انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: اموزش نرم افزارهای گنولینوکسی  (دفعات بازدید: 10712 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین watermelon

• Full Member
  • *
  • ارسال: 242
پاسخ : اموزش نرم افزارهای گنولینوکسی
« پاسخ #30 : 13 دی 1395، 04:51 ب‌ظ »
هم کوتاه تر و راحت تره و هم این که "اشتباه نیست"
دوست عزیز به نظرم شما سخت در اشتباهی. همیشه راحت تر و کوتاه تر ، درست نیست. استفاده از لینوکس به جای گنو/لینوکس (در خطاب به یک سیستم عامل ) ، غلط مصطلح شده است. مثلا همه ما برای بیان کمیت «وزن» از «کیلوگرم» استفاده می کنیم ، ولی در واقع واحد کمیت «وزن» «نیوتن» . «کیلوگرم» واحد «جرم».
 در مواجه با این گونه موارد نباید دربرابر حرف درست مقاومت کرد. پیشنهاد می کنم قبل از پاسخ دادن مستند revolution OS رو ببینید. که درباره نامگذازی گنولینوکس هم بحث میشه ==>  سلام دنیا

همچنین مطالعه این مطلب هم ممکنه جالب باشه

http://www.howtogeek.com/177213/linux-isnt-just-linux-8-pieces-of-software-that-make-up-linux-systems/

آفلاین علیرضاامیرصمیمی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 2489
  • Arch Linux + KDE
    • وبسایت شخصی من
« پاسخ #31 : 13 دی 1395، 06:53 ب‌ظ »

در مواجه با این گونه موارد نباید دربرابر حرف درست مقاومت کرد. پیشنهاد می کنم قبل از پاسخ دادن مستند revolution OS رو ببینید. که درباره نامگذازی گنولینوکس هم بحث میشه ==>  سلام دنیا

همچنین مطالعه این مطلب هم ممکنه جالب باشه

http://www.howtogeek.com/177213/linux-isnt-just-linux-8-pieces-of-software-that-make-up-linux-systems/

در این انجمن حساسیت زیادی روی این اسم هست . این حساسیت رو توی سایت های خارجی خیلی ندیدم.
توی همون مستند  Revolotion Os که مثال زدید لینوس تروالدز به طور واضح صفت مسخره رو به واژه ((گنو/لینوکس)) نسبت میده و میگه استفاده از این واژه مسخرست . ریچارد استالمن هم خیلی مصرانه میگه باید از واژه گنو/لینوکس استفاده بشه.
توی بسیاری از سایت های خارجی هم میبینی تعداد زیادی از واژه لینوکس استفاده میکنند
یا غلط مصطلح یا هر چیز ، فکر میکنم بهتر هست روی این قضیه حساسیت نشون ندیم و اجازه بدیم هر کس بنا به تصمیم خودش با لینوس تروالدز هم نظر باشه یا ریچارد استالمن

آفلاین watermelon

• Full Member
  • *
« پاسخ #32 : 14 دی 1395، 01:46 ق‌ظ »
حرف شما کاملا درست. قصد بنده اطلاع رسانی در حد اندک سواد خودم بود. فکر کردم  شاید بعضی از دوستان به درستی متوجه تفاوت این نام ها نباشند. برای همین خواستم یه شفاف سازی کرده باشم :) . در نهایت خود افراد تصمیم می گیرن. ولی من فکر می کنم منطقی نیست که «گنو» رو از اسم گنولینوکس حذف کنیم. پروژه گنو ۷ سال پیش یعنی زمانی که توروالدز فقط ۱۴ سالش بود ، شروع شد. حیف که سیستم عامل رو فقط به نام لینوکس (Linus + unix) خطاب کنیم. شاید بحث و حساسیت درباره یک اسم ، در نگاه اول احمقانه به نظر برسه ، ولی چه چیزی درون یک نام نهفته است ؟ 

لینوکس و پروژه گنو

« آخرین ویرایش: 14 دی 1395، 04:36 ق‌ظ توسط watermelon »

آفلاین علیرضاامیرصمیمی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 2489
  • Arch Linux + KDE
    • وبسایت شخصی من
« پاسخ #33 : 14 دی 1395، 11:02 ق‌ظ »
من خودم از طرفداران گنو و بنیاد نرم افزار آزاد هستم (مخصوصا پروانه GPL)
منظورم اینه که کمی کمتر سخت بگیریم توی فروم به این قضیه :) چون خیلی وقت ها این قضیه هم توی فروم و توی تلگرام بحث های فرسایشی ایجاد میکنه

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19690
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #34 : 14 دی 1395، 11:32 ق‌ظ »
خیلیا توی انجمن به جای گنو/لینوکس میگن لینوکس
گیر دادین به من یه نفر
اون خیلی‌ها هم اشتباه می‌کنن (:

