انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: مشکل با software updater [حل شد]  (دفعات بازدید: 2002 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین علی رزم دیده

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1244
  • ali76 سابق
پاسخ : مشکل با software updater
« پاسخ #15 : 09 فروردین 1396، 07:26 ب‌ظ »
برای کنترل کندی سیستم ‚ شما باید swappiness رو تغییر بدین که در واقع می گه سیستم با چه عملکردی از حافظه ی swap استفاده کنه این یک رقم بین 0 تا 100 هستش که مقدار توصیه شده طبق داکیومنت های خود اوبونتو برای سرورا ۶۰ و برای دسکتاپ بین ۱۰-۲۰ هستش
و مقدار حافظه ی swap ربطی به کندی نداره مثلا حافظه ی swap دو گیگ با مقدار  swappiness صد باعث کندی میشه
در واقع برخلاف گفته ی شما قرار نیست کل حافظه رم تو swap آدرس دهی بشه بلکه اون swappiness هست که تعیین می کنه چطوری از این حافظه استفاده کنیم و حافظه ی swap وقتی به کار میاد که رم پر بشه اون موقع سیستم میاد (به جای بستن و یا کرش کردن) از swap به عنوان یک رم مجازی استفاده می کنه و البته کاربرد دیگه اون تو هایبرنیت هستش که حداقل برای یک هایبرنیت موفق باید حافظه ی swap ای به اندازه ی رم داشته باشیم و در واقع این یک حداقله (البته برای کسی که بخواد از هایبرنیت استفاده کنه وگرنه می شه کلا از حافظه ی swap استفاده نکرد)
در ضمن هیچ جایی ندیدم که حداکثری برای swap قائل بشن الان مثلا رمه من ۱۲ گیگش پر باشه اون وقت برای هایبرنیت ‚ سیستم چطوری محتوی ۱۲ گیگی رمه من رو تو ۸ گیگ حافظه ی swap (که شما می گین از این بیشتر نباید باشه) جا بده ؟
« آخرین ویرایش: 09 فروردین 1396، 07:59 ب‌ظ توسط ali76 »

آفلاین Ma$oud

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 293
« پاسخ #16 : 09 فروردین 1396، 11:22 ب‌ظ »
نقل‌قول
در واقع برخلاف گفته ی شما قرار نیست کل حافظه رم تو swap آدرس دهی بشه
راستشو بخواید من دقیقا راجبه آدرس دهی و این قضایا اطلاع ندارم و از آقای دانیال بهزادی شنیدم اینو

نقل‌قول
در ضمن هیچ جایی ندیدم که حداکثری برای swap قائل بشن
راجبه اندازه swap :https://help.ubuntu.com/community/SwapFaqکجاش گفته که برای ۱۶ گیگ رم خوبه که ۶۰گیگ swap استفاده شه؟  ???

نقل‌قول
که شما می گین از این بیشتر نباید باشه
من نگفتم باید! گفتم که اگه swap از رم کمتر باشه احتمال اینکه در hibernate موفق باشید بیشتر میشه! و همچنین من نگفتم ویکی آرچ گفته! و در ضمن موقع hibernate دقیقا اطلاعات رم توی swap کپی نمیشه ! یه مقداری کوچکتر میشه بسته به حجم swap

نقل‌قول
حافظه ی swap وقتی به کار میاد که رم پر بشه
پس چرا تو سیستم من ۳ گیگ رمم پر میشه مقداری از swap هم پر میشه؟   ;D فکر کنم درحال پرشدن اصطلاح درست تری باشه!  :D

و خب swap به قدری کند هستش که هیچ وقت نمی تونه جای رم واقعی رو بگیره! پس بازم حجم بالای swap بی مورده!

پس خب خیلی کار جالبی نیست که این حجم به swap داده بشه  :)

و خب اینو الان قبول دارم که اگه رم بیشتر از ۸ گیگ باشه swap هم باید حدودا همون اندازه باشه برای hibernate! حدودا چون همیشه رم تا خرخره پر نیست! و همونطور که بالاتر گفتم حجم کمتری میبره  :D البته می شه حتی توی یک فایل hibernate کرد!

