انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: مسائل مربوط به گیاه خواری  (دفعات بازدید: 6786 بار)

0 کاربر و 12 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2338
پاسخ : مسائل مربوط به گیاه خواری
« پاسخ #15 : 15 خرداد 1396، 11:40 ب‌ظ »
یکی اومده میگه اگه به فلان و فلان دلیل حیوون‌ها رو نکشی، کار بهتری می‌کنی. یکی میگه بعضی حیوون‌ها هم سیستم‌ اعصاب مرکزی دارن و درد رو حس می‌کنن.
حالا چرا گیاه‌خوارید؟ طبق جمله بالا چون با کشتن حیوانات مخالفید؟!

- مخالف کشتن حیوانات؟
- به دلیل مزاجی، که مثلا از خوردن گوشت/چربی حالتون به هم می خوره؟
- چون بر این باورید که مثلا گوشت برای سلامتی مضر است؟
- چم

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
« پاسخ #16 : 16 خرداد 1396، 01:18 ب‌ظ »
سلام
منم از سال ۸۸ :) گیاهخوار شدم. وتا الان هم زنده موندم!
در مورد ب۱۲ چند تا چیز می خوام بگم!
اول اینکه هرانسانی فارغ از اینکه چه ٰرژیم غذایی داره ممکنه که دچار سوتغذیه بشه.( چون ما همه ی منابع غذایی و جنگلهای میوه مان را از دست دادیم)
دوم اینکه ب۱۲ فقط و فقط توسط باکتریها تولید می شه. که این باکتریها هم توی روده ی من هستند هم توی روده ی خانم/آقا گاوه!. نظر شخصی من اینکه سعی نکنید همیشه همه ی باکتری ها رو بکشید! می دونید تعداد میکروب هایی که توی بدن ما زندگی می کنند از تعداد سلولهای بدن ما بیشتر هستند! و همین هست که حیات و زندگی را ممکن می کنه.
سوم اینکه اگر تصمیم گرفتید گیاهخوار شوید به خاطر ترس از کمبود ویتامین ب۱۲ از گیاهخوارشدن منصرف نشید. نهایتش یک قرص/آمپول مکمل می زنید. (مگه همه چیزخوارها قرص مکمل نمی خورند؟!!)
چهرم اینکه از اینکه مریض بشید نترسید و خجالت نکشید. هر کسی حق داره که مریض بشه!
پنجم اینکه گیاهخواری موضوع جدیدی نیست و انسان های زیادی در زمان های قدیم (که قرص مکمل هم نبود!) گیاهخوار بودند و عمر طبیعی شون رو کردند!
ششم اینکه من فارغ تحصیل ریست شناسی ام!
خوشحالم که اینجا آدمهای گیاهخوار هم هستند! (ما بیشماریم!)
به قول خارجی ها
Go Veg or Die
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آفلاین S Y N C R E X

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 804
  • The Control Is The Power
    • syncrex.me
« پاسخ #17 : 16 خرداد 1396، 02:06 ب‌ظ »
نقل‌قول
اگه به قول آقای مهران عزیز جنگ درست نمیشه ازش جواب من همون حالت اول هست . مخالفت با پرورش و کنترل و در نهایت قتل دیگر موجودات به عنوان غذا .

