انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: تاریخچه ی لینوکس  (دفعات بازدید: 3741 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین m0si

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 411
تاریخچه ی لینوکس
« : 23 امرداد 1389، 04:28 ق‌ظ »
سلام. چند وقت پیش یه کتاب در مورد لینوکس خریدم. اولش یه تاریخچه در مورد لینوکس نوشته بود.
به نظرم جالب اومد.نوشتمش اینجا گفتم شاید برای شما هم جالب باشه. اگه تکراری بود عفو بفرمایید...
راستی من هر چی گشتم نتونستم کاما رو پیدا کنم!

در سال ۱۹۹۱ سخت افزارها پیشرفت زیادی کرده بودند ولی هنوز سیستم عامل قوی و ارزان قیمت وجود نداشت. در آن زمان سیستم های عامل DOS و یونیکس موجود بودند. قدرت سیستم عامل DOS خیلی پایین بود. از طرف دیگر سیستم عامل یونیکس بسیار گران قیمت بود که کاربران کامپیوتر های شخصی قدرت خریداری آن را نداشتند. به همین دلیل یک پروفسور هلندی به نام تننباوم ؛ سیستم عامل MINIX را جهت تدریس عملیات سیستم ارائه کرد. این سیستم عامل برای کامپیوتر هایی با پردازنده ی 8086 اینتل طراحی شده بود. MINIX به عنوان یک سیستم عامل گزینه ی خوبی نبود ولی مزیت اصلی آن این بود که کد منبع آن در دسترس بود. فردی که کتاب سیستم عامل تننباوم را خریداری میکرد؛ ۱۲۰۰ خط برنامه ی نوشته شده به زبان های C و اسمبلی نیز در اختیار او قرار میگرفت.
در سال ۱۹۹۱ لینوس توروالدز ؛ دانشجوی سال دوم علوم کامپیوتر از دانشگاه هلسینینکی فنلاند یک نامه ی تاریخی را به گروه خبری MINIX ارسال کرد که محتوی نامه در زیر آمده است:

از: لینوس توروالدز
به: گروه خبری MINIX
موضوع: چه چیز بیشتری را میخواهید در MINIX ببینید؟
خلاصه: نظر خواهی کوچک در مورد سیستم عامل جدید من.
متن نامه:
من مشغول تهیه ی یک سیستم عامل رایگان به عنوان سرگرمی و نه به بزرگی و حرفه ای GNU برای پردازنده های 386 و 486 هستم. این کار را از آوریل شروع کردم که در حال آماده شدن می باشد.مایلم تا نظرات کاربران را در مورد امکاناتی که در سیستم عامل MINIX وجود ندارد بدانم. زیرا سیستم عاملی که در حال تهیه ی آن میباشم ؛ تا حدودی شبیه سیستم عامل MINIX است. اکنون bash نسخه 1.08 و GCC نسخه ی 1.40 را به آن منتقل کردم و به نظر میرسد که کار کند. در عرض چند ماه سیستم عامل آزمایشی را نوشته ام و مایلم بدانم که کاربران به چه قابلیت های بیشتری نیاز دارند؟ از هر پیشنهادی استقبال میکنم. ولی قول نمیدهم همه ی آن ها را اجرا کنم(لینوس).

لینوس نسخه ی 0.01 را در اواسط سپتامر ۱۹۹۱ منتشر کرد و روی اینترنت قرار داد. کدها دانلود شده و تست شدند و پس از بهینه سازی به توروالدز برگردانده شدند. در پنجم اکتبر نسخه ی 0.02 لینوکس به همرا اعلامیه ی معروف توروالدز آماده شد. این اعلامیه در زیر آمده است.

از: لینوس توروالدز
به: گروه خبری MINIX
موضوع: کدهای رایگان هسته ی مشابه MINIX

آیا از روزهای زیبای MINIX 1.1 محروم شده اید ؛ هنگامی که مرد ها ؛ مرد بودند و راه اندازهای دستگاه خود را خودشان مینوشتند ؛ آیا شما فاقد یک پروژه ی زیبا هستید و میمیرید تا سیستم عاملی داشته باشید تا بتوانید آن را مطابق نیازهای خود در آورید؟ اگر اینطور است این نامه برای شما نوشته شده است. همانطور که ماه پیش اعلام کردم در حال آماده کردن سیستم عامل رایگان مشابه MINIX برای کامپیوتر های 386 هستم. این سیستم عامل اکنون قابل استفاده است و مایلم که کدهای منبع آن را در سطح گسترده تر پخش کنم.
این نسخه 0.002 است ولی موفق شدم که نرم افزارهای Bash , GCC , GNU-Make , GNU-sed , Compress و غیره را تحت آن اجرا کنم. کدهای این پروژه را میتوانید از آدرس nic.funet.fi (آدرس ۱۲۸.۲۱۴.۶۰.۱۰۰) در دایرکتوری pub/os/linux پیدا کرده و دانلود کنید. ایم دایرکتوری همچنین دارای چند فایل README و تعدادی فایل باینری قابل اجرا تحت لینوکس است. تمام کدهای منبع ارائه شده است ؛ زیرا هیچ یک از کدهای MINIX در آن استفاده نشد. سیستم عامل را میتوانید همانطور که هست کامپایل کرده و استفاده کنید. کدهای منبع باینری فایل ها را میتوانید در مسیر pub/GNU ببینید.لینوکس نسخه ی 0.03 پس از چند هفته آماده شد و تا دسامبر ؛ لینوکس نسخه ی 0.10 رسید. هنوز لینوکس فقط دیسک های سخت AT را پشتیبانی می کرد. امکان ورود به سیستم را نداشت و مستقیما وس از بوت شدن به خط فرمان می آمد. نسخه ی 0.11 از صفحه کلیدهای چند زبانه پشتیبانی می نمود. فلاپی دیسک ها و کارت های گرافیکی VGA , EGA و غیره را نیز پشتیبانی می کرد. به زودی نسخه های 0.12 و 0.95 و 0.96 ارائه شدند و کد آن به وسیله ی سرویس دهنده های FTP در فنلاند و مناطق دیگر در سراسر جهان منتشر شد.
به طور خلاصه روند توسعه ی سیستم عامل لینوکس در زیر آمده است:

