انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: آیا استفاده از سرویس‌های DNS serverها می‌تواند باعث نقص حریم خصوصی شود؟  (دفعات بازدید: 2484 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین kamnazir

• Newbie
  • *
  • ارسال: 1
فکر میکنم مشکل مربوط به گواهی نامه ها (certificate) و اتصالات HTTPS باشه، فکر میکنم این دو مرورگر از مکانیزم‌های متفاوتی برای اجرای آنها استفاده میکنند.

دقیقا همین‌طور که دوستمون گفتن مشکل از بعضی گواهی‌نامه‌های SSL هست که متاسفانه ما رو تحریم کردن!
این‌که کروم و فایرفاکس رفتار متفاوتی از خودشون نشون می‌دن هم بر می‌گرده به سخت‌گیری زیاد کروم
این‌که با بعضی از ISP‌ها مشکل نداره، بخاطر استفاده اونا از سرورهای خارج از کشور (مثلا امارات برای همراه اول) هست.

حل مشکل هم خیلی راحته.
با https://shecan.ir و تغییر دی‌ان‌اس دیگه این مشکل پیش نمی‌آد
« آخرین ویرایش: 15 مهر 1397، 08:54 ق‌ظ توسط kamnazir »

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1221
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
حل مشکل هم خیلی راحته.
این کار و استفاده از سرویس‌های این چنینی روی کل کامپیوتر اصلا کار درستی نیست و کاملا امنیت‌تون رو به خطر می‌اندازه و جدا توصیه می‌کنم تحت هیچ شرایطی این کار رو انجام ندین!
به ما نگفته بودند ایران در زمان احمدشاه قاجار چگونه بوده است. همیشه به ما دادند، ما هم فکر کردیم باید می‌داده‌اند و تازه خیال می‌کردیم کم‌مان است باز هم می‌خواستیم!!
فریدون فرخزاد

آفلاین A. Ekramian

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 71
فکر میکنم مشکل مربوط به گواهی نامه ها (certificate) و اتصالات HTTPS باشه، فکر میکنم این دو مرورگر از مکانیزم‌های متفاوتی برای اجرای آنها استفاده میکنند.

دقیقا همین‌طور که دوستمون گفتن مشکل از بعضی گواهی‌نامه‌های SSL هست که متاسفانه ما رو تحریم کردن!
این‌که کروم و فایرفاکس رفتار متفاوتی از خودشون نشون می‌دن هم بر می‌گرده به سخت‌گیری زیاد کروم
این‌که با بعضی از ISP‌ها مشکل نداره، بخاطر استفاده اونا از سرورهای خارج از کشور (مثلا امارات برای همراه اول) هست.

حل مشکل هم خیلی راحته.
متوجه نشدم ... اگر مشکل تحریمه پس باید همه جا اینجور باشه. دوستان میگن اینترنت ایرانسل توی ویندوز مشکلی نداره ولی توی لینوکس ایراد پیدا میکنه. اینجا مشخصا سایت گیت هاب و مرورگر کروم ذکر شده ولی چندجای این انجمن گفتن مشکل کلیه و بعضی سایت‌ها با تأخیر باز میشه ولی توی ویندوز مشکلی وجود نداره.

این کار و استفاده از سرویس‌های این چنینی روی کل کامپیوتر اصلا کار درستی نیست و کاملا امنیت‌تون رو به خطر می‌اندازه و جدا توصیه می‌کنم تحت هیچ شرایطی این کار رو انجام ندین!
دوست عزیز گواهینامه‌های SSL تغییری پیدا نمیکنن. اگر سایت‌های بازدید پروتکل HTTPS بازدید بشن به نظر من مشکلی نداره.

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
دوست عزیز گواهینامه‌های SSL تغییری پیدا نمیکنن. اگر سایت‌های بازدید پروتکل HTTPS بازدید بشن به نظر من مشکلی نداره.

