انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: موفقیت نرم افزار آزاد - متن باز  (دفعات بازدید: 6822 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ara

• Newbie
  • *
  • ارسال: 21
پاسخ به: موفقیت نرم افزار آزاد - متن باز
« پاسخ #15 : 11 امرداد 1389، 11:28 ب‌ظ »
به نظر من مهمترین عامل موفقیت متن باز در جی پی ال بودن است

جالبه... یه پژوهش توی آمریکا دقیقا عکس این حرف رو میزنه. اونجا گفته شده که هرچی لایسنس سهل گیر تر باشه موفقیت نرم افزار محتمل تره.

آفلاین heresh

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 968
« پاسخ #16 : 12 امرداد 1389، 12:07 ق‌ظ »
جالبه... یه پژوهش توی آمریکا دقیقا عکس این حرف رو میزنه. اونجا گفته شده که هرچی لایسنس سهل گیر تر باشه موفقیت نرم افزار محتمل تره.
:-k یا جمله بندیت درست نیست یا اینکه اون پژوهش‌گرهای آمریکایی لیسانس GNU/GPL رو اشتباهی گرفتن!
شاید هم معنی سهل و سخت گرفتن عوض شده!!

آفلاین Caesar

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 383
    • A Virtual World for Learninig English
« پاسخ #17 : 12 امرداد 1389، 10:21 ق‌ظ »
یه مسئله‌ای!
من وقتی نرم‌افزار می‌خوام دانلود کنم وقتی که کلمه‌ی GPL یا یه مشابهش رو دیدم بدون فوت وقت روی لینک دانلود کلیک می‌کنم!(اصلا این GPL بودن یه آرامش خاصی بهم می‌ده!)
اما اگر لایسنس چیز دیگه‌ای بود باید تازه برم دنبال این که حالا این یکی چی می‌گه!
ثانیا Copylefted بودن GPL هم مزیتیه که خیلی از لایسنس‌ها ندارن!
مثلا کی می‌تونه تضمین کنه که تمام چیز‌هایی که از Apache می‌سازن آزاد باقی بمونن؟!

آفلاین ara

• Newbie
  • *
« پاسخ #18 : 21 امرداد 1389، 12:59 ب‌ظ »
:-k یا جمله بندیت درست نیست یا اینکه اون پژوهش‌گرهای آمریکایی لیسانس GNU/GPL رو اشتباهی گرفتن!
شاید هم معنی سهل و سخت گرفتن عوض شده!!

چیزی که توی اون پژوهش مطرح شده اینه که پروژه هایی که لایسنس هایی شبیه به لایسنس برکلی داشتن، موفق تر بودن. میدونین که لایسنس برکلی اصولا لایسنس سهل گیری هستش به این معنی که اجازه می ده با استفاده از نرم افزار آزاد/متن باز خودت نرم افزار تولید کنی و با هر لایسنسی که خواستی (حتی به صورت تجاری) ارایه بدی یا بفروشی...
مبنای تحقیق هم سایت Sourceforge بوده، پژوهش روی تعداد زیادی پروژه توی بازه زمانی چند ساله انجام شده و نتیجه هم توی معتبرترین مجله در زمینه سیستم های اطلاعاتی (MIS QUARTERLY) منتشر شده.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19692
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #19 : 22 امرداد 1389، 04:26 ق‌ظ »
کمیت و کیفیت مستندات نرم‌افزار در زبان‌های مختلف هم می‌تونه از عوامل تعیین موفقیت نرم‌افزار باشه
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین د. محمد عطار

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 97
« پاسخ #20 : 03 شهریور 1389، 01:48 ب‌ظ »
وابستگی به سيستم عامل گفته نشد ...
مثلاً اگر fdm وابسته به ويندوز نبود، جاي همه download manager هاي لينوكس رو گرفته بود ... برعكس هم هست ...

آفلاین rezass

• Full Member
  • *
  • ارسال: 153
  • مرگ بر نژاد پرستی
« پاسخ #21 : 03 شهریور 1389، 02:45 ب‌ظ »
مثلاً اگر fdm وابسته به ويندوز نبود، جاي همه download manager هاي لينوكس رو گرفته بود ... برعكس هم هست ...

+1

آفلاین ara

• Newbie
  • *
« پاسخ #22 : 08 شهریور 1389، 09:47 ب‌ظ »
دقیقا عکسش هم در مورد مثلا فایرفاکس صادقه که با توزیع تحت ویندوز موفقیت جهانی کسب کرد.
بالاخره باید قبول کنیم که خیلی ها (به انواع دلایل) امکان مهاجرت به پلتفرم اوپن سورس رو ندارن!