نه تنها در این انجمن بلکه در اکثر جاهای دیگه هم می گن Linux.. هم کوتاه تر و راحت تره و هم این که "اشتباه نیست" (صرفا همیشه کاملا گویا نیست..).. الان شما می تونی از همین هسته استفاده کنی ولی به جای GNU coreutils از یه چیز دیگه استفاده کنی مث busybox.. برای استفاده از busybox این توزیع ها رو ببینید مثلا:
Arch Linux
Gentoo Linux
Alpine Linux
درسته که Linux فقط هسته است.. ولی GNU coreutils جزء جدایی ناپذیر این هسته نیست که بخوایم حالا از یه نفر ایراد بگیریم که چرا می گه Linux.. به نظر من کاملا منقطیه که تصور کنیم توزیع های GNU/Linux ی یه حالت خاصی از توزیع های Linux ی هستن.. ینی شما "خیلی وقت ها" هم می تونی بگی GNU/Linux و هم می تونی بگی Linux.. ولی همیشه نمی شه گفت GNU/Linux..
مشکل همین‌جاست که فکر می‌کنی لینوکس هسته‌است! لینوکس فقط یه کرنله و اتّفاقاً یه هسته می‌تونه اصلاً کرنل نداشته باشه. طبعاً توزیع لینوکس هم نمی‌تونیم داشته باشیم، چون کرنل چیزی نیست که سیستم‌عامل رو مشخّص کنه. هم گنو/لینوکس، هم اندروید، هم تایزن و هم خیییلی از سیستم‌عامل‌های دیگه، از لینوکس به عنوان کرنل استفاده می‌کنن و اندروید هم همون‌قدر لینوکسه که اوبونتو. فرق این‌ها در سیستم‌عاملشونه. لینوکس خودش فقط یه چیزی حدود ۳۸۰ تا فراخوان سامانه‌ایه. در حالی که glibc (عنصر اصلی سیستم‌عامل گنو که یه پیچنده حول کرنله) و bionic (عنصر اصلی سیستم‌عامل اندروید که یه پیچنده حول کرنله) هرکدوم بیش از ۲۰۰ تا زیرروند مختلف رو پاسخ می‌دن و برنامه‌های ما برای این دو نوشته می‌شن و اصلاً کاری با کرنل ندارن. برای همینه که برنامه‌هایی که برای اندروید (bionic) نوشته شدن، نمی‌تونن روی گنو/لینوکس (glibc) اجرا بشن. برای درک بهتر موضوع این تصویر رو ببین:
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین ارباب!

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 448
« پاسخ #35 : 14 دی 1395، 01:47 ب‌ظ »
نه تنها در این انجمن بلکه در اکثر جاهای دیگه هم می گن Linux.. هم کوتاه تر و راحت تره و هم این که "اشتباه نیست" (صرفا همیشه کاملا گویا نیست..).. الان شما می تونی از همین هسته استفاده کنی ولی به جای GNU coreutils از یه چیز دیگه استفاده کنی مث busybox.. برای استفاده از busybox این توزیع ها رو ببینید مثلا:
Arch Linux
Gentoo Linux
Alpine Linux
درسته که Linux فقط هسته است.. ولی GNU coreutils جزء جدایی ناپذیر این هسته نیست که بخوایم حالا از یه نفر ایراد بگیریم که چرا می گه Linux.. به نظر من کاملا منقطیه که تصور کنیم توزیع های GNU/Linux ی یه حالت خاصی از توزیع های Linux ی هستن.. ینی شما "خیلی وقت ها" هم می تونی بگی GNU/Linux و هم می تونی بگی Linux.. ولی همیشه نمی شه گفت GNU/Linux..
مشکل همین‌جاست که فکر می‌کنی لینوکس هسته‌است! لینوکس فقط یه کرنله و اتّفاقاً یه هسته می‌تونه اصلاً کرنل نداشته باشه. طبعاً توزیع لینوکس هم نمی‌تونیم داشته باشیم، چون کرنل چیزی نیست که سیستم‌عامل رو مشخّص کنه. هم گنو/لینوکس، هم اندروید، هم تایزن و هم خیییلی از سیستم‌عامل‌های دیگه، از لینوکس به عنوان کرنل استفاده می‌کنن و اندروید هم همون‌قدر لینوکسه که اوبونتو. فرق این‌ها در سیستم‌عاملشونه. لینوکس خودش فقط یه چیزی حدود ۳۸۰ تا فراخوان سامانه‌ایه. در حالی که glibc (عنصر اصلی سیستم‌عامل گنو که یه پیچنده حول کرنله) و bionic (عنصر اصلی سیستم‌عامل اندروید که یه پیچنده حول کرنله) هرکدوم بیش از ۲۰۰ تا زیرروند مختلف رو پاسخ می‌دن و برنامه‌های ما برای این دو نوشته می‌شن و اصلاً کاری با کرنل ندارن. برای همینه که برنامه‌هایی که برای اندروید (bionic) نوشته شدن، نمی‌تونن روی گنو/لینوکس (glibc) اجرا بشن. برای درک بهتر موضوع این تصویر رو ببین:

