انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نظرسنجی

به نظر شما بهترین توزیع لینوکس چیست؟

اوبونتو ( لوبونتو, کوبونتو, زوبونتو )
5 (33.3%)
دبیان
5 (33.3%)
آرچ
5 (33.3%)

مجموع آرای اعضا: 15

نویسنده موضوع: سیستم عامل برای کامپیوتر قدیمی  (دفعات بازدید: 2616 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین mah_diar

• Full Member
  • *
  • ارسال: 227
سیستم عامل برای کامپیوتر قدیمی
« : 18 تیر 1398، 08:35 ق‌ظ »
من چند هفته پیش اوبونتو 17.4 رو روی یک کامپیوتر با این مشخصات نصب کردم:
CPU: 2 GHz Intel
RAM: 1G
hard disk: 80 G
بعد از نصب با مشکل کندی بیش از حد سیستم مواجه شدم.
چه سیستم عامل های دیگه یا انتشار های دیگه ای از اوبونتو برای من مناسب تره؟
خیلی ممنون از راهنمایی هاتون
« آخرین ویرایش: 12 فروردین 1400، 03:33 ب‌ظ توسط مهدیار داعی »

آفلاین bed123derkelo

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 658
پاسخ : سیستم عامل برای کامپیوتر نسبتا قدیمی
« پاسخ #1 : 18 تیر 1398، 10:40 ق‌ظ »
سلام
شما میتونی از لوبونتو (lubuntu)یا دبیان lxde استفاده کنید که برای سیستمهای قدیمی خیلی سبک هست.

آفلاین rashedheydari1212

• Full Member
  • *
  • ارسال: 181
« پاسخ #2 : 18 تیر 1398، 11:56 ق‌ظ »
سلام
شما میتونی از لوبونتو (lubuntu)یا دبیان lxde استفاده کنید که برای سیستمهای قدیمی خیلی سبک هست.
لوبونتو سبکه ::) ::) ::) ::) ::)چرا کسی به من چیزی نگفت کاش زودتر میفهمیدم :'( :'( :'(

آفلاین rashedheydari1212

• Full Member
  • *
« پاسخ #3 : 18 تیر 1398، 12:03 ب‌ظ »
سلام
من همین الان وب سایت رسمی لوبونتو رو چک کردم اما ضاهرا نسخه ی lts ندارن میشه توضیح بدید :) :)

نه نه پیداش کردم فقط این که ورژن بعدی lts کی میاد که اونو دانلود کنم قطعا ورژن 20.04 باید باشه ??? ??? ???
« آخرین ویرایش: 18 تیر 1398، 12:17 ب‌ظ توسط rashedheydari1212 »

آفلاین بهنام …

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1028
  • إن أحسنتم أحسنتم لأنفسكم وإن أسأتم فلها
« پاسخ #4 : 18 تیر 1398، 12:44 ب‌ظ »
۲۰.۰۴
یعنی برج چهارم سال ۲۰۲۰
یعنی اردیبهشت پیش رو
:) :)

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
« پاسخ #5 : 18 تیر 1398، 01:18 ب‌ظ »
در حال حاضر بهترین سیستم عامل برای یک کامپیوتر قدیمی، دبیان XFCE با معماری x86-32 است که بهش 32-بیت، i368 و IA-32 هم گفته می‌شود. انتشار بعدی اوبونتو و فدورا که هر دو در اکتبر 2019 منتشر می‌شوند فاقد پشتیبانی برای معماری x86-32 هستند، ولی دبیان حداقل آخرین نسخه/انتشارش که همین چند روز قبل منتشر شد معماری x86-32 را تا 3 یا 5 سال آینده پشتیبانی می‌کند.

دبیان با میزکار XFCE که روی CD منتشر می‌شود بهترین گزینه برای سیستم‌های قدیمی است.

محض اطلاع 32-بیت کمتر از 64-بیت حافظه فیزیکی (RAM) استفاده می‌کند و سبک‌تر است.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4865
  • masoft قدیم
« پاسخ #6 : 18 تیر 1398، 01:46 ب‌ظ »
البته باید در نظر گرفت که اگر یک سیستم ۶۴ بیتی دارید و سیستم‌عامل ۳۲ بیتی نصب کنید، سرعت کمتری خواهید داشت. غیر از اینکه به اندازهٔ کافی حافظه نداشته باشید و نیاز به استفاده از SWAP بشه.

آفلاین mah_diar

• Full Member
  • *
« پاسخ #7 : 20 تیر 1398، 08:24 ب‌ظ »
البته باید در نظر گرفت که اگر یک سیستم ۶۴ بیتی دارید و سیستم‌عامل ۳۲ بیتی نصب کنید، سرعت کمتری خواهید داشت. غیر از اینکه به اندازهٔ کافی حافظه نداشته باشید و نیاز به استفاده از SWAP بشه.
من 32 بیتی نصب کردم, یعنی باید نسخه 64 بیتی اون رو نصب می کردم؟