نقل‌قول
سلام
منم از سال ۸۸ :) گیاهخوار شدم. وتا الان هم زنده موندم!
در مورد ب۱۲ چند تا چیز می خوام بگم!
اول اینکه هرانسانی فارغ از اینکه چه ٰرژیم غذایی داره ممکنه که دچار سوتغذیه بشه.( چون ما همه ی منابع غذایی و جنگلهای میوه مان را از دست دادیم)
دوم اینکه ب۱۲ فقط و فقط توسط باکتریها تولید می شه. که این باکتریها هم توی روده ی من هستند هم توی روده ی خانم/آقا گاوه!. نظر شخصی من اینکه سعی نکنید همیشه همه ی باکتری ها رو بکشید! می دونید تعداد میکروب هایی که توی بدن ما زندگی می کنند از تعداد سلولهای بدن ما بیشتر هستند! و همین هست که حیات و زندگی را ممکن می کنه.
سوم اینکه اگر تصمیم گرفتید گیاهخوار شوید به خاطر ترس از کمبود ویتامین ب۱۲ از گیاهخوارشدن منصرف نشید. نهایتش یک قرص/آمپول مکمل می زنید. (مگه همه چیزخوارها قرص مکمل نمی خورند؟!!)
چهرم اینکه از اینکه مریض بشید نترسید و خجالت نکشید. هر کسی حق داره که مریض بشه!
پنجم اینکه گیاهخواری موضوع جدیدی نیست و انسان های زیادی در زمان های قدیم (که قرص مکمل هم نبود!) گیاهخوار بودند و عمر طبیعی شون رو کردند!
ششم اینکه من فارغ تحصیل ریست شناسی ام!
خوشحالم که اینجا آدمهای گیاهخوار هم هستند! (ما بیشماریم!)
به قول خارجی ها
Go Veg or Die
سلام . من هم خیلی خوشحالم که اینجا گیاه خوار های بیشتری می بینم . بابت اطلاعاتتون هم ممنونم .
درباره افزودنی های سری E اطلاعاتی دارید؟
« آخرین ویرایش: 16 خرداد 1396، 02:08 ب‌ظ توسط enCODEr »

آفلاین مهران تعریف

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 707
  • دبیان + xfce
« پاسخ #18 : 16 خرداد 1396، 03:53 ب‌ظ »
نقل‌قول
اگه به قول آقای مهران عزیز جنگ درست نمیشه ازش جواب من ...
عزیز مایی  \\:D/

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
« پاسخ #19 : 16 خرداد 1396، 07:03 ب‌ظ »
درباره افزودنی های سری E اطلاعاتی دارید؟

نه چیز خاصی نمی دونم فقط چندتا کد مواد رو می دونم. این جور چیزها رو بچه های صنایع غذایی می‌دونند. متاسفانه الان موقع امتحانات هست و دانشگاه کسی نیست و گرنه می شد از دانشگاه پرسید.
من بین موادی که مصرف می کنم فقط روغن و  رب گوجه فرنگی هست که مواد افرودنی داره. شما چیز دیگه ای هم استفاده می کنید که مواد افزودنی داشته باشه؟
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آفلاین vegetarian

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 405
  • سیستم عامل : ننه اوبونتو
« پاسخ #20 : 16 خرداد 1396، 11:55 ب‌ظ »
سلام منم یکسال و نیمه که گیاهخوار شدم (گوشت و لبنیات و تخم مرغ نمیخورم )
خوشحالم که تو انجمن ابونتو هم گیاه خوار داریم خیلی عالیه !  \\:D/
دوره lpic1 آقای پیمان هوشمندی راد برای علاقه مندان به لینوکس (مجانی):
https://forum.ubuntu-ir.org/index.php?topic=152339.0

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
« پاسخ #21 : 16 خرداد 1396، 11:58 ب‌ظ »

من فکر می‌کنم تا موقعی که میشه بدون کشتن حیوانات، همون ویتامین‌ها رو بدست آورد، چه کاری هست که آدم، بیاد حیوان‌ها روبکشه و بعد بخورتشون!

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
« پاسخ #22 : 17 خرداد 1396، 12:05 ق‌ظ »
من بین موادی که مصرف می کنم فقط روغن و  رب گوجه فرنگی هست که مواد افرودنی داره. شما چیز دیگه ای هم استفاده می کنید که مواد افزودنی داشته باشه؟
فکر کنم شیرهای با تاریخ انقضای طولانی هم داشته باشن (برای اون‌هایی که شیر می‌خورن)

البته یه مساله‌ای داریم به اسم گیاه‌خواری یه مساله‌ای داریم به اسم سالم‌خواری. چیپس و پفک هم همش گیاه هست ولی ارزش غذایی زیادی نداره. گیاهخواری بنظر من باید همراه با پرهیز از غذاهای صنعتی و همچنین همراه با خوردن مواد اورگانیک (بدون سم شیمایی) باشه.

