انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: کتابخانه CSS مشکی  (دفعات بازدید: 8315 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Borderliner

• Full Member
  • *
  • ارسال: 115
  • macOS Sierra 10.12.6
    • Borderliner | GitHub
پاسخ : کتابخانه CSS مشکی
« پاسخ #15 : 16 خرداد 1396، 12:16 ق‌ظ »
سلام خسته نباشی :)

استایل هات رو دیدم خیلی عالی بود فقط یه نظر دارم !
اینکه بهتر نبود به جای تولید یک کتابخونه css جدا ابزاری برای کتابخونه های دیگه مثل بوت استرپ ارائه می دادید ؟
یعنی مثلا  در گنار  بوت استرپ یا استایل های دیگه یه استایلی رو به عنوان مشکی ارائه می دادید ؟

امروز یه قالب خیلی ساده می خواستم برای معرفی کوچیک بسازم با  کتابخونه شما این صفحه بندی و نوع نوشتن استایل ها یکم اذیتم کرد باعث شد کار نیم ساعته رو 1 ساعت و خورده ای طول بکشه انجام بدم ( البته به خاطر یه سری تست و آزمایشات ) در حین کار به این فکر افتادم که اگه کتابخونه شما یه جور رنگ و استایل ای برای مثلا بوت استرپ بود اینجوری خیلی راحت تر می شد ازش داخل قالب ها استفاده کرد !

و البته سرعت توسعه و کوتاه تر شدن استایل های مشکی رو هم به همراه داره

خلاصه مطلب اینکه بیایید یه کتابخونه ی رنگ ( مشکی ) برای css درست کنیم | فقط رنگ و زیبایی ریسپانسیو و صفحه بندی و... رو به کتابخونه های دیگه مثل بوت استرپ بسپاریم :)

اگر که مایل بودید منم می تونم نیمچه کمکی بکنم :)

واقعا ممنونم از نظر و حمایت شما دوست عزیز.
از اونجایی که مشکی برپایه Skeleton بود، اهداف مشابهی هم داره؛ از جمله ساده بودن، کوچیک بودن و سریع بودن. کتابخونه Bootstrap دو مورد اول رو زیر پا میذاره. کسی نمیتونه ادعا کنه که Bootstrap ساده و کوچیکه.
درحال حاضر در تلاشم کتابخونه مشکی رو با استفاده از Sass بنویسم تا خیلی منسجم تر بشه و بقیه دوستان راحت تر بتونن به پروژه کمک کنن. میتونید برای مشاهده آخرین تغییرات، سری به شاخه sass-dev رو در گیتهاب مشکی بزنید: https://github.com/Borderliner/Meshki/tree/sass-dev

از همتون از صمیم قلب متشکرم. امیدوارم فرهنگ کدنویسی متن-باز بین ما ایرانی ها بیشتر رواج پیدا کنه و تیم ها و پروژه های متن-باز بیشتری رو در آینده نزدیک ببینیم.

بله قبلا در مورد سیاست ساده بودنتون گفته بودید !
ولی خب من  می گم وقتی کتابخونه های ساده ای مثل همین skeleton | sass هست برای چی ما بیاییم یدونه از روی اینها بسازیم ؟
اگه به دنبال رفع ایراد هستید خب در توسعه کتابخونه های اصلی مشارکت کنید
من می گم وقتی ما کلی کتابخونه از سبک تا سنگین برای css داریم خب به جای تولید یکی دیگه لای این همه کتابخونه بیایید کتابخونه های رنگ ایجاد کنید !
یعنی مشکی یه جزع رنگی باشه که وقتی استایل رو اضافه می کنیم بتونیم از این اجزاء رنگی استفاده کنیم و پروژمون رو زیبا تر کنیم !
اینجوری دیگه لازم نیست برای نوشتن یک قالب گرافیکی وقت زیادی صرف بشه !
رنگ ها از یکجا | سی اس اس های ساختاری از یک جا و....

