید در بازار خودرو ببینید ، و ضررش رو برای جامعه که از لحاظ مالی باید پول دهتا ماشین با کیفیت رو داد یه ماشین فاقد استاندارد ، و از نظر جانی هم سالی حدود بیست هزار کشته داشت ، انحصار در توزیع خدمات موبایل ، انحصار در رسانه تلویزیونی ، و مسایل سیاسی دیگه ، که نتیجش میشه وضعیت امروز زندگی ما ، شاید به یه Mr.Robot نیاز داریم!
من متوسط روزی یه شارژ دوهزار تومنی اگه بگیرم ، حدود 185 تومنش مالیات و عوارض و ... ، هفتادو پنج میلیون نفریم ، میشه روزی سیزده میلیارد و نهصد میلیون تومن ، روی قبض آب بیست هزار تمن مالیات میدیم 20 هزار تومن هزینه دفع ، روی بقیه قبض ها هم همینطور هر کدوم نزدیک بیست هزار تومن ، عوارض شهرداری ، ماشین ، ملک ، مغازه ، و... ، تمام پرداختی ها رو مردم طبق استانداردهای روز دنیا و حتی پیشرفته تر پرداخت میکنیم ، اما دریافتی های مردم !!؟؟!! ، دولت ارئپایی ها از حق توسعه دهندش داخل چیزی که مال شرکت دیگست حمایت میکنه ، اونوقت من حتی حق دسترسی به بازار جهانی رو ندارم ، حالا باید نگران حق پرداخت نشده کپی رایت بازی GTA ام باشم!؟ ، راک استار خودش میدونه چیکار کنه ، اون با کرکی ها و آفلاینی ها کاری نداره میگه اونا میشن تبلیغم برای بیشتر محبوب شدنم و بیشتر فروش کردنم توی نسخه بعدی ، در عوض با ایجاد نسخه آنلاین مردم رو ترغیب و مجبور میکنه برای انجام دادن نسخه آنلاین برن بازی و قانونی تهیه کنن ، اتفاقی که برای هین جریان سریال شهرزاد افتاد و گفتن ، در کل میخوام بگم مشکل از ما نیست که اینجوریه.

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 337
« پاسخ #18 : 18 مهر 1395، 01:26 ب‌ظ »
از این مزرعه به اون مزرعه رفتن فرقی میکنه!؟ کلیت مسئله رو ببین.

