انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: دسترسی روت به یوزر فعلی  (دفعات بازدید: 4761 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین mojtabakheyri

• Newbie
  • *
  • ارسال: 16
دسترسی روت به یوزر فعلی
« : 17 بهمن 1396، 11:41 ب‌ظ »
سلام من تازه اوبونتو نصب کردم
در بعضی مواقع بعضی از فولدر ها علامت قفل روش زده میشه
بعد باید با استفاده از sudo nautilus با ترمینال محیط روت رو باز کنم برم پرمیشن رو تغییر بدم و خلاصه کلی دردسر داره
همچنین مثلا میخوام به فایل های روت دسترسی داشته باشم مثل پوشه var و ... باید بازم با ترمینال وارد بشم

میخواستم بدونم چطوری میتونم همین یوزر فعلی خودم رو دسترسی روت بهش بدم؟

دقیقا همین یوزرم با همین اطلاعات فقط روت باشم

ممنون

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4854
  • masoft قدیم
پاسخ : دسترسی روت به یوزر فعلی
« پاسخ #1 : 18 بهمن 1396، 12:28 ق‌ظ »
نرم‌افزارهای گرافیکی رو نباید با کاربر root یا با دستور sudo اجرا کنید. فوق‌العاده کار اشتباهی هستش.
در صورتی که با کاربرتون به دایرکتوری‌ای دسترسی ندارید، یعنی نباید به اون دسترسی داشته باشید :) اگر دقیقا بیان کنید که چکاری می‌خواید انجام بدید، میشه کمکتون کرد و راه درستش رو بیان کرد.

آفلاین Emptyc

• Full Member
  • *
  • ارسال: 215
« پاسخ #2 : 18 بهمن 1396، 12:32 ق‌ظ »
ویرایش: دستور رو ویرایش کردم یادم رفته بود مسیر رو توی دستور معلوم کنم
دوست عزیز باید ببینید که اون دایرکتوری(پوشه) که دسترسی محدود داره چرا برای کاربری یا گروه شما محدود شده حتما دلیلی داره ولی اگه واقعا مطمئنی این دایرکتوری حساس نیست و ناخواسته حالا به هر دلیلی سطح دسترسیش برای شما محدود شده میتونید از دستور زیر برای تغییر سطح دسترسی کاربری و یا گروه استفاده کنید.
فرض کردم نام کاربری شما ubuntuUser است.
sudo chown -R ubuntuUser:ubuntuUser /path/to/Directory
پیشنهاد میکنم به دلیل مهم بودن موضوع سطح دسترسی در سیستم‌عامل ویکی‌های زیر را مطالعه کنید.
FilePermissionsACLs  :  WikiUbuntu
Access Control Lists  :  WikiArchLinux
ویکی فارسی اوبونتو  :  دسترسی‌ها
« آخرین ویرایش: 18 بهمن 1396، 01:08 ق‌ظ توسط Emptyc »
بُزُرْگي سَرآسَر بِهْ گُفتآرْ نيست ./. دُوصَد گُفْتِه چُو نیمْ کِرْدآرْ نیستْ.

آفلاین mojtabakheyri

• Newbie
  • *
« پاسخ #3 : 18 بهمن 1396، 12:44 ق‌ظ »
نرم‌افزارهای گرافیکی رو نباید با کاربر root یا با دستور sudo اجرا کنید. فوق‌العاده کار اشتباهی هستش.
در صورتی که با کاربرتون به دایرکتوری‌ای دسترسی ندارید، یعنی نباید به اون دسترسی داشته باشید :) اگر دقیقا بیان کنید که چکاری می‌خواید انجام بدید، میشه کمکتون کرد و راه درستش رو بیان کرد.

من در اوبونتوی خودم برنامه نویسی ام رو انجام می دم

همیشه مشکل دارم با فایلهای پروژه ام

مثلا در پوشه پروژه ام یک پوشه باز میکنم مثلا image بعد یک عکس در اون قرار میدم روش علامت قفل میاد از درون مثلا phpstorm نمی تونم حدفش کنم مجبورم توی ترمینال بنویسم
sudo nautilus باز برم به محل پروژه عکس رو پاک کنم
این صرفا یک مثال بود

و بعضی مواقع میخوام یک فایلی که نوشتم رو سیو کنم گیر میده permission denied و امثالم باز باید برم به محل نصب با ترمینال پرمیشن رو عوض کنم

این مشکل من هست
ممنون می شم راه درستش رو بگین ممنون :)

آفلاین mojtabakheyri

• Newbie
  • *
« پاسخ #4 : 18 بهمن 1396، 12:45 ق‌ظ »
دوست عزیز باید ببینید که اون دایرکتوری(پوشه) که دسترسی محدود داره چرا برای کاربری یا گروه شما محدود شده حتما دلیلی داره ولی اگه واقعا مطمئنی این دایرکتوری حساس نیست و ناخواسته حالا به هر دلیلی سطح دسترسیش برای شما محدود شده میتونید از دستور زیر برای تغییر سطح دسترسی کاربری و یا گروه استفاده کنید.