دوست عزیز شما دارید واژه ی Kernel و ترجمه ی فارسی اون، هسته، رو با هم متفاوت در نظر می گیرید..
من و هر کس دیگه ای وقتی همین جوری می گه هسته ی سیستم عامل منظورش همون Kernel به زبان انگلیسی هست..

در مورد این که Linux Kernel تنها چیزی نیست که یه سیستم عامل رو تشکیل می ده.. حرف شما درست..
ما هم منظورمون این نیست که برعکس اینیه که شما گفتید..

منظور اینه که برای یه چیزی مثل مثلا همین اوبونتویی که دوستان استفاده می کنن..
هم استفاده از Linux درسته و هم استفاده از GNU/Linux فرقشون اینه که یکیشون شفاف سازی بیش تری داره..
و برای بعضی توزیع های Linux ی هم فقط استفاده از Linux درسته نه GNU/Linux
چون همین GNU coreutils و glibc و تمام این ابزارهای اصلی و جانبی رو می شه جایگزین کرد..

همین Void Linux که در امضام می بینید.. برید تو صفحش.. (http://www.voidlinux.eu)
نسخه ای داره که به جای glibc از musl استفاده می کنه..
Void Linux + XFCE

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #36 : 14 دی 1395، 03:12 ب‌ظ »
دوست عزیز شما دارید واژه ی Kernel و ترجمه ی فارسی اون، هسته، رو با هم متفاوت در نظر می گیرید..
من و هر کس دیگه ای وقتی همین جوری می گه هسته ی سیستم عامل منظورش همون Kernel به زبان انگلیسی هست..
خب دارید اشتباه می‌گید (:
کرنل
هسته

منظور اینه که برای یه چیزی مثل مثلا همین اوبونتویی که دوستان استفاده می کنن..
هم استفاده از Linux درسته و هم استفاده از GNU/Linux فرقشون اینه که یکیشون شفاف سازی بیش تری داره..
نه. اگه بهش می‌گفتن گنو . گنو/لینوکس حرف شما درست بود و گنو/لینوکس شفّافیت بیش‌تری نسبت به گنو داره، چون علاوه بر اسم سیستم‌عامل، اسم کرنلش رو هم آورده.

چون همین GNU coreutils و glibc و تمام این ابزارهای اصلی و جانبی رو می شه جایگزین کرد..

اون‌ها دیگه توزیع نیستند. سیستم‌عامل‌های دیگه‌ای هستند که فقط از لینوکس به عنوان کرنل استفاده می‌کنن. مثل اندروید و تایزن و…. ما در این انجمن فقط در مورد گنو/لینوکس‌ها صحبت می‌کنیم و سیستم‌عامل‌های دیگه، فارغ از کرنلی که استفاده می‌کنن، مربوط به این‌جا نیستند. برای همینه که مثلاً بخش مربوط به اندروید نداریم.
لینوکس فقط یک نرم‌افزار سیستمی و یکی از اجزای (کوچیک) سیستم‌عامله. اگه قراره سیستم‌عاملی رو به صرف وجود یک نرم‌افزار سیستمی، به اسم اون نرم‌افزار بخونیم، پس باید به همهٔ گنوها و بی‌اس‌دی‌ها و مک‌او‌اس و… هم بگیم توزیع‌های X.org مثلاً! چون X.org server یکی از بخش‌های اصلی همهٔ این سیستم‌عامل‌هاست.
« آخرین ویرایش: 14 دی 1395، 03:24 ب‌ظ توسط دانیال بهزادی »
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین علی رزم دیده