حالا نظر منه و البته شما سازنده این پروژه ای :)

یکی از مسائلی که همیشه در موردش بحث میشه، اینه که «چرا یه پروژه دیگه؟». من میخوام جواب خودم رو در قبال این سوال بدم.
مهم ترین دلیلم برای اینجاد یک پروژه تقریبا از صفر، این بود که ساز و کار توسعه و نگه داری از یک پروژه رو یاد بگیرم، و همچنین مسئولیت یک پروژه متن-باز رو. بتونم از طریقش توانایی هامو افزایش بدم و یه مسیری بشه تا برای حل مشکلاتم تلاش کنم.
دومین مسئله اینه که ما در کل پروژه های متن-باز ایرانی زیادی نداریم، و همین پروژه های کوچیک هم قدم های بزرگی توی فرهنگ سازی متن-باز توی ایرانه. شما به شخصه چندتا پروژه متن-باز ایرانی توی گیتهاب مشاهده کردید که یک پروژه کامل باشه، و نه Extention یا Theme یا Plugin ای؟ فکر میکنم تعدادشون انگشت شمار باشه.
سومین دلیلم اینه که بتونم کاربرای ایرانی دیگه رو تشویق کنم به پروژه کمک کنن، و کار تیمی رو یاد بگیریم، یا مشوق باشم تا بقیه هم شروع به کتابخونه نوشتن بکنن و این حرکت شیوع پیدا کنه.

از اینکه با بیان نظرتون به بهتر شدن مشکی کمک میکنید، واقعا ممنونم. امیدوارم بتونم وقت بیشتری رو برای نگه داری پروژه بذارم. خوشبختانه چند روزی هست پیوسته commit میکنم و با سرعت خیلی زیاد پروژه دوباره نویسی رو به پایانه. در آینده هم Component های بیشتری نظیر Modal ها و Breadcrumb هارو اضافه خواهم کرد.
..::Borderliner::..

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1109
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
« پاسخ #16 : 17 خرداد 1396، 09:25 ق‌ظ »
سلام خسته نباشی :)

استایل هات رو دیدم خیلی عالی بود فقط یه نظر دارم !
اینکه بهتر نبود به جای تولید یک کتابخونه css جدا ابزاری برای کتابخونه های دیگه مثل بوت استرپ ارائه می دادید ؟
یعنی مثلا  در گنار  بوت استرپ یا استایل های دیگه یه استایلی رو به عنوان مشکی ارائه می دادید ؟

امروز یه قالب خیلی ساده می خواستم برای معرفی کوچیک بسازم با  کتابخونه شما این صفحه بندی و نوع نوشتن استایل ها یکم اذیتم کرد باعث شد کار نیم ساعته رو 1 ساعت و خورده ای طول بکشه انجام بدم ( البته به خاطر یه سری تست و آزمایشات ) در حین کار به این فکر افتادم که اگه کتابخونه شما یه جور رنگ و استایل ای برای مثلا بوت استرپ بود اینجوری خیلی راحت تر می شد ازش داخل قالب ها استفاده کرد !

و البته سرعت توسعه و کوتاه تر شدن استایل های مشکی رو هم به همراه داره

خلاصه مطلب اینکه بیایید یه کتابخونه ی رنگ ( مشکی ) برای css درست کنیم | فقط رنگ و زیبایی ریسپانسیو و صفحه بندی و... رو به کتابخونه های دیگه مثل بوت استرپ بسپاریم :)

اگر که مایل بودید منم می تونم نیمچه کمکی بکنم :)