ولی خب هرچقدر فکر می کنم ۶۰گیگ نمی کنجه  ;D

آفلاین علی رزم دیده

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1244
  • ali76 سابق
« پاسخ #17 : 10 فروردین 1396، 12:21 ق‌ظ »
نقل‌قول
کجاش گفته که برای ۱۶ گیگ رم خوبه که ۶۰گیگ swap استفاده شه؟
مسعود جان من نگفتم تو داکیومنت ها نوشته برا ۱۶ گیک ۶۰ گیگ ! (اتفاقا طبق داکیومنت ها این مقدار برای سیستم های جدید بین مقدار رم و دوبرابر رم باید باشه و اگه از دوبرابر بیشتر باشه بازده معکوس می ده) من گفتم تجربه اش کردم خروجی رو هم گذاشتم که نگین از خودش میگه اگه شما سیستمی با کانفیگی که گفتم داشته باشین می تونین با انتخاب گزینه ی erase تست کنین ببینین چقدر swap می ده
و وقتی خود نصاب اوبونتو ۶۰ گیگ رو برای swap می ده یعنی این مقدار رو توصیه می کنه (یا شایدم باگ و ایراد نصاب باشه که بقول داکیومنت ها باعث ایجاد بازده معکوس می شه)
نقل‌قول
من نگفتم باید!
نقل‌قول
اتفاقا حافظه swap نباید از ۸گیگ بیشتر بشه
ولی گفتیا  ;)
نقل‌قول
همچنین من نگفتم ویکی آرچ گفته!
مسعود جان می شه لینک مورد بحث رو که میگه با کمتر بودن مقدار swap از رم احتمال اینکه hibernate موفق باشه بیشتر میشه رو بدین چون برام جالب شد تا بخونمش تا اطلاعاتمو تو این زمینه بیشتر کنم ولی طبق داکیومنت های اوبونتو من این رو می دونم که برای تمامی سیستم ها مقدار دو برابر رم توصیه می شه (مقدار ماکسیمم توصیه می شه) و حداقل برای تمامی سیستم ها به اندازه ی رم توصیه می شه (اگه در سیستم های جدید از hibernate استفاده می شه بهتره به اندازه ی رادیکال رم هم بیشتر از مقدار رم باشه یعنی برای من میشه ۱۶ + ۴ = ۲۰ مقدار استاندارد و مقدار توصیه شده میشه ۳۲ )
نقل‌قول
پس چرا تو سیستم من ۳ گیگ رمم پر میشه مقداری از swap هم پر میشه؟   ;D فکر کنم درحال پرشدن اصطلاح درست تری باشه!
بعله کاملا درسته مسعود جان لفظ در حال پر شدن به ذهنم نرسیده بود
نقل‌قول
خب swap به قدری کند هستش که هیچ وقت نمی تونه جای رم واقعی رو بگیره! پس بازم حجم بالای swap بی مورده! 
بعله هیچ وقت نمی تونه جاشو بگیره سرعت هارد کجا سرعت رم کجا ولی خب جایی که مجبور باشه مجبوره دیگه  ;D در ضمن خوندن قسمت Why do I need swap? به خصوص قسمت Memory consuming programs خالی از لطف نیست چون تو اون جا اطلاعات مفیدی در مورد استفاده نرم افزارها از swap داده شده
نقل‌قول
ولی خب هرچقدر فکر می کنم ۶۰گیگ نمی
راستشو بخوای برای منم عجیب بود ولی خب نصاب اوبونتو این طوری در نظر گرفته منم به استناد اون گفتم
« آخرین ویرایش: 10 فروردین 1396، 01:42 ق‌ظ توسط ali76 »

آفلاین Ma$oud

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 293
« پاسخ #18 : 10 فروردین 1396، 08:55 ب‌ظ »
نقل‌قول
ولی گفتیا
من فکر کردم منظورتون خط پایینی بود  ;D ولی مثه اینکه گفتم  !  ;D

نقل‌قول
مسعود جان می شه لینک مورد بحث رو که میگه با کمتر بودن مقدار swap از رم ...
مثه اینکه من اشتباه متوجه شده بودم نوشته بود اگه شما swap کمتر از رم داشته باشین شانس هایبرنیت موفق دارین  :P

به هر حال خوب شد اطلاعاتم بیشتر شد  :)