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1244
  • ali76 سابق
« پاسخ #37 : 14 دی 1395، 04:18 ب‌ظ »
نقل‌قول
کرنل
هسته
دانیال جان واقعیت اینه که کلمات core و kernel هر دو تو فارسی هسته ترجمه می شن و حالا این که به جای debian core بگیم هسته ی دبیان و یا به جای linux kernel بگیم هسته ی لینوکس یه چیز قراردادی بیش نیست و بیشتر به نویسنده ی مطلب بستگی داره که بیاد عین شما به کرنل بگه کرنل و به کور بگه هسته یا نه عین اون دوستمون بیاد به کرنل بگه هسته به کور بگه کور !
نقل‌قول
در این انجمن حساسیت زیادی روی این اسم هست . این حساسیت رو توی سایت های خارجی خیلی ندیدم.
توی همون مستند  Revolotion Os که مثال زدید لینوس تروالدز به طور واضح صفت مسخره رو به واژه ((گنو/لینوکس)) نسبت میده و میگه استفاده از این واژه مسخرست . ریچارد استالمن هم خیلی مصرانه میگه باید از واژه گنو/لینوکس استفاده بشه.
توی بسیاری از سایت های خارجی هم میبینی تعداد زیادی از واژه لینوکس استفاده میکنند
یا غلط مصطلح یا هر چیز ، فکر میکنم بهتر هست روی این قضیه حساسیت نشون ندیم و اجازه بدیم هر کس بنا به تصمیم خودش با لینوس تروالدز هم نظر باشه یا ریچارد استالمن
منم با نظر علیرضا کاملا موافقم ؛ به نظر منم درستش اینه که بگیم گنو/لینوکس ولی اینکه بیایم و این همه حساسیت نیشون بدیم چیز درستی نیس و فقط وفقط باعث به حاشیه کشیدن مطالب میشه و بس ! الان همین مطلب رو نیگاه کنین ۳ صفحه اس که ۲ اش رو این بحث حاشیه ای و بی ربط تشکیل می ده الان این یه غلط مصطلحه ولی خب چون مصطلحه دیگه نیازی نیس تا این حد حساس بشیم ( عین مثال وزنی که دوستمون زد الان یه فیزیک دان میره بقالی با طرف دعوا می کنه که جرم بگو نه وزن یا نه خودشم میاد میگه وزن ) الان تو فروم انگلیسی زبان اوبونتو و اسک اوبونتو و ... خیلی راحت میگن لینوکس و بقیه هم نمیان ریپلای بزنن لینوکس نه گنو/لینوکس (و هر کس این کارو بکنه پیامش اسپم شناخته می شه و تو اسک اوبونتو پیامشو حذف و یا منفی بارونش می کنن) نمس دونم دلیل این حساسیت چیه ولی می دونم مفید نیست
این بحث موضوع مجزای خودشو تو آدرس زیر داره و افرادی که تمایل داشته باشن می تونن اونجا بحث رو ادامه بدن ولی این که بیایم زیر هر کامنت و پستی بحث بی ربط راه بندازیم کار درستی نیس
http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,112322.0.html
« آخرین ویرایش: 14 دی 1395، 04:22 ب‌ظ توسط ali76 »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #38 : 14 دی 1395، 04:29 ب‌ظ »
دانیال جان واقعیت اینه که کلمات core و kernel هر دو تو فارسی هسته ترجمه می شن و حالا این که به جای debian core بگیم هسته ی دبیان و یا به جای linux kernel بگیم هسته ی لینوکس یه چیز قراردادی بیش نیست و بیشتر به نویسنده ی مطلب بستگی داره که بیاد عین شما به کرنل بگه کرنل و به کور بگه هسته یا نه عین اون دوستمون بیاد به کرنل بگه هسته به کور بگه کور !
کل صحبت همینه که kernel معنی هسته نمی‌ده. توی فارسی به kernel می‌گن دونه که چون دونه توی فارسی خیلی معنی‌های دیگه هم داره، بهش همون کرنل گفته می‌شه. مثل corn kernel که معنی دونه‌های ذرّت رو می‌ده. نمی‌دونم کدوم آدم بی‌سوادی اولین بار kernel رو هسته معنی کرد، ولی می‌دونم که باید به تکرار این ترجمهٔ اشتباه پایان داده بشه، چون در فارسی هسته به معنی جسم مرکزیه و این توهّم رو پدید می‌اره که کرنل مرکزیت سیستم‌عامله!

منم با نظر علیرضا کاملا موافقم ؛ به نظر منم درستش اینه که بگیم گنو/لینوکس ولی اینکه بیایم و این همه حساسیت نیشون بدیم چیز درستی نیس و فقط وفقط باعث به حاشیه کشیدن مطالب میشه و بس ! الان همین مطلب رو نیگاه کنین ۳ صفحه اس که ۲ اش رو این بحث حاشیه ای و بی ربط تشکیل می ده الان این یه غلط مصطلحه ولی خب چون مصطلحه دیگه نیازی نیس تا این حد حساس بشیم ( عین مثال وزنی که دوستمون زد الان یه فیزیک دان میره بقالی با طرف دعوا می کنه که جرم بگو نه وزن یا نه خودشم میاد میگه وزن ) الان تو فروم انگلیسی زبان اوبونتو و اسک اوبونتو و ... خیلی راحت میگن لینوکس و بقیه هم نمیان ریپلای بزنن لینوکس نه گنو/لینوکس (و هر کس این کارو بکنه پیامش اسپم شناخته می شه و تو اسک اوبونتو پیامشو حذف و یا منفی بارونش می کنن) نمس دونم دلیل این حساسیت چیه ولی می دونم مفید نیست
این بحث موضوع مجزای خودشو تو آدرس زیر داره و افرادی که تمایل داشته باشن می تونن اونجا بحث رو ادامه بدن ولی این که بیایم زیر هر کامنت و پستی بحث بی ربط راه بندازیم کار درستی نیس
http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,112322.0.html
این‌جا پایگاه پرسش‌وپاسش اسک‌اوبونتو یا فروم غیررسمی انگلیسی زبان اوبونتو نیست. این‌جا انجمن‌های فارسی اوبونتوست و فرهنگ‌ها و قوانین خاص خودش رو داره. درست بودن یا نبودن کارها رو هم مدیران و ناظران انجمن تشخیص می‌دن.