آفلاین vegetarian

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 405
  • سیستم عامل : ننه اوبونتو
« پاسخ #23 : 17 خرداد 1396، 12:12 ق‌ظ »
فکر کنم شیرهای با تاریخ انقضای طولانی هم داشته باشن (برای اون‌هایی که شیر می‌خورن)

البته یه مساله‌ای داریم به اسم گیاه‌خواری یه مساله‌ای داریم به اسم سالم‌خواری. چیپس و پفک هم همش گیاه هست ولی ارزش غذایی زیادی نداره. گیاهخواری بنظر من باید همراه با پرهیز از غذاهای صنعتی و همچنین همراه با خوردن مواد اورگانیک (بدون سم شیمایی) باشه.
یه سوالی که پیش میاد اینه که چطور مواد اورگانیک رو تشخیص بدیم ؟ مثلا صرف گفتن مغازه دار یا دوتا مارک و برچسب میشه اعتماد کرد ؟
دوره lpic1 آقای پیمان هوشمندی راد برای علاقه مندان به لینوکس (مجانی):
https://forum.ubuntu-ir.org/index.php?topic=152339.0

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
« پاسخ #24 : 17 خرداد 1396، 12:19 ق‌ظ »
یه سوالی که پیش میاد اینه که چطور مواد اورگانیک رو تشخیص بدیم ؟ مثلا صرف گفتن مغازه دار یا دوتا مارک و برچسب میشه اعتماد کرد ؟

فکر کنم یا باید خودت اون‌ها رو کشت بدی، که مثلا برای گوجه و سبزی و فلفل میشه راحت توی خونه انجام داد، نیاز به تکنولوژی خاصی نداره! یا از مزرعه به صورت مستقیم بخری، که اون هم خیلی وقت گیره، یا باید به این مارک‌ها و این‌ها اطمینان کنی، فکر نکنم راه دیگه‌ای باشه. توی ایران نمی‌دونم چه مارک‌هایی اورگانیک هستن یا چه چیزهایی به صورت اورگانیک میشه خرید. ولی من توی آلمان، نون رو هم که می‌خرم، اورگانیک هست.

این جا میشه، لیست محصولات اورگانیک یک فروشگاه زنجیره‌ای رو دید: https://www.netto-online.de/BioBio.chtm
« آخرین ویرایش: 17 خرداد 1396، 12:23 ق‌ظ توسط سلمان م. »

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2338
« پاسخ #25 : 17 خرداد 1396، 12:20 ق‌ظ »
گیاهانی که دستکاری ژنتیکی شدن چی، اینام نمی‌خورید؟

اگه به قول آقای مهران عزیز جنگ درست نمیشه ازش جواب من همون حالت اول هست . مخالفت با پرورش و کنترل و در نهایت قتل دیگر موجودات به عنوان غذا
پس مسئله‌ای اخلاقی است: کشتن حیوانات عملی غیرانسانی است.

پینوشت: از مدرسه یادمه که گیاه هم جز موجودات زنده طبقه بندی می‌شد (ولی سیستم عصبی نداره).

آفلاین مهران تعریف

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 707
  • دبیان + xfce
« پاسخ #26 : 17 خرداد 1396، 11:58 ق‌ظ »
نقل‌قول
سلام منم یکسال و نیمه که گیاهخوار شدم (گوشت و لبنیات و تخم مرغ نمیخورم )
اگر تصمیم قطعی بر عدم مصرف لبنیات و تخم مرغ داری حتما باید این موضوع رو با یک پزشک کاربلد مطرح کنی و هر شش ماه یکبار برای چکاپ بری. اینکار سلامتی تو تضمین میکنه.