می‌تونن به راحتی یه log از تمام سایت‌هایی که مراجعه می‌کنید، ذخیره کنن. برای اینکار فقط کافیه که log مربوطه به DNS translation requests ها رو ذخیره کنن. من هم اصلا توصیه به استفاده از این سایت نمی‌کنم. یا حتی ممکنه که به سایت‌های fake شما رو ببرن. همه چیز ممکنه.
« آخرین ویرایش: 16 مهر 1397، 10:10 ب‌ظ توسط سلمان م. »

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
دقیقا می‌شه بگی که چجوری می‌شه یه گواهینامه که صادر شده رو تحریم کرد؟؟؟

آفلاین A. Ekramian

• Jr. Member
  • *

می‌تونن به راحتی یه log از تمام سایت‌هایی که مراجعه می‌کنید، ذخیره کنن. برای اینکار فقط کافیه که log مربوطه به DNS translation requests ها رو ذخیره کنن. من هم اصلا توصیه به استفاده از این سایت نمی‌کنم. یا حتی ممکنه که به سایت‌های fake شما رو ببرن. همه چیز ممکنه.
دوست عزیز درخواست‌های DNS شما در مرحله‌ی اول امکان مانیتور توسط خود ISP شما رو داره پس اگر نگرانی از این بابت هست باید از ISP خود هم نگران باشید.
دوم اینکه اگر از دامنه‌ای با پروتکل HTTPS بازدید بشه امکان تغییر مسیر شما به سایت‌های fake وجود نداره چون گواهینامه‌های SSL مخصوص دامنه‌ی تعریف شده هست و باید کلیدهای خصوصی گواهینامه در اختیار سایت جعلی باشه.

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
دوست عزیز درخواست‌های DNS شما در مرحله‌ی اول امکان مانیتور توسط خود ISP شما رو داره پس اگر نگرانی از این بابت هست باید از ISP خود هم نگران باشید.
با استفاده از تور این امکان وجود نداره :)

دوم اینکه اگر از دامنه‌ای با پروتکل HTTPS بازدید بشه امکان تغییر مسیر شما به سایت‌های fake وجود نداره چون گواهینامه‌های SSL مخصوص دامنه‌ی تعریف شده هست و باید کلیدهای خصوصی گواهینامه در اختیار سایت جعلی باشه.
بله درسته اما همه‌ی سایت‌ها ممکنه گواهی ssl نداشته باشن! همچنین خیلی راحت می‌تونن بفهمن شما به چه سایت‌هایی می‌رین و چیکار می‌کنین ! به فلان سرویس (مثلا همین شکن) چه ربطی داره که من چه سایتی میرم؟! این نقض حریم خصوصیه تو روز روشن!
« آخرین ویرایش: 17 مهر 1397، 10:31 ق‌ظ توسط Silvio Dante »
به ما نگفته بودند ایران در زمان احمدشاه قاجار چگونه بوده است. همیشه به ما دادند، ما هم فکر کردیم باید می‌داده‌اند و تازه خیال می‌کردیم کم‌مان است باز هم می‌خواستیم!!
فریدون فرخزاد

آفلاین A. Ekramian

• Jr. Member
  • *
با استفاده از تور این امکان وجود نداره :)
یعنی شما تضمین میکنید که سرورهای تور داده‌هایی رو که منتقل میکنن لاگ نمیکنند؟!!! داده‌ای که جابجا میشه اگر رمزنگاری End-to-End نشده باشه توسط هر واسط میانی قابل روئیته. چه ISP باشه چه سرورهای تور ...