آفلاین علی رزم دیده

• *
  • ali76 سابق
« پاسخ #39 : 14 دی 1395، 05:38 ب‌ظ »
نقل‌قول
کل صحبت همینه که kernel معنی هسته نمی‌ده. توی فارسی به kernel می‌گن دونه که چون دونه توی فارسی خیلی معنی‌های دیگه هم داره، بهش همون کرنل گفته می‌شه. مثل corn kernel که معنی دونه‌های ذرّت رو می‌ده. نمی‌دونم کدوم آدم بی‌سوادی اولین بار kernel رو هسته معنی کرد، ولی می‌دونم که باید به تکرار این ترجمهٔ اشتباه پایان داده بشه، چون در فارسی هسته به معنی جسم مرکزیه و این توهّم رو پدید می‌اره که کرنل مرکزیت سیستم‌عامله!
دانیال جان تو فرهنگ اکسفورد هم اومده کرنلو حتی معادل کور قرار داده :
نقل‌قول
2.1Computing The most basic level or core of an operating system, responsible for resource allocation, file management, and security.
در ضمن خود seed هم تو فارسی خیلی وقت ها هسته یا حتی مغز هم معنی میشه (در کنار معنی دانه ای که می ده) مثل دانه ی گیلاس یا هسته ی گیلاس که هر دو استفاده می شن
نقل‌قول
این‌جا پایگاه پرسش‌وپاسش اسک‌اوبونتو یا فروم غیررسمی انگلیسی زبان اوبونتو نیست. این‌جا انجمن‌های فارسی اوبونتوست و فرهنگ‌ها و قوانین خاص خودش رو داره. درست بودن یا نبودن کارها رو هم مدیران و ناظران انجمن تشخیص می‌دن.
بله خب به هر حال ریش و قیچی دست خودتونه هر کاری که بخواین می کنین و براش ماده تبصره هم رد می کنین تا کار اشتباه خودتون تایید و قانونی به نظر بیاد
با این حرف شما پس هیشکی حق اظهار نظر و اعتراض در مورد قوانین کشور رو هم نداره چون اون هم تصویب کننده و ناظر و مجری خودشو داره
به هر حال هر قانونی رو هم که در نظر بگیریم نباید بذاریم موضوعات درگیر بحث های فرعی و بی ربط بشه موضوع این بحث اموزش نرم افزارهای گنو لینوکسه اول میرین در مورد گنو یا لینوکس صحبت می کنین بعد در مورد اموزش زبان انگلیسی !
اوکی اگه اسپم دادن تو این انجمن مجازه منم زیر همین پست اموز اشپزی بزارم کی به کیه !

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #40 : 14 دی 1395، 05:54 ب‌ظ »
در ضمن خود seed هم تو فارسی خیلی وقت ها هسته یا حتی مغز هم معنی میشه (در کنار معنی دانه ای که می ده) مثل دانه ی گیلاس یا هسته ی گیلاس که هر دو استفاده می شن
شما می‌گی هستهٔ گیلاس؟ 😮
فکر کنم باید یه پیش‌نیاز زبان فارسی هم برای ورود به انجمن بذاریم :D

با این حرف شما پس هیشکی حق اظهار نظر و اعتراض در مورد قوانین کشور رو هم نداره چون اون هم تصویب کننده و ناظر و مجری خودشو داره
اگه مردم به اختیار خودشون عضو یک کشور می‌شدن و در صورت موافق نبودن با قوانینش، می‌تونستن برن به یه کشور دیگه، یا کشور خودشون رو تأسیس کنن، بله. اون‌موقع حق اعتراض نداشتن.