یادمه یه پستی خوندم نوشته بود که اتحادیه اروپا از گوگل شکایت کرده گفته تو همش برنامه های پیشفرض میزاری توی اندروید و بازار توسعه دهنده های ما رو خراب کردی دیگه کسی از محصولات اینا نمیخره و .... بعد یکی از هموطنان عزیزمون زیرش نوشته بود خو بابا چیکارش دارین بنده خدا این همه اندروید و درست کرده حالا چارتا برنامم بزاره توش!!!! و خیلی هام این نظر رو تایید میکردن و نظرات مشابه داشتن!!!!!! اونجا فقر فرهنگی رو احساس کردم که ببین اتحادیه اروپا به فکر چیه برای مردمش اونوقت مردم من چجوری درباره اقتصاد فکر میکنن که میگن چون خودش درستش کرده ولش کنین بابا!!!!! این دقیقا مثل این حرفیه که شما زدید دوست عزیز ، چون یکی کرایه مغزش ده برابره باید روی جنسی که قیمتش مشخصه ده برابر بکشه؟!؟؟؟؟؟؟؟ چون یکی کرایه بارش بیشتر شده باید گرونتر بفروشه!!!!؟؟؟؟؟ مشکل همینه دقیقا!
بنده مدت هاست پیگیر اطلاعات اوپراتورها و رگلاتوری هستم ، همراه اول و ایرانس طرح مکالمه رایگان رو کمی بعد از بسته بینهایت رایتل راه اندازی کردن ، برای رایتل ثابت بود یعنی یه هزینه ثابت پرداخت میکردید و یک ماه همه چیز رایگان ، اما اون دوتا طرح پلکانی رو پیاده کردن یعنی ماه اول مثلا دو هزار تومن ماه بعد میشد چهار هزار تومن و .... ، چونکه به ضررشون میشد و از سودشون کم میشد اما رایتل این کار رو نکرد ، تا پارسال که رگلاتوری دستور داد همشون سه ماه طرحاشون و قطع کردن تا بازبینی کنن و .... ، در کل میخام بگم انحصار وجود داره چه در خودرو چه اوپراتور موبایل و چه مسایل دیگه که دقیقا مصداق همون جریان مرغ و دونه پاشیه ، این اشتباه بزرگیه که بگید چون هزینه تولید چیزی بالاست باید پول بیشتری بابتش بدیم ، پراید در عراق هشتصد دلار فروشخه میشه در ایران ده برابر ، چرا اونجا هزینه تولید مهم نیست!؟ سونی هر دستگاه پلی استیشن سه رو با هزینه 800 دلار میساخت اما 499 دلار میفروخت ، در تولیدات بزرگ میلیونی سود در داشتن بازاره چون چرخه تولید همیشه وجود داره پس از سود مالی کم پول هنگفت بدست میاد ، وقتی پیرهنی پنجاه هزار تومن قیمت گذاری میشه ، تمام فروشگاه ها باید اون رو همون پنجاه هزار تومن بفروشن نه یک ریال بیشتر و اگر غیر از اینه مشکل از خود جامعست.
اشتباه نگیرید، من اون مثالی که زدید درباره اندروید رو با شما موافقم! ولی درمورد اپراتورها و... مثال هایی که زدید رو شخصا قبول ندارم و اینم نظر شخصیه.
درمورد پیراهنه اشتباه متوجه شدید، همونطور که گفتم ممکنه هزینه تمام شده یک کالا بیشتر باشه، پس طبیعتا قیمتش میره بالا.
هیچ زمان هیچ شرکتی نمیاد کالایی که واسش گرون تموم شده رو با قیمت ارزونی بفروشه، مثال سونی هم مثال درستی نیست و نباید اینجا بکار بره؛ اونم میگم چرا. بنده دقیق اطلاع ندارم که فرمایش شما صحیح هست یا نه، ولی فرض رو بر این میذاریم که اطلاعات شما موثق باشه و حتما همینطوره، سونی بخاطر انحصاری که داره و اینکه بازی هایی که واسه دستگاهش منتشر میکنه میتونه به سودش برسه. ولی توی موارد دیگه مطمئن باشید اگر سونی هم نمیتونسش سودش رو جبران کنه امکان نداشت همچین حرکتی بزنه!

درمورد اپراتورها هم همون طور که عرض کردم هزینه های که براشون هست متفاوته، البته نمیگم انحصار نیستا هست ولی بحث من سر چیزای دیگس، مثلا تا خیلی وقت سیمکارت همراه اول یک میلیون بود تا ایرانسل اومد با 5هزار تومن دوتا سیمکارت داد!
قیمت هایی که دارن ثابت نیست، یعنی یه رنج قیمت هست. برای همه کالاها و... هم هست (حتی همون پیراهن که گفتم از طرف اصناف میگن مثلا بین x تا y تومن باید باشه؛ حالا یکی x و یکی y رو انتخاب میکنه تا با توجه به هزینه هایی که داشته براش بصرفه)
یک سری مسائل دیگه هم هست. مثلا اینکه اپراتورها باید رقابتی باشن، یکی هزینه مکالمه هاشو ارزون میکنه، یکی هزینه پیامک ها، یکی اینترنت، یکی برون شبکه، یکی... خلاصه نباید قیمتا مثل هم باشه، اینم قانون رقابته!
اگه همه چیز یکسان باشه که همه بازار راکد میشه