بله درسته اما همه‌ی سایت‌ها ممکنه گواهی ssl نداشته باشن! همچنین خیلی راحت می‌تونن بفهمن شما به چه سایت‌هایی می‌رین و چیکار می‌کنین ! به فلان سرویس (مثلا همین شکن) چه ربطی داره که من چه سایتی میرم؟! این نقض حریم خصوصیه تو روز روشن!
شما اگر سایتی رو که پروتکل SSL نداشته باشه بازدید بکنید از طرف ISP و چه بسا شبکه‌ی محلی خودتون قابل ردگیری هست. وقتی از ابتدای مسیر ترافیک شبکه امکان ردگیری داده‌های غیر رمزنگاری وجود داره نگرانی در مورد سروریس‌های انتهایی مثل این مورد چه فایده‌ای داره؟! مثل این میمونه که آبی که از سرچشمه امکان آلودگی داره ولی شما نگران آلودگی دریاچه‌ی پایین دست اون باشید!!!

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
حرف شما کاملا درست هست، بالاخره یکی باید دامنه‌ها رو به آی‌پی مربوط به اون سایت ترجمه کنه و ما رو به وب‌گاه مورد نظر وصل کنه. وقتی که به صورت عادی وصل میشیم این کار رو ISPها انجام می‌دن. ولی وقتی که مثلا از VPN استفاده می‌کنیم، ISP فقط می‌تونه ببینه که ما به وی‌پی‌ان وصل شدیم و داریم داده رد و بدل می‌کنیم ولی نمی‌دونه که ما به چه وب‌گاه‌هایی وصل میشیم یا چه داده‌هایی رو داریم رد و بدل می‌کنیم.

این سایت که دوستمون معرفی کرده، داره به صورت کاملا واضح میگه که از وی‌پی‌ان استفاده نکنید و از من استفاده کنید! چون داره کاربران رو به نوعی گول می‌زنه و میگه که ویروس می‌گیرید و هزارتا مزخرف دیگه. این مساله هست که من رو مشکوک می‌کنه، جمله‌های زیر به نقل از این‌جا (https://shecan.ir/shecan.pdf) هست

* در مقایسه با راهکارهای جایگزین (مانند فیلترشکن و VPN)، از امنیت برخوردار است. !!!!!
* یا میگه اگه از وی‌پی‌ان استفاده کنید ممکنه که ویروس بگیرید!
* یا در دام کلاهبردارها بیوفتید چون وقتی از وی‌پی‌ان استفاده می‌کنید بقیه سایت‌ها فیلتر نیستن!!!!!
« آخرین ویرایش: 18 مهر 1397، 10:28 ق‌ظ توسط سلمان م. »

آفلاین A. Ekramian

• Jr. Member
  • *
... ولی وقتی که مثلا از VPN استفاده می‌کنیم، ISP فقط می‌تونه ببینه که ما به وی‌پی‌ان وصل شدیم و داریم داده رد و بدل می‌کنیم ولی نمی‌دونه که ما به چه وب‌گاه‌هایی وصل میشیم یا چه داده‌هایی رو داریم رد و بدل می‌کنیم.
شما تضمین میکنید سرویس دهنده‌ی VPN داده‌های شما رو نمی‌دزده؟!!! بعید میدونم کسی بتونه تضمین کنه. چه داده‌ها دست ISP باشه چه دست سرویس دهنده‌ی vpn چه دست سرویس shekan فرقی میکنه؟!

این سایت که دوستمون معرفی کرده، داره به صورت کاملا واضح میگه که از وی‌پی‌ان استفاده نکنید و از من استفاده کنید! چون داره کاربران رو به نوعی گول می‌زنه و میگه که ویروس می‌گیرید و هزارتا مزخرف دیگه.
* در مقایسه با راهکارهای جایگزین (مانند فیلترشکن و VPN)، از امنیت برخوردار است. !!!!!
* یا میگه اگه از وی‌پی‌ان استفاده کنید ممکنه که ویروس بگیرید!
* یا در دام کلاهبردارها بیوفتید چون وقتی از وی‌پی‌ان استفاده می‌کنید بقیه سایت‌ها فیلتر نیستن!!!!!
سرویس‌های VPN اگر داده‌های شما تا مقصد رمزنگاری نشوند براحتی قابل دستکاری و تغییر و دزدی توسط VPN هستند. فرق صحبت‌های شما با مطالب سرویس shekan چیست؟! شما هم میگویید VPN امن است و ویروس نمیگیرد در صورتی که خلاف واقع است. (تعجب می‌کنم که احتمال آلودگی برخی VPNها به ویروس و محتوای تبلیغاتی رو مزخرف می‌دونید!!!)
« آخرین ویرایش: 17 مهر 1397، 01:08 ب‌ظ توسط A. Ekramian »