به هر حال هر قانونی رو هم که در نظر بگیریم نباید بذاریم موضوعات درگیر بحث های فرعی و بی ربط بشه موضوع این بحث اموزش نرم افزارهای گنو لینوکسه اول میرین در مورد گنو یا لینوکس صحبت می کنین بعد در مورد اموزش زبان انگلیسی !
وقتی کسی به اشتباه می‌گه لینوکس آنتی ویروس داره، وظیفهٔ شخص باتجربه‌تر اینه که از اشتباه بیرونش بیاره. این موضوع به هیچ عنوان فرعی و حاشیه‌ای نیست، بلکه جزو هسته (و نه کرنل!) عقاید و آرمان‌های انجمنه!

اوکی اگه اسپم دادن تو این انجمن مجازه منم زیر همین پست اموز اشپزی بزارم کی به کیه !
خیر. اسپم دادن به هیچ وجه مجاز نیست و با متخلف طبق قوانین برخورد می‌شه.

آفلاین watermelon

• Full Member
  • *
« پاسخ #41 : 14 دی 1395، 06:00 ب‌ظ »
دوست عزیز شما خودت بیشترین حجم حاشیه و مطالب اضافی رو تولید کردی . پست های شما فقط تکرار مکررات بود و بس ! این نظر شماست که بحث درباره اسم مهم نیست. قرار نیست که هر آن چیزی که شما تشخیص دادید اعمال بشه. به نظر من بحث درباره اسم گنو/لینوکس هم مفید و هم کاربردی. در ضمن اگر روی مطالبی که سایرین ارجاع می دن یه مطالعه انجام بدی بد نیست. به نظر می رسه شما هنوز تفاوت بین کیلوگرم و گنو/لینوکس را تشخیص ندادین. روی اون نوشته های نارنجی رنگ کلیک کن. اتفاق بدی رخ نمی ده. به من اعتماد کن  :) ;)
« آخرین ویرایش: 14 دی 1395، 06:02 ب‌ظ توسط watermelon »

آفلاین علی رزم دیده

• *
  • ali76 سابق
« پاسخ #42 : 14 دی 1395، 06:30 ب‌ظ »
نقل‌قول
شما می‌گی هستهٔ گیلاس؟ 😮
فکر کنم باید یه پیش‌نیاز زبان فارسی هم برای ورود به انجمن بذاریم :D
دوست عزیز نا سلامتی شما ناظری تیکه واس چی میندازی
اگه دوره ای هم قرار گذاشته بشه برا شما باید بزارن شما اینو از ویکی پدیا بخون :
گیلاس گیاه و درختی از سرده پرونوس است که میوه آن دارای هسته و گوشت‌دار است. میوه این درخت قرمز و گل‌های سفید دارد.البته در صورت پختن کامل حتی رو به سیاهی نیز میرود. ترکیه، ایالات متحده آمریکا و ایران از عمده تولیدکنندگان میوه گیلاس در جهان هستند .
در ضمن من از اکسفورد هم لینک گذاشتم برا اونا هم یه دوره بزارین
نقل‌قول
این نظر شماست که بحث درباره اسم مهم نیست. قرار نیست که هر آن چیزی که شما تشخیص دادید اعمال بشه
من نگفتم بحث در مورد اسم مهم نیس گفتم اینجا جاش نیست شما رو اون لینکی که دادم بزنین هدایت می شین به جایی که باید در مورد گنو یا لینوکس بحث کنین
نقل‌قول
اگه مردم به اختیار خودشون عضو یک کشور می‌شدن و در صورت موافق نبودن با قوانینش، می‌تونستن برن به یه کشور دیگه، یا کشور خودشون رو تأسیس کنن، بله. اون‌موقع حق اعتراض نداشتن.
پیشنهاد و انتقاد برای هر جایی لازمه و تو هر جایی هم وجود داره اگه قراره این انجمن فقط باب میل ناظران و مدیران اداره بشه پس قسمت پیشنهادات و انتقادات رو از فروم حذف کنین
در ضمن اون وقت هر کسم می ره برا خودش یه فروم می زنه و یه قانونم براش می زاره و میگه مال من این شکلیه نمی خوای برو فروم دیگه (عین بقالی !)
نقل‌قول
دوست عزیز شما خودت بیشترین حجم حاشیه و مطالب اضافی رو تولید کردی . پست های شما فقط تکرار مکررات بود و بس !
دوست عزیز من در عین حال که تو بحث مربوط به کرنل یا هسته بودن شرکت کردم و نظر خودمو گفتم با احترام پیشنهاد دادم که لطف کنین مطلب رو به حاشیه نکشین ولی خب چون انجمن خودشونه ناراحت شدن گفتن دوست نداری برو بیرون و بحث کش پیدا کرد
در ضمن اگه بحث تکرار مکررات باشه این کامنت شما هم تکرار مکرراته
نقل‌قول
به نظر می رسه شما هنوز تفاوت بین کیلوگرم و گنو/لینوکس را تشخیص ندادین
شما کامنتا رو می خونی نظر می دین ؟ الان چه ربطی داشت انصافا

آفلاین ارباب!