واقعا ممنونم از نظر و حمایت شما دوست عزیز.
از اونجایی که مشکی برپایه Skeleton بود، اهداف مشابهی هم داره؛ از جمله ساده بودن، کوچیک بودن و سریع بودن. کتابخونه Bootstrap دو مورد اول رو زیر پا میذاره. کسی نمیتونه ادعا کنه که Bootstrap ساده و کوچیکه.
درحال حاضر در تلاشم کتابخونه مشکی رو با استفاده از Sass بنویسم تا خیلی منسجم تر بشه و بقیه دوستان راحت تر بتونن به پروژه کمک کنن. میتونید برای مشاهده آخرین تغییرات، سری به شاخه sass-dev رو در گیتهاب مشکی بزنید: https://github.com/Borderliner/Meshki/tree/sass-dev

از همتون از صمیم قلب متشکرم. امیدوارم فرهنگ کدنویسی متن-باز بین ما ایرانی ها بیشتر رواج پیدا کنه و تیم ها و پروژه های متن-باز بیشتری رو در آینده نزدیک ببینیم.

بله قبلا در مورد سیاست ساده بودنتون گفته بودید !
ولی خب من  می گم وقتی کتابخونه های ساده ای مثل همین skeleton | sass هست برای چی ما بیاییم یدونه از روی اینها بسازیم ؟
اگه به دنبال رفع ایراد هستید خب در توسعه کتابخونه های اصلی مشارکت کنید
من می گم وقتی ما کلی کتابخونه از سبک تا سنگین برای css داریم خب به جای تولید یکی دیگه لای این همه کتابخونه بیایید کتابخونه های رنگ ایجاد کنید !
یعنی مشکی یه جزع رنگی باشه که وقتی استایل رو اضافه می کنیم بتونیم از این اجزاء رنگی استفاده کنیم و پروژمون رو زیبا تر کنیم !
اینجوری دیگه لازم نیست برای نوشتن یک قالب گرافیکی وقت زیادی صرف بشه !
رنگ ها از یکجا | سی اس اس های ساختاری از یک جا و....

حالا نظر منه و البته شما سازنده این پروژه ای :)
دوست من sass یک زبان برنامه نویسی هست یه طورای
نه یک کتاب خونه css
اطلاعات بیشتر رو از لینک زیر ببین.
http://www.parsianwebdesign.ir/web-design-articles/434-sass-و-less-چیست؟.html
20 =! 20
با هم بیاموزیم به هم نیاموزیم.
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین Borderliner

• Full Member
  • *
  • macOS Sierra 10.12.6
    • Borderliner | GitHub
« پاسخ #17 : 19 خرداد 1396، 01:29 ق‌ظ »
نه یک کتاب خونه css

بله. Less و Sass به اصطلاح Pre-processor هایی برای CSS هستن که امکانات بیشتری رو ارائه میدن تا بتونید کد CSS اتون رو ماژولار تر و قابل نگهداری تر بنویسید. در ابتدا تلاش کردم با Less مشکی رو دوباره نویسی کنم، ولی به یه سری محدودیت ها برخوردم (از جمله Selector generation function) و سویچ کردم روی Sass (یا بهتر بگم Scss). فعلا فقط با استفاده از node.js و node-sass کامپایل میشه، در آینده هم برای روبی کارها، پروسه کامپایل برای Rake هم خواهم نوشت (شاید هم دستی بنویسمش با روبی).

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
« پاسخ #18 : 19 خرداد 1396، 02:10 ق‌ظ »
نه یک کتاب خونه css

بله. Less و Sass به اصطلاح Pre-processor هایی برای CSS هستن که امکانات بیشتری رو ارائه میدن تا بتونید کد CSS اتون رو ماژولار تر و قابل نگهداری تر بنویسید. در ابتدا تلاش کردم با Less مشکی رو دوباره نویسی کنم، ولی به یه سری محدودیت ها برخوردم (از جمله Selector generation function) و سویچ کردم روی Sass (یا بهتر بگم Scss). فعلا فقط با استفاده از node.js و node-sass کامپایل میشه، در آینده هم برای روبی کارها، پروسه کامپایل برای Rake هم خواهم نوشت (شاید هم دستی بنویسمش با روبی).
باحال میشه عالیه
خخخ ولی من asp و python کار می کنم و تاحالا روبی کار نکردم.
چطور زبانیه و اینا باید تحقیق کنم در موردش.
20 =! 20
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین Borderliner