امیدوارم منظورمو متوجه شده باشین و اینبار اشتباه نگیرین

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19692
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #19 : 18 مهر 1395، 04:47 ب‌ظ »
اگه همه بخوان مجانی ببینند پس اون فیلم ساز/سریال ساز از کجا هزنه انجام شده رو جبران کنه؟!
می‌خواست هزینه نکنه! مگه من بهش گفتم هزینه کن که من بخوام بهش پول بدم؟

مسلمه کسی که کرایه مغازش 20,000,000ت در ماه هست با کسی که کرایه مغازش 150,000ت هست قیمتاشم فرق میکنه (حتی اگه جنساش یکی باشه)
این گرانفروشی و کلاه‌برداریه و در همه‌جای دنیا جرمه!

دومین مسئله این هست که چرا شما ها فکر می کنید که حتما ناشر باید پول کسب کند؟ نویسنده اگر نمی خواهد کتابش خونده بشه خب پس چرا اصلا کتاب می نویسه! بازیگر اگر نمی خواهد بازی کنه پس اصلا بازی نکنه!. برنامه نویس اگر نمی خواد کسی برنامه اش رو اجرا کنه خب اصلا برنامه ننویسه. دنیا بدون مزدورهایی که در ازای پول کار می کنند، قطعا جای بهتری خواهد بود.
احسنت. به این می‌گن حرف حساب!

تنها فیلمی که خرید آنلاین گذاشته بود سریال شهرزاد بود رایگان دانلود کردم نگاه کردم دیدم اولش سازندگان بشدت ناراضی از دانلود رایگان هستند بلاخره رفتم هزینه اش رو پرداخت کردم وجدانم راضی شد :)
حالا من دنبال لینکی هستم که بشه هر فیلم وطنی رو خرید کرد و این پول برسه بدست خود سازندگان فیلم،
بله. این راهکار خیلی خوبیه. من خودم هم از طریق http://halalkon.ir هزینه‌ای که برای سریال شهرزاد مناسب می‌دونستم رو پرداخت کردم.

« آخرین ویرایش: 18 مهر 1395، 04:52 ب‌ظ توسط دانیال بهزادی »
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین ارباب!

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 448
« پاسخ #20 : 18 مهر 1395، 05:19 ب‌ظ »
اگه همه بخوان مجانی ببینند پس اون فیلم ساز/سریال ساز از کجا هزنه انجام شده رو جبران کنه؟!

خوب می خواست نبینه! مگه مجبورش کردم ببینه که بخواد بهم پول بده؟
Void Linux + XFCE

آفلاین Mmjafari

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 556
  • لیلی نام دیگر آزادی ست
    • صفحه من تو گیت
« پاسخ #21 : 18 مهر 1395، 05:32 ب‌ظ »

خوب می خواست نبینه! مگه مجبورش کردم ببینه که بخواد بهم پول بده؟
اصلا صنعت سینما می خواست بوجود نیاد 😂😂😂😂

آفلاین ارباب!

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #22 : 18 مهر 1395، 05:40 ب‌ظ »
خوب خیلی از این افراد که آثار مطرح و قابل قبولی دارن بخش قابل توجهی از زندگیشونو شامل ساعت کار و تفریحشونو گذاشتن برای اثرشون.. خوب اگه حداقل اجازه مالکیت معنوی اثر خودشون رو حداقل به مدت محدود بهشون ندیم چه انگیزه ای برای تولید و خلاقیت بیش تر می مونه..؟
می مونه اما کم تر.. همین الان هم با این انگیزه ها و رشد نمایی تکنولوژی باز هم با خیلی چیز ها سال ها فاصله داریم..
ضمنا این مالکیت معنوی اثر به نفع شما نرم افزار آزادی ها هم هست..!
اگه license ای مثل gnu gpl رو در نظر بگیریم، محدودیت هایی در اون وضع شده (در نهایت برای آزاد ماندن کاربر نهایی) که وضع و پیگیری اون ها از لحاظ قانونی ریشه در مالکیت معنوی اون اثر داره.. اگه این نبود دیگه gnu gpl و کلی license دیگه هم معنایی نداشت..
همون طور که در ایران نرم افزار آزاد از لحاظ قانونی بی معنی هست.. (چرا که به راحتی می شه license هر نرم افزاری رو چه آزاد و چه انحصاری زیر پا گذاشت..)
Void Linux + XFCE

