انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: نصب اولیه  (دفعات بازدید: 1317 بار)

0 کاربر و 7 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین mmohsenm

• Newbie
  • *
  • ارسال: 3
نصب اولیه
« : 04 آبان 1396، 06:19 ب‌ظ »
سلام خسته نباشید.چند سوال مهم دارم ممنون میشم جواب بدین  تا بتونم لینوکسو کنار ویندوز  نصب کنم

1- اول که ویندوزو نصب کردیم برای نصب لینوکس میگین 20 گیگ ازاد کنیم که تو اون نصب شه لینوکس. اون فضا فقط برای نصب لینوکسه یا چیزای دیگه هم توش میره؟

2- swap دقیقا چیه  و رمم 16 باشه چند بزار خوبه؟ این فضا برای چیه و نبودنش چه مشکلی ایجاد میکنه؟

3- پارتیشن هوم دقیقا چیه و اون فضا چه چیزهایی درونش قرار میگیره؟

4- نمیشه از بقیه هارد که دو هارد اس اس دی و هارد اچ دی دی دارم توی لینوکس استفاده کرد؟ مثلا تو ویندوز تو هارد فیلم و اهنگ باشه بعد که لینوکسو بوت کردم بالا اوردم توش اونارو اجرا کنم؟

5- اگه بر فرض بخوام فقط لینوکس باشه و ویندوز نمیبود چجوری جفت هاردهارو بشناسونم به لینوکس؟

6- منطقیه جفت لینوکس و ویندوزو تو اس اس دی نصب کنم با توجه به اینکه حجم اس اس دی 256 گیگ هست؟

7- چرا تو خیلی از آمورش نصب ها خبری از ساخت هوم و سواپ نیست؟ بعد از پارتیشن های ذکر شده دقیقا چقدر فضای کار برای لینوکس خواهم داشت برای ریختن فیلم و اهنگ و نرم افزار و ....

ممنون میشم پاسخ این سوالاتو بدین که از سردرگمی دربیام

آفلاین ubulink

• Full Member
  • *
  • ارسال: 132
  • متن شخصی
    • عنوان وب سایت
پاسخ : نصب اولیه
« پاسخ #1 : 04 آبان 1396، 07:23 ب‌ظ »
۱- بستگی داره پارتیشن هوم رو جدا کنید یا نه اگر هوم رو جدا کنید فقط برای نصب نرم‌افزار هست (البته تنظیمات کاربرها و تنظیمات نرم افزار هر یوزر در هوم ذخیره می‌شود)
۲- سواپ حافظه مجازی هست در صورتی رم سیستم پر شورد سربار رم در سواپ ذخیره می‌شود تا سیستم هنگ نکند
ساختن پارتیشن سواپ اجباری نیست واگر نسازید سیستم خودش خودکار در پارتیشن روت ان را می سازد و ساخت ان بصورت جدا عملکرد بهتری دارد بخصوص اگر بخواهید چندتا توزیع نصب کنید
۳- تقریبا چیزی شبیه پوشه های داکیومن، دانلود، پیکچر و موزیک ویندوز است باضافه تنظیمات شخصی هر یوزر که در ان ذخیره می‌شود اگر هم بصورت جدا نسازید اطلاعات ان در ریشه ذخیره می‌شود
البته شما می توانید مثل ویندوز پارتیشن‌های دیگه‌ای هم برای ذخیره اطلاعات بسازید
۴- شما می توانید مثل ویندوز پارتیشن‌های دیگه‌ای هم برای ذخیره اطلاعات بسازید هر تعداد دوست داشته باشید پارتیشن و هارد داشته باشید در لینوکس قابل دیدن هست در لینوکس پارتیشن‌های NTSF ویندوز قابل خواندن و نوشتن است
۵- کار خاصی نمی خواد انجام بدید (یکمی سوال مبهم است)
۶- اره چرا نباشه مثلا می‌تونید پوشه‌های دانلود و ... رو روی پارتیشن دیگه مونت کنید تا فضا کم نیارید
۷- ساخت سواپ و هوم بصورت جدا برای عملکرد بهتر است ساخت جدای ان‌ها اجباری نیست

با جستجو در همین انجمن یا اینترنت می‌توانیداطلاعات بیشتری بدست بیارید و اگر دوباره براتون ابهام یا سوال پیش امد می‌تونید بپرسید
« آخرین ویرایش: 04 آبان 1396، 07:43 ب‌ظ توسط ubulink »
اگر مشکل شما حل شد پست اول را ویراش کنید و به موضوع تایپیک عبارت    (حل شد)    را اضافه کنید تا کسی بیهوده برای پاسخ به یک موضوع حل شده زمان صرف نکند و اگر  علت و نحوهء حل شدن مشکل رابیان کنید به بسیاری از افرادی که بعدا به مشکل شما برخواهند خورد کمک خواهید کرد

آفلاین mmohsenm

• Newbie
  • *
« پاسخ #2 : 04 آبان 1396، 09:17 ب‌ظ »
 با تشکر از چوابت.
فقط یه سوال باقی موند. اینکه فرض کنیم جفت سیستم عامل ها تو اس اس دی نصب شد. بیایم تو درایو دیگری مثل درایو دی تو ویندوز فیلم و عکس و موزیک و... ریخته باشم. بعد ریستارت کنم لینوکسو بالا بیارم اونجا هم امکان دسترسی دارم به این فیلم ها و عکسها؟ و  اینکه نرم افزارهایی که نصب میشه تو لینوکس تو کدوم پارتیشن از اون پارتیشن های مذکور قرار میگیرن و فضا اشغال میکنن؟ تنظیمات تو قسمت هوم ذخیره میشن؟