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
یعنی شما تضمین میکنید که سرورهای تور داده‌هایی رو که منتقل میکنن لاگ نمیکنند؟!!! داده‌ای که جابجا میشه اگر رمزنگاری End-to-End نشده باشه توسط هر واسط میانی قابل روئیته. چه ISP باشه چه سرورهای تور ...
سرورهای تور؟!
بد نیست یه نگاهی به چگونگی کارکرد تور بندازین.

سرویس‌های VPN اگر داده‌های شما تا مقصد رمزنگاری نشوند براحتی قابل دستکاری و تغییر و دزدی توسط VPN هستند. فرق صحبت‌های شما با مطالب سرویس shekan چیست؟! شما هم میگویید VPN امن است و ویروس نمیگیرد در صورتی که خلاف واقع است. (تعجب می‌کنم که احتمال آلودگی برخی VPNها به ویروس و محتوای تبلیغاتی رو مزخرف می‌دونید!!!)
اینجا چندتا مسئله پیش میاد:
اول اینکه قرار نیست از وی پی ان‌های بی در و پیکر استفاده کنیم. وی‌پی‌ان‌هایی مثل openvpn یا shadowsocks ساز و کارشون مشخصه و می‌دونیم از این اتفاقا نمی‌افته.
حالا اینکه برین از هر نرم افزاری که به عنوان وی پی ان  یا فیلترشکن به خوردتون میدن استفاده کنین و اصلا ندونین پشت قضیه چیه، منطقا باید انتظار این چیزا رو هم داشته باشین.

دوما اینکه خارج از همه‌ی این موضوعات ایران کشوری نیست که بشه به سرویس‌های این چنینی‌ش اعتماد کرد چرا که رعایت حریم خصوصی در ایران یه جورایی خیلی غیرمستقیم جرم محسوب میشه :)))) من خودم شخصا ترجیح میدم اگه اطلاعاتی از من قراره لاگ شه توی یه کشوری باشه که به کسی آسیب نمی‌زنن و داخل ایران و دست سرویس‌های این چنینی ایرانی نباشه :) و چه بسا با رعایت یه سری نکات امنیتی دست همون کشورای دیگه هم نمی‌افته ؛)

**تاپیک هم داره از موضوع اصلیش خارج میشه. اگه این موضوع براتون جالبه می‌تونین یه تاپیک مربوط بزنین که اونجا بحث ادامه پیدا کنه.**
« آخرین ویرایش: 17 مهر 1397، 02:04 ب‌ظ توسط Silvio Dante »
فریدون فرخزاد

آفلاین A. Ekramian

• Jr. Member
  • *
سرورهای تور؟!
بد نیست یه نگاهی به چگونگی کارکرد تور بندازین.
دوست عزیز من از روی بیسوادی چیزی نگفتم! نمیدونم از شبکه‌ی تور چه تصور اتوپیا و آرمان‌شهرگونه‌ای دارید. ساده‌نگر نباشید، فقط یک نمونه عرض میکنم:
سال ۲۰۰۷ یک متخصص سوئدی با مونیتور کردن ترافیک خروجی نودهای شبکه‌ی تور نام کاربری و پسورد حساب‌های ایمیل رو جمع آوری کرد. اطلاعات بیشتر: (https://goo.gl/Eqzpv5)

... اول اینکه قرار نیست از وی پی ان‌های بی در و پیکر استفاده کنیم. وی‌پی‌ان‌هایی مثل openvpn یا shadowsocks ساز و کارشون مشخصه و می‌دونیم از این اتفاقا نمی‌افته...
این مواردی که ذکر کردید پروتکل هستند. راه ارتباطی هستند. فقط داده‌ها رو تا سرویس دهنده‌ی VPN میرسونند و تمام. از اونجا به بعدش رو شما خبر داری چی میشه؟!!!