از این دستور برای تغیر دسترسی یک دایرکتوری به گروه و کاربری استفاده کنید.
فرض کردم نام کاربری شما ubuntuUser است.
sudo chown -R ubuntuUser:ubuntuUser
پیشنهاد میکنم به دلیل مهم بودن موضوع سطح دسترسی در سیستم‌عامل ویکی‌های زیر را مطالعه کنید.
FilePermissionsACLs  :  WikiUbuntu
Access Control Lists  :  WikiArchLinux
ویکی فارسی اوبونتو  :  دسترسی‌ها

خیر پوشه حساسی نیست

فایل های پروژه های خودم هستش

در پاسخ قبلی توضیحات رو نوشتم

اگر میشه راهنمایی بکنین مرسی

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1221
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
« پاسخ #5 : 18 بهمن 1396، 01:12 ق‌ظ »
و بعضی مواقع میخوام یک فایلی که نوشتم رو سیو کنم گیر میده permission denied و امثالم باز باید برم به محل نصب با ترمینال پرمیشن رو عوض کنم
میشه بگین کجا فایلاتون رو ذخیره می‌کنین؟؟ :-k :-k
به ما نگفته بودند ایران در زمان احمدشاه قاجار چگونه بوده است. همیشه به ما دادند، ما هم فکر کردیم باید می‌داده‌اند و تازه خیال می‌کردیم کم‌مان است باز هم می‌خواستیم!!
فریدون فرخزاد

آفلاین mojtabakheyri

• Newbie
  • *
« پاسخ #6 : 18 بهمن 1396، 01:20 ق‌ظ »
میشه بگین کجا فایلاتون رو ذخیره می‌کنین؟؟ :-k :-k

برای پروژه های اندرویدم که در دایرکتوری در پوشه Home

و برای پروژه های تحت وبم چون نیاز به لوکال هاست دارم و apache2 روی اوبونتو خودم نصب کردم فایل ها به طور پیشفرض باید در

var/www/html قرار میگیرند

بیشتر مشکلات من هم با فایل های همین قسمت است و اکثر فایل های جدیدی هم که ایجاد میشن علامت قفل روشون می خوره و نمی تونم از طریق ide خودم تغییری مثل نام و یا حذف انجام بدم باید با دسترسی روت و با ترمینال برم به این محل فایل باز پرمیشن رو تغییر بدم که کار خیلی وقت گیر و اعصاب خوردی هستش

آفلاین Emptyc

• Full Member
  • *
  • ارسال: 215
« پاسخ #7 : 18 بهمن 1396، 01:38 ق‌ظ »
برای پروژه های تحت وبم چون نیاز به لوکال هاست دارم و apache2 روی اوبونتو خودم نصب کردم فایل ها به طور پیشفرض باید در var/www/html قرار میگیرند

بیشتر مشکلات من هم با فایل های همین قسمت است و اکثر فایل های جدیدی هم که ایجاد میشن علامت قفل روشون می خوره و نمی تونم از طریق ide خودم تغییری مثل نام و یا حذف انجام بدم باید با دسترسی روت و با ترمینال برم به این محل فایل باز پرمیشن رو تغییر بدم که کار خیلی وقت گیر و اعصاب خوردی هستش

دوست عزیز شما هیچ وقت نباید یه وب رو خارج از دایرکتوری Home اجرا کنید تو لینک زیر کامل توضیح داده چطور باید این مشکل رو برطرف کنید.
Permissions problems with /var/www/html and my own home directory for a website document root
بُزُرْگي سَرآسَر بِهْ گُفتآرْ نيست ./. دُوصَد گُفْتِه چُو نیمْ کِرْدآرْ نیستْ.

آفلاین mojtabakheyri

• Newbie
  • *
« پاسخ #8 : 18 بهمن 1396، 11:38 ق‌ظ »
برای پروژه های تحت وبم چون نیاز به لوکال هاست دارم و apache2 روی اوبونتو خودم نصب کردم فایل ها به طور پیشفرض باید در var/www/html قرار میگیرند

دوست عزیز شما هیچ وقت نباید یه وب رو خارج از دایرکتوری Home اجرا کنید تو لینک زیر کامل توضیح داده چطور باید این مشکل رو برطرف کنید.
Permissions problems with /var/www/html and my own home directory for a website document root

ممنون ولی خیلی توضیحاتش زیاد بود دقیقا نمی دونم چیکار کنم :(

تازه کارم میترسم خراب کنم یه جایی رو

میشه راهنمایی کنین؟

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
« پاسخ #9 : 18 بهمن 1396، 01:09 ب‌ظ »

و برای پروژه های تحت وبم چون نیاز به لوکال هاست دارم و apache2 روی اوبونتو خودم نصب کردم فایل ها به طور پیشفرض باید در

بهتر بود اول می‌گفتین سعی دارین کجا ذخیره کنین فایلاتون رو ;D
منم چند مدت پیش باید یه کاری رو با php انجام می‌دادم و نیاز به هاست محلی داشتم برای همین lamp server رو نصب کردم. دایرکتوری var خب یه دایرکتوری ای نیست که یوزر معمولی بتونه بهش دسترسی داشته باشه. یه جایی خوندم که میشه دایرکتوری فایل‌های وب رو به پوشه‌ی هوم تغییر داد ولی خب حوصله‌شو نداشتم و اینکه کاری که می‌خواستم بکنم، کار دائمی‌ای نبود و صرفا فقط میخواستم اون کار انجام شه و تموم شه. برای همین از یه روش ساده و پیش پا افتاده استفاده کردم و دسترسی خوندن نوشتن روی اون دایرکتوری رو به یوزر خودم (غیر روت) دادم با این دستور:
sudo chown -R mehran:mehran /var/www/htmlmehran که اسم یوزر خودمه و اگه شما بخواید از این روش استفاده کنید باید یوزر خودتون رو بزارید.