نقل‌قول
یه سوالی که پیش میاد اینه که چطور مواد اورگانیک رو تشخیص بدیم ؟
خیلی ساده! مثلا سیب هایی هایی که کرم دارن! یا اینکه خیلی درشت نیستن. مثلا گوجه سبز هایی که مشخصه پرنده ها نوک زدن و ازشون خوردن. مثلا پرتغالی که مجلسی نیس و کوچیکه و پر از دانه اس توش. مثلا گوجه فرهنگی هایی که خیلی شیک نیستن و حتی له شدن (چون اونایی که اصلاح ژنتیک شدن سفت هستند تا له نشن). مثلا توت فرنگی ها خیلی خیلی ریز ، نه این توت فرنگی هایی که اندازه ی پرتغال اند. کلا هر چیزی که مجلسی نیست خوبه. در مورد کلم برگ هم بگم که هر چقدر درشت تر باشه و رنگ برگ هاش سبز باشه بهتره.

نقل‌قول
فکر کنم یا باید خودت اون‌ها رو کشت بدی
این راه خوبیه ، به شرط اینکه شرایط اش رو داشته باشی.

نقل‌قول
گیاهانی که دستکاری ژنتیکی شدن چی، اینام نمی‌خورید؟
من شخصا با اینکه گیاه خوار نیستم ولی با دستکاری ژنتیکی در ۹۵ درصد موارد مخالفم.

نقل‌قول
نقل‌قول
مخالفت با پرورش و کنترل و در نهایت قتل دیگر موجودات به عنوان غذا
نقل‌قول
من فکر می‌کنم تا موقعی که میشه بدون کشتن حیوانات، همون ویتامین‌ها رو بدست آورد، چه کاری هست که آدم، بیاد حیوان‌ها روبکشه و بعد بخورتشون!
نقل‌قول
پس مسئله‌ای اخلاقی است: کشتن حیوانات عملی غیرانسانی است.
نقل‌قول
از مدرسه یادمه که گیاه هم جز موجودات زنده طبقه بندی می‌شد (ولی سیستم عصبی نداره).

گیاه هم موجود زنده اس ، همانند جانوران ، همانند جلبک های سبز ، اما اعتقاداتی هست در این مورد ، مثلا عده ای زنده بودن گیاه رو در نظر نمی گیرن و براشون سیستم عصبی و درد کشیدن مهمه ، عده ای هم اعتقاد دارن که انسان با خوردن حیوانات ، خلق و خوی حیوانی میگیره ، عده ای تحت تاثیر برخی اخبار اعتقاددارن که خوردن گوشت یا حتی سایر محصولات جانوری ، انسان به بیماری های جسمی مبتلا میشه و برای افزایش سلامتی بهتره گوشت یا فراورده های حیوانی مصرف نکرد.

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
« پاسخ #27 : 17 خرداد 1396، 01:15 ب‌ظ »
گیاه هم موجود زنده اس ، همانند جانوران ، همانند جلبک های سبز ، اما اعتقاداتی هست در این مورد ، مثلا عده ای زنده بودن گیاه رو در نظر نمی گیرن و براشون سیستم عصبی و درد کشیدن مهمه.

درسته که گیاه هم زنده هست، ولی برای من سیستم اعصاب مرکزی مهم هست. یعنی اگه سبزی بخوری، دیگه درد نمی‌کشه اون سبزی جعفری که داری می‌خوری!

آفلاین S Y N C R E X

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 804
  • The Control Is The Power
    • syncrex.me
« پاسخ #28 : 17 خرداد 1396، 01:54 ب‌ظ »
نقل‌قول
من در مصرف کیک های ، لبنیات صنعتی ، سس ها ، بستنی ها ، ، شکلات ها ، و کلا مواد خوراکی تولید کارخانه جات همیشه داشتن ژلاتین رو چک می کنم چون توی این ها احتمال وجودش هست .