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
سال ۲۰۰۷ یک متخصص سوئدی با مونیتور کردن ترافیک خروجی نودهای شبکه‌ی تور نام کاربری و پسورد حساب‌های ایمیل رو جمع آوری کرد. اطلاعات بیشتر: (https://goo.gl/Eqzpv5)
بله درسته از این موارد هم پیش میاد اما اینطوری بخوایم حساب کنیم سرویس‌هایی مثل شکن بسیار نا امن‌تر هستن. حرف من این نبود که تور کاملا امنه و مو لا درزش نمیره و از اینجور حرفا ...
در واقع من به مسائل این چنینی اینجوری نگاه می‌کنم که یه سرویسی هست که مطمئنم با استفاده از اون امنیت و حریم خصوصیم کاملا زیر سوال میره و در مقابل یه سرویسی هم هست که مطمئن نیستم این مشکلات برام به وجود بیاد.
همچنین چون تور آزاده حداقلش اینه می‌دونیم چجوری کار می‌کنه و چیکار می‌کنه. اما سرویسی مثل شکن واقعا اینطور نیست و هیچ درکی از این که پشت قضیه داره چه اتفاقی می‌افته نداریم.

این مواردی که ذکر کردید پروتکل هستند. راه ارتباطی هستند. فقط داده‌ها رو تا سرویس دهنده‌ی VPN میرسونند و تمام. از اونجا به بعدش رو شما خبر داری چی میشه؟!!!
خیر مثلا openvpn پروتکل نیست. طبق ویکی پدیا:
نقل‌قول
OpenVPN is a free and open-source software application that implements virtual private network (VPN) techniques to create secure point-to-point or site-to-site connections in routed or bridged configurations and remote access facilities. It uses a custom security protocol[9] that utilizes SSL/TLS for key exchange. It is capable of traversing network address translators (NATs) and firewalls. It was written by James Yonan and is published under the GNU General Public License (GPL).[10]
فریدون فرخزاد

آفلاین A. Ekramian

• Jr. Member
  • *
بله درسته از این موارد هم پیش میاد اما اینطوری بخوایم حساب کنیم سرویس‌هایی مثل شکن بسیار نا امن‌تر هستن. حرف من این نبود که تور کاملا امنه و مو لا درزش نمیره و از اینجور حرفا ...
در واقع من به مسائل این چنینی اینجوری نگاه می‌کنم که یه سرویسی هست که مطمئنم با استفاده از اون امنیت و حریم خصوصیم کاملا زیر سوال میره و در مقابل یه سرویسی هم هست که مطمئن نیستم این مشکلات برام به وجود بیاد.
همچنین چون تور آزاده حداقلش اینه می‌دونیم چجوری کار می‌کنه و چیکار می‌کنه. اما سرویسی مثل شکن واقعا اینطور نیست و هیچ درکی از این که پشت قضیه داره چه اتفاقی می‌افته نداریم.
تور، openvpn، ... تا وقتی ارتباط شما رمزنگاری e2e نباشه هر کسی ممکنه اطلاعات شما رو بین مسیر بدزده. شما حفاظتی از حریم خصوصی و امنیت نکردید. صرفا اطلاعات خودتون رو به جای ISP دودستی تقدیم سرویس دهنده‌های VPN کردید. گول لغات خوش رنگ و لعاب مثل نرم‌افزار آزاد و ... نخورید. شما از پشت پرده‌ی نودهای شبکه‌ی تور هم خبر ندارید (ظاهرا مقاله رو هم درست مطالعه نکردید.)
افرادی که داوطلبانه نودهای تور راه‌اندازی میکنن یا به صورت کلی سرویس‌های رایگان VPN ارائه میدن بدون هزینه؛ مطمئنا استفاده‌های دیگه‌ای رو میبرن.
کسی که خدمات رایگان ارائه میکنه قطعا بیشتر احتمال سوءاستفاده از داده‌های جمع‌اوری شده داره تا ISP که سود خودش رو از قبل درآورده.