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3502
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
« پاسخ #8 : 20 تیر 1398، 08:54 ب‌ظ »
من 32 بیتی نصب کردم, یعنی باید نسخه 64 بیتی اون رو نصب می کردم؟
اگه کامپیوتر جدیدی داری، پس قاعدتاً معماری پردازنده‌ت 64بیتی هست. و اگه Ram بالای 2 گیگ داری، حتماً توزیع 64بیتی نصب کن
ولی اگه رم پایین‌تر از 2 گیگ داری، همون 32بیت بهتره.
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
« پاسخ #9 : 21 تیر 1398، 07:06 ق‌ظ »
اونکه بله، غیر از سرعت پایین‌تر حتی امنیت هم پایین‌تر است چون وصله‌های امنیتی برای پردازنده‌ها مخصوصاً این باگ‌های امنیتی چند وقت اخیر، اول برای x86-64 منتشر شد و می‌شود و سپس با یک وقفه که دقیق نمی‌دونم چقدر طولانی بود، برای x86-32 منتشر شد، غیر از این در خود سیستم عامل هم اون پردازه‌هایی که مربوط به رمزگذاری و از اینجور چیزها میشه چون در 64-بیت، فضای بیشتر و قابلیت‌های بیشتری در اختیار داره بهتر عمل می‌کنه.

32-بیت برای اشخاصی که کارهای سبک انجام می‌دهند یا سیستم قدیمی و ضعیت دارند کاملاً کافی است، ولی تجربه من رو سیستم خودم نشون داده برای انجام وظایف سنگین اصلاً بدرد نمی‌خوره مثل بازی‌کردن، که به طور محسوسی در مقایسه با وقتی همون بازی‌ها را روی همون توزیع لینوکس در حالت 64-بیت بازی می‌کردم افت فریم داشت و مجبور بودم بازی‌ها را روی پایین‌ترین رزولوشن بازی کنم.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین mah_diar

• Full Member
  • *
« پاسخ #10 : 21 تیر 1398، 09:05 ب‌ظ »
خیلی ممنون
اما چندتا سوال, اینکه لوبونتو از نظر زیبایی مناسبه؟ یا فرق خیلی زیادی با اوبونتو داره؟ ( می تونم آموزش ها و... اوبونتو رو روی اون اجرا کنم؟ ) این رو هم می خوام بدونم که از کجا باید بفهمم که معماری سیستمم 64 بیت یا 32 بیت؟
سپاس فراوان از کمک هاتون  :D

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3502
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
« پاسخ #11 : 21 تیر 1398، 09:24 ب‌ظ »
میزکار لوبونتو LXDE (شایدم الان LXQT شده باشه) هست. که در وهله اول ظاهر جالبی نداره ولی مثل همهٔ میزکارها، قابل شخصی‌سازیه. برای مدیرپنجره از OpenBox استفاده می‌کنه که خیلی قابلیت شخصی‌سازی بالایی داره.
و پایه‌ش همون اوبونتوئه. هیچ فرقی ندارن. فقط در ظاهر یه‌کم متفاوتن. وگرنه ساختار، برنامه‌ها و ... یکسانه. حتی مخازن نرم‌افزاری‌شون یکیه. یه برنامه اگه روی اوبونتو نصب می‌شه، روی لوبونتو هم نصب می‌شه. و اگه یه برنامه روی اوبونتو نصب نمی‌شه، روی لوبونتو هم نصب نمی‌شه!
اینکه بدونی معماری پردازنده‌ت 32بیتی هست یا 64بیتی، جلوتر هم گفتم؛ الان پردازندهٔ 32بیتی کم پیدا می‌کنی. مگه اینکه کامپیوترت مال 20 سال پیش باشه! در غیر این‌صورت 64بیتی هست. و اگه Ram بالای 2گیگ (حداقل 4 گیگ) داری، توزیع 64بیتی نصب کن. ولی اگه رم پایینی داری، 32بیتی نصب کن
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین mah_diar

• Full Member
  • *
« پاسخ #12 : 21 تیر 1398، 09:32 ب‌ظ »
به غیر از لوبونتو, سیستم عمل های دیگه ای هم هست مثل:
Fedora
Arch
Kali
Debian
و...
که سخت افزار خیلی کمی نسبت به اوبونتو 17.04 دارن و تقریبا سیستم من 2 برابرشون ظرفیت داره
نظر شما چیه؟ :-k

آفلاین rashedheydari1212

• Full Member
  • *
« پاسخ #13 : 21 تیر 1398، 10:12 ب‌ظ »
به غیر از لوبونتو, سیستم عمل های دیگه ای هم هست مثل:
Fedora
Arch
Kali
Debian
و...
که سخت افزار خیلی کمی نسبت به اوبونتو 17.04 دارن و تقریبا سیستم من 2 برابرشون ظرفیت داره
نظر شما چیه؟ :-k
نظر میخوای اوبونتو از همه ی اینایی که گفتی بهتره همون لوبونتو رو نصب کن سراغ سه تای اول بری از لینوکس زده میشی debian خوبه ولی چرا وقتی سیستم عامل جدید تری مثل لوبونتو با پشتیبانی تجاری هست debian نصب کنیم :)

آفلاین mah_diar

• Full Member
  • *
« پاسخ #14 : 21 تیر 1398، 10:21 ب‌ظ »
 .
« آخرین ویرایش: 22 تیر 1398، 11:29 ق‌ظ توسط mahdiyarfx »