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 448
« پاسخ #43 : 14 دی 1395، 06:39 ب‌ظ »
کرنل
هسته

ببینید این ترجمه یه قرارداده.. اگه همه ی مردم قرار بذارن به Kernel تو فارسی بگن سیب زمینی ایرادی نداره.. چه برسه به این مورد که اتفاقا خیلی هم ترجمه ی با مسمی ای برای Kernel هست..

ببینید وقتی من تو یه بحثی از کلمه ی "چنگ" استفاده می کنم انتظار دارم مخاطب در نظر بگیره که منظورم harp (چنگ در موسیقی) هست یا claw (چنگ جونور)..
وقتی در مورد سیستم عامل صحبت می کنن مردم منظورشون از هسته به طور پیش فرض Kernel هست..
اگر فکر می کنید منظورم این نبوده.. همین الان و همین جا اعلام می کنم که منظورم این بوده..!

اون‌ها دیگه توزیع نیستند. سیستم‌عامل‌های دیگه‌ای هستند که فقط از لینوکس به عنوان کرنل استفاده می‌کنن. مثل اندروید و تایزن و…. ما در این انجمن فقط در مورد گنو/لینوکس‌ها صحبت می‌کنیم و سیستم‌عامل‌های دیگه، فارغ از کرنلی که استفاده می‌کنن، مربوط به این‌جا نیستند. برای همینه که مثلاً بخش مربوط به اندروید نداریم.
لینوکس فقط یک نرم‌افزار سیستمی و یکی از اجزای (کوچیک) سیستم‌عامله. اگه قراره سیستم‌عاملی رو به صرف وجود یک نرم‌افزار سیستمی، به اسم اون نرم‌افزار بخونیم، پس باید به همهٔ گنوها و بی‌اس‌دی‌ها و مک‌او‌اس و… هم بگیم توزیع‌های X.org مثلاً! چون X.org server یکی از بخش‌های اصلی همهٔ این سیستم‌عامل‌هاست.

طبق چه تعریفی از توزیع (distribution) اونا دیگه توزیع نیستن.. الان چرا The Void (Linux) distribution توزیع نیست و چرا این حرف ها غلطه..؟:

The Void (Linux) distribution
Not a fork!
Void Linux is an independent distribution, developed entirely by volunteers.

Unlike trillions of other existing distros, Void is not a modification of an existing distribution. Void's package manager and build system have been written from scratch.

http://www.voidlinux.eu

ضمنا Kernel جزء مشخصه های مفیدتر و معقول تر برای دسته بندی سیستم عامل ها هست تا اسم Display server.. (ولی اگه اصرار دارید با نام Display server و این که داره یا نه دسته بندی کنید عیب نداره..!)

سیستم عامل های Linux ی یه مجموعه ای از سیستم عامل ها هستن..
سیستم عامل های GNU/Linux ی زیر مجموعه از اون..
سیستم عامل های musl+linux ی یه زیرمجموعه ی دیگه..
...

پس هر سیستم عامل GNU/Linux ی یه سیستم عامل Linux ی هم محسوب می شه واستفاده از "هر دو واژه" برای توصیف یه سیستم عامل GNU/Linux ی مجاز هست.. منظورم اینه که من طرفدار هیچ کدوم از این دو واژه نیستم.. تا زمانی که هر دوشون روی توزیعی استفاده بشن که صدق می کنن.. مث همین اوبونتوی خودمون..

در مورد kernel و بعد core فرهنگ آریان پور که بهترین فرهنگ انگلیسی به فارسی ای هست که می شناسم رو نگاه کنید.. مثال هایی هم زده که ماجرا روشن شه..:

نقل‌قول
/ku_r´nǝl/
n., vt.
● (ذرت و گندم و غیره) دانه،تخم
a kernel of corn
دانه‌ی ذرت
wheat and barley kernels
دانه‌های گندم و جو
● (در هسته‌ی میوه یا گردو و بادام و غیره) مغز
almond kernel
مغز بادام
the kernel of some fruit pits
مغز هسته‌ی برخی میوه‌ها
● (مطلب و اندیشه و غیره) لب،بخش اصلی،جان (کلام)،هسته‌ی مرکزی
there is a kernel of truth in what he claims
آنچه که او ادعا می‌کند در اصل راست است.
the kernel of his argument
هسته‌ی اصلی بحث و استدلال او
● هسته آوردن،احاطه کردن (مانند هسته‌ی میوه که مغز را دربر می‌گیرد)

http://vajje.com/en/search?query=kernel

دانه یکی از معانی Kernel هست..
مث زبان فارسی که یه واژه چند معنی می تونه داشته باشه..
منظور ما از هسته معنی سوم Kernel هست.. شاید بهتر باشه اصن بهش همون Kernel بگیم که ابهام ایجاد نشه..
بعد ضمنا دانه و تخم چندان اسم با مسمی ای برای بخش اصلی سیستم عامل نیس..