خیر مثلا openvpn پروتکل نیست. طبق ویکی پدیا:
ببخشید پس چی هستن؟!
خودتون نقل قول ویکیپدیا رو خوندین؟!
نقل‌قول
...It uses a custom security protocol[9] that utilizes SSL/TLS for key exchange...

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
تور، openvpn، ... تا وقتی ارتباط شما رمزنگاری e2e نباشه هر کسی ممکنه اطلاعات شما رو بین مسیر بدزده. شما حفاظتی از حریم خصوصی و امنیت نکردید. صرفا اطلاعات خودتون رو به جای ISP دودستی تقدیم سرویس دهنده‌های VPN کردید. گول لغات خوش رنگ و لعاب مثل نرم‌افزار آزاد و ... نخورید. شما از پشت پرده‌ی نودهای شبکه‌ی تور هم خبر ندارید (ظاهرا مقاله رو هم درست مطالعه نکردید.)
سرویس دهنده‌ی وی پی ان رو چیکار داریم؟ رو سرور شخصی خودمون و برای خودمون اوپن وی پی ان راه می‌اندازیم! من منظورم این نبود بریم از سرویس دهنده‌های وی پی ان خرید کنیم. منظورم این بود نرم افزارهایی مثل اوپن وی پی ان آزاد هستند و می‌دونیم داریم چی اجرا می‌کنیم و قراره برامون چیکار کنن.
نرم افزار آزاد هم فقط اسمش خوش رنگ و لعاب نیست. این روزا تنها راهی که می‌تونین حریم خصوصی‌تون رو باهاش حفظ کنین همین نرم افزار آزاد هست.
مقاله رو هم گذرا مطالعه کردم. (قبلا هم مقاله‌ای با همین عنوان توی یه سایت دیگه خونده بودم.) همونطور که گفتم منم نمی‌گم مو لای درز تور نمی‌ره، حفره‌های امنیتی همیشه و همه جا پیدا میشن، اما حداقلش اینه که می‌دونیم امن تر از سرویس‌هایی مثل شکن هست که تابلو هست یه هدفی دارن :)

افرادی که داوطلبانه نودهای تور راه‌اندازی میکنن یا به صورت کلی سرویس‌های رایگان VPN ارائه میدن بدون هزینه؛ مطمئنا استفاده‌های دیگه‌ای رو میبرن.
سرویس‌های وی پی ان به کنار و میشه تا حدی قبول کرد حرف‌تون رو، اما تور خیلی جدی‌تر از این حرفاست که هر کسی بیاد یه نود بزنه و برای خودش اطلاعات مردم رو جمع کنه :) با یه مقاله‌ای که حدود 12 سال پیش نوشته شده نمی‌شه همچین نتیجه گیری‌ای کرد.

ببخشید پس چی هستن؟!
خودتون نقل قول ویکیپدیا رو خوندین؟!

بله، خوندم و فرستادم شما هم بخونین. :)
اوپن وی پی ان در مرحله‌ی اول یک نرم افزار آزاد در جهت راه اندازی شبکه‌ی خصوصی مجازی (VPN) با یک پروتکل سفارشی هست که این پروتکل از SSL / TLS برای تبادل کلید استفاده می‌کنه.
« آخرین ویرایش: 17 مهر 1397، 04:14 ب‌ظ توسط Silvio Dante »
فریدون فرخزاد