سال ۱۹۹۱ >>>  تعداد کاربران: --
۱- نوشتن بخشی از سیستم عامل لینوکس
۲- معرفی سیستم عامل لینوکس در New group
۲-گزارش خطاهای موجود در سیستم عامل

سال ۱۹۹۲ >>>  تعداد کاربران: حدود ۱۰۰۰ کاربر
۱- اجرای سیستم عامل لینوکس روی پردازنده های X-86
۲- اضافه کردن رابط گرافیکی به سیستم عامل لینوکس

سال ۱۹۹۳ >>>  تعداد کاربران: ۲۰۰۰ کاربر
۱- آغاز کردن نوشتن جانبی

سال ۱۹۹۴ >>> تعداد کاربران: ۱۰۰۰۰۰ کاربر
۱- اضافه کردن قابلیت شبکه ای به سیستم عامل لینوکس

سال ۱۹۹۵ >>> تعداد کاربران: ۵۰۰۰۰۰ کاربر
۱- نصب سیستم عامل لینوکس روی پردازنده های Intel  و Digital و Sun Sparc

سال ۱۹۹۶ >>> تعداد کاربران: یک میلیون کاربر
۱- ارائه نسخه ی 2.0 لینوکس
۲- قابلیت کار سیسم عامل لینوکس بر روی چند پردازنده.

سال ۱۹۹۷ >>> تعداد کاربران: ۳/۵ میلیون نفر
۱- ارائه ی یک نسخه ی جدید از لینوکس در هر هفته
۲- انتشار مجله ی لینوکس در کشورهای ژاپن و لهستان و یوگوسلاوی و انگلیس.

سال ۱۹۹۸ >>> تعداد کاربران: ۷/۵ میلیون نفر
۱- آغاز کار پروژه KDE

سال ۱۹۹۹ >>> تعداد کاربران: ۱۰ میلیون نفر
۱- دریافت جایزه مجله CHIP در نمایشگاه ceBIT

منبع: آموزش گام به گام سیستم عامل لینوکس تالیف رمضان عباس نژاد.

« آخرین ویرایش: 23 امرداد 1389، 08:10 ب‌ظ توسط m0si »

آفلاین eMan

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1366
پاسخ به: تاریخچه ی لینوکس
« پاسخ #1 : 23 امرداد 1389، 05:11 ق‌ظ »
کاما = shift+7 در صورتی که زبان روی فارسی باشه وگرنه برات & رو تایپ میکنه ;D

در ضمن مصطفی جون به نویسنده این کتابه یه ایمیل بزن بگو این بابا اسمش لینوس هست نه لینوکس
اسم کاملش هست : لینوس بندیکت توروالدز (Linus Benedict Torvalds)
« آخرین ویرایش: 23 امرداد 1389، 05:17 ق‌ظ توسط eMan »
جهت تماس با بنده یا از طریق فروم آرچ و یا از طریق وبلاگ آرچ بوک و یا از طریق ایمیل با بنده تماس بگیرید

آفلاین m0si

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 411
پاسخ به: پاسخ به: تاریخچه ی لینوکس
« پاسخ #2 : 23 امرداد 1389، 05:16 ق‌ظ »
کاما = shift+7 در صورتی که زبان روی فارسی باشه وگرنه برات & رو تایپ میکنه ;در ضمن مصطفی جون به نویسنده این کتابه یه ایمیل بزن بگو این بابا اسمش لینوس هست نه لینوکس
اسم کاملش هست : لینوس بندیکت توروالدز (Linus Benedict Torvalds)D
جا بهتر از این نبود؟!
مرسی
ایمان جان ویرایش شد. مرسی
« آخرین ویرایش: 23 امرداد 1389، 05:24 ق‌ظ توسط m0si »

آفلاین Zartosht

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1437
  • جاوید ایران باستان و اندیشه پاک زرتشت
پاسخ به: تاریخچه ی لینوکس
« پاسخ #3 : 23 امرداد 1389، 10:23 ق‌ظ »