یک نگاه به علم بشر یندازیم بد نیست ، در پایین ترین سطح شناشخته شده ، تارهای انرژی نوسان می کنند ، در اثر این نوسان ها اتم ها متولد میشن و میمیرن ، و الکترون های اطرافشون با اون قوانین جذاب کوانتومی ساختار های منظم تشکیل میدن ، اون ساختار ها مولوکول ها و سلول ها و در نهایت اون سطح از دنیا رو که ما می تونیم با چشممون ببینیم رو ایجاد می کنند ، حالا کی میدونه اول و آخر این مسیر کجاست بماند ، اما ، وقتی علمی بهش نگاه می کنید ، احتمالا متوجه این بشید که هر "چیز" ، تفاوت نوسان انرژی در بعد زمان هست که باعث میشه من خودم باشم و درخت هم درخت ، حالا بر حسب یک هدف و یا فقط اتفاق ، تکامل در نوعی از "چیز" به حدی رسیده که میتونه این ساختار ها رو درک کنه ، چیزی که اسمش رو میشه روح گذاشت ، یا شعور ،

یک لامپ و یک باتری و دو سیم رو تصور کنید ، با اتصال درست این ها لامپ روشن میشه ، حالا روی یکی از سیم ها یک کلید بزارید ، اینجا یک "دو حالته" ایجاد میشه ، روی اون یکی سیم هم یک کلید دیگه بزارید تا یه "چهار حالته" داشته باشیم ، کلید ها رو هزاران و میلیون ها و میلیار ها بکنید ، چی میشه ؟ ، این ساختار مغزه ، احتمالا ! ، این رو شمایی که با کامپیوتر ها آشنا هستید شاید بهتر درک کنید تا آدم های معمولی ، اون ها به این قضیه معتقد هستند که کامپیوتر ها نمی تونن احساس داشته باشن ، اما من که این ساختار رو درک کردم بخوبی می دونم که کامپیوتر ها می تونن بهتر از انسان بشن ، همه این ها به کنار اوج زیبایی این ساختار در اینه که زمانی این ساختار در جایگاهی از تکامل قرار می گیره که بتونه "من" رو درک کنه  "بودن" رو ، جایگاه خودش رو ببینه ، خودش رو بشناسه و شروع کنه به شناخت دنیای بی انتهای اطرافش ،

از نظر من "سنگ" هم یک موجود زندست ، باور نمی کنید؟ ، سنگ هم از میلیون ها و میلیون ها مولوکول و اتم و الکترون تشکیل شده که دارن می چرخن و زندگی میکنن ! ، اما به دید من سنگ یه لامپ و باطریه بدون کلید ! ، انسان هم یه لامپ و باتریه اما با تعداد بیشماری کلید ، و درخت و گیاه هم همون ساختار اما با تعداد خیلی کمتری کلید ،

از تجمع خیلی زیاد اون همه کلید (توجه کنید که این یکی از ساختار های دنیاست که هر موقع که چیزی به حد بسیار زیادی از تجمیع خودش برسه تغیر ساختاری رخ میده ، حالا یا پیشبینی شده یا اتفاقی ، مثل رسیدن به سرعت نور ، یا متمرکز کردن حجم شدید از پرتو های خانواده الکترومغناطیس روی یک اتم و یا چگالی بیش از حد فشرده شده در یک نقطه بر اثر گرانش و ....) در اون موجود ، چیزی بوجود میاد که فیزیک نداره اما اونجا هست ، عقل ، شعور ، فکر ، همونی که همه ما داریم و بر اساسش زندگی می کنیم ،

من فکر میکنم که این شعور از گیاهان به بعد وجود داره ، البته که در گیاهان خیلی خیلی خیلی کمه اما حداقل در حیوانات در حدی بسیار نزدیک به انسان ، میمون ها بسیار باهوش اند ، و همچنین دلفین ها و کلاغ ها ، فیل ها بسیار احساساتی و مهربان ، قو ها تک همسری زندگی می کنند ، و .... ، تفاوت ما و اون ها فقط یک چیزه ، "زبان" ، ما حرف می زنیم و با حرف ها مون به هم دروغ می گیم و برای کار های غلطمون دلیل و بهونه دسته جمعی میسازیم ، در ایران در روز عید قربان چهارده میلیون گوسفند سر بریده میشن ، این یک قتل عامه ،