• Full Member
  • *
  • macOS Sierra 10.12.6
    • Borderliner | GitHub
« پاسخ #19 : 19 خرداد 1396، 12:40 ب‌ظ »
نه یک کتاب خونه css

باحال میشه عالیه
خخخ ولی من asp و python کار می کنم و تاحالا روبی کار نکردم.
چطور زبانیه و اینا باید تحقیق کنم در موردش.
روبی زبان فوق العاده زیبا و مینیمالیه، ولی متاسفانه بیشتر محدود به صنعت وب شده و کارای دیگه باهاش نمیکنن معمولا، هرچند که پتانسیلش رو داره. روبی به خاطر Ruby on Rails معروف شده، که یه فریم‌ورک برای نوشتن وب‌سایته که یکی از بهترین فریم‌ورک ها توی این زمینس. گیتهاب و توئیتر رو با Rails نوشتن. ولی توی مشکی فقط در حد یک فایل روبی خواهم نوشت که توسط اون بشه مشکی رو کامپایل کرد.

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
« پاسخ #20 : 18 تیر 1396، 02:16 ق‌ظ »
و بعله بالاخره پس از مدها انتظار نسخه 2 هم رونمایی شد.
به امید بزرگ شدن هرچه بیشتر پروژه های زیبای ایرانی. مثل مشکی یا پرسپولیس و...
20 =! 20
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین Borderliner

• Full Member
  • *
  • macOS Sierra 10.12.6
    • Borderliner | GitHub
« پاسخ #21 : 18 تیر 1396، 01:05 ب‌ظ »
و بعله بالاخره پس از مدها انتظار نسخه 2 هم رونمایی شد.
به امید بزرگ شدن هرچه بیشتر پروژه های زیبای ایرانی. مثل مشکی یا پرسپولیس و...

بله، همین دیشب کاراشو نهایی کردم. واقعا کار زیاد بود، چون باید کل کتابخونه رو با Scss مینوشتم، GruntJS رو ورمیداشتم و کدهاشو دستی مینوشتم، باگ‌هایی که دوستان گوشزد کرده بودن رو برطرف میکردم. خوشبختانه همه اینا اتفاق افتاد و الان مشکی یه حالت افزونه‌ای هم پیدا کرده. شما میتونید افزونه براش بنویسید و توی فولدر plugins قرار بدید. فایل‌های درون این فولدر به صورت اتوماتیک کامپایل میشن و توی خروجی قرار میگیرن. هرچند فعلا فقط این امکان وجود داره که افزونه ها Scss باشن و JavaScript نداشته باشن، ولی در نسخه 2.1.0 مشکی این امکان حتما قرار داده میشه. ممنونم از حمایتتون دوستان.

آفلاین Borderliner

• Full Member
  • *
  • macOS Sierra 10.12.6
    • Borderliner | GitHub
« پاسخ #22 : 05 شهریور 1396، 11:53 ب‌ظ »
محض اطلاع دوستان علاقه‌مند، مشکی نسخه 2.0.1 منتشر شد، که یک سری مشکلات مربوط به نسخه راست-به-چپ رو حل میکنه.

نسخه لاتین:
https://borderliner.github.io/Meshki/
نسخه راست-به-چپ (فارسی، عربی، عبری):
https://borderliner.github.io/Meshki/rtl/
مخزن گیتهاب:
https://github.com/Borderliner/Meshki

علاقه‌مندها میتونن پروژه رو Fork کنن و تغییرات خودشون رو اعمال کنن و درخواست Pull Request بدن. مشکی مال شماست، به بهتر شدنش کمک کنید.