آفلاین امیــــــر

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 617
  • نرم‌افزار مال منه، نه من مال اون
« پاسخ #23 : 18 مهر 1395، 09:38 ب‌ظ »
نقل‌قول
خوب خیلی از این افراد که آثار مطرح و قابل قبولی دارن بخش قابل توجهی از زندگیشونو شامل ساعت کار و تفریحشونو گذاشتن برای اثرشون.. خوب اگه حداقل اجازه مالکیت معنوی اثر خودشون رو حداقل به مدت محدود بهشون ندیم چه انگیزه ای برای تولید و خلاقیت بیش تر می مونه..؟
قبول که ساعت گذاشتن انرژی گذاشتن، مثلا یه کشاورز وقت و انرژی هزینه میکنه برنج میکاره، برنجشو به شما میفروشه و بعد اون برنج مال شما میشه و حق دارین برای دیگران درستش کنین و استفاده کنین، محصول فرهنگی هم یک بار به شما فروخته میشه و شما باید بتونی توی خونت برای هرکسی پخشش کنی یا به دوستت بدی. اون وقت کسی که تو خونه شما اون فیلمو دیده دزدی کرده؟ نکرده دیگه! این مساله‌ایه که شرکت‌ها جا میندازن تا به سود بیشتری دست پیدا کنن، تمام هزینه ساخت یک فیلم از اکرانش توی سینما کسب میشه، اگر نشد میتونه سی‌دیشو نده بیرون کسی ازش نخواسته، ولی وقتی داد بیرون دیگه هرکی خرید میتونه هر استفاده‌ای ازش بکنه.
حالا کسی که یه محصول داخلی رو دانلود میکنه برای حمایت از صنعت سینمای داخلی میتونه اون رو دونیت کنه اما دیگه نه به قیمت روی سی‌دی، مثلا اگه قراره ۵۰۰۰ تومن روی جلد باشه، اون دانلودی نهایتش ۱۰۰۰ تومنه
اینا البته نظر من بود، هرکسی میتونه باهاش مخالف باشه ;D

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #24 : 19 مهر 1395، 07:08 ق‌ظ »
آقای بهزادی! از شما بعیده  ??? آخه این چه حرفیه. مثل این هست که بگیم شرکت بنز غلط کرد هزینه کرد ماشین ساخت، من دوست دارم ماشینشو بدزدم و رایگان سوارش بشم  ::)

مسلمه کسی که کرایه مغازش 20,000,000ت در ماه هست با کسی که کرایه مغازش 150,000ت هست قیمتاشم فرق میکنه (حتی اگه جنساش یکی باشه)
این گرانفروشی و کلاه‌برداریه و در همه‌جای دنیا جرمه!
اگر متن منو کامل میخوندین توضیح داده بودم. اصلا کلاه برداری نیست. هر چیزی چه در داخل و چه در خارج، قیمت مطلق نداره، رنج قیمت داره! حتی اصناف هم رنج در نظر میگیره، و هر کسی با توجه به هزینه، سیاست کاریش و... قیمت در نظر میگیره (ولی طبق همون رنج قیمت مجاز)