یادمه یک بار به یک خونه روستایی دعوت شده بودیم ، من نوجوان بودم ، میزبان برای ادای احترام به ما ، برای شام یکی از چهار غازی که داشت رو سر برید و آماده خوردن کرد ، من ازش پرسیدم که این کی بود ؟ ، گفت این غاز نر و پدر بود اون یکی هم غاز ماده و اون دو تا جوون تره هم بچه ها شون چرا این و می پرسی ، گفتم چون از وقتی که جلوی خودشون سرش رو بریدی ، هی سه تایی میان تا دم در حال خونه و گردن شون و دراز میکنن و داخل خونه رو نگاه می کنن و وقتی من بهشون نگاه می کنم می ترسن و میرن ، و دوباره میان ،

شاید هم بار ها شنیده باشید درباره اینکه حیوون ها موقع ای که میخان ذبح بشن می فهمن و بعضی ها شون گریه می کنن یه فرار می کنن یا وحشی می شن و .... ، باور کنید می فهمند ، من دیدم که میگم ، فقط زبون ندارن ،

توی اون ساختار لامپ و باتری و کلید ، من از ته دلم دوست دارم که بتونم حتی اون سنگ رو هم از بین نبرم ، چه برسه به بالاتری ها ، اما الان چیزی که از دستم بر میاد اینه ، که حداقل اون هایی که می فهمند رو به حال خودشون بگذارم .
« آخرین ویرایش: 17 خرداد 1396، 02:03 ب‌ظ توسط enCODEr »

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
« پاسخ #29 : 17 خرداد 1396، 03:19 ب‌ظ »
نقل‌قول
من در مصرف کیک های ، لبنیات صنعتی ، سس ها ، بستنی ها ، ، شکلات ها ، و کلا مواد خوراکی تولید کارخانه جات همیشه داشتن ژلاتین رو چک می کنم چون توی این ها احتمال وجودش هست .

یک نگاه به علم بشر یندازیم بد نیست ، در پایین ترین سطح شناشخته شده ، تارهای انرژی نوسان می کنند ، در اثر این نوسان ها اتم ها متولد میشن و میمیرن ، و الکترون های اطرافشون با اون قوانین جذاب کوانتومی ساختار های منظم تشکیل میدن ، اون ساختار ها مولوکول ها و سلول ها و در نهایت اون سطح از دنیا رو که ما می تونیم با چشممون ببینیم رو ایجاد می کنند ، حالا کی میدونه اول و آخر این مسیر کجاست بماند ، اما ، وقتی علمی بهش نگاه می کنید ، احتمالا متوجه این بشید که هر "چیز" ، تفاوت نوسان انرژی در بعد زمان هست که باعث میشه من خودم باشم و درخت هم درخت ، حالا بر حسب یک هدف و یا فقط اتفاق ، تکامل در نوعی از "چیز" به حدی رسیده که میتونه این ساختار ها رو درک کنه ، چیزی که اسمش رو میشه روح گذاشت ، یا شعور ،

یک لامپ و یک باتری و دو سیم رو تصور کنید ، با اتصال درست این ها لامپ روشن میشه ، حالا روی یکی از سیم ها یک کلید بزارید ، اینجا یک "دو حالته" ایجاد میشه ، روی اون یکی سیم هم یک کلید دیگه بزارید تا یه "چهار حالته" داشته باشیم ، کلید ها رو هزاران و میلیون ها و میلیار ها بکنید ، چی میشه ؟ ، این ساختار مغزه ، احتمالا ! ، این رو شمایی که با کامپیوتر ها آشنا هستید شاید بهتر درک کنید تا آدم های معمولی ، اون ها به این قضیه معتقد هستند که کامپیوتر ها نمی تونن احساس داشته باشن ، اما من که این ساختار رو درک کردم بخوبی می دونم که کامپیوتر ها می تونن بهتر از انسان بشن ، همه این ها به کنار اوج زیبایی این ساختار در اینه که زمانی این ساختار در جایگاهی از تکامل قرار می گیره که بتونه "من" رو درک کنه  "بودن" رو ، جایگاه خودش رو ببینه ، خودش رو بشناسه و شروع کنه به شناخت دنیای بی انتهای اطرافش ،