حالا core رو در فرهنگ آریان پور نگاه کنید.. بسیار طولانی هست.. من بخشی از اون رو می آرم..:

نقل‌قول
/kôr/
n., vt.
● (بخش درونی هر چیز) درونه،درون‌گاه،مرکز،میانگاه،وسط
the core of the city
میان شهر
● (سیب و گلابی و غیره) هسته (به هسته‌های بزرگتر می‌گویند: pit یا stone)،دانه،وسط،تخم میوه
I even eat a pear"s core
من حتی وسط گلابی را هم می‌خورم.
● (مهمترین بخش هر چیز) لب،مغز،جوهر،اصل
carriers are the core of a modern navy
کشتی‌های هواپیمابر هسته‌ی اصلی نیروی دریایی نوین هستند.
the core of his speech
لب سخنان او
the core of our problems is education
اصل مسئله‌ی ما (مسئله‌ی اصلی ما) آموزش و پرورش است.

http://vajje.com/en/search?query=core

می بینید که نه تنها kernel فقط به معنی دانه و تخم نیست بلکه core هم فقط به معنی هسته نیست و می تونه معنی دانه و تخم میوه هم بده..

« آخرین ویرایش: 14 دی 1395، 06:41 ب‌ظ توسط ارباب! »
Void Linux + XFCE

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #44 : 14 دی 1395، 07:07 ب‌ظ »
ببینید این ترجمه یه قرارداده.. اگه همه ی مردم قرار بذارن به Kernel تو فارسی بگن سیب زمینی ایرادی نداره.. چه برسه به این مورد که اتفاقا خیلی هم ترجمه ی با مسمی ای برای Kernel هست..
۱. زبان برای ارتباط انسان‌ها با همه. انتظار می‌ره وقتی به چیزی می‌گیم سیب‌زمینی، لااقل قابل خوردن باشه :دی
۲. همهٔ کرنل‌ها سیب‌زمینی نیستن. فقط کرنل‌های یک‌پارچه سیب‌زمینی هستند.

طبق چه تعریفی از توزیع (distribution) اونا دیگه توزیع نیستن.. الان چرا The Void (Linux) distribution توزیع نیست و چرا این حرف ها غلطه..؟:
چون فقط سیستم‌عامل گنو/لینوکسه که توزیع داره.سیستم‌عامل‌های دیگه مثل بی‌اس‌دی‌ها و اندروید و… اسم‌های دیگه‌ای رو برای گونه‌های مختلفشون به کار می‌برن.

ضمنا Kernel جزء مشخصه های مفیدتر و معقول تر برای دسته بندی سیستم عامل ها هست تا اسم Display server..
دلیلش؟

سیستم عامل های Linux ی یه مجموعه ای از سیستم عامل ها هستن..
سیستم عامل های GNU/Linux ی زیر مجموعه از اون..
سیستم عامل های musl+linux ی یه زیرمجموعه ی دیگه..
این یه دسته بندیه که من برای اولین بار دارم می‌بینمش. دسته‌بندی مرسوم این‌جوریه:
-سیستم‌عامل گنو
--گنو/لینوس
--گنو/مینیکس
--گنو/هرد
--گنو/کی‌فری‌بی‌اس‌دی
--گنو/سولاریس
--…

-سیستم‌عامل بی‌اس‌دی
--فری‌بی‌اس‌دی
--اوپن‌بی‌اس‌دی
--…

-سیستم‌عامل اندروید
--اندروید
--سایانوژن‌مد
--اندروید وِر
--اندروید تی‌وی
--…

دانه یکی از معانی Kernel هست..
مث زبان فارسی که یه واژه چند معنی می تونه داشته باشه..
منظور ما از هسته معنی سوم Kernel هست.. شاید بهتر باشه اصن بهش همون Kernel بگیم که ابهام ایجاد نشه..
بعد ضمنا دانه و تخم چندان اسم با مسمی ای برای بخش اصلی سیستم عامل نیس..
دقیقاً نکته اینه که واژهٔ هسته تصوّر بخش اصلی سیستم‌عامل بودن رو به وجود می‌آره. در حالی که لینوکس بخش اصلی سیستم‌عامل گنو/لینوکس نیست. یه بخشیه در کنار دیگر بخش‌ها و نسبتاً هم بخش کوچیکیه و همون‌طور که رد بالا دیدیم، به راحتی قابل جایگزینیه.
« آخرین ویرایش: 15 دی 1395، 04:10 ب‌ظ توسط دانیال بهزادی »