دومین مسئله این هست که چرا شما ها فکر می کنید که حتما ناشر باید پول کسب کند؟ نویسنده اگر نمی خواهد کتابش خونده بشه خب پس چرا اصلا کتاب می نویسه! بازیگر اگر نمی خواهد بازی کنه پس اصلا بازی نکنه! برنامه نویس اگر نمی خواد کسی برنامه اش رو اجرا کنه خب اصلا برنامه ننویسه. دنیا بدون مزدورهایی که در ازای پول کار می کنند، قطعا جای بهتری خواهد بود.
احسنت. به این می‌گن حرف حساب!
چرت زیبایی بود  :-k :-s
کسی نمیخواد کتابش خونده نشه، میخواد کتابش رو بخونن، ولی خب در کنارش شرطش رو این گذاشته که در ازای پرداخت هزینه
کسی نمیخواد بازی نکنه، کسانی میرن سراغشون و میگن بیا توی فیلم ما بازی کن و اینم دستمزدت (چون داره کاری انجام میده و در ازاش پول بهش میدن)
کسی نمیخواد نرم افزارش رو کسی اجرا نکنه، و اجرا شدن نرم افزارش توسط کاربرا باعث خوشحالیش میشه؛ ولی برای نرم افزارش زحمت کشیده، میخواد در ازای پرداخت پول ارائه بده. این مشکلی نداره که کسی هزینه ای رو در ازای کاری که انجام داده بگیره! هیچ کدوم از کاربرا هم مجبور نیستن به پرداخت هزینه و اگر نمیخوان هزینه ای پرداخت کنن آزادن که از این نرم افزار استفاده نکنن، برن یه نرم افزار دیگه نصب کنن خب

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19692
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #25 : 19 مهر 1395، 10:17 ق‌ظ »
می مونه اما کم تر.. همین الان هم با این انگیزه ها و رشد نمایی تکنولوژی باز هم با خیلی چیز ها سال ها فاصله داریم..
بله، مدّت محدودش اون زمانیه که داره اکران می‌شه. در یک جامعه با قوانین انسانی و اخلاقی، دیگه حق نداره برای بعدش شرایط تعریف کنه.

ضمنا این مالکیت معنوی اثر به نفع شما نرم افزار آزادی ها هم هست..!
اگه license ای مثل gnu gpl رو در نظر بگیریم، محدودیت هایی در اون وضع شده (در نهایت برای آزاد ماندن کاربر نهایی) که وضع و پیگیری اون ها از لحاظ قانونی ریشه در مالکیت معنوی اون اثر داره.. اگه این نبود دیگه gnu gpl و کلی license دیگه هم معنایی نداشت..
همون طور که در ایران نرم افزار آزاد از لحاظ قانونی بی معنی هست.. (چرا که به راحتی می شه license هر نرم افزاری رو چه آزاد و چه انحصاری زیر پا گذاشت..)
اون طرف هم گفتم! gpl هست، چون کپی‌رایت هست! اگه کپی‌رایت نبود، نیازی به gpl هم نبود!

آقای بهزادی! از شما بعیده  ??? آخه این چه حرفیه. مثل این هست که بگیم شرکت بنز غلط کرد هزینه کرد ماشین ساخت، من دوست دارم ماشینشو بدزدم و رایگان سوارش بشم  ::)
یا اصلاً بحث رو نفهمیدی یا داری مغلطه می‌کنی. حتا اگه حالت دومه،‌مغلطهٔ ضعیفی هم هست! شما وقتی ماشین رو می‌دزدی، دیگه صاحبش اون رو نداره. ولی وقتی فیلم رو می‌بینم، هیییییچ ضرری به سازنده نمی‌رسه.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #26 : 19 مهر 1395، 11:47 ق‌ظ »
یا اصلاً بحث رو نفهمیدی یا داری مغلطه می‌کنی. حتا اگه حالت دومه،‌مغلطهٔ ضعیفی هم هست! شما وقتی ماشین رو می‌دزدی، دیگه صاحبش اون رو نداره. ولی وقتی فیلم رو می‌بینم، هیییییچ ضرری به سازنده نمی‌رسه.
اتفاقا خوب هم بحث رو فهمیدم، شاید شما کج فهمیدین، یا تفکرتون زیادی فلسفه آزادی گرفته!
چطور ضرری به صاحبش نمیرسونین؟ ضرر مالی ای که از نخریدن فیلم به سازنده وارد شده حساب نمیشه؟ در هر دو صورت ضرر مالی داره. موقع سرقت خودرو و دزدی فیلم، اون فیلم که از هوا ساخته نشده، سازنده پول خرج کرده، زحمت کشیده حالا میخواد هزینش دربیاد. این کجاش بده یا مورد داره؟ صاحب اثر چه نرم افزار چه سیستم عامل چه خودرو چه فیلم چه موزیک چه هر چیز دیگه ای، وقتی زحمت کشیده هزینه کرده مجوز گرفته و لایسنس داره، میتونه طبق یه لایسنسی که دوست داره توزیع کنه.