اما بنا به دلایلی این کار زیاد درست و جالبی نیست و اگه این کارتون همیشگی هست بهتره با توجه به آموزشایی که وجود داره مسیر فایل‌های لوکال هاست رو به هوم‌تون تغییر بدین ...
به ما نگفته بودند ایران در زمان احمدشاه قاجار چگونه بوده است. همیشه به ما دادند، ما هم فکر کردیم باید می‌داده‌اند و تازه خیال می‌کردیم کم‌مان است باز هم می‌خواستیم!!
فریدون فرخزاد

آفلاین mojtabakheyri

• Newbie
  • *
« پاسخ #10 : 18 بهمن 1396، 01:50 ب‌ظ »

بهتر بود اول می‌گفتین سعی دارین کجا ذخیره کنین فایلاتون رو ;D
منم چند مدت پیش باید یه کاری رو با php انجام می‌دادم و نیاز به هاست محلی داشتم برای همین lamp server رو نصب کردم. دایرکتوری var خب یه دایرکتوری ای نیست که یوزر معمولی بتونه بهش دسترسی داشته باشه. یه جایی خوندم که میشه دایرکتوری فایل‌های وب رو به پوشه‌ی هوم تغییر داد ولی خب حوصله‌شو نداشتم و اینکه کاری که می‌خواستم بکنم، کار دائمی‌ای نبود و صرفا فقط میخواستم اون کار انجام شه و تموم شه. برای همین از یه روش ساده و پیش پا افتاده استفاده کردم و دسترسی خوندن نوشتن روی اون دایرکتوری رو به یوزر خودم (غیر روت) دادم با این دستور:
sudo chown -R mehran:mehran /var/www/htmlmehran که اسم یوزر خودمه و اگه شما بخواید از این روش استفاده کنید باید یوزر خودتون رو بزارید.

اما بنا به دلایلی این کار زیاد درست و جالبی نیست و اگه این کارتون همیشگی هست بهتره با توجه به آموزشایی که وجود داره مسیر فایل‌های لوکال هاست رو به هوم‌تون تغییر بدین ...

ممنون :)

ولی خب خواستم به دایرکتوری هوم تغییر بدم اما چون تازه کارم هم نتونستم انجام بدم هم ترسیدم که خدای نکرده باز جایی رو خراب کنم

آموزش فارسی در این زمینه سراغ ندارید؟

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
« پاسخ #11 : 18 بهمن 1396، 03:26 ب‌ظ »
این مقاله فکر کنم مناسب‌تون باشه.لینک
فریدون فرخزاد

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4854
  • masoft قدیم
« پاسخ #12 : 18 بهمن 1396، 04:45 ب‌ظ »
مثلا در پوشه پروژه ام یک پوشه باز میکنم مثلا image بعد یک عکس در اون قرار میدم روش علامت قفل میاد از درون مثلا phpstorm نمی تونم حدفش کنم مجبورم توی ترمینال بنویسم
sudo nautilus باز برم به محل پروژه عکس رو پاک کنم
کار اشتباهی انجام میدید. شما اگر پروژه‌تون رو با کاربر خودتون اجرا کنید، هیچ وقت روی اون قفلی نمیاد.
اگر هم وب‌سرور هست که می‌تونه وب‌سرور PHP رو با کاربر خودتون اجرا کنه یا از گروهی استفاده کنید که خودتون هم عضوش هستید و با یک Permission Mask درست، همیشه امکان پاک کردن یا تغییر دادن فایل‌های خودتون با کاربر خودتون رو خواهید داشت.

آفلاین mojtabakheyri

• Newbie
  • *
« پاسخ #13 : 18 بهمن 1396، 05:01 ب‌ظ »
نقل‌قول
شما اگر پروژه‌تون رو با کاربر خودتون اجرا کنید، هیچ وقت روی اون قفلی نمیاد.

عذر خواهم دقیقا متوجه نشدم منظورتونو ...

کلا یک کاربر بیشتر روی سیستمم نیست اونم اکانت خودم هست

آفلاین mojtabakheyri

• Newbie
  • *
« پاسخ #14 : 18 بهمن 1396، 05:02 ب‌ظ »
این مقاله فکر کنم مناسب‌تون باشه.لینک
ممنون

این کار رو هم کردم باز کلا apache2 راه اندازی نشد :((( مجبور شدم تنظیمات رو دیفالت بزارم باز :(((