از نظر من "سنگ" هم یک موجود زندست ، باور نمی کنید؟ ، سنگ هم از میلیون ها و میلیون ها مولوکول و اتم و الکترون تشکیل شده که دارن می چرخن و زندگی میکنن ! ، اما به دید من سنگ یه لامپ و باطریه بدون کلید ! ، انسان هم یه لامپ و باتریه اما با تعداد بیشماری کلید ، و درخت و گیاه هم همون ساختار اما با تعداد خیلی کمتری کلید ،

از تجمع خیلی زیاد اون همه کلید (توجه کنید که این یکی از ساختار های دنیاست که هر موقع که چیزی به حد بسیار زیادی از تجمیع خودش برسه تغیر ساختاری رخ میده ، حالا یا پیشبینی شده یا اتفاقی ، مثل رسیدن به سرعت نور ، یا متمرکز کردن حجم شدید از پرتو های خانواده الکترومغناطیس روی یک اتم و یا چگالی بیش از حد فشرده شده در یک نقطه بر اثر گرانش و ....) در اون موجود ، چیزی بوجود میاد که فیزیک نداره اما اونجا هست ، عقل ، شعور ، فکر ، همونی که همه ما داریم و بر اساسش زندگی می کنیم ،

من فکر میکنم که این شعور از گیاهان به بعد وجود داره ، البته که در گیاهان خیلی خیلی خیلی کمه اما حداقل در حیوانات در حدی بسیار نزدیک به انسان ، میمون ها بسیار باهوش اند ، و همچنین دلفین ها و کلاغ ها ، فیل ها بسیار احساساتی و مهربان ، قو ها تک همسری زندگی می کنند ، و .... ، تفاوت ما و اون ها فقط یک چیزه ، "زبان" ، ما حرف می زنیم و با حرف ها مون به هم دروغ می گیم و برای کار های غلطمون دلیل و بهونه دسته جمعی میسازیم ، در ایران در روز عید قربان چهارده میلیون گوسفند سر بریده میشن ، این یک قتل عامه ،

یادمه یک بار به یک خونه روستایی دعوت شده بودیم ، من نوجوان بودم ، میزبان برای ادای احترام به ما ، برای شام یکی از چهار غازی که داشت رو سر برید و آماده خوردن کرد ، من ازش پرسیدم که این کی بود ؟ ، گفت این غاز نر و پدر بود اون یکی هم غاز ماده و اون دو تا جوون تره هم بچه ها شون چرا این و می پرسی ، گفتم چون از وقتی که جلوی خودشون سرش رو بریدی ، هی سه تایی میان تا دم در حال خونه و گردن شون و دراز میکنن و داخل خونه رو نگاه می کنن و وقتی من بهشون نگاه می کنم می ترسن و میرن ، و دوباره میان ،

شاید هم بار ها شنیده باشید درباره اینکه حیوون ها موقع ای که میخان ذبح بشن می فهمن و بعضی ها شون گریه می کنن یه فرار می کنن یا وحشی می شن و .... ، باور کنید می فهمند ، من دیدم که میگم ، فقط زبون ندارن ،

توی اون ساختار لامپ و باتری و کلید ، من از ته دلم دوست دارم که بتونم حتی اون سنگ رو هم از بین نبرم ، چه برسه به بالاتری ها ، اما الان چیزی که از دستم بر میاد اینه ، که حداقل اون هایی که می فهمند رو به حال خودشون بگذارم .
حرف‌هات درسته. هرکی حیوان خونگی داشته باشه می‌فهمه که چقدر حیوان‌ها می‌فهمن. سگ و گربه رو اگه دعواشون کنی، می‌فهمن!