شما یه نرم افزار مینویسی حق داری طبق هر مجوزی منتشرش کنی. مثلا طبق مجوز GPL منتشرش میکنی. حالا اگه تصمیم میگرفتی کپیرایتیش کنی داری زور میگی؟

بحث ضرر رسوندن این نیست که جیب طرف زده بشه یا مستقیما یک کالا از دارایی هاش کم بشه. طرف هزینه ای رو برای یک محصول (مثلا همین فیلم) انجام داده و طبق قانون میخواد از فروشش به اون هزینه و سود مورد نظر برسه. هم قانونیه، هم شرعی، هم اخلاقی. نمیتونیم بهش زور بگیم که آغا ما فیلمتو دوس داریم کپی کنیم و تو هم بیخود پول خرج کردی و ساختیش و به ما چه! دنیای آزاد هم حد و حدودی داره؛ همین نجوز های آزاد هم قوانینی دارن

آفلاین Mmjafari

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 556
  • لیلی نام دیگر آزادی ست
    • صفحه من تو گیت
« پاسخ #27 : 19 مهر 1395، 02:21 ب‌ظ »
دزدی دیدن با هیچ وقت ندیدن یه اندازه سود یا ضرر داره واسه سازنده

آفلاین ارباب!

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #28 : 19 مهر 1395، 08:29 ب‌ظ »
دزدی دیدن با هیچ وقت ندیدن یه اندازه سود یا ضرر داره واسه سازنده

با وجود یه قانون مناسب البته، گزینه ی سومی هم اضافه می شه..
Void Linux + XFCE

آفلاین ارباب!

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #29 : 19 مهر 1395، 08:35 ب‌ظ »
به نظر من مالکیت معنوی یه مفهوم مادر هست که تمام ایده هایی مثل کپی رایت، کپی لفت، پتنت و غیره به پشتوانه ی اون مطرح می شه..
اگه شما مالکیت معنوی (Intellectual Property) رو قبول نداشته باشی license ی مثل gnu gpl کاملا بی معنی هست.. چرا که شما به عنوان خالق اثر license ات هیچ ارزشی نخواهد داشت و هر شخص دیگه ای می تونه بر خلاف license ات عمل کنه و آزادی هایی رو که خواسته بودی از کاربر بگیره.. مثلا روی کد تو کار کنه ولی Source Code رو منتشر نکنه..
اما اگه مالکیت معنوی رو بپذیریم نه فقط license ی مثلا gnu gpl بلکه کلی license انحصاری و غیر انحصاری دیگه به پشتوانه ی اون می تونن حرفشونو بزنن و مردم خودشون مختارن که کدوم معامله رو بکنن..
با چه منطقی هر صاحب اثری باید اثرش رو طبق gnu gpl منتشر کنه..
اصن اگه به license دیگه ای احترام نذاریم چرا کسی به مال ما بذاره..؟
به نظرم قوانین بر اساس معامله استوارن.. من گوسفندهای تو رو نمی دزدم تو هم گندم من رو..
Void Linux + XFCE