آفلاین مهران تعریف

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 707
  • دبیان + xfce
« پاسخ #3 : 04 آبان 1396، 10:06 ب‌ظ »
با تشکر از چوابت.
فقط یه سوال باقی موند. اینکه فرض کنیم جفت سیستم عامل ها تو اس اس دی نصب شد. بیایم تو درایو دیگری مثل درایو دی تو ویندوز فیلم و عکس و موزیک و... ریخته باشم. بعد ریستارت کنم لینوکسو بالا بیارم اونجا هم امکان دسترسی دارم به این فیلم ها و عکسها؟ و  اینکه نرم افزارهایی که نصب میشه تو لینوکس تو کدوم پارتیشن از اون پارتیشن های مذکور قرار میگیرن و فضا اشغال میکنن؟ تنظیمات تو قسمت هوم ذخیره میشن؟
دقیقا ۳ تا شد:)

۱ - بهله
۲ - جواب مشخصی نداره خودت میایی میبینی چطوری هست.
۳ - تنظیمات هر یوزر، در پوشه ی مخصوص اش در home ذخیره میشه.

و اینکه لینوکس اسم کرنل هست (کرنل؟) ولی اسم سیستم عالم گنو هست (گنو یا لینوکس) برای همین بهتره بگید بعد نصب گنو ...

آفلاین mmohsenm

• Newbie
  • *
« پاسخ #4 : 05 آبان 1396، 12:16 ق‌ظ »

۲- سواپ حافظه مجازی هست در صورتی رم سیستم پر شورد سربار رم در سواپ ذخیره می‌شود تا سیستم هنگ نکند
ساختن پارتیشن سواپ اجباری نیست واگر نسازید سیستم خودش خودکار در پارتیشن روت ان را می سازد و ساخت ان بصورت جدا عملکرد بهتری دارد بخصوص اگر بخواهید چندتا توزیع نصب کنید

با جستجو در همین انجمن یا اینترنت می‌توانیداطلاعات بیشتری بدست بیارید و اگر دوباره براتون ابهام یا سوال پیش امد می‌تونید بپرسید
تو مفهوم این قسمت مشکل داشتم. منظور چطوره؟ رم جایگزین با قسمتی از فضای هارد؟ مگه میشه با قسمتی از هارد با خصوصیات نوشتاری و خواندنی متفاوت با رم همچین جایگزینی ای انجام داد؟  استفاده از میزان رم و سی پی یو  در مجموع در لینوکس بهینه تره یا ویندوز؟
شرمنده از دوستان که سوالات مبتدیانه میپرسم اما عادت کردم اول زیر و بم یه چیزو درارم بعد شروع به استفادش کنم و عذر میخوام که وقتتونو میگیرم
« آخرین ویرایش: 05 آبان 1396، 12:18 ق‌ظ توسط mmohsenm »

آفلاین مهران تعریف

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 707
  • دبیان + xfce
« پاسخ #5 : 05 آبان 1396، 12:38 ق‌ظ »
شرمنده از دوستان که سوالات مبتدیانه میپرسم اما عادت کردم اول زیر و بم یه چیزو درارم بعد شروع به استفادش کنم و عذر میخوام که وقتتونو میگیرم
اگر همین الان در مورد swap سرچ کنید، خیلی سریع تر به چندبرابر اطلاعاتی که اینجا می تونید بگیرید، میرسید. در این موارد زیاد بحث شده قبلا.

آفلاین ubulink

• Full Member
  • *
  • ارسال: 132
  • متن شخصی
    • عنوان وب سایت
« پاسخ #6 : 05 آبان 1396، 10:15 ق‌ظ »
۲- سواپ حافظه مجازی هست در صورتی رم سیستم پر شورد ...
تو مفهوم این قسمت مشکل داشتم. منظور چطوره؟ رم جایگزین با قسمتی از فضای هارد؟ مگه میشه با قسمتی از هارد با خصوصیات نوشتاری و خواندنی متفاوت با رم همچین جایگزینی ای انجام داد؟ 
خب سیستم فایل ان فرق می‌کند! این که چیز عجیبی نیست در ویندوز هم حافظه مجازی داریم ولی در لینوکس کمی حرفه‌ای‌تر است!

نقل‌قول
شرمندگی ندارد. فقط دارید کمی عجله می‌کنید شاید دوست داشته باشید همه چیز را هرچه زودتر یاد بگیرید ولی یادگیری مفاهیم کمی به زمان نیاز دارد بخصوص برای اینکه حلاجی شوند
هر وقت خواستید یک توزیع از لینوکس نصب کنید بهتر است از روی یک راهنمای نصب این کار را انجام دهید چون بعضی به علت نداستن به خصوص نخواندن گزینه‌های نصب هارد را فرمت کرده‌اند و اطلاعاتشان را از دست داده اند

و در آخر این توصیه
اگر همین الان در مورد swap سرچ کنید، خیلی سریع تر به چندبرابر اطلاعاتی که اینجا می تونید بگیرید، میرسید. در این موارد زیاد بحث شده قبلا.
کمی سرچ کنید در این انجمن، در اینترنت، در ویکی این سایت، یا کتاب‌هایی به بصورت pdf در اینترنت برای تازه‌کاران در مورد لینوکس هست و اگر زبانتان خوب است دیگر هیچ!
اگر مشکل شما حل شد پست اول را ویراش کنید و به موضوع تایپیک عبارت    (حل شد)    را اضافه کنید تا کسی بیهوده برای پاسخ به یک موضوع حل شده زمان صرف نکند و اگر  علت و نحوهء حل شدن مشکل رابیان کنید به بسیاری از افرادی که بعدا به مشکل شما برخواهند خورد